5. Marouane Fellaini (Shandong Luneng) – 4,5 milionu eur  Standard Lutych, Everton, Manchester United – tak vypadala evropská kariéra belgického reprezentanta Marouane Fellainiho. Momentálně čtyřiatřicetiletý záložník strávil nejlepší léta v liverpoolském klubu. Po přestupu na Old Trafford v roce 2013 jako by z něho vyprchala šťáva. Přesto s Manchesterem vyhrál FA Cup, Ligový pohár FA Community Shield a Evropskou ligu. Postupem času však dostával stále méně herního času a v lednu roku 2019 zamířil za velkými penězi na východ. Čínskému klubu Shandong Luneng se upsal na šest let. Stávající kontrakt mu vyprší až na konci roku 2025, kdy mu bude 38 let. Profimedia.cz

5. Marouane Fellaini (Shandong Luneng) – 4,5 milionu eur
Standard Lutych, Everton, Manchester United – tak vypadala evropská kariéra belgického reprezentanta Marouane Fellainiho. Momentálně čtyřiatřicetiletý záložník strávil nejlepší léta v liverpoolském klubu. Po přestupu na Old Trafford v roce 2013 jako by z něho vyprchala šťáva. Přesto s Manchesterem vyhrál FA Cup, Ligový pohár FA Community Shield a Evropskou ligu. Postupem času však dostával stále méně herního času a v lednu roku 2019 zamířil za velkými penězi na východ. Čínskému klubu Shandong Luneng se upsal na šest let. Stávající kontrakt mu vyprší až na konci roku 2025, kdy mu bude 38 let. | Profimedia.cz

 3. – 4. Aaron Mooy (Šanghaj Port) – 5 milionů eur  Australský reprezentant Aaron Mooy už toho má v 31 letech za sebou opravdu hodně. V Evropě se poprvé objevil v sezoně 2009/10 v anglickém Boltonu, ale záhy se odporoučel do skotského St. Mirrenu, odkud se po dvou letech vrátil do vlasti. V ročníku 2016/17 už byl opět na ostrovech, konkrétně v Manchesteru City, za klub však neodehrál jediné utkání a putoval na hostování ho Huddersfieldu, kam posléze přestoupil a zahrál si dva roky v Premier League. Nejvyšší anglickou soutěž pak okusil ještě v Brightonu. V srpnu roku 2020 se upsal klubu Šanghaj Port, kde má kontrakt do konce června 2023. Profimedia.cz
 3. – 4. Frank Acheampong (Šen-čen FC) – 5 milionů eur  Ghanský reprezentant Frank Acheampong prožil nejlepší část kariéry v belgickém Anderlechtu. Během čtyř sezon v bruselském klubu pomohl mužstvu dvakrát vyhrát ligovou soutěž a tamní Superpohár. Úspěchy zaznamenal i na mezinárodní scéně. V roce 2013 vybojoval s Ghanou na mistrovství světa hráčů do 20 let bronzové medaile a na Africkém poháru národů došel o dva roky později až do finále, kde jeho celek podlehl až po penaltovém rozstřelu reprezentaci Pobřeží slonoviny 8:9. V Číně se nejprve ocitl na hostování v roce 2017 a následně tam odešel do klubu Tianjin TEDA za tři a půl milionu eur. Loni v dubnu se pak jako volný hráč upsal Šen-čenu, kde má smlouvu do konce roku 2024. Profimedia.cz
 2. Juan Fernando Quintero (Šen-čen FC) – 6 milionů eur  Je to pár let, co se o Juanovi Fernandovi Quinterovi mluvilo a psalo jako o nástupci Radamela Falcaa. Talentovaný Kolumbijec kterého v létě roku 2012 získala z Jižní Ameriky jako devatenáctiletého mladíka za tři miliony eur italská Pescara, na sebe rychle stačil upoutat pozornost skautů a agentů. O jeho služby usilovaly dva špičkové italské kluby - Juventus Turín a Inter Milán. Fotbalistu, který způsobem hry hodně připomíná Marca Verrattiho, však nakonec ulovilo portugalské Porto. V jeho dresu stačil během dvou sezon odehrát v nejvyšší soutěži 42 zápasů, ve kterých dal šest gólů. Jinak byl na hostování ve francouzském Rennes či argentinském River Plate, kam v roce 2019 z Portugalska odešel. V Jižní Americe vydržel rok a loni v únoru přestoupil za necelých šest milionů eur do čínského Šen-čenu. Klubu se upsal do konce roku 2023. Profimedia.cz
 1. Oscar (Šanghaj Port) – 18 milionů eur  Brazilec Oscar je bezpochyby nejzářivějším a nejdražším jménem v čínské Superlize. Nejlepší a nejdelší část kariéry strávil v Chelsea mezi lety 2012 a 2017. Fotbaloví odborníci ho v té době přirovnávali ke krajanovi Kaká v nejlepších v letech. Oscar byl rozeným tvůrcem hry a katalyzátorem mužstva. Uměl na milimetr přesně distribuovat míče spoluhráčům, ale také vybojovat i udržet balon v obtížných situacích. S Blues vyhrál dvakrát Premier League a jednou Ligový pohár a Evropskou ligu. Do Číny přestoupil v lednu 2017 a byl to obchod jako hrom. Klub Šanghaj Port za něho poslal na Stamford Bridge 60 milionů eur, což byl asijský přestupový rekord. Nejprve podepsal čtyřletou smlouvu s ročním platem přes 26 milionů dolarů a stal se jedním z nejlépe vydělávajících sportovců na světě. V roce 2019 prodloužil kontrakt až do roku 2024. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Hvězdy a hvězdičky. 5 nejdražších fotbalistů, kteří v současnosti působí v čínské lize

Čínská Superliga se měla stát jednou z nejprestižnějších fotbalových soutěží na světě. Alespoň to tak bylo zamýšleno. Ještě před pár lety přilákala nejednu hráčskou či trenérskou hvězdu, které šly za nadstandardními platy. To už je ale všechno pryč.

Prestiž si čínská fotbalová liga, navzdory velkým penězům a jménům, nikdy nezískala. Nyní v ní chybí už i ty finance a slavné osobnosti. Přesto se v Superlize najde dost hráčů, jejichž tržní cena přesahuje čtyři miliony eur. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Marouane Fellaini (Shandong Luneng) – 4,5 milionu eur

Marouane Fellaini-Čína.jpg

Standard Lutych, Everton, Manchester United – tak vypadala evropská kariéra belgického reprezentanta Marouane Fellainiho. Momentálně čtyřiatřicetiletý záložník strávil nejlepší léta v liverpoolském klubu. Po přestupu na Old Trafford v roce 2013 jako by z něho vyprchala šťáva. Přesto s Manchesterem vyhrál FA Cup, Ligový pohár FA Community Shield a Evropskou ligu.

Postupem času však dostával stále méně herního času a v lednu roku 2019 zamířil za velkými penězi na východ. Čínskému klubu Shandong Luneng se upsal na šest let. Stávající kontrakt mu vyprší až na konci roku 2025, kdy mu bude 38 let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

3. – 4. Aaron Mooy (Šanghaj Port) – 5 milionů eur

Aaron Mooy.jpg

Australský reprezentant Aaron Mooy už toho má v 31 letech za sebou opravdu hodně. V Evropě se poprvé objevil v sezoně 2009/10 v anglickém Boltonu, ale záhy se odporoučel do skotského St. Mirrenu, odkud se po dvou letech vrátil do vlasti. V ročníku 2016/17 už byl opět na ostrovech, konkrétně v Manchesteru City, za klub však neodehrál jediné utkání a putoval na hostování ho Huddersfieldu, kam posléze přestoupil a zahrál si dva roky v Premier League. Nejvyšší anglickou soutěž pak okusil ještě v Brightonu. V srpnu roku 2020 se upsal klubu Šanghaj Port, kde má kontrakt do konce června 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. – 4. Frank Acheampong (Šen-čen FC) – 5 milionů eur

Frank Acheampong.jpg

Ghanský reprezentant Frank Acheampong prožil nejlepší část kariéry v belgickém Anderlechtu. Během čtyř sezon v bruselském klubu pomohl mužstvu dvakrát vyhrát ligovou soutěž a tamní Superpohár. Úspěchy zaznamenal i na mezinárodní scéně. V roce 2013 vybojoval s Ghanou na mistrovství světa hráčů do 20 let bronzové medaile a na Africkém poháru národů došel o dva roky později až do finále, kde jeho celek podlehl až po penaltovém rozstřelu reprezentaci Pobřeží slonoviny 8:9.

V Číně se nejprve ocitl na hostování v roce 2017 a následně tam odešel do klubu Tianjin TEDA za tři a půl milionu eur. Loni v dubnu se pak jako volný hráč upsal Šen-čenu, kde má smlouvu do konce roku 2024.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Juan Fernando Quintero (Šen-čen FC) – 6 milionů eur

Juan Fernando Quintero.jpg

Je to pár let, co se o Juanovi Fernandovi Quinterovi mluvilo a psalo jako o nástupci Radamela Falcaa. Talentovaný Kolumbijec kterého v létě roku 2012 získala z Jižní Ameriky jako devatenáctiletého mladíka za tři miliony eur italská Pescara, na sebe rychle stačil upoutat pozornost skautů a agentů. O jeho služby usilovaly dva špičkové italské kluby - Juventus Turín a Inter Milán.

Fotbalistu, který způsobem hry hodně připomíná Marca Verrattiho, však nakonec ulovilo portugalské Porto. V jeho dresu stačil během dvou sezon odehrát v nejvyšší soutěži 42 zápasů, ve kterých dal šest gólů. Jinak byl na hostování ve francouzském Rennes či argentinském River Plate, kam v roce 2019 z Portugalska odešel. V Jižní Americe vydržel rok a loni v únoru přestoupil za necelých šest milionů eur do čínského Šen-čenu. Klubu se upsal do konce roku 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Oscar (Šanghaj Port) – 18 milionů eur

Oscar-Šanghaj1.jpg

Brazilec Oscar je bezpochyby nejzářivějším a nejdražším jménem v čínské Superlize. Nejlepší a nejdelší část kariéry strávil v Chelsea mezi lety 2012 a 2017. Fotbaloví odborníci ho v té době přirovnávali ke krajanovi Kaká v nejlepších v letech. Oscar byl rozeným tvůrcem hry a katalyzátorem mužstva. Uměl na milimetr přesně distribuovat míče spoluhráčům, ale také vybojovat i udržet balon v obtížných situacích. S Blues vyhrál dvakrát Premier League a jednou Ligový pohár a Evropskou ligu.

Do Číny přestoupil v lednu 2017 a byl to obchod jako hrom. Klub Šanghaj Port za něho poslal na Stamford Bridge 60 milionů eur, což byl asijský přestupový rekord. Nejprve podepsal čtyřletou smlouvu s ročním platem přes 26 milionů dolarů a stal se jedním z nejlépe vydělávajících sportovců na světě. V roce 2019 prodloužil kontrakt až do roku 2024.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud