12. Sheyi Ojo – 18 let, 7 měsíců, 1 den  Na podzim roku 2011 svedl Liverpool tvrdý boj s mnoha dalšími kluby – včetně Chelsea – o talentovaného anglického forvarda. Sheyi Ojo se stal nakonec kořistí Reds, kteří za něho zaplatili dva miliony liber. V tu chvíli mu bylo pouhých 14 let. Za Liverpool však nakonec odehrál jen osm ligových zápasů - všechny v sezoně 2015/16. Gól v dresu klubu vsítil 20. ledna 2016 v utkání FA Cupu proti Exeteru. Střetnutí, v němž si odbyl týmový debut, skončilo remízou. Trenér Klopp mu však dal šanci i v opakovaném utkání, v němž dal svůj premiérový – a jediný – gól v dresu Reds, jímž pomohl k vítězství 3:0. Další už nepřidá, protože po sérii hostování se v roce 2022 upsal Cardiffu.
 11. Alan ACourt – 18 let, 5 měsíců, 14 dnů  Dlouhých 13 sezon strávil v dresu Liverpoolu anglický útočník Alan ACourt, z nichž většinu (8) odehrál v letech 1954 až 1962 s Reds ve druhé nejvyšší soutěži, ze které však pomohl mužstvu zpět mezi elitu. Svůj první gól vstřelil 14. března 1953 v zápase se Sunderlandem, který Liverpool vyhrál 2:0. Když se s Anfield Road po sezoně 1964/65 loučil, měl na kontě 381 ligových utkání (včetně druhé nejvyšší soutěže) a 63 branek. Nastoupil také pětkrát v reprezentačním dresu Anglie a dal jednu branku. Kariéru ukončil v roce 1966 v dresu Tranmere, krátce se pak věnoval trénování. Zemřel v roce 2009 ve věku 75 let.
 10. Robbie Fowler – 18 let, 5 měsíců, 13 dnů  Říkalo se mu Bůh. Hned během premiérové sezony 1993/94 dal Robbie Fowler v prvních třinácti zápasech 12 gólů. Ten premiérový dal 22. září 1993 do sítě Fulhamu ve druhém kole Ligového poháru a pomohl Liverpoolu k výhře 3:1. Do konce soutěžního ročníku zvládl nastřílet také nejrychlejší hattrick v historii Premier League. Arsenalu dal tři góly v rozmezí pouhých 4 minut a 33 vteřin. Do roku 1997 zvládl ve třech po sobě jdoucích sezonách nasázet soupeřům víc než třicet branek. V roce 2001 pomohl sedmnácti góly vybojovat tři cenné poháry – Pohár UEFA, FA Cup a Ligový pohár. Pak odešel za 12 milionů liber na dvě sezony do Leedsu, odkud se přes Manchester City vrátil zpátky do Liverpoolu, aby spolu s Barošem a Šmicerem zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů.
 9. Jamie Redknapp – 18 let, 5 měsíců, 12 dnů  V devadesátých letech minulého století patřil anglický záložník Jamie Redknapp k pilířům mužstva Liverpoolu. Talentovaného hráče si vytáhl z Bournemouthu manažer Kenny Dalglish, který za sedmnáctiletého mladíka zaplatil 350 tisíc liber. Tehdy patřil k největším nadějím anglického fotbalu a v dané době šlo o mimořádně vysokou cenu za tak mladého fotbalistu. Na Anfield Road odehrál 11 sezon, během nichž nastoupil do 237 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 30 branek. Tu první vstřelil 7. prosince 1991 do sítě Southamtonu a pomohl k remíze 1:1. Shodou okolností právě v tomto klubu pak o 14 let později zakončil kariéru.
13
Fotogalerie

Holobrádci s přesnou muškou. 13 nejmladších střelců v historii Liverpoolu

Kdy je ideální čas pro zařazení mladého fotbalisty do sestavy seniorského mužstva? Na tuto otázku neexistuje žádná jednoznačná ani správná odpověď. Někdo si odbude debut mezi dospělými třeba až ve dvaceti letech, jiný jen nedlouho poté, co dostane občanku.

Jsou trenéři, kteří se toho nebojí a pustí na hřiště hráče, který by měl podle věku působit ještě v dorosteneckém či juniorském celku. A někdy se stane, že nadaný teenager splatí kouči důvěru a dokonce se prosadí i brankově.

Podívali jsme se do předlouhé historie jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů všech dob a vybrali jsme třináct absolutně nejmladších střelců v dějinách Liverpoolu. Všem bylo v době, kdy dali první gól v dresu Reds, méně než 19 let. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 14

13. David Fairclough – 18 let, 9 měsíců, 30 dnů

David Fairclough.jpg

David Fairclough strávil nejdelší – a nejúspěšnější – část kariéry v Liverpoolu. V dresu Reds odehrál anglický útočník 98 ligových zápasů, v nichž nastřílel 34 branek a pomohl klubu ke třem mistrovským titulům a dvěma trofejím v Poháru mistrů evropských zemí.

Fairclough byl nazýván „supernáhradníkem“ a zřídkakdy byl členem základní sestavy, ale jakmile naskočil na hřiště z lavičky, byl pokaždé čerstvou krví, která okysličila výkon mužstva. Jako by jeho kariéru předznamenal už zápas, v němž dal svou první branku za Liverpool. Bylo to 4. listopadu 1975, kdy naskočil na plac jako střídající hráč a pomohl gólem k demolici Realu Sociedad výsledkem 6:0. V tu chvíli se stal nejmladším střelcem klubu v evropských pohárech. Z Anfield Road odešel v roce 1983, kdy zamířil do švýcarského Luzernu. Profesionální dráhu uzavřel v roce 1991 v dresu Wiganu Athletic.

Pokračování 3 / 14

12. Sheyi Ojo – 18 let, 7 měsíců, 1 den

Sheyi Ojo.jpg

Na podzim roku 2011 svedl Liverpool tvrdý boj s mnoha dalšími kluby – včetně Chelsea – o talentovaného anglického forvarda. Sheyi Ojo se stal nakonec kořistí Reds, kteří za něho zaplatili dva miliony liber. V tu chvíli mu bylo pouhých 14 let.

Za Liverpool však nakonec odehrál jen osm ligových zápasů - všechny v sezoně 2015/16. Gól v dresu klubu vsítil 20. ledna 2016 v utkání FA Cupu proti Exeteru. Střetnutí, v němž si odbyl týmový debut, skončilo remízou. Trenér Klopp mu však dal šanci i v opakovaném utkání, v němž dal svůj premiérový – a jediný – gól v dresu Reds, jímž pomohl k vítězství 3:0. Další už nepřidá, protože po sérii hostování se v roce 2022 upsal Cardiffu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 14

11. Alan A’Court – 18 let, 5 měsíců, 14 dnů

Alan ACourt.jpg

Dlouhých 13 sezon strávil v dresu Liverpoolu anglický útočník Alan A’Court, z nichž většinu (8) odehrál v letech 1954 až 1962 s Reds ve druhé nejvyšší soutěži, ze které však pomohl mužstvu zpět mezi elitu. Svůj první gól vstřelil 14. března 1953 v zápase se Sunderlandem, který Liverpool vyhrál 2:0.

Když se s Anfield Road po sezoně 1964/65 loučil, měl na kontě 381 ligových utkání (včetně druhé nejvyšší soutěže) a 63 branek. Nastoupil také pětkrát v reprezentačním dresu Anglie a dal jednu branku. Kariéru ukončil v roce 1966 v dresu Tranmere, krátce se pak věnoval trénování. Zemřel v roce 2009 ve věku 75 let.

Pokračování 5 / 14

10. Robbie Fowler – 18 let, 5 měsíců, 13 dnů

Fowler.jpg

Říkalo se mu Bůh. Hned během premiérové sezony 1993/94 dal Robbie Fowler v prvních třinácti zápasech 12 gólů. Ten premiérový dal 22. září 1993 do sítě Fulhamu ve druhém kole Ligového poháru a pomohl Liverpoolu k výhře 3:1. Do konce soutěžního ročníku zvládl nastřílet také nejrychlejší hattrick v historii Premier League. Arsenalu dal tři góly v rozmezí pouhých 4 minut a 33 vteřin.

Do roku 1997 zvládl ve třech po sobě jdoucích sezonách nasázet soupeřům víc než třicet branek. V roce 2001 pomohl sedmnácti góly vybojovat tři cenné poháry – Pohár UEFA, FA Cup a Ligový pohár. Pak odešel za 12 milionů liber na dvě sezony do Leedsu, odkud se přes Manchester City vrátil zpátky do Liverpoolu, aby spolu s Barošem a Šmicerem zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 14

9. Jamie Redknapp – 18 let, 5 měsíců, 12 dnů

Jamie Redknapp.jpg

V devadesátých letech minulého století patřil anglický záložník Jamie Redknapp k pilířům mužstva Liverpoolu. Talentovaného hráče si vytáhl z Bournemouthu manažer Kenny Dalglish, který za sedmnáctiletého mladíka zaplatil 350 tisíc liber. Tehdy patřil k největším nadějím anglického fotbalu a v dané době šlo o mimořádně vysokou cenu za tak mladého fotbalistu.

Na Anfield Road odehrál 11 sezon, během nichž nastoupil do 237 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 30 branek. Tu první vstřelil 7. prosince 1991 do sítě Southamptonu a pomohl k remíze 1:1. Shodou okolností právě v tomto klubu pak o 14 let později zakončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 14

8. Stefan Bajcetic - 18 let, 2 měsíce, 4 dny

Stefan Bajcetic.jpg

Má srbské kořeny, španělské občanství a hraje v Anglii. Stoper či defenzivní záložník Stefan Bajcetic fotbalové vyrůstal v Celtě Vigo, odkud se přesunul na ostrovy a upsal se Liverpoolu. Profesionální debut mezi dospělými si odbyl loni v srpnu, kdy nastoupil jako náhradník do utkání proti Bournemouthu (9:0). Nedlouho poté si odbyl premiéru v Lize mistrů a stal se nemladším hráčem Reds v historii této soutěže. Dva dny po Vánocích v roce 2022 pak vsítil svůj první gól, když se podílel na vítězství 3:1 na hřišti Aston Villy. Stal se v tu chvíli třetím nejmladším liverpoolským střelcem branky v historii Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 14

7. Jimmy Melia – 18 let, 1 měsíc, 16 dnů

Jimmy Melia.jpg

Rovnou ze školních lavic, coby patnáctiletý klučina, vstoupil do slavného Liverpoolu v roce 1952 záložník Jimmy Melia. V den svých sedmnáctých narozen – 1. listopadu 1954 pak podepsal profesionální smlouvu na Anfield Road.

Debut v rudém dresu seniorského týmu si odbyl 17. prosince 1955 ve druhé nejvyšší soutěži, kterou tehdy Liverpool hrál, a byla to premiéra jako hrom. Reds tehdy rozmetali Nottingham Forest 5:2 a Melia k tomu přispěl jedním gólem. V ligových soutěžích k němu v dalších letech přidal ještě 75 přesných tref.

S Anfiled Road se rozloučil po deseti sezonách, během nichž pomohl klubu zpátky do nejvyšší soutěže. Ve svém posledním ročníku získal s týmem mistrovský titul, a to i přesto, že v jeho průběhu přestoupil do Wolwerhamptonu. V dané sezoně měl totiž za Liverpool odehráno dost utkání na to, aby byl zapsán jako člen vítězného celku.

Hráčskou kariéru ukončil v roce 1972 v dresu Crewe a vydal se na trenérskou dráhu. Největšího úspěchu jako kouč dosáhl v roce 1983, kdy přivedl mužstvo Brighton & Hove Albion do finále FA Cupu.

Pokračování 9 / 14

6. Raheem Sterling – 17 let, 10 měsíců, 12 dnů

Raheem Sterling.jpg

Raheem Sterling střílel od roku 2015 až do loňska góly v dresu Manchesteru City, čímž si u fanoušků Liverpoolu vysloužil zařazení do škatulky „zrádce“, protože k arabským šejkům odešel především kvůli nadstandardně tučné výplatě, ale jeho teenagerovská léta jsou spojeny s Anfield Road. Perspektivního mladíka získal z Queens Park Rangers v roce 2010 tehdejší manažer Rafael Benítez za 600 tisíc liber a jak se později ukázalo, měl opravdu dobrý čich na mimořádný talent.

Sterling v Liverpoolu rychle ukázal, že má na Premier League a ani nemusel čekat moc dlouho na první šanci v elitní soutěži. Debutoval 24. března 2012 proti Wiganu a stal se tehdy třetím nejmladším hráčem v historii klubu – bylo mu 17 let a 107 dní. Na premiérový gól v soutěžním utkání si však musel počkat ještě sedm měsíců. Dočkal se 20. října 2012 a jeho branka rozhodla utkání s Readingem (1:0). Když v létě roku 2015 přestupoval do Manchesteru City, dostal za něho Liverpool 49 milionů liber. Nyní je hráčem Chelsea.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 14

5. Ki-Jana Hoever - 17 let, 8 měsíců, 7 dnů

Ki-Jana Hoever.jpg

Pouhopouhé čtyři zápasy odehrál v dresu Liverpoolu nizozemský obránce Ki-Jana Hoever a ani jedinkrát nenastoupil v Premier League, přesto se v září 2019 zapsal mezi absolutně nejmladší střelce v klubové historii. Ve třetím kole Ligového poháru pomohl gólem k vítězství Reds 2:0 nad MK Dons.

Už v lednu téhož roku se stal nejmladším hráčem v dějinách Liverpoolu, který nastoupil do zápasu FA Cupu a zároveň třetím nejmladším ve všech soutěžích. Téměř přesně rok po brance, jež z něho udělala pátého nejmladšího střelce v historii klubu, přestoupil za devět milionů liber do Wolverhapmtonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 14

4. Jordan Rossiter – 17 let, 5 měsíců, 30 dnů

Jordan Rossiter.jpg

Když anglický záložník Jordan Rossiter vstřelil v roce 2014 ze třiceti metrů svůj první gól v v dresu Liverpoolu, málokdo asi čekal, že to bude jeho poslední trefa v barvách slavného klubu. Bylo to 23. září 2014 v utkání třetího kola Ligového poháru proti Middlesbrough. Jenže vývoj talentovaného mladíka, který prošel všemi anglickými mládežnickými reprezentacemi, se i vinou zranění zastavil a on nakonec za Reds odehrál jen pět utkání, z toho jediné v Premier League.

V roce 2016 se s Anfield Road rozloučil a zamířil do skotského Glasgowa k Rangers, ale ani tam příliš šancí nedostával. Když vstřelil svou první branku v Liverpoolu, mluvilo se o něm jako o novém Stevenu Gerrardovi. I když je mu teprve 25 let, zdá se, že srovnání s legendou Liverpoolu bylo hodně přitažené za vlasy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 14

3. Michael Owen – 17 let, 4 měsíce, 22 dnů

Owen.jpg

Michael Owen vlétl na profesionální fotbalovou scénu jako teenager na konci 90. let minulého století. Už v debutovém utkání zaznamenal premiérový gól za Reds a během prvních dvou sezon jich nastřílel šestačtyřicet. První branku vsítil 6. května 1997 v Premier League Wimbledonu, ale Liverpool tehdy utkání prohrál 1:2.

Mnoho fanoušků Liverpoolu dodnes nemůže Owenovi zapomenout, že se po ročním angažmá v Realu Madrid nevrátil zpátky na Anfield Road. To, že zamířil do Newcastlu, by mu nejspíš odpustili, ale že od roku 2009 strávil tři sezony v Manchesteru United, se dá z jejich pohledu překousnout jen těžko.

Když ale někdejší zázračné dítě anglického fotbalu hrálo v rudém dresu Liverpoolu, fanoušci ho doslova zbožňovali. Z historie už nikdo nevymaže jeho 158 gólů, které za Reds nastřílel, ani fakt, že klubu pomohl k šesti trofejím (dva Ligové poháry, FA Cup, FA Community Shield, Pohár UEFA a Superpohár).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 14

2. Kaide Gordon - 17 let, 3 měsíce, 4 dny

Kaide Gordon.jpg

Ofenzivní záložník Kaide Gordon je produktem akademie Derby County. V roce 2021 si mladý talent vyhlédl kouč Jürgen Klopp a za přibližně tři miliony liber ho přivedl na Anfield Road. Záhy si odbyl debut v soutěži dospělých, když zasáhl do utkání Ligového poháru proti Norwichi. O pár měsíců později - v lednu 2022 - nastoupil i v zápase FA Cupu proti Shrewsbury. Dal v něm gól, kterým pomohl k výhře 4:1 a stal se druhým nejmladším střelcem v dějinách klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 14

1. Ben Woodburn – 17 let, 1 měsíc, 14 dnů

Ben Woodburn.jpg

Trenér Liverpoolu Jürgen Klopp v roce 2016 prohlásil, že by měl klub začít zpívat oslavné písně na adresu Bena Woodburna. Talentovaný ofenzivní záložník se německému kouči líbil tak moc, že mu dal dokonce pětkrát šanci i v Premier League a stal se tak třetím nejmladším hráčem v historii Reds, který si zahrál v v nejvyšší soutěži.

Příležitost dostal i v pohárových střetnutích a v Ligovém poháru se zapsal do klubových análů. 26. listopadu 2016 totiž vstřelil v pátém kole této soutěže branku do sítě Leedsu, kterou pomohl k vítězství 2:0. Zároveň se stal nejmladším střelcem v dějinách Liverpoolu.

Woodburn se sice narodil v anglickém Nottinghamu, ale už od 14 let reprezentuje Wales, kam sahají jeho rodinné kořeny. Je to pracovitý fotbalista, který má talentu na rozdávání. Podle řady expertů by měl mít před sebou slušnou kariéru. Nyní je mu 23 let, ale další branky v dresu Reds se už nedočká, protože loni v létě odešel z Anfield Road do Prestonu a kope ve druhé nejvyšší ostrovní lize.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud