Česká republika - Finsko 3:7 (Světový pohár 1996)  Že na Světovém poháru nebude vše v pořádku, naznačil vlastně už první zápas ve Finsku. Češi se tehdy díky Bonkovi sice dostali do vedení, pak ale museli sledovat kanonádu domácího výběru. Tým Suomi nakonec silnou českou sestavu porazil vysoko 7:3 a úspěšně vkročil do velkého turnaje. Naopak Češi zle odstartovali akci, ve které nakonec pod vedením trenéra Luďka Bukače zcela vyhořeli. Profimedia.cz
 Česká republika - Rusko 1:6 (mistrovství světa v Norsku 1999)  Na mistrovství světa v roce 1999 v Norsku se po odehrání zápasů v základních skupinách vytvořily dvě čtvrtfinálové skupiny, do nichž postoupily první dva celky z každé skupiny. Češi postoupili do této fáze bez ztráty bodu a v prvním utkání čtvrtfinálové části šli na Rusko. Střetnutí však bylo studenou sprchou, která ale měla, jak se později ukázalo, zlatý efekt. Čeští hokejisté šli sice už ve druhé minutě do vedení gólem Tomáše Vlasáka, pak už ale stříleli mezi tyče jen Rusové. Po první třetině vedli 3:1 a po bezbrankové prostřední části hry dali v závěrečné dvacetiminutovce další tři góly. V české brance už v 17. minutě nahradil Romana Čechmánka Milan Hnilička. Mužstvo se však z debaklu rychle vzpamatovalo. O dva dny později rozdrtilo Slováky 8:2, pak si poradilo se Švédy, v semifinále přešlo přes Kanadu a ve finále přehrálo Finsko. Profimedia.cz
 Česká republika - Kanada 4:8 (mistrovství světa ve Finsku 2003)  Ještě než čeští hokejisté dokráčeli do semifinále na mistrovství světa v roce 2003, odehráli šest utkání, ve kterých inkasovali pouze devět branek a naplno nebodovali jen v utkání se Slováky (3:3). Hokejový národ i samotní hráči snili zlatý den, ze kterého však přišlo kruté probuzení v semifinále s Kanadou. První třetinu vyhrála reprezentace javorového listu 1:0, ale v polovině zápasu byl český výběr za stavu 0:3 zralý na ručník a v brance střídal Tomáše Vokouna Roman Málek. Na začátku závěrečného dějství sice vykřesali Češi naději a po dvou gólech Roberta Reichela a trefě Milana Hejduka bylo srovnáno. Tento stav ale trval jen minutu a půl. Kanadský trenér Andy Murray si vzal oddechový čas a pak už hru opět ovládli zámořští hráči. Hattrick zaznamenal Dany Heatley. Profimedia.cz
 Česká republika - Rusko 4:7 (o umístění EHT 2004)  V roce 2004 se mistrovství světa konalo na našem území. Češi sice hráli všechny duely v Praze, předposlední přípravu před turnajem však odehráli v Ostravě, kde v odvetném duelu série Euro Hockey Tour o třetí místo vyzvali Rusy. Venku vyhráli a v Ostravě před vyprodanou ČEZ Arenou si zápas chtěli užít. Jenže opak byl pravdou. Tým v čele s Prospalem, Dvořákem, Hemským či Výborným nehrál dobře, duel se mu vůbec nepovedl, podal mdlý výkon a Rusům nakonec podlehl. Hosté s Ovečkinem a Kovalčukem vyhráli 7:4 a vzhledem k tomu, že doma první zápas prohráli, přišlo prodloužení. Ani v tom domácí nezabrali a v EHT skončili poslední. Profimedia.cz
12
Fotogalerie

Hokejové havárky. 12 nejostudnějších porážek v historii české reprezentace

Hokejová reprezentace dělá českým fanouškům o trochu více radosti než smutku, i ona ale párkrát pořádně „vybouchla“ a předvedla výkon, za který se dlouho styděla. V minulosti najdeme pár zápasů, které bychom nejraději navždy vymazali z historie.

Lidé nejsou roboti. Ani hokejisté ne. Národnímu týmu se sem tam nějaký zápas hodně nevydaří a uhraje výsledek, na který by hráči i fanoušci co nejdříve zapomněli. Žádné utkání už se ale nedá vzít zpátky. Které bylo nejhorší? V následujících kapitolách najdete tucet nejostudnějších reprezentačních porážek.

Pokračování 2 / 13

Česká republika - Německo 1:7 (Světový pohár 1996)

Měla to být oslava hokeje. V reprezentačním výběru na Světový pohár v roce 1996 se objevila spousta hvězdných jmen. Jágr, Lang, Straka, Ručinský, Nedvěd, Hamrlík, Šlégr, ale i další měli pro český hokej zkusit získat velký úspěch. Jenže výsledek byl úplně opačný.

Češi ve skupině se Švédy, Finy a Němci nezískali ani bod a se skóre 4:17 skončili ostudně poslední. Korunu všemu nasadili závěrečným zápasem v Německu, kde už po první třetině prohrávali 0:4 a nakonec si domů odvezli debakl 1:7.

Pokračování 3 / 13

Česká republika - Finsko 3:7 (Světový pohár 1996)

Že na Světovém poháru nebude vše v pořádku, naznačil vlastně už první zápas ve Finsku. Češi se tehdy díky Bonkovi sice dostali do vedení, pak ale museli sledovat kanonádu domácího výběru.

Tým Suomi nakonec silnou českou sestavu porazil vysoko 7:3 a úspěšně vkročil do velkého turnaje. Naopak Češi zle odstartovali akci, ve které nakonec pod vedením trenéra Luďka Bukače zcela vyhořeli.

Pokračování 4 / 13

Česká republika - Rusko 1:6 (mistrovství světa v Norsku 1999)

Na mistrovství světa v roce 1999 v Norsku se po odehrání zápasů v základních skupinách vytvořily dvě čtvrtfinálové skupiny, do nichž postoupily první dva celky z každé skupiny. Češi postoupili do této fáze bez ztráty bodu a v prvním utkání čtvrtfinálové části šli na Rusko. Střetnutí však bylo studenou sprchou, která ale měla, jak se později ukázalo, zlatý efekt.

Čeští hokejisté šli sice už ve druhé minutě do vedení gólem Tomáše Vlasáka, pak už ale stříleli mezi tyče jen Rusové. Po první třetině vedli 3:1 a po bezbrankové prostřední části hry dali v závěrečné dvacetiminutovce další tři góly. V české brance už v 17. minutě nahradil Romana Čechmánka Milan Hnilička. Utkání bylo nesmírně nervózní a rozhodčí rozdali na obou stranách 26 trestných minut plus dva desetiminutové flastry pro Vlasáka a Šimíčka.

Mužstvo se však z debaklu rychle vzpamatovalo. O dva dny později rozdrtilo Slováky 8:2, pak si poradilo se Švédy, v semifinále přešlo přes Kanadu a ve finále přehrálo Finsko.

Pokračování 5 / 13

Česká republika - Kanada 4:8 (mistrovství světa ve Finsku 2003)

Ještě než čeští hokejisté dokráčeli do semifinále na mistrovství světa v roce 2003, odehráli šest utkání, ve kterých inkasovali pouze devět branek a naplno nebodovali jen v utkání se Slováky (3:3). Hokejový národ i samotní hráči snili zlatý den, ze kterého však přišlo kruté probuzení v semifinále s Kanadou.

První třetinu vyhrála reprezentace javorového listu 1:0, ale v polovině zápasu byl český výběr za stavu 0:3 zralý na ručník a v brance střídal Tomáše Vokouna Roman Málek. Na začátku závěrečného dějství sice vykřesali Češi naději a po dvou gólech Roberta Reichela a trefě Milana Hejduka bylo srovnáno. Tento stav ale trval jen minutu a půl. Kanadský trenér Andy Murray si vzal oddechový čas a pak už hru opět ovládli zámořští hráči. Hattrick zaznamenal Dany Heatley.

Pokračování 6 / 13

Česká republika - Rusko 4:7 (o umístění EHT 2004)

V roce 2004 se mistrovství světa konalo na našem území. Češi sice hráli všechny duely v Praze, předposlední přípravu před turnajem však odehráli v Ostravě, kde v odvetném duelu série Euro Hockey Tour o třetí místo vyzvali Rusy.

Venku vyhráli a v Ostravě před vyprodanou ČEZ Arenou si zápas chtěli užít. Jenže opak byl pravdou. Tým v čele s Prospalem, Dvořákem, Hemským či Výborným nehrál dobře, duel se mu vůbec nepovedl, podal mdlý výkon a Rusům nakonec podlehl. Hosté s Ovečkinem a Kovalčukem vyhráli 7:4 a vzhledem k tomu, že doma první zápas prohráli, přišlo prodloužení. Ani v tom domácí nezabrali a v EHT skončili poslední.

Pokračování 7 / 13

Česká republika - Švédsko 3:7 (olympijské hry v Turíně 2006)

Na olympijském turnaji v Turíně se v roce 2006 čeští hokejisté horko těžko prokousali ze základní skupiny, když dokázali porazit pouze Němce a Italy, ale ve čtvrtfinále porazili po tuhém boji Slováky 3:1 a fanoušci začali snít o tom, že si tým po osmi letech od Nagana opět zahraje o zlato. Jenže v semifinále přišlo kruté vystřízlivění.

Důrazní Švédové byli u všeho o krok dřív, vyhrávali osobní souboje a dokázali přesně zakončit. Češi nestíhali v obraně a veškeré naděje zmařil úvod druhé třetiny, kdy se Seveřané dostali do vedení 5:1. Za tohoto stavu nahradil v brance Milana Hniličku Tomáš Vokoun, ale na zvrat se hráči ze středu Evropy nezmohli. Po drtivé prohře si však o den později spravili chuť v boji o bronz, ve kterém porazili Rusko 3:0.

Pokračování 8 / 13

Česká republika - Finsko 0:7 (Švédské hry 2012)

Debakl, ostuda, zkrat. Tak děsivě Češi nikdy dříve v historii neprohráli. Porážka 0:7 od Finů na Švédských hrách před devíti lety byla hodně krutá. Češi pak sice po 14 letech sérii Euro Hockey Tour vyhráli, tento zápas by ale asi nejraději vymazali z paměti.

Pod trenérem Aloisem Hadamczikem se jednalo o nejhorší výkon, jaký jeho tým předvedl. A to na ledě nebyla vůbec špatná sestava. Vše dokonale demonstruje přelom 40. a 41. minuty, kdy Češi inkasovali dokonce třikrát.

Pokračování 9 / 13

Česká republika - Švédsko 0:6 (Karjala Cup 2013)

Vstup do tradičního turnaje Karjala Cup, který je součástí Euro Hockey Tour, se v roce 2013 české reprezentaci absolutně nepovedl. Švédský celek na domácím hřišti zcela zastínil soupeře ze středu Evropy a už po první třetině bylo o vítězi rozhodnuto.

Seveřané vedli po dvaceti minutách 3:0, tři branky pak přidali v dalších třetinách. Češi si ani neškrtli a nevstřelili jediný gól. Hadamczikovu výběru kromě bezzubého útoku absolutně nefungovala obrana a brankář Jakub Štěpánek, který se postavil do reprezentační klece poprvé od mistrovství světa v roce 2012, musel střídat.

Pokračování 10 / 13

Česká republika - Rusko 0:6 (Oddset Hockey Games 2014)

Černá sobota. Tak psaly české deníky o debaklu tuzemského hokejového týmu v květnu roku 2014 na Švédských hrách. V jednom z posledních zápasů před startem mistrovství světa v běloruském Minsku dostali Češi šest gólů, ani jeden nedokázali vstřelit a zápas navíc nedohrál kvůli pohmožděnému stehnu útočník Jaromír Jágr.

Sborné vyšel nástup do utkání. První dvacetiminutovku vyhrála 4:0 a během dalších dvou třetin už týmu jen stačilo kontrolovat hru. Český celek zcela pohořel v defenzívě, kde figurovala řada mladých a nezkušených hráčů. Hvězdou utkání se stal útočník Tichonov, který se podílel na třech brankách.

Pokračování 11 / 13

Česká republika - Švédsko 2:7 (Euro Hockey Tour 2016)

V sezoně 2015/16 čítala série Euro Hockey Tour jen dva regulérní turnaje (Karjala Cup ve Finsku a Channel One Cup v Rusku), místo turnajů ve Švédsku a České republice se pak v únoru uskutečnila série čtyř dvojzápasů a v dubnu a květnu dalších osm dvojutkání. Na konci dubna se ve Znojmě utkali Češi se Švédy a přestože vedli už 2:0, nakonec dostali od Seveřanů sedm gólů a museli spolknout hořký debakl.

V utkání, které už bylo testem před nastávajícím šampionátem v Rusku, se poprvé představily zámořské posily - Tomáš Plekanec, David Pastrňák, Jiří Sekáč a Michal Jordán. Ani jeden z nich se ale mezi střelce nezapsal. Do dvougólového vedení poslali domácí celek Tomáš Zohorna a Petr Koukal. Od poloviny utkání už ale Češi bruslařsky nestíhali a Švédové tak domácím uštědřili největší porážku v sezoně. O dva dny později však soupeři porážku vrátili a na stejném místě vyhráli 7:1.

Pokračování 12 / 13

Česká republika - Kanada 0:6 (Světový pohár 2016)

Byla to hodně drsná lekce z moderního hokeje hned na úvod Světového poháru v roce 2016. Přestože Češi vstoupili do premiérového utkání turnaje na torontském ledě proti domácí Kanadě nebojácně, brzy se ukázal rozdíl třídy. Favorizovaný soubor javorového listu vyhrál první třetinu 3:0 a nakonec se v pohodě prostřílel k vítězství 6:0. Pod něj se výrazně podepsal gólem a dvěma nahrávkami kapitán Sidney Crosby.

Pokračování 13 / 13

Česká republika - Rusko 2:7 (Channel One Cup 2018)

Tradiční předvánoční turnaj v Moskvě se v roce 2018 české reprezentaci vůbec nepovedl. V prvním utkání ve finském Tampere sice porazili domácí výběr 4:3 po samostatných nájezdech, ale po přesunu do Ruska jako by výběr kouče Miloše Říhy ztratil energii. Český tým srážela v souboji se Sbornou hlavně četná oslabení, což jej stálo spoustu sil v obrané činnosti. Ve čtyřech odehrál téměř polovinu utkání. V úvodním dějství domácí využili hned první dvě přečíslení. Ztráta pak narostla ve druhé dvacetiminutovce, v níž dali Rusové další tři branky. Mezi tyčemi pak vystřídal Dominika Furcha Šimon Hrubec. Oba tuzemské góly zaznamenal Dominik Kubalík.