I ti nejlepší musí regenerovat. Jak to dělají?

Trávíte každou volnou chvilku sportem a jste v něm vážně dobří, ale i přesto máte pocit, že to pořád není tak úplně ono? Lámete si hlavu nad tím, jak jiní mohou být ještě lepší? Nejspíš umí správně regenerovat a tím zlepšovat svoji výkonnost.

Bez regenerace to nepůjde

Ať už běháte, jezdíte na kole nebo jen cvičíte tak aktivně v posilovně, nějakou dobu po skončení tréninku se u vás určitě dostaví bolest svalů. Většinou se tak stane další den ráno. Během tréninku totiž dojde k poškození svalových vláken, nahromadění laktátu, ztrátě vody a vyčerpání energetických zásob. Naše tělo na to musí zareagovat, vyšle tedy signál k tomu, aby došlo k regeneraci.

Taková regenerace je sice individuální záležitost, kterou ovlivňuje kromě toho, jak intenzivní byla námaha i to, kolik vám je let, jak vám funguje metabolismus, jestli dostatečně spíte, zdravě se stravujete nebo užíváte třeba BCAA, obecně ale platí, že trvá 48 až 72 hodin.

Jak regeneraci po výkonu podpořit?

Odpočinek je stejně důležitý jako samotné cvičení, jedno bez druhého rozhodně nepovede k vysněnému cíli. Jak regenerovat správně?

Tip číslo jedna: Nepodceňujte hydrataci

Jak už jsme zmínili, během tréninku dojde i ke ztrátě vody. Jenže voda hraje velmi důležitou roli i při regeneraci, umožňuje svalstvu se zotavit, zlepšuje trávení a snižuje únavu. Navíc svaly tvoří ze 75 % právě voda, proto pitný režim po tréninku rozhodně nepodceňujte.

Tip číslo dva: Jezte vyváženou stravu

Naše tělo potřebuje přijímat správný poměr všech potřebných makroživin jako sacharidy, tuky a proteiny. Právě ty poslední jmenované jsou mezi sportovci oblíbené, jistě jste si všimli, že popíjí proteinové nápoje. Tělo bílkoviny rozloží na aminokyseliny, ty pak slouží jako základní stavební kameny svalů.

Víte, že můžete proteiny přijímat i stravou? Najdete je v batátech, těstovinách, ovesných vločkách, ovoci, rýži apod.

Tip číslo tři: Hlídejte si příjem vitamínů

Kromě výše zmíněných makroživin tělo potřebuje přijímat i dostatek vitamínů a minerálů, které jsou pro regeneraci svalů důležité. Mezi ně patří vitamíny C, B1, B5 a E.

Tip číslo čtyři: Dobře se vyspěte

Čím kvalitnější je spánek, tím lepší je i regenerace svalů. Tělo během spánku uvolňuje hormony, které svalům umožní růst a podpoří i spalování tuků. Odpočívá nejen tělo, ale i některé orgány, spotřeba energie se snižuje a je čas i na opravu poškozených tkání.

Tip číslo pět: Zajděte si do sauny

Teplo v sauně tělu pomáhá zvyknout si i na vyšší teplotu, které dosáhne během aktivity, posiluje kardiovaskulární systém, podporuje imunitu, zlepšuje spalování tuků a cukrů v těle.

Klepněte pro větší obrázek

Tip číslo šest: Zkuste vířivku

Pobyt ve vířivce podpoří regeneraci svalů a uvolní je, stejně jako pobyt v sauně. Nafukovací vířivku si navíc můžete pořídit i domů. Proč chodit do wellness centra, když ji můžete mít doma neustále k dispozici? Že nevíte, jakou vybrat, aby splnila vše, co jako sportovec potřebujete a sloužila vám maximální možnou dobu? Podívejte se na srovnání nafukovacích vířivek a vyberte si tu pravou.

Tip číslo sedm: Vyzkoušejte i masáž

Kdo z nás si rád nezajde na masáž? Ani nemusíme být aktivní sportovci, abychom si tu péči neužívali plnými doušky. Masáž je právem označovaná jako jeden z nejpříjemnějších způsobů regenerace, uvolní se při ní tělo i mysl, svaly se prokrví, uvolní a hojivé procesy budou probíhat rychleji. Nejlepší je využít služeb profesionálního maséra, domů si můžeme pořídit spoustu pomůcek jako jsou masážní válečky, míčky a další.

Klepněte pro větší obrázek

Tip číslo osm: Nezapomínejte na strečink

Před tréninkem i po něm je důležité nezapomínat na strečink, během kterého si prohřejete svaly a připravíte je na výkon, zmírníte svalové napětí a zvýšíte svoji flexibilitu. Strečink je také dobrou prevencí potréninkové bolesti.

Top videa

Zklidněný Vrba z toho vybruslil s přehledem. Co dál s Priskem a Jurečkou?

Nejčtenější články

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno do KHL

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno d…

Do letošní sezony KHL zasáhlo několik českých hokejistů. A další Češi se na východ chystají.

7.  5.  2023 | |56 N/A
Petr Sobol
Hokej
Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Hokejová reprezentace letos stála o řadu posil z NHL, zpoza Atlantiku ale přilétla spousta omluvenek. Další hráče „zavrhli“ stavitelé národního týmu.

21.  5.  2023 | |2 N/A
Petr Sobol
Hokejová reprezentaceNHLHokej
Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru mimo hru

Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru m…

V Edenu nebudou vzpomínat na uplynulou neděli v dobrém. Přišli o první místo v tabulce a taky o několik opor.

1.  5.  2023 |
Petr Sobol
Slavia PrahaFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com