Ročník 1993/94 byl prvním, ve kterém se hrála samostatná česká liga. Mistrem se stala Sparta, druhá skončila Slavia a třetí byl Baník. Sestoupily Vítkovice s Duklou. I tehdy běhalo po ligových trávnících několik výborných střelců a  jedenácti z nich se podařilo pokořit alespoň osmigólovou metu. Jejich jména najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.  Profimedia.cz

Ročník 1993/94 byl prvním, ve kterém se hrála samostatná česká liga. Mistrem se stala Sparta, druhá skončila Slavia a třetí byl Baník. Sestoupily Vítkovice s Duklou. I tehdy běhalo po ligových trávnících několik výborných střelců a jedenácti z nich se podařilo pokořit alespoň osmigólovou metu. Jejich jména najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii. Profimedia.cz

 Miroslav Šebesta (Cheb) – 8 gólů  Miroslav Šebesta odehrál v lize 195 zápasů. Začínal v Chebu, poté nastupoval za Liberec, Jablonec a Žižkov. Dohromady dal 26 branek a osm z nich vsítil hned v premiérové ligové sezoně v barvách Chebu. Na takovou metu se už pak nikdy nedostal. Profimedia.cz
 Karel Poborský (České Budějovice) – 8 gólů  Tehdy ještě nikdo netušil, že z Karla Poborského roste hvězda světového formátu. V premiérovém ročníku samostatné české ligy o sobě ale dal pořádně vědět a v barvách Českých Budějovic nastřílel osm branek. Další rok už patřil Žižkovu, po dvou letech odešel do Slavie a rok nato kopal za Manchester United. Na sklonku kariéry se vrátil domů a ještě si zahrál za České Budějovice. Profimedia.cz
 Daniel Šmejkal (Viktoria Plzeň) – 8 gólů  Současný trenér druholigové Vlašimi Daniel Šmejkal začínal v Plzni, odkud si odskočil do Dukly Praha, ale záhy se vrátil do Viktorky. První ligový ročník mu vyšel náramně a nastřílel osm branek. V následujících šesti letech, během nichž hrál za Slavii a Příbram, dal však dohromady už jen dalších devět gólů. Profimedia.cz
 Petr Samec (Cheb) – 9 gólů  Útočník Petr Samec strávil podstatnou část kariéry v Baníku Ostrava, ještě předtím ale hrával za Hradec Králové a za Cheb, kde nastupoval během úvodního ročníku soutěže a do statistik se zapsal devíti brankami. Nejlepší sezonu prožil o čtyři roky později na Bazalech, kdy se trefil jedenáctkrát. Profimedia.cz
12
Fotogalerie

Jak to bylo na začátku? Připomeňte si 11 nejlepších střelců 1. ročníku samostatné české fotbalové ligy

Kdo získá korunu pro krále ligových střelců v aktuální sezoně? O tom můžeme zatím jen spekulovat, ale jak to bylo před (dávnými) lety, konkrétně v ročníku 1993/94, to víme jistě a můžeme si to připomenout.

slide-střelci prvního ročníku.jpg

Ročník 1993/94 byl prvním, ve kterém se hrála samostatná česká liga. Mistrem se stala Sparta, druhá skončila Slavia a třetí byl Baník. Sestoupily Vítkovice s Duklou. I tehdy běhalo po ligových trávnících několik výborných střelců a jedenácti z nich se podařilo pokořit alespoň osmigólovou metu. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Miroslav Šebesta (Cheb) – 8 gólů

Miroslav Šebesta1.jpg

Miroslav Šebesta odehrál v lize 195 zápasů. Začínal v Chebu, poté nastupoval za Liberec, Jablonec a Žižkov. Dohromady dal 26 branek a osm z nich vsítil hned v premiérové ligové sezoně v barvách Chebu. Na takovou metu se už pak nikdy nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Karel Poborský (České Budějovice) – 8 gólů

Karel Poborský21.jpg

Tehdy ještě nikdo netušil, že z Karla Poborského roste hvězda světového formátu. V premiérovém ročníku samostatné české ligy o sobě ale dal pořádně vědět a v barvách Českých Budějovic nastřílel osm branek. Další rok už patřil Žižkovu, po dvou letech odešel do Slavie a rok nato kopal za Manchester United. Na sklonku kariéry se vrátil domů a ještě si zahrál za České Budějovice.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Daniel Šmejkal (Viktoria Plzeň) – 8 gólů

Daniel Šmejkal1.jpg

Současný trenér druholigové Vlašimi Daniel Šmejkal začínal v Plzni, odkud si odskočil do Dukly Praha, ale záhy se vrátil do Viktorky. První ligový ročník mu vyšel náramně a nastřílel osm branek. V následujících šesti letech, během nichž hrál za Slavii a Příbram, dal však dohromady už jen dalších devět gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Petr Samec (Cheb) – 9 gólů

Petr Samec12.jpg

Útočník Petr Samec strávil podstatnou část kariéry v Baníku Ostrava, ještě předtím ale hrával za Hradec Králové a za Cheb, kde nastupoval během úvodního ročníku soutěže a do statistik se zapsal devíti brankami. Nejlepší sezonu prožil o čtyři roky později na Bazalech, kdy se trefil jedenáctkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Radek Onderka (Baník Ostrava / Sigma Olomouc) – 9 gólů

Radek Onderka1.jpg

Radek Onderka rozdělil sezonu 1993/94 mezi dva kluby. Tři branky dal v dresu Baníku, dalších šest přidal v Olomouci, kde navázal na dobrou střeleckou formu i v dalších letech. Kariéru uzavřel v Opavě.

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Róbert Kafka (Drnovice) – 10 gólů

Róbert Kafka.jpg

Bývalý slovenský útočník působil v letech 1990 až 1992 ve Francii. Po návratu přišel do Brna a následně posílil Drnovice. V úvodní sezoně se blýskl deseti góly, v následujících pěti ročnících se ale trefil už jen sedmkrát. Na ligové scéně se objevil naposled v roce 1999 v dresu Karviné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Karel Vácha (České Budějovice) – 10 gólů

Karel Vácha.jpg

Útočník Karel Vácha, který si v roce 1997 odbyl reprezentační premiéru i derniéru zároveň, býval spolehlivým kanonýrem. V první sezoně samostatné české ligy dal deset branek za České Budějovice, odkud později odešel do Slavie. Hned na úvod se blýskl 14 zásahy, po dvou letech byl ale zpět na jihu Čech.

Pokračování 9 / 12

Milan Duhan (Baník Ostrava) – 11 gólů

Milan Duhan1.jpg

Milan Duhan dal v české soutěži 25 gólů. Sezona 1993/94 byla jeho životní a v dresu Baníku se blýskl jedenácti zásahy. V dalších letech na ně už nenavázal a střelecky se neprobudil v Olomouci, Žižkově ani Karviné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Josef Obajdin (Slovan Liberec) – 11 gólů

Josef Obajdin.jpg

Josef Obajdin získal šest titulů se Spartou, s níž si zahrál i v Lize mistrů, ligovou kariéru ale odstartoval severněji – v Liberci. V první sezoně dal 11 branek, rok nato deset a v průběhu dalšího ročníku už přestoupil na Letnou. I tam se jednou dostal na jedenáctigólovou metu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

René Wagner (Brno) – 12 gólů

René Wagner2.jpg

René Wágner spojil nejdelší a nejúspěšnější část kariéry s Rapidem Vídeň, s nímž si zahrál i v Lize mistrů, předtím i potom ale nastupoval za Brno. Střelecky nejlepší byla z jeho pohledu právě první sezona samostatné české ligy, ve které dal 12 branek. O dva roky později dal o jeden gól méně a následně zamířil do Rakouska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Horst Siegl (Sparta Praha) – 20 gólů

Horst Siegl1.jpg

Král sezony a dlouhou dobu i lídr historických tabulek, z nichž ho vymazal až o mnoho let později David Lafata. Horst Siegl je čtyřnásobným králem ligových střelců i sedminásobným českým mistrem. Dvacetigólovou hranici však pokořil pouze v sezoně 1993/94, pak se dostal už „jen“ na 18 a 19 branek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud