Turecko – 44. místo  Stejně jako českému výběru se tomu tureckému většinou daří v kvalifikacích na Euro, ale pokud jde o mistrovství světa, už to není žádná sláva. Na vrcholné akci se reprezentace představila pouze dvakrát v historii. Poprvé v roce 1954 ve Švýcarsku, kde díru do světa neudělala, ale podruhé, v roce 2002 v Koreji a Japonsku, to skončilo ziskem bronzových medailí. To bylo také období, kdy se národní tým hřál na výsluní i v žebříčku FIFA. V roce 2004 se ocitl dokonce na pátém místě, pár let poté se ale začal propadat. Nynější 44. pozice se tureckým fanouškům jistě moc nelíbí. Profimedia.cz
 Řecko – 51. místo  Někdejší mistři Evropy Řekové jsou na tom podobně jako tuzemský nároďák. Vlastně podle žebříčku FIFA ještě o něco hůř. Jejich reprezentace je momentálně o třináct míst pod českým výběrem. Na doby, kdy se pohybovala na rozhraní první a druhé desítky, mohou fanoušci jen nostalgicky vzpomínat. Ještě v roce 2013 byli Řekové dvanáctí, pak ale začal nezadržitelný pád dolů a už několik let najdeme někdejší kontinentální šampiony na přelomu páté a šesté desítky pořadí. Profimedia.cz
 Rumunsko – 52. místo  Rumunský fotbal měl vždycky kvalitu, ale v posledních letech mohou fanoušci tamní reprezentace na lepší časy jen vzpomínat. Nejpovedenější byla z rumunského pohledu poslední dekáda minulého tisíciletí. V letech 1990, 1994 a 1998 nechybělo mužstvo na mistrovství světa, přičemž ve Spojených státech se probojovalo do čtvrtfinále a celkově skončilo šesté. V roce 1996 a 2000 si zahrál tým také na kontinentálním šampionátu. Nejvýše na žebříčku FIFA bylo Rumunsko v roce 1997, kdy figurovalo na třetí příčce, o dva roky později bylo ještě v elitní desítce, ale začal postupný pád až na současnou pozici v šesté desítce. Profimedia.cz
 Bulharsko – 71. místo  Kde jsou časy, kdy bylo Bulharsko i pro nejsilnější světové týmy nesnadným soupeřem? Od roku 1962 do roku 1974 nechyběl tým ani jednou na mistrovství světa. Největšího úspěchu dosáhli Bulhaři v roce 1994 na šampionátu ve Spojených státech, kde si zahráli o bronzové medaile, ale prohráli se Švédskem. Následně se v žebříčku FIFA posunuli na osmou příčku, což je jejich historicky nejvyšší umístění. Dvakrát se představili také na kontinentálním mistrovství (1996 a 2004). V roce 2012 se ale propadli z hodnocení až na konec první stovky (96. místo) Od té doby si o moc nepolepšili. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Horší než Češi. 5 (kdysi) „silných“ reprezentací, které jsou v žebříčku FIFA pod tuzemským výběrem

Není to žádná sláva. Čeští fotbalisté jsou v aktuálním žebříčku FIFA až na 38. pozici. Mohlo by však být (možná) ještě hůř.

Český fotbalový výběr nemá v posledních letech moc velkých důvodů k radosti. Neprobojoval se na poslední mistrovství světa do Kataru a propad v žebříčku FIFA je toho důkazem. Výše než český tým jsou například reprezentanti Maďarska či Rakušané, ale také výběr Ruska nebo Íránu. Na druhou stranu, řada uznávaných reprezentací je na tom ještě hůř. Vybrali jsme pět národních celků, které se aktuálně nacházejí až pod souborem trenéra Šilhavého.

Pokračování 2 / 6

Norsko – 43. místo

Norsko-2022.jpg

Norsko bylo jedním ze soupeřů českého celku v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku, ale stejně jako tuzemští hráči na turnaj nepostoupilo. Obě reprezentace také chyběly na nedávném světovém šampionátu v Kataru.

Seveřané, se kterými český tým svedl v minulosti také boj o postup na mistrovství světa do Německa, už nějaký čas na mezinárodní scéně tápou, a je to znát také na postavení v žebříčku FIFA. Nejlépe na tom byli v polovině 90. let. V roce 1995 se dokonce ocitli na druhém místě, od přelomu tisíciletí ale spadli o několik pater dolů. Jejich nadějí na návrat na výsluní by mohl být Erling Haaland, pokud se trenérům národního celku podaří kolem superhvězdy Manchesteru City poskládat dostatečně kvalitní výběr.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Turecko – 44. místo

Turecko-2022.jpg

Stejně jako českému výběru se tomu tureckému většinou daří v kvalifikacích na Euro, ale pokud jde o mistrovství světa, už to není žádná sláva. Na vrcholné akci se reprezentace představila pouze dvakrát v historii. Poprvé v roce 1954 ve Švýcarsku, kde díru do světa neudělala, ale podruhé, v roce 2002 v Koreji a Japonsku, to skončilo ziskem bronzových medailí. To bylo také období, kdy se národní tým hřál na výsluní i v žebříčku FIFA. V roce 2004 se ocitl dokonce na pátém místě, pár let poté se ale začal propadat. Nynější 44. pozice se tureckým fanouškům jistě moc nelíbí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Řecko – 51. místo

Řecko-2022.jpg

Někdejší mistři Evropy Řekové jsou na tom podobně jako tuzemský nároďák. Vlastně podle žebříčku FIFA ještě o něco hůř. Jejich reprezentace je momentálně o třináct míst pod českým výběrem. Na doby, kdy se pohybovala na rozhraní první a druhé desítky, mohou fanoušci jen nostalgicky vzpomínat. Ještě v roce 2013 byli Řekové dvanáctí, pak ale začal nezadržitelný pád dolů a už několik let najdeme někdejší kontinentální šampiony na přelomu páté a šesté desítky pořadí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Rumunsko – 52. místo

Rumunsko-tým.jpg

Rumunský fotbal měl vždycky kvalitu, ale v posledních letech mohou fanoušci tamní reprezentace na lepší časy jen vzpomínat. Nejpovedenější byla z rumunského pohledu poslední dekáda minulého tisíciletí. V letech 1990, 1994 a 1998 nechybělo mužstvo na mistrovství světa, přičemž ve Spojených státech se probojovalo do čtvrtfinále a celkově skončilo šesté. V roce 1996 a 2000 si zahrál tým také na kontinentálním šampionátu. Nejvýše na žebříčku FIFA bylo Rumunsko v roce 1997, kdy figurovalo na třetí příčce, o dva roky později bylo ještě v elitní desítce, ale začal postupný pád až na současnou pozici v šesté desítce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Bulharsko – 71. místo

Bulharsko-tým.jpg

Kde jsou časy, kdy bylo Bulharsko i pro nejsilnější světové týmy nesnadným soupeřem? Od roku 1962 do roku 1974 nechyběl tým ani jednou na mistrovství světa. Největšího úspěchu dosáhli Bulhaři v roce 1994 na šampionátu ve Spojených státech, kde si zahráli o bronzové medaile, ale prohráli se Švédskem. Následně se v žebříčku FIFA posunuli na osmou příčku, což je jejich historicky nejvyšší umístění. Dvakrát se představili také na kontinentálním mistrovství (1996 a 2004). V roce 2012 se ale propadli v hodnocení až na konec první stovky (96. místo) Od té doby si o moc nepolepšili.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud