5. Petr Ruman - 17 let, 5 dní  Hned v podzimní části úplně prvního ročníku samostatné české nejvyšší soutěže se zapsal do její historie tehdy čerstvě sedmnáctiletý Petr Ruman. V utkání 12. kola (7. listopadu 1993), v němž hostil Baník na Bazalech Spartu, okořenil svůj debut mezi dospělými v první lize gólem. Na hřiště přišel v 64. minutě, když vystřídal Igora Klejcha za stavu 2:0 pro hostující celek. Sparta pak přidala ještě jednu branku, ale čtyři minuty před koncem zápasu se po nahrávce Martina Čížka zasloužil o čestný úspěch domácích. Do konce sezony pak odehrál ještě pět střetnutí a do statistik si v nich připsal další gól a dvě asistence. V Ostravě hrál až do roku 1999, kdy odešel do Německa.
 4. Václav Kadlec – 16 let, 11 měsíců, 14 dní  Psal se rok 2008, když Sparta za nadaného teenagera z Bohemians 1905 zaplatila asi deset milionů korun. Václav Kadlec v nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 2008/09, tehdy si připsal 12 startů a vstřelil dva góly. Prvním z nich rozhodl o výhře Sparty nad Baníkem, který na Letné prohrál 0:1. Šestnáctiletý mladík tehdy přišel na hřiště v 76. minutě a nahradil zraněného Marka Kuliče a o sedm minut později zajistil svému celku tři body.
 3. Adam Karabec – 16 let, 10 měsíců, 29 dní  Záložník Sparty Adam Karabec debutoval v lize v únoru roku 2020 v Olomouci a už druhý start přetavil v premiérový gól proti Karviné. Na hřišti byl jen chvíli, přesto v nastavení stihl poslat míč pod břevno a uzavřel skóre na 4:1 pro letenský celek.
 2. Tomáš Pilík – 16 let, 7 měsíců, 18 dní  Tomáš Pilík se už v patnácti letech dostal na soupisku Příbrami. Ligovou premiéru si odbyl v sezoně 2004/05 a v následujícím ročníku vstřelil v zápase s Brnem i první gól. Srovnával v tu chvíli na 1:1 jen tři minuty poté, co vystřídal v 54. minutě utkání Daniela Huňu. Na konci zápasu se mohl radovat z výhry 2:1, kterou těsně před koncem zajistil z penalty Rudolf Otepka.
6
Fotogalerie

Holobrádci s přesnou muškou. 6 nejmladších střelců v historii samostatné české ligy

Mládí vpřed? Ligové kluby se tímto pravidlem tak docela neřídí, ovšem občas se najde nějaká kometa, která zazáří už ve velmi nízkém věku.

Jen čtyřem fotbalistům se povedlo dát gól v nejvyšší tuzemské fotbalové soutěži ještě když jim bylo 16 let. Další borci to zvládli jen nedlouho po sedmnáctých narozeninách. Víte, kteří teenageři to byli? Dozvíte se to v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Antonín Fantiš - 17 let, 24 dní

Antonín Fantiš (2).jpg

Antonín Fantiš debutoval v české lize už v 16 letech. Není moc hráčů, kteří by si odbyli premiéru dříve než on. Ofenzivní záložník si vybojoval stálé místo v sestavě Příbrami a zaujal například Celtic Glasgow nebo Juventus, kde byl v roce 2009 na testech. Udělal prý dobrý dojem, místo do Itálie ale přestoupil v následujícím roce do Baníku Ostrava. V tu chvíli měl na kontě dva ligové góly, přičemž ten premiérový vstřelil 9. května 2009 v domácím utkání proti Olomouci.

Bylo to nedlouho po sedmnáctých narozeninách. Na hřiště se dostal od začátku druhého poločasu, kdy nahradil Lukáše Nechvátala a dokonal vítězný obrat. Příbram od 24. minuty prohrávala a vyrovnávací trefu zařídil na začátku druhého dějství hlavičkou Tomáš Borek. Když už se zdálo, že si soupeři rozdělí body, rozhodl v 90. minutě o vítězství domácích hlavou mladičký Fantiš.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Petr Ruman - 17 let, 5 dní

Petr Ruman1.jpg

Hned v podzimní části úplně prvního ročníku samostatné české nejvyšší soutěže se zapsal do její historie tehdy čerstvě sedmnáctiletý Petr Ruman. V utkání 12. kola (7. listopadu 1993), v němž hostil Baník na Bazalech Spartu, okořenil svůj debut mezi dospělými v první lize gólem.

Na hřiště přišel v 64. minutě, když vystřídal Igora Klejcha za stavu 2:0 pro hostující celek. Sparta pak přidala ještě jednu branku, ale čtyři minuty před koncem zápasu se po nahrávce Martina Čížka zasloužil o čestný úspěch domácích. Do konce sezony pak odehrál ještě pět střetnutí a do statistik si v nich připsal další gól a dvě asistence. V Ostravě hrál až do roku 1999, kdy odešel do Německa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Václav Kadlec – 16 let, 11 měsíců, 14 dní

Václav Kadlec.jpg

Psal se rok 2008, když Sparta za nadaného teenagera z Bohemians 1905 zaplatila asi deset milionů korun. Václav Kadlec v nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 2008/09, tehdy si připsal 12 startů a vstřelil dva góly. Prvním z nich rozhodl o výhře Sparty nad Baníkem, který na Letné prohrál 0:1. Šestnáctiletý mladík tehdy přišel na hřiště v 76. minutě a nahradil zraněného Marka Kuliče a o sedm minut později zajistil svému celku tři body.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Adam Karabec – 16 let, 10 měsíců, 29 dní

Adam Karabec.jpg

Záložník Sparty Adam Karabec debutoval v lize v únoru roku 2020 v Olomouci a už druhý start přetavil v premiérový gól proti Karviné. Na hřišti byl jen chvíli, přesto v nastavení stihl poslat míč pod břevno a uzavřel skóre na 4:1 pro letenský celek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Tomáš Pilík – 16 let, 7 měsíců, 18 dní

Tomáš Pilík.jpg

Tomáš Pilík se už v patnácti letech dostal na soupisku Příbrami. Ligovou premiéru si odbyl v sezoně 2004/05 a v následujícím ročníku vstřelil v zápase s Brnem i první gól. Srovnával v tu chvíli na 1:1 jen tři minuty poté, co vystřídal v 54. minutě utkání Daniela Huňu. Na konci zápasu se mohl radovat z výhry 2:1, kterou těsně před koncem zajistil z penalty Rudolf Otepka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Adam Hložek – 16 let, 7 měsíců, 12 dní

Adam Hložek.jpg

Nejmladším ligovým hráčem byl ve chvíli, kdy vstřelil první branku, Adam Hložek. Sparťanský talent je sedmým nejmladším debutantem v dějinách české nejvyšší soutěže a zároveň nejmladším hráčem Sparty v ligové historii. Premiérový ligový gól dal Plzni 9. března 2019. V den zápasu mu bylo 16 let, sedm měsíců a 12 dnů. Nastoupil v základní sestavě a už v desáté minutě otevřel hlavou skóre utkání, které nakonec Sparta na Letné vyhrála 4:0.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud