Hledá se nový Hašek. 4 Češi, kterým může patřit budoucnost v NHL

Hledá se nový Hašek. 4 Češi, kterým může patřit budoucnost v NHL

Hledá se nový Hašek. 4 Češi, kterým může patřit budoucnost v NHL

Zatímco Jaromír Jágr možná kroutí poslední sezonu v NHL, spousta nových talentů má téměř celou kariéru ještě před sebou. V zámoří se hodlá prosadit i několik českých gólmanů.

Navázat na výkony legendárního Dominika Haška, Romana Čechmánka nebo se vydat ve stopách Tomáše Vokouna, to je sen nejednoho z mladých brankářů. A kdo ví, třeba se už v blízkých letech zrodí i nová česká hvězda v brankovišti. Jména čtyř gólmanů, kteří k tomu mají více či méně rázně nakročeno, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Petr Mrázek (24 let, Detroit Red Wings)

Petr Mrázek.jpg

Jedním z nejtalentovanějších českých gólmanů v zámoří je Petr Mrázek, který patří Detroitu. Od sezony 2012/13 odchytal v NHL 108 zápasů a do aktuálního ročníku už šel jako jednička mužstva. Jestliže má některý ze současných mladých českých gólmanů nakročeno k hvězdné kariéře, pak je to právě odchovanec vítkovického hokeje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Marek Mazanec (25 let, Nashville Predators)

Marek Mazanec.jpg

Vychytal titul Plzni a zamířil do NHL. Marek Mazanec odešel v roce 2013 do Nashvillu, kde si odbyl debut v NHL. Nevedl si vůbec zle, nějakou dobu byl dokonce jedničkou, nakonec ale zamířil na farmu.

V premiérové sezoně stihl zasáhnout do 25 duelů, ze kterých bylo osm vítězných. V dalším ročníku však dostal šanci pouze dvakrát a předchozí sezonu strávil na farmě v celku Milwaukee Admirals úplně celou. Až letos dostal opět příležitost v dresu Predators, ale v žádném ze tří zápasů, do kterých nastoupil, se neradoval z výhry. V 25 letech je pořád ještě mladým brankářem, který před sebou může mít spoustu úspěchů, možná by mu ale prospěl trejd do jiného klubu, kde by mu dali víc důvěry a šancí chytat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Marek Langhamer (22 let, Arizona Coyotes)

Marek Langhamer.jpg

Bývaléjo gólmana české juniorky Marka Langhamera draftovala v roce 2012 Arizona. Talentovaný brankář proto opustil Pardubice a zamířil do WHL, konkrétně do týmu Medicine Hat Tigers.

Obstál, zaujal a s Kojoty podepsal předloni v květnu tříletý nováčkovský kontrakt. Objevil se i v přípravném kempu, několikrát už byl povolán i k prvnímu týmu do NHL, ale do žádného zápasu zatím nezasáhl. Momentálně působí ve farmářském celku Tuscon Roadrunner v nižší soutěži AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Vítek Vaneček (20 let, Washington Capitals)

v.jpg

Čeští hokejisté do 18 let před dvěma lety zaujali na světovém šampionátu, odkud si přivezli stříbrné medaile. A jak už to tak bývá, každý úspěšný tým je postaven na skvělých výkonech gólmana. Tím byl na turnaji Vítek Vaněček, který si řekl o pozornost skautů z NHL.

V draftu si ho ve druhém kole vybral Washington, kam zamířil i Jakub Vrána. Tehdy osmnáctiletý mladík se velmi dobře prezentoval během kempu nováčků a zajistil si tříletý kontrakt. Ještě předloni však zůstal doma - hrál za liberecké juniory, prvoligové Benátky nad Jizerou a dvakrát si zachytal i v extralize. Minulá sezona byla jeho premiérovou v zámoří. Odehrál ji z větší části v soutěži ECHL v dresu celku South Carolina Stingrays. V aktuálním ročníku působí ve farmářském týmu Washingtonu v AHL.

Foto: Facebook Vítek Vaněček

Doporučujeme

Články odjinud