Jason a Nick Robertsonovi (Dallas Stars, Toronto Maple Leafs)  Jason Robertson byl draftován Dallasem v roce 2017 jako 39. hráč v celkovém pořadí. V ročníku 2019/20 hrál poprvé mezi dospělými ve farmářském celku Texas Stars v AHL a vůbec si nevedl špatně. Nováčkovskou v NHL pro něho byla sezona 2020/21, nastoupil do ní bez humbuku a jakéhokoli očekávání, a byla to náramná jízda. Odehrál 51 zápasů a posbíral 45 bodů (17+28). Byl druhým nejžhavějším kandidátem na Calder Trophy po Kirillu Kaprizovovi pro nejlepšího nováčka roku. Od té doby jde jeho výkonnost raketově nahoru a nyní, ve 23 letech, je největší hvězdnou celku. Jeho mladší bratr Nick se zatím v elitní lize rozkoukává. V dresu Toronta, které si ho vybralo ve druhém kole draftu v roce 2019, odehrál během minulých tří sezon 31 utkání. Po aktuální sezoně mu vyprší vstupní kontrakt, takže ho v nadcházejících měsících čeká boj o budoucnost.
 Darren a Taylor Raddyshovi (Tampa Bay Lightning, Chicago Blackhawks)  Bratři Raddyshové se do NHL dostali různými cestami. Starší Darren neprošel nikdy draftem, zatímco mladší Taylor se stal v roce 2016 ve druhém kole úlovkem Tampy Bay. Oba si však prošli juniorskou soutěží OHL, pak působili v AHL a nakonec si vybojovali místo v prestižní zámořské lize. Obránce Darren nakoukl poprvé do NHL v sezoně 2021/22 a od té doby odehrál v dresu Lightning 21 utkání. Ve stejném ročníku debutoval v lize také Taylor. Juniorský mistr světa z roku 2018 si však od své premiéry připsal na konto v barvách Blackhawks už 152 startů a 59 bodů (31+28). V Chicagu má podepsanou smlouvu do konce sezony 2023/24.
 Michael a Ryan McLeodovi (New Jersey Devils, Edmonton Oilers)  Kanadští bratři McLeodové, které od sebe dělí jen necelé dva roky, společně tři sezony řádili v juniorském týmu Mississauga Steelheads v soutěži OHL. Patřili k k hvězdám ligy a upozornili na sebe skauty z NHL. Michaela si v roce 2016 vytáhli v draftu jako dvanáctého v celkovém pořadí Ďáblové z New Jersey a v klubu působí dodnes. Je to urostlý silový centr s výbornými bruslařskými schopnostmi a šikovnýma rukama. V NHL dosud odehrál přes 240 utkání a zaznamenal 66 bodů (19+47). Mladší z bratrů - čtyřiadvacetiletý Ryan - byl draftován o dva roky později ve druhém kole Edmontonem a také on je zatím hráčem klubu, který si jej vybral. Kontrakt s Oilers má podepsaný do roku 2025.
 Mathieu a Pierre-Olivier Josephovi (Ottawa Senators, Pittsburgh Penguins)  Mathieu Joseph je nenápadný chlapík, který už se stal dvakrát vítězem Stanley Cupu a ve sbírce úspěchů má také stříbrné medaile z mistrovství světa juniorů i dospělých. Kanadský útočník byl draftován v roce 2015 Tampou Bay a s Blesky se radoval z ligového triumfu v letech 2020 a 2021. V průběhu sezony 2021/22 byl vyměněn do Ottawy, kde má smlouvu do roku 2026. O dva roky mladší Pierre-Olivier se zatím v NHL teprve rozkoukává. V roce 2017 se stal v draftu úlovkem Arizony, v elitní soutěži si ale zahrál až poté, co byl o dva roky později vyměněn do Pittsburghu. V minulé sezoně se ukázal ve výborném světle a protože mu příští rok vyprší smlouva, bude hrát o svou budoucnost.
26
Fotogalerie

Já na bráchu, brácha na mě. 26 sourozeneckých dvojic, jež se mohou v nové sezoně potkat na ledě v NHL

V historii NHL se objevily už spousty bratrských dvojic, trojic, nebo dokonce i kvartet. Mezi nejznámější sourozence patřili v 60. a 70. letech brankář Tony a útočník Phil Espositovi. V další dekádě zase zářili slovenští bratři Šťastní.

Anton, Peter a Marián Šťastní vytvořili celý útok v dnes zaniklém Quebecu Nordiques. Na přelomu tisíciletí zase vzbuzovali respekt soupeřů Pavel a Valerij Bureovi a ještě před pár lety to byla švédská dvojčata Sedinova. Českou republiku poměrně nedávno reprezentovali v NHL obránci František a Tomáš Kaberleovi nebo sourozenci Michálkovi. Na krátký čas se objevili na ledě i bratři Ondřej a David Kaše.

V sezoně 2023/24 by mohly brázdit kanadská a americká kluziště více než dvě desítky sourozeneckých dvojic. Pojďme si je představit v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 27

Tage a Tyce Thompsonovi (Buffalo Sabres, New Jersey Devils)

Thompsonovi (2).jpg

Bratry Thomsonovy od sebe nedělí ani dva roky, ale každý se narodil v jiné zemi. Starší Tage se narodil v americké Arizoně, mladší Tyce spatřil světlo světa v kanadské Albertě. To, že se oba prokousali až do NHL, není překvapující, protože mají v krvi hokejové geny. Jejich otec Brent, který bude od nadcházející sezony dělat asistenta kouče v Anaheimu, odehrál v elitní severoamerické lize přes 120 utkání v Los Angeles, Winnipegu a Phoenixu.

Tage byl v roce 2016 draftován v prvním kole St. Louis, ale Bluesmani dost dobře nedhadli jeho potenciál a v roce 2018 ho vyměnili do Buffala, kde rozkvetl jeho talent do hvězdných rozměrů. V minulém ročníku ohromil ziskem 94 bodů v 78 zápasech a byl nejproduktivnějším hráčem Sabres.

Tyce se v roce 2019 stal ve čtvrtém kole draftu úlovkem New Jersey, kde má do konce sezony 2023/24 platný vstupní kontrakt. Čtyřiadvacetileté křídlo dosud odehrálo v NHL během minulých tří ročníků pouze 11 utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 27

Jason a Nick Robertsonovi (Dallas Stars, Toronto Maple Leafs)

Robertsonovi.jpg

Jason Robertson byl draftován Dallasem v roce 2017 jako 39. hráč v celkovém pořadí. Ohromoval skauty, když hrál v juniorské soutěži OHL, přičemž ve třech ročnících v této věkové kategorii pokaždé skončil s průměrem více než jednoho bodu na utkání. V sezoně 2018/19 odehrál 62 střetnutí, v nichž nastřílel 48 branek a k nim přidal 69 nahrávek.

V ročníku 2019/20 hrál poprvé mezi dospělými ve farmářském celku Texas Stars v AHL a vůbec si nevedl špatně. Nováčkovskou v NHL pro něho byla sezona 2020/21, nastoupil do ní bez humbuku a jakéhokoli očekávání, a byla to náramná jízda. Odehrál 51 zápasů a posbíral 45 bodů (17+28). Byl druhým nejžhavějším kandidátem na Calder Trophy po Kirillu Kaprizovovi pro nejlepšího nováčka roku.

Od té doby jde jeho výkonnost raketově nahoru a nyní, ve 23 letech, je největší hvězdnou celku. V minulé sezoně se dostal v kanadském bodování základní části poprvé v kariéře nad stobodovou hranici, když v 82 zápasech nastřílel 46 branek a zaznamenal 63 asistencí. Dalších 18 bodů v 19 utkáních si připsal na konto v play-off.

Jeho mladší bratr Nick se zatím v elitní lize rozkoukává. V dresu Toronta, které si ho vybralo ve druhém kole draftu v roce 2019, odehrál během minulých tří sezon 31 utkání. Po aktuální sezoně mu vyprší vstupní kontrakt, takže ho v nadcházejících měsících čeká boj o budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 27

Darren a Taylor Raddyshovi (Tampa Bay Lightning, Chicago Blackhawks)

Raddyshovi.jpg

Bratři Raddyshové se do NHL dostali různými cestami. Starší Darren neprošel nikdy draftem, zatímco mladší Taylor se stal v roce 2016 ve druhém kole úlovkem Tampy Bay. Oba si však prošli juniorskou soutěží OHL, pak působili v AHL a nakonec si vybojovali místo v prestižní zámořské lize.

Obránce Darren nakoukl poprvé do NHL v sezoně 2021/22 a od té doby odehrál v dresu Lightning 21 utkání. Ve stejném ročníku debutoval v lize také Taylor. Juniorský mistr světa z roku 2018 si však od své premiéry připsal na konto v barvách Blackhawks už 152 startů a 59 bodů (31+28). V Chicagu má podepsanou smlouvu do konce sezony 2023/24.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 27

Michael a Ryan McLeodovi (New Jersey Devils, Edmonton Oilers)

McLeodovi.jpg

Kanadští bratři McLeodové, které od sebe dělí jen necelé dva roky, společně tři sezony řádili v juniorském týmu Mississauga Steelheads v soutěži OHL. Patřili k k hvězdám ligy a upozornili na sebe skauty z NHL. Michaela si v roce 2016 vytáhli v draftu jako dvanáctého v celkovém pořadí Ďáblové z New Jersey a v klubu působí dodnes. Je to urostlý silový centr s výbornými bruslařskými schopnostmi a šikovnýma rukama. V NHL dosud odehrál přes 240 utkání a zaznamenal 66 bodů (19+47).

Mladší z bratrů - čtyřiadvacetiletý Ryan - byl draftován o dva roky později ve druhém kole Edmontonem a také on je zatím hráčem klubu, který si jej vybral. Kontrakt s Oilers má podepsaný do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 27

Mathieu a Pierre-Olivier Josephovi (Ottawa Senators, Pittsburgh Penguins)

Josephovi.jpg

Mathieu Joseph je nenápadný chlapík, který už se stal dvakrát vítězem Stanley Cupu a ve sbírce úspěchů má také stříbrné medaile z mistrovství světa juniorů i dospělých. Kanadský útočník byl draftován v roce 2015 Tampou Bay a s Blesky se radoval z ligového triumfu v letech 2020 a 2021. V průběhu sezony 2021/22 byl vyměněn do Ottawy, kde má smlouvu do roku 2026.

O dva roky mladší Pierre-Olivier se zatím v NHL teprve rozkoukává. V roce 2017 se stal v draftu úlovkem Arizony, v elitní soutěži si ale zahrál až poté, co byl o dva roky později vyměněn do Pittsburghu. V minulé sezoně se ukázal ve výborném světle a protože mu příští rok vyprší smlouva, bude hrát o svou budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 27

Ryan a Lucas Johansenovi (Colorado Avalanche, Washington Capitals)

Johansenovi.jpg

Kanaďan Ryan Johansen má za sebou 12 sezon v NHL a občas si musel připadat jako na horské dráze. Vynikající období střídal s časy, kdy se mu moc nedařilo. Minulý ročník mezi ty nejpovedenější nepatřil.

Johansen se stal čtverkou draftu v roce 2010, kdy po něm sáhl Columbus. V dresu Blue Jackets si vysloužil respekt, když v sezoně 2013/14 zaznamenal 63 bodů a nastřílel 33 branek. V ročníku 2015/16 byl vyměněn do Nashvillu, kde v roce 2017 podepsal lukrativní osmiletý kontrakt. Smlouva mu vyprší v roce 2025, do té doby má zajištěný průměrný roční plat ve výši osmi milionů dolarů. Nyní je už ale pobírá coby hráč Colorada, kam byl v létě vyměněn.

Jeho mladší bratr Lucas také prošel draftem v prvním kole - v roce 2016 si ho vybral Washington, za který dosud naskočil do tří utkání. Více šancí by mohl dostat v nadcházejícím ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 27

Kirby a Colton Dachovi (Montreal Canadiens, Chicago Blackhawks)

Dachovi.jpg

Nejvýše postaveným Kanaďanem v draftu NHL v roce 2019 byl útočník Kirby Dach, kterého si jako třetího v celkovém pořadí vybralo Chicago. Blackhawks mu okamžitě dali šanci v elitní lize a on v základní části odehrál 64 střetnutí, v nichž posbíral 23 bodů (8+15). Před minulým ročníkem se přesunul do Montrealu, kde si vytvořil nové kariérní maximum (38 bodů v 58 zápasech), a to navzdory tomu, že část sezony promarodil.

Dvaadvacetiletý urostlý centr má mimořádný cit pro hru. Je velmi obratný, má nesmírně šikovné ruce, výbornou střelu zápěstím a chytrou hlavu. Je to vůdčí typ, který umí diktovat tempo hry a když je třeba, vzít na sebe odpovědnost. Odborníci mu věští skvělou hokejovou budoucnost.

Světlé zítřky v NHL by mohl zažít také jeho mladší bratr Colton. I jeho si vybralo v draftu Chicago - před dvěma lety šel na řadu ve druhém kole. Na premiéru v elitní zámořské lize zatím stále čeká, ale je pravděpodobné, že by se jí v nadcházející sezoně mohl dočkat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 27

Morgan a Justin Barronovi (Winnipeg Jets, Montreal Canadiens)

Barronovi.jpg

Jednadvacetiletý Justin Barron je nesmírně chytrý a kreativní zadák, který dominuje jak ve vlastní třetině, tak v ofenzivní činnosti. Téměř vždycky dokáže udělat ideální rozhodnutí, bývá ve správný čas na správném místě a dělá správné věci. Jen málokdy se stane, aby přes sebe pustil soupeřova útočníka. Hraje bezpečně před vlastní brankou a vytváří nebezpečné situace na druhé straně kluziště. I proto po něm v draftu v roce 2019 sáhlo už v prvním kole Colorado. V ročníku 2021/22 jeho kontrakt převzal Montreal, kde mu po skončení sezony 2023/24 tato smlouva vyprší.

Jeho o tři roky starší bratr Morgan si v draftu v roce 2017 musel počkat na zaznění svého jména až do šestého kola, v němž se stal kořistí New Yorku Rangers. Tam také odstartoval kariéru v NHL, ale v sezoně 2021/22 byl vytrejdován do Winnipegu, kde si získal pevnou pozici v sestavě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 27

Joey a Mikey Andersonovi (Chicago Blackhawks, Los Angeles Kings)

Andersonovi.jpg

Mikey Anderson je stříbrným a bronzovým medailistou z mistrovství světa juniorů (přičemž jednou vedl tým jako kapitán) a jedním z amerických hokejových talentů posledních let. Bylo by chybou nechat se splést tím, že v roce 2017 šel v draftu NHL na řadu až jako 103. hráč v celkovém pořadí.

Talentovaný obránce hrál v minulých sezonách v juniorské lize NCAA a v ročníku 2019/20 se poprvé objevil mezi dospělými ve farmářském celku Reign v Ontariu a kvalitními výkony si vysloužil pozvánku do NHL. V prestižní zámořské lize má nyní skoro dvě stovky utkání a v klubu s ním do budoucna počítají, protože má podepsanou smlouvu až do roku 2031.

Jeho bratr Joey prošel draftem o rok dříve, ale v NHL odehrál o sto utkání méně něž starší sourozenec. Letos v létě prodloužil o rok smlouvu v Chicagu, kam se v minulém ročníku přestěhoval z Toronta. Sezonu odstartuje ve farmářském celku, ale jistě se dočká i pozvánky do elitní soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 27

Riley a Chase Stillmanovi (Buffalo Sabres, New Jersey Devils)

Stillmanovi.jpg

Jeden se narodil v Calgary, druhý v St. Louis, tedy v destinacích, kde právě jejich otec - Cory Stillman - právě působil. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, který odehrál v NHL přes tisíc utkání a posbíral přes sedm set bodů, přivedl na svět zdatné následovníky hokejového řemesla.

Starší - pětadvacetiletý Riley, kterého draftovala v roce 2016  ve čtvrtém kole Florida - už má na kontě přes 150 startů v dresu Chicaga, Vancouveru a Buffala. O pět let mladší Chase prošel draftem teprve předloni, ale na řadu šel už v prvním kole, když po něm sáhli Ďáblové z New Jersey. Zatím působí v juniorské lize OHL, ale není vyloučeno, že se ještě v tomto ročníku dočká premiéry v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 27

William a Alexander Nylanderovi (Toronto Maple Leafs, Pittsburgh Penguins)

Nylanderovi.jpg

Sedmadvacetiletý centr William Nylander je nadprůměrně šikovným a chytrým hráčem, který by dokázal vymíchat soupeře s pukem na holi i v telefonní budce. Kromě toho je fantastickým a agilním bruslařem, a je neuvěřitelně rychlý. Kombinace těchto vlastností z něho udělala v draftu v roce 2014 hodně žádané zboží. Jako osmého hráče v celkovém pořadí ho získalo Toronto. Podle mínění odborníků je syn dvojnásobného mistra světa a hvězdy NHL Michaela Nylandera jedním z největších hokejových talentů své generace.

Jeho o dva roky mladší bratr Alexander byl také draftován jako osmý v celkovém pořadí. V roce 2016 po něm sáhlo Buffalo. O tři roky později byl vytrejdován do Chicaga a od minulé sezony je hráčem Pittsburghu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 27

Charlie a Ryan Lindgrenovi (Washington Capitals, New York Rangers)

Lindgrenovi.jpg

Rodácí z Minnesoty - Charlie a Ryan Lindgrenovi - se dostali do NHL dost rozdílnými cestami. Devětadvacetiletý brankář Charlie nebyl nikdy draftován a do elitní ligy si ho vytáhl v roce 2016 Montreal, kde pak působil až do konce sezony 2019/20 a odchytal 24 zápasů. Následně podepsal kontrakt v St. Louis a od minulého ročníku chytá ve Washingtonu.

Pětadvacetiletý Ryan hraje na postu obránce a v draftu roku 2016 si ho vybrali newyorští Rangers ve druhém kole. V klubu působí dodnes a na kontě má už přes 250 odehraných utkání v NHL. Smlouvu s Jezdci má podepsanou do roku 2024.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 27

Quinn, Luke a Jack Hughesovi (Vancouver Canucks, New Jersey Devils)

Hughesovi.jpg

Jack Hughes je podle hokejových expertů výjimečným talentem a naprosto komplexním hráčem. Je nesmírně obratný a rychlý v pohybu i myšlení, špičkově bruslí a má neskutečně šikovné ruce, takže v soubojích jeden na jednoho je to v drtivé většině případů právě on, kdo z nich vychází jako vítěz. Tenhle chlapík má v nohách dynamit. Jakmile dostane puk, dokáže tak zrychlit, že ujede každému soupeři. Jednička draftu z roku 2019 je ve 22 letech jednou z největších osobností NHL. V New Jersey však má i bratra Luka. Ten se stal čtvrtou volnou Devils v roce 2021 a oba už se potkali na ledě v jednom dresu. Od nadcházející sezony bude jistě dostávat o hodně víc šancí.

V NHL se však ve skvělém světle prezentuje i jejich starší bratr - obránce Quinn. Byl draftován jako sedmý v celkovém pořadí v roce 2018 Vancouverem a čtytři roky je už plnoprávným členem týmu. Na kluzištích v NHL nebruslí moc lepších a talentovanějších beků, než je on. Je to elitní zadák, který se od ostatních odlišuje nesmírnou kreativitou a citem pro hru. Díky skvělým bruslařským schopnostem a rychlému rozhodování je téměř vždycky o krok před soupeřem.

Umí to s pukem, ale tvrdě pracuje, i když jej zrovna nemá na hokejce. Dokáže účinně nabourávat hru protivníka. Zásluhou vynikajícího hokejového myšlení předvídá, kam se bude hra ubírat a často potrestá i sebemenší chybu. Jeho přihrávky „mají oči“ a jsou smrtelně přesné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 27

Cal a Nolan Footeovi (New Jersey Devils)

Footeovi.jpg

Útočník Nolan Foote nosí slavné hokejové příjmení. Jeho otec Adam je dvojnásobným vítězem Stanley Cupu s Coloradem, držitelem olympijského zlata a šampionem ze Světového poháru. Tvrdý zadák, který v NHL odehrál během 19 sezon 1154 zápasů, nyní může s potěšením hledět na svého potomka.

Jeho syn Nolan se stal v draftu před čtyřmi lety kořistí Tampy Bay. Stejný tým draftoval v roce 2017 jeho bratra Cala. Oba se nyní sešli v New Jersey, kde mají podepsanou smlouvu do konce aktuálního ročníku. Novou sezonu ale začnou ve farmářském celku a o místo v dresu Devils se budou muset poprat v soutěži AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 27

Cale a Haydn Fleuryovi (Seattle Kraken, Tampa Bay Lightning)

Fleuryovi.jpg

Nejnovější klub v NHL - Seattle Kraken - zaměstnával ještě poměrně nedávno bratrskou dvojici Fleuryových. V minulém ročníku se však cesty kanadských sourozenců rozdělily.

Čtyřiadvacetiletý Cale odehrál v NHL dosud tři sezony - v ročníku 2019/20 působil v Montrealu, odkud si ho z nechráněných hráčů Krakeni v roce 2021 vybrali v rozšiřovacím draftu. V klubu ze západního pobřeží USA má podepsanou smlouvu do roku 2025, ale v jeho dresu dosud odehrál pouze 21 utkání. Jeho bratr Haydn je o dva roky starší a v NHL už odehrál přes dvě stovky zápasů. Začínal v Carolině, odkud byl vytrejdován do Anaheimu a v rozšiřovacím draftu se stal kořistí Seattlu. Barvy Krakenů však hájil jen rok a nyní je hráčem Tampy Bay.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 27

Jesper a Adam Boqvistovi (Boston Bruins, Columbus Blue Jackets)

Boqvistovi.jpg

Mezi prvními ve druhém kole draftu v roce 2017 šel na řadu Jesper Boqvist. Momentálně čtyřiadvacetiletý švédský útočník je stříbrným medailistou z mistrovství světa hráčů do 18 i do 20 let. Boqvist je rychlým bruslařem, který to umí s pukem, je kreativní a hlavně – dříme v něm obrovský hokejový potenciál, který však v zámoří dosud nedokázal prodat. Od aktuální sezony se o to bude snažit v dresu Bostonu, kam zamířil po čtyřech letech v New Jersey.

Jeho mladší bratr Adam si získal pozornost skautů z NHL na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2018, kde s reprezentací Tre Kronor vyválčil bronzové medaile a stal se nejlépe střílejícím, nejproduktivnějším a zároveň nejlepším obráncem na turnaji. Skauti o něm mluví jako o dynamickém, ofenzivně laděném zadákovi, který má hbité a šikovné ruce, výborně bruslí, je předvídavý a zdobí ho hokejová intuice, díky níž dokáže ve správný okamžik podpořit ofenzívu týmu. Umí se rychle rozhodovat, takže jeho doménou je hra ve středním pásmu, kde okamžitě využívá chyb soupeřů nebo poslat na milimetr přesný pas rozjetému spoluhráči. Nyní ho čeká třetí sezona v Columbusu, kde má podepsaný kontrakt do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 27

Trevor a James van Riemsdykovi (Washington Capitals, Boston Bruins)

Van Riemsdykovi.jpg

Útočníkovi Bostonu Jamesi van Riemsdykovi chybí něco, co má jeho o dva roky mladší bratr Trevor - Stanley Cup. Obránce, který nebyl nikdy draftován, pomohl vybojovat nejcennější hokejový grál v sezoně 2014/15 Chicagu. Byť tehdy naskočil v základní části jen do osmnácti a v play-off do čtyř utkání, jeho jméno na trofeji nechybí. Nyní je už čtvrtým rokem součástí kádru Washingtonu.

Čtyřiatřicetiletý James má zase ve sbírce úspěchů kompletní sbírku medailí z mládežnických světových šampionátů. Na turnajích osmnáctek vybojoval zlato a stříbro, mezi juniory pak bral bronz.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 27

Brandon a Chris Tanevovi (Seattle Kraken, Calgary Flames)

Tanevovi1.jpg

Ani jeden z bratrů Tanevových neprošel draftem. Starší Chris dostal v roce 2010 příležitost od Vancouveru a klubu byl od té doby věrný až do roku 2020. Nyní je už čtvrtým rokem v Calgary. Třiatřicetiletý zadák dosud odehrál v NHL 717 utkání a zaznamenal 171 bodů (31+140).

O dva roky mladší Brandon okusil NHL až v ročníku 2015/16, kdy mu dali příležitost ve Winnipegu. V dresu Jets působil do konce sezony 2018/19. Pak byl dva roky hráčem Pittsburghu, odkud ho v rozšiřovacím draftu získal nový klub v NHL - Seattle Kraken.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 27

Brady a Matthew Tkachukovi (Ottawa Senators, Florida Panthers)

Tkachukovi1.jpg

Bratři Brady a Matt Tkachukové jsou potomky slavného otce, který jim zřejmě předal to nejlepší ze svých hokejových genů. Keith Tkachuk sice nikdy nevyhrál Stanley Cup, ale patří mezi nejlepší Američany v dějinách NHL. V soutěži odehrál 1201 utkání a nastřílel 538 gólů. Jeho mladí synové jdou - jak se zdá - v jeho stopách.

Starší Matthew je v 25 letech oporou Floridy Panthers a zároveň jedním z nejnenáviděnějších hráčů v NHL. Hraje totiž nečistě a zákeřně, přitom je to však hokejista od pánaboha, který sází branky s nesnesitelnou lehkostí a stejně tak je umí připravovat spoluhráčům.

O necelé dva roky mladší Brady se stal v draftu roku 2018 úlovkem Ottawy a stejně jako jeho bratr Matt a otec Keith nemá daleko k tvrdým, někdy až podlým zákrokům. I on je však fantastickým hráčem a podle mínění expertů má před sebou velmi slibnou budoucnost. Už třetím rokem nosí na dresu kapitánské céčko.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 21 / 27

Dylan a Ryan Stromeovi (Washington Capitals, Anaheim Ducks)

Stromeovi.jpg

Jako první se z bratrské dvojice Stromeů dostal do NHL starší Ryan. Pětka draftu z roku 2011 odstartovala kariéru v prestižní lize v dresu New Yorku Islanders a přes Edmonton se dostala ke konkurenčním Rangers, kde patřil mezi tahouny mužstva. V létě 2022 se z něho stal volný hráč a podepsal pětiletý kontrakt s Anaheimem.

O tři roky mladší Dylan byl v draftu roku 2015 ještě o dvě příčky výš než jeho bratr. Vybrala si ho Arizona, kde ale zřejmě nedocenili jeho potenciál a v ročníku 2018/19 ho vytrejdovali do Chicaga. V dresu Blackhawks vydržel do konce sezony 2021/22 a následně se upsal Washingtonu, kde má podepsaný kontrakt do roku 2028.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 22 / 27

Brendan a Reilly Smithovi (New Jersey Devils, Pittsburgh Penguins)

Smithovi.jpg

Čtyřiatřicetiletý Brendan Smith zatím v NHL hrál ve čtyřech klubech. Do prestižní zámořské ligy vstoupil v sezoně 2011/12 v dresu Detroitu, který ho v roce 2007 draftoval ze 27. pozice, o pět let později se stěhoval do New Yorku Rangers, kde tvrdil muziku do konce minulého ročníku. Rok se pak činil v dresu Caroliny a nyní ho čeká druhá sezona v barvách New Jersey Devils. Je to houževnatý hráč, který nejde pro střet a pro ránu daleko.

Jeho o tři roky mladší bratr Reilly začínal v NHL ve stejné době jako Brendan. Tehdy hájil barvy Dallasu, odkud se posléze přes Boston a Floridu dostal v roce 2017 do Las Vegas, kde patří ke klíčovým pilířům týmu. V minulé sezoně se významně zasloužil o zisk Stanley Cupu. V létě byl vytrejdován do Pittsburghu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 23 / 27

Caleb a Seth Jonesovi (Carolina Hurricanes, Chicago Blackhawks)

Jonesovi1.jpg

Obránce Seth Jones se stal v roce 2013 čtverkou draftu NHL. Dvojnásobný mistr světa do 18 let a zlatý šampion z juniorského mistrovství zatím rozdělil kariéru mezi Nashville, Columbus a Chicago. Jeho o tři roky mladší bratr Caleb (také zadák) není tak známý. V draftu roku 2015 čekal na výběr až do čtvrtého kola, kdy po něm sáhl Edmonton a v barvách kanadského klubu působil do konce ročníku 2020/21. Pak hrál dva roky se svým sourozencem v Chicagu a nyní ho čeká premiérová sezona v Carolině.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 24 / 27

Marc a Jordan Staalovi (Philadelphia Flyers, Carolina Hurricanes)

Staalovi1.jpg

Ještě před několika sezona působili v NHL tři bratři Staalovi. Nejstarší Eric zvedl nad hlavu Stanley Cup v roce 2006 a momentálně je bez smlouvy, takže to možná vypadá na konec kariéry. Jméno Jordana Staala je také vyryto na slavném poháru, vyhrál jej v roce 2009 s Pittsburghem.

Další z bratrů - Marc - byl zase aktérem finále v roce 2014, ale jeho New York Rangers tehdy padl s Los Angeles. Nyní je hráčem Philadelphie. Nejmladší Jared kdysi patřil společně s Ericem a Jordanem na soupisku Caroliny Hurricanes, ale v NHL se už určitě neobjeví, protože po sezoně 2016/17 ukončil profesionální kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 25 / 27

Luke a Brayden Schennovi (Nashville Predators, St. Louis Blues)

Schennovi1.jpg

Kanadští rodáci ze Saskatoonu - Luke a Brayden Schennovi - v minulosti skákali společně přes mantinel s Jakubem Voráčkem ve Philadelphii Flyers. Starší obránce Luke začínal v kanadském Torontu, které ho draftovalo v roce 2008. Do Philadelphie přestoupil v roce 2012, ale v ročníku 2015/16 se s klubem rozloučil a zamířil do Los Angeles, tedy do klubu, který si jeho bratra - útočníka Braydena - vybral v roce 2009 jako pátého hráče v celkovém pořadí draftu.

Dnes hraje Luke v Nashvillu, kde letos v létě podepsal dvouletý kontrakt. Na kontě má dva triumfy ve Stanley Cupu s Tampou Bay a jeho bratr, který je jedním z ofenzivních es St. Louis Blues, nejcennější pohár už vyhrál také.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 26 / 27

Nick a Marcus Folignovi (Chicago Blackhawks, Minnesota Wild)

Folignovi1.jpg

Za Spojené státy naskakují na led v NHL bratři narození v Buffalu. Staršího Nicka Foligna si vybrala v prvním kole draftu 2006 Ottawa, ale většinu kariéry odehrál v Columbusu, kde patřil mezi nejúdernější ofenzivní zbraně týmu a nosil na dresu kapitánské céčko. Minulé dvě sezony strávil v dresu Bostonu, od té nadcházející bude hájit barvy Chicaga. Marcus byl draftován rodným Buffalem v roce 2009, kde strávil šest sezon, ale už sedmým rokem je součástí celku Minnesota Wild.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 27 / 27

Jamie a Jordie Bennovi (Dallas Stars)

Bennovi.jpg

Vítěz kanadského bodování základní části sezony 2014/15 Jamie Benn je už jedenáct let kapitánem Dallasu. Stars ho draftovali v roce 2007 až v pátém kole jako 129. hráče v celkovém pořadí, ale kluboví skauti se asi dodnes plácají po ramenou, jak skvělý výběr to byl.

Jeho o dva roky starší bratr - obránce Jordie - draftem vůbec neprošel. Dallas si ho vytáhl v roce 2011 z celku Texas Stars v AHL. Dvě sezony pendloval mezi prvním týmem a farmou, ale od ročníku 2013/14 byl až do roku 2017 neodmyslitelnou součástí týmu. Pak ho Hvězdy pustily do Montrealu, odkud se přes Vancouver, Winnipeg, Minnesotu a Toronto vrátil do Texasu. Zatím má v klubu jen zkušební kontrakt a teprve se uvidí, zda mu klub nabídne řádnou smlouvu, ale pokud se tak stane, zahraje si po letech se svým bratrem v jednom dresu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud