Brendan Shanahan  Kanadský útočník Brendan Shanahan sbíral se stejnou lehkostí body do tabulky produktivity i trestné minuty za tvrdou a důraznou hru. Nejlepší část kariéry strávil v Detroitu. Šlo sice „jen“ o devět sezon z celkových dvaceti, které odehrál v NHL, zanechal však v klubu hodně výraznou stopu. Třikrát významně pomohl Rudým křídlům ke Stanley Cupu. V žádném ročníku v základní části během působení v Detroitu nenastřílel méně než 25 branek a neposbíral méně než 50 kanadských bodů. Osmkrát si zahrál v All-Star Game a dodnes je jediným hokejistou v historii NHL, který nastřílel v kariéře přes 600 gólů v základní části soutěže a zároveň nasbíral více než dva tisíce trestných minut.

Brendan Shanahan
Kanadský útočník Brendan Shanahan sbíral se stejnou lehkostí body do tabulky produktivity i trestné minuty za tvrdou a důraznou hru. Nejlepší část kariéry strávil v Detroitu. Šlo sice „jen“ o devět sezon z celkových dvaceti, které odehrál v NHL, zanechal však v klubu hodně výraznou stopu. Třikrát významně pomohl Rudým křídlům ke Stanley Cupu. V žádném ročníku v základní části během působení v Detroitu nenastřílel méně než 25 branek a neposbíral méně než 50 kanadských bodů. Osmkrát si zahrál v All-Star Game a dodnes je jediným hokejistou v historii NHL, který nastřílel v kariéře přes 600 gólů v základní části soutěže a zároveň nasbíral více než dva tisíce trestných minut.

 Joe Sakic  Joe Sakic už je ve sportovním důchodu, zanechal za sebou ale výraznou stopu. Bývalá opora Colorada získala dva Stanley Cupy, triumfovala na olympiádě v Salt Lake City a vyhrála i předminulý Světový pohár. Na tom se Sakic blýskl bilancí 4+2. O deset let dříve slavil vítězství na mistrovství světa v Itálii. Profimedia.cz
 Scott Niedermayer  Získat čtyři Stanley Cupy? To se nepovede každému. Bývalý obránce Scott Niedermayer to dokázal. Třikrát triumfoval s New Jersey a jednou s Anaheimem. Dvakrát vyhrál olympijské hry, byl členem zlatého kanadského týmu, který ovládl mistrovství světa 2004 v Praze a Ostravě a také týmu, jenž vyválčil zlato na Světovém poháru ve stejném roce. Profimedia.cz
 Jonathan Toews  Útočník Jonathan Toews je jedním z nejlepších hráčů současnosti, což potvrdil i na Světovém poháru v roce 2016, na kterém se stal čtvrtým nejproduktivnějším hráčem turnaje (dal tři góly a přidal tři nahrávky). V NHL dosud nehrál jinde než v Chicagu, které kapitán Blackhawks dovedl už ke třem Stanley Cupům. Ve sbírce má i dva olympijské medaile a jeden světový titul. Profimedia.cz
 Patrice Bergeron  Trojice Sidney Crosby, Brad Marchand a Patrice Bergeron deptala soupeře na Světovém poháru v roce 2016. Dohromady posbírali 25 kanadských bodů, Bergeron dal tři branky, přidal čtyři asistence, jednou se trefil i v rozhodující finálové bitvě a stal se třetím nejproduktivnějším hráčem turnaje. Forvard Bostonu si tak připsal další cenný úspěch do své bohaté sbírky trofejí. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Hokejová extratřída! 8 Kanaďanů, kteří jsou v Triple Gold Clubu a navíc vyhráli Světový (či Kanadský) pohár

Hráči ze země javorových listů ovládli zatím poslední Světový pohár v roce 2016 a dokázali, proč je Kanada považována za největší hokejovou velmoc.

Hokejisté Kanady na Světovém poháru před šesti lety ani jednou nezaváhali, porazili všechny soupeře a navázali na olympijské triumfy z Vancouveru a Soči, na výhry z mistrovství světa v České republice a Rusku a také na předchozí triumf ze Světového poháru.

Ve vítězném týmu byli v roce 2016 čtyři členové prestižního Triple Gold Clubu, který sdružuje vítěze olympiády, Stanley Cupu a mistrovství světa, a rozšířili tak svou bohatou sbírku triumfů. Do stejné společnosti patří i čtyři další hráči, včetně jednoho, který vyhrál Kanadský pohár, což byl předchůdce Světového poháru. Jména těchto výjimečných borců najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Brendan Shanahan

Shanahan.jpg

Zlato na MS: 1994 (Itálie)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 1997, 1998, 2002 (Detroit Red Wings)
Vítěz Kanadského poháru: 1991

Kanadský útočník Brendan Shanahan sbíral se stejnou lehkostí body do tabulky produktivity i trestné minuty za tvrdou a důraznou hru. Nejlepší část kariéry strávil v Detroitu. Šlo sice „jen“ o devět sezon z celkových dvaceti, které odehrál v NHL, zanechal však v klubu hodně výraznou stopu. Třikrát významně pomohl Rudým křídlům ke Stanley Cupu.

V žádném ročníku v základní části během působení v Detroitu nenastřílel méně než 25 branek a neposbíral méně než 50 kanadských bodů. Osmkrát si zahrál v All-Star Game a dodnes je jediným hokejistou v historii NHL, který nastřílel v kariéře přes 600 gólů v základní části soutěže a zároveň nasbíral více než dva tisíce trestných minut.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Joe Sakic

Joe Sakic.jpg

Zlato na MS: 1994 (Itálie)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 1996, 2001 (Colorado Avalanche)
Vítěz Světového poháru: 2004

Joe Sakic už je ve sportovním důchodu, zanechal za sebou ale výraznou stopu. Bývalá opora Colorada získala dva Stanley Cupy, triumfovala na olympiádě v Salt Lake City a vyhrála i předminulý Světový pohár. Na tom se Sakic blýskl bilancí 4+2. O deset let dříve slavil vítězství na mistrovství světa v Itálii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Scott Niedermayer

Scott Niedermayer-Anaheim.jpg

Zlato na MS: 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City), 2010 (Vancouver)
Stanley Cup: 1995, 2000 a 2003 (New Jersey Devils), 2007 (Anaheim Ducks)
Vítěz Světového poháru: 2004

Získat čtyři Stanley Cupy? To se nepovede každému. Bývalý obránce Scott Niedermayer to dokázal. Třikrát triumfoval s New Jersey a jednou s Anaheimem. Dvakrát vyhrál olympijské hry, byl členem zlatého kanadského týmu, který ovládl mistrovství světa 2004 v Praze a Ostravě a také týmu, jenž vyválčil zlato na Světovém poháru ve stejném roce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Jonathan Toews

Jonathan Toews.jpg

Zlato na MS: 2007 (Rusko)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver) a 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2010, 2013, 2015 (Chicago Blackhawks)
Vítěz Světového poháru: 2016

Útočník Jonathan Toews je jedním z nejlepších hráčů uplynulé dekády, což potvrdil i na Světovém poháru v roce 2016, na kterém se stal čtvrtým nejproduktivnějším hráčem turnaje (dal tři góly a přidal tři nahrávky). V NHL dosud nehrál jinde než v Chicagu, které kapitán Blackhawks dovedl už ke třem Stanley Cupům. Ve sbírce má i dva olympijské medaile a jeden světový titul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Patrice Bergeron

Bergeron.jpg

Zlato na MS: 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver) a 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2011 (Boston Bruins)
Vítěz Světového poháru: 2016

Trojice Sidney Crosby, Brad Marchand a Patrice Bergeron deptala soupeře na Světovém poháru v roce 2016. Dohromady posbírali 25 kanadských bodů, Bergeron dal tři branky, přidal čtyři asistence, jednou se trefil i v rozhodující finálové bitvě a stal se třetím nejproduktivnějším hráčem turnaje. Forvard Bostonu si tak připsal další cenný úspěch do své bohaté sbírky trofejí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Sidney Crosby

Sidney Crosby 2.jpg

Zlato na MS: 2015 (Česká republika)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver), 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2009, 2016, 2017 (Pittsburgh Penguins)
Vítěz Světového poháru: 2016

Magnet na úspěchy. Lídr, který jde příkladem. Pokud je v týmu, táhne ho k vítězství. Získal už třikrát Stanley Cup, dovedl Kanadu k triumfu na Světovém poháru v roce 2016 a s bilancí 3+7 byl nejproduktivnějším i nejužitečnějším hráčem turnaje. Dvě zlata vybojoval na olympijských hrách a jednou se radoval z titulu mistra světa. Sidney Crosby je bezpochyby jedním z nejlepších hráčů hokejové historie.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Corey Perry

Corey Perry.jpg

Zlato na MS: 2016 (Rusko)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver), 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2007 (Anaheim Ducks)
Vítěz Světového poháru: 2016

Corey Perry neměl na Světovém poháru v roce 2016 vůbec hrát. Z kanadské nominace ale vypadl Jeff Carter a dlouholetá opora Anaheimu se dočkala pozvánky. Jen o pár měsíců dříve - květnu - pomohl k triumfu na mistrovství světa a vstoupil do Triple Gold Clubu. K vítězství ve Světovém poháru pak pomohl dvěma zásahy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Jay Bouwmeester

Jay Bouwmeester.jpg

Zlato na MS: 2003 (Finsko), 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2019 (St. Louis Blues)
Vítěz Světového poháru: 2004 a 2016

Obránce Jay Bouwmeester byl na Světovém poháru v roce 2004 benjamínkem kanadského týmu. Tehdejšímu hráči Floridy Panthers, který se stal jen o dva roky předtím trojkou draftu, bylo pouhých dvacet let a na turnaji odehrál čtyři zápasy, aniž by si na konto připsal jediný bod. Od té doby prošel dlouhou hokejovou cestu a nyní už je v hokejovém důchodu.

V dresu Panterů hrál až do konce sezony 2008/09 a pak se stal na necelé čtyři roky neodmyslitelnou součástí sestavy Calgary Flames. V průběhu zkrácené sezony 2012/13 byl vytrejdován do St. Louis, kde se poprvé v životě napil ze Stanley Cupu. Kromě zlata ze Světového poháru v roce 2004 se radoval ze stejného úspěchu i v roce 2016. Je také olympijským šampionem ze Soči a dvojnásobným mistrem světa.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud