Lukáš Dostál (2019/20)  Dlouhých deset let si museli fanoušci počkat, než se objevilo opět jméno českého hokejisty v All-Star týmu finské ligy. V ročníku 2019/20, který poznamenalo koronavirové běsnění, však měl tuzemský hokej mezi elitou SM-liigy hned dva zástupce. Jedním z nich byl brankář Lukáš Dostál, jenž zároveň získal ocenění pro nejlepšího gólmana sezony. Talentovaný mladík si poprvé zachytal na severu Evropy už o rok dříve, kdy byl v Ilvesu Tampere na hostování z Brna a odchytal deset utkání. Kometa pak pustila Dostála do Finska i další sezoně, v níž byl největší brankářskou hvězdou ligy. Odchytal 43 utkání s průměrem 1,78 inkasovaných gólů na zápas a úspěšností zákroků 92,8 %.
 Jakub Krejčík (2019/20)  Trvalo to osmnáct let, než se v All-Star týmu finské ligy objevili opět dva čeští hokejisté. Spolu s brankářem Lukášem Dostálem se dostal v sezoně 2019/20 do elitního výběru hvězd také obránce Jakub Krejčík. Pražský rodák je hokejovým světoběžníkem, který vystřídal v tuzemsku řadu klubů, ale zahrál si také ve Švédsku a od ročníku 2018/19 působil tři roky ve Finsku. První sezonu strávil v celku Lukko Rauma, následně přestoupil do Kärpätu Oulu, kde doslova zářil. Ve 44 utkáních zaznamenal 30 bodů (8+22) a posbíral 29 kladných bodů v plus/mínus bodování.
 Pavel Rosa (2009/10)  Devátým Čechem, který se svými výkony propracoval do All-Star týmu finské nejvyšší soutěže, se stal útočník Pavel Rosa. Podařilo se mu to v sezoně 2009/10. Byl to jeho premiérový ročník ve finské lize poté, co přestoupil ze švédského Rögle do Kärpätu Oulu, a vyšel mu náramně. Litvínovský odchovanec, jenž měl v tu dobu na kontě 36 startů v NHL zaznamenal v 45 zápasech 51 bodů za 19 gólů a 32 nahrávek. V play-off pak přidal v deseti duelech šest bodů (3+3).
 Vladimír Machulda (2001/02)  Sezona 2001/02 ve finské lize patřila Čechům a projevilo se to i na složení All-Star týmu, v němž se objevili hned dva tuzemští hráči. Jedním z nich byl útočník Vladimír Machulda. Litvínovský odchovanec tehdy rozdělil ročník mezi dva kluby – 41 utkání, v nichž nasbíral stejný počet bodů (20+21), odehrál za SaiPu, dvanáct zápasů pak zvládl v dresu Jokeritu (5+7), jemuž pomohl v play-off k mistrovskému titulu. Ve vyřazovacích bojích byl nejlepším hráčem v +/- bodování (+8), nejlepším střelcem (osm branek) a zároveň i nejproduktivnějším borcem (12 bodů).
12
Fotogalerie

Hvězdy! 12 českých hokejistů, kteří se v minulosti dostali do All-Star týmu finské ligy

Finská liga patří už dlouhá léta k nejkvalitnějším hokejovým soutěžím v Evropě. Vidět jsou v ní také čeští hráči.

Jedním z měřítek kvality (a popularity) hráče v každé hokejové soutěži je jeho nominace do All-Star týmu sezony. V následujících kapitolách najdete tucet českých hráčů, kteří byli zařazeni do All-Star týmu finské Liigy. Někteří to zvládli dokonce vícekrát.

Pokračování 2 / 13

Lukáš Jašek (2021/22)

Lukáš Jašek1.jpg

Třinecký rodák a odchovanec tamního hokeje Lukáš Jašek na sebe upozornil už v dorosteneckém věku. I proto byl pravidelně nominován do mládežnických výběrů od šestnáctky až po dvacítku. Už v šestnácti letech se vypravil poprvé do zahraničí a strávil jednu sezonu ve švédském Södertälje. Po návratu do Třince se v 17 letech dočkal extraligové premiéry a v rocčníku 2014/15 odehrál za Oceláře 27 utkání v nejvyšší soutěži dospělých.

Před sezonou 2017/18 se přesunul do Liberce. To už byl draftován do NHL. V roce 2015 si ho vybral v šestém kole Vancouver Canucks. Po roce na severu Čech bojoval tři roky o šanci v elitní zámořské lize v nižší soutěži AHL, ale nedočkal se. V létě 2021 se upsal finskému klubu Pelicans Lahti y vypadá to, že udělal dobře. Hned v premiérové sezoně v nejvyšší tamní soutěži posbíral v 54 zápasech 51 bodů (13+38), stal se nejlepším nahrávačem v základní části a dostal se All-Star týmu.

Kompletní All-Star tým sezony 2021/22

Brankář: Christian Heljanko (Finsko)
Obránci: Otto Leskinen (Finsko), Vili Saarijärvi (Finsko)
Útočníci: Anton Levtchi (Finsko), Lukáš Jašek (Česká republika), Petrus Palmu (Finsko)

Pokračování 3 / 13

Lukáš Dostál (2019/20)

Lukáš Dostál.jpg

Dlouhých deset let si museli fanoušci počkat, než se objevilo opět jméno českého hokejisty v All-Star týmu finské ligy. V ročníku 2019/20, který poznamenalo koronavirové běsnění, však měl tuzemský hokej mezi elitou SM-liigy hned dva zástupce. Jedním z nich byl brankář Lukáš Dostál, jenž zároveň získal ocenění pro nejlepšího gólmana sezony.

Talentovaný mladík si poprvé zachytal na severu Evropy už o rok dříve, kdy byl v Ilvesu Tampere na hostování z Brna a odchytal deset utkání. Kometa pak pustila Dostála do Finska i další sezoně, v níž byl největší brankářskou hvězdou ligy. Odchytal 43 utkání s průměrem 1,78 inkasovaných gólů na zápas a úspěšností zákroků 92,8 %.

Kompletní All-Star tým sezony 2v 019/20

Brankář: Lukáš Dostál (Česká republika)
Obránci: Jakub Krejčík (Česká republika), Matt Caito (USA)
Útočníci: Eemeli Suomi (Finsko), Julius Nättinen (Finsko), Justin Danforth (Kanada)

Pokračování 4 / 13

Jakub Krejčík (2019/20)

Jakub Krejčík12.jpg

Trvalo to osmnáct let, než se v All-Star týmu finské ligy objevili opět dva čeští hokejisté. Spolu s brankářem Lukášem Dostálem se dostal v sezoně 2019/20 do elitního výběru hvězd také obránce Jakub Krejčík.

Pražský rodák je hokejovým světoběžníkem, který vystřídal v tuzemsku řadu klubů, ale zahrál si také ve Švédsku a od ročníku 2018/19 působil tři roky ve Finsku. První sezonu strávil v celku Lukko Rauma, následně přestoupil do Kärpätu Oulu, kde doslova zářil. Ve 44 utkáních zaznamenal 30 bodů (8+22) a posbíral 29 kladných bodů v plus/mínus bodování.

Kompletní All-Star tým sezony 2019/20

Brankář: Lukáš Dostál (Česká republika)
Obránci: Jakub Krejčík (Česká republika), Matt Caito (USA)
Útočníci: Eemeli Suomi (Finsko), Julius Nättinen (Finsko), Justin Danforth (Kanada)

Pokračování 5 / 13

Pavel Rosa (2009/10)

Pavel Rosa.jpg

Devátým Čechem, který se svými výkony propracoval do All-Star týmu finské nejvyšší soutěže, se stal útočník Pavel Rosa. Podařilo se mu to v sezoně 2009/10. Byl to jeho premiérový ročník ve finské lize poté, co přestoupil ze švédského Rögle do Kärpätu Oulu, a vyšel mu náramně.

Litvínovský odchovanec, jenž měl v tu dobu na kontě 36 startů v NHL zaznamenal v 45 zápasech 51 bodů za 19 gólů a 32 nahrávek. V play-off pak přidal v deseti duelech šest bodů (3+3).

Kompletní All-Star tým sezony 2009/10

Brankář: Atte Engren (Finsko)
Obránci: Mikko Mäenpää (Finsko), Lee Sweatt (USA)
Útočníci: Jori Lehterä (Finsko), Sami Kapanen (Finsko), Pavel Rosa (Česká republika)

Pokračování 6 / 13

Vladimír Machulda (2001/02)

Vladimír Machulda1.jpg

Sezona 2001/02 ve finské lize patřila Čechům a projevilo se to i na složení All-Star týmu, v němž se objevili hned dva tuzemští hráči. Jedním z nich byl útočník Vladimír Machulda.

Litvínovský odchovanec tehdy rozdělil ročník mezi dva kluby – 41 utkání, v nichž nasbíral stejný počet bodů (20+21), odehrál za SaiPu, dvanáct zápasů pak zvládl v dresu Jokeritu (5+7), jemuž pomohl v play-off k mistrovskému titulu. Ve vyřazovacích bojích byl nejlepším hráčem v +/- bodování (+8), nejlepším střelcem (osm branek) a zároveň i nejproduktivnějším borcem (12 bodů).

Kompletní All-Star tým sezony 2001/02

Brankář: Kari Lehtonen (Finsko)
Obránci: Marko Tuulola (Finsko), Tom oivisto (Finsko)
Útočníci: Janne Ojanen (Finsko), Vladimír Machulda (Česká republika), Vladimír Vůjtek (Česká republika)

Pokračování 7 / 13

Vladimír Vůjtek (2001/02)

Vladimír Vůjtek1.jpg

Po půldruhém roce v pražské Spartě se útočník Vladimír Vůjtek vypravil v létě roku 2001 do Finska a štace v klubu Hämeenlinna asi nelitoval. V 45 zápasech základní části soutěže nastřádal do statistik úctyhodných 58 bodů (19+39), v play-off pak v osmi duelech přidal další čtyři góly a sedm asistencí. Týmu tehdy pomohl k bronzovým medailím a po sezoně se vypravil naposled zkusit štěstí do NHL, kde však odehrál posledních pět utkání v dresu Pittsburghu a vrátil se natrvalo do Evropy.

Kompletní All-Star tým sezony 2001/02

Brankář: Kari Lehtonen (Finsko)
Obránci: Marko Tuulola (Finsko), Tom Koivisto (Finsko)
Útočníci: Janne Ojanen (Finsko), Vladimír Machulda (Česká republika), Vladimír Vůjtek (Česká republika)

Pokračování 8 / 13

Tomáš Vlasák (1998/99)

Tomáš Vlasák12.jpg

Sezony kolem přelomu tisíciletí byly českým hokejistům ve Finsku zaslíbené. V ročníku 1998/99 se v All-Star týmu objevili dva tuzemští borci. Jedním z nich byl útočník Tomáš Vlasák.

Tehdy třiadvacetiletý odchovanec pražské Slavie vyrazil v létě roku 1998 za svým prvním zahraničním angažmá z Litvínova. Jak se později ukázalo, byl to krok správným směrem.

V premiérové sezoně ve finské nejvyšší soutěži válel v dresu Hämeenlinny a šlo mu to náramně dobře. V základní části posbíral ve 54 střetnutích 57 bodů (28+29), v play-off přidal v osmi zápasech dalších jedenáct (2+9). Mužstvu tehdy pomohl k bronzovým medailím a zároveň se stal nejlepším nahrávačem ve vyřazovacích bojích.

Kompletní All-Star tým sezony 1998/99

Brankář: Miikka Kiprusoff (Finsko)
Obránci: Brian Rafalski (USA), Marko Kiprusoff (Finsko)
Útočníci: Raimo Helminen (Finsko), Tomáš Vlasák (Česká republika), Jan Čaloun (Česká republika)

Pokračování 9 / 13

Jan Čaloun (1997/98 a 1998/99)

Jan Čaloun1.jpg

Útočník Jan Čaloun je jedním ze dvou Čechů, kteří se dostali do All-Star týmu sezony ve finské nejvyšší soutěži dvakrát. Poprvé se mu to podařilo v sezoně 1997/98, podruhé o rok později.

Nejlepší sezony v finské lize zažil litvínovský odchovanec poté, co dal definitivně vale Americe a po letech marného čekání na pořádnou šanci v NHL se vrátil do Evropy. Šikovné křídlo se upsalo klubu IFK Helsinky a hned v premiérové sezoně ukázalo, jaký potenciál v něm dřímá. Čaloun nastřádal do statistik v 41 zápasech základní části 48 bodů (22+26), v devíti zápasech play-off pak doslova exceloval - blýskl se ziskem 17 bodů (6+11) a pomohl mužstvu k mistrovskému titulu.

V dalším ročníku se ještě rapidně zlepšil. V 51 duelech základní části nasbíral 81 bodů za 24 gólů a 57 asistencí, v play-off měl po osmi zápasech na kontě 14 bodů (8+6). Byla to pravděpodobně jeho nejpovedenější sezona v kariéře. Získal ocenění pro nejlepšího hráče základní části soutěže, stal se nejlepším nahrávačem a nejproduktivnějším hokejistou. Ve vyřazovacích bojích byl nejlepším střelcem a pomohl mužstvu ke stříbrným medailím.

Kompletní All-Star tým sezony 1997/98

Brankář: Tim Thomas (USA)
Obránci: Allan Measures (Kanada), Brian Rafalski (USA)
Útočníci: Raimo Helminen (Finsko), Peter Larsson (Švédsko), Jan Čaloun (Česká republika)

Kompletní All-Star tým sezony 1998/99

Brankář: Miikka Kiprusoff (Finsko)
Obránci: Brian Rafalski (USA), Marko Kiprusoff (Finsko)
Útočníci: Raimo Helminen (Finsko), Tomáš Vlasák (Česká republika), Jan Čaloun (Česká republika)

Pokračování 10 / 13

Petr Bříza (1991/92 a 1992/93)

Petr Bříza.jpg

Jedním ze dvou českých gólmanů, kteří byli nominováni do hvězdného týmu sezony ve finské lize, je Petr Bříza. Povedlo se mu to dvakrát – v sezoně 1991/92 a o rok později.

Po pádu Železné opony vyrazil Bříza na své první zahraniční angažmá do Finska. Ze Sparty zamířil do celku Lukko Rauma a hned v první sezoně na severu Evropy ukázal kvality české brankářské školy. Stal se nejlepším gólmanem soutěže podle průměrného počtu inkasovaných branek na utkání (2,71) i v procentuální úspěšnosti zákroků (91,6 %). Ve druhé sezoně se do All-Star týmu dostal znovu a opět byl v celé soutěži nejlepším brankářem podle úspěšnosti zákroků. Bilanci z předchozí sezony vylepšil na 92,4 %.

Kompletní All-Star tým sezony 1991/92

Brankář: Petr Bříza (Česká republika)
Obránci: Hannu Virta (Finsko), Harri Laurila (Finsko)
Útočníci: Otakar Janecký (Česká republika), Mikko Mäkelä (Finsko), Teemu Selänne (Finsko)

Kompletní All-Star tým sezony 1992/93

Brankář: Petr Bříza (Česká republika)
Obránci: Timo Jutila (Finsko), Janne Laukkanen (Finsko)
Útočníci: Esa Keskinen (Finsko), Jarkko Varvio (Finsko), Juha Riihijärvi (Finsko)

Pokračování 11 / 13

Otakar Janecký (1991/92)

Otakar Janecký1.jpg

Někdejší pardubický odchovanec Otakar Janecký zanechal ve finské lize nesmazatelnou stopu a svými skvělými výkony vydláždil cestu dalším českým hráčům. Už v roce 1990 zamířil do klubu SaiPa, ale o rok později změnil dres a stal se hráčem Jokeritu Helsinky, kde je dodnes uctíván jako legenda. Ve 42 zápasech dal 17 gólů a k nim přidal 35 nahrávek, v play-off pak v deseti duelech zaznamenal 13 bodů (2+11). V Jokeritu působil až do roku 1999, finskou ligu opustil o rok později po roce stráveném v dresu Blues Espoo.

Kompletní All-Star tým sezony 1991/92

Brankář: Petr Bříza (Česká republika)
Obránci: Hannu Virta (Finsko), Harri Laurila (Finsko)
Útočníci: Otakar Janecký (Česká republika), Mikko Mäkelä (Finsko), Teemu Selänne (Finsko)

Pokračování 12 / 13

Jaromír Šindel (1990/91)

Jaromír Šindel.jpg

Když se v roce 1990 otevřely hranice a hokejisté mohli zamířit do ciziny, bylo brankáři Jaromíru Šindelovi už třicet let a patřil k největším osobnostem československé nejvyšší soutěže. Mistr světa z roku 1985 a stříbrný medailista z olympiády v Sarajevu se však nezalekl výzvy změřit síly s nejlepšími útočníky finské ligy a zamířil  do Skandinávie.

Jeho novým domovem se stal klub Reipas Lahti, kde hned v premiérové sezoně předvedl své kvality. Podprůměrný tým se jen díky jeho fenomenálním výkonům dokázal udržet v nejvyšší soutěži. V následující sezoně už ale jeho zákroky na záchranu nestačily. Lahti se poroučelo do druhé lihy a Šindel strávil další dvě sezony v Tappaře Tampere, než se na poslední sezonu kariéry vrátil domů do Sparty.

Kompletní All-Star tým sezony 1990/91

Brankář: Jaromír Šindel (Česká republika)
Obránci: Leo Gudas (Česká republika), Hannu Virta (Finsko)
Útočníci: Teppo Kivelä (Finsko), Ari Haanpää (Finsko), Teemu Selänne (Finsko)

Pokračování 13 / 13

Leo Gudas (1990/91)

Leo Gudas1.jpg

Obránce Leo Gudas byl na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století stálým členem československé reprezentace a když se v roce 1990 otevřely hranice, neměl o nabídky z ciziny nouzi. Ze Sparty vyrazil do finského klubu Jyväskylä, kde hned v premiérové sezoně ohromil ve 44 zápasech skvělými výkony a 29 body za 10 gólů a 19 asistencí. V play-off měl dokonce průměr více než bod na zápas – v sedmi duelech zaznamenal dvě branky a šest nahrávek. O jeho nesmírné platnosti pro tým svědčí fakt, že se stal nejlepším hokejistou v +/- bodování v základní části soutěže.

Kompletní All-Star tým sezony 1990/91

Brankář: Jaromír Šindel (Česká republika)
Obránci: Leo Gudas (Česká republika), Hannu Virta (Finsko)
Útočníci: Teppo Kivelä (Finsko), Ari Haanpää (Finsko), Teemu Selänne (Finsko)

Doporučujeme

Články odjinud