Historie se opakuje. Finále okopírovalo 12 let starou sérii a první triumf Slavie

Náhoda? Osud? Kdoví. Letošní extraligový triumf Litvínova byl výjimečným počinem generace, která se na severu Čech už jen tak nesejde. Zároveň dal vzpomenout na 12 let starý příběh pražské Slavie.

Ručinský a spol. vstoupili do letošní série skvěle, v Třinci vyhráli oba zápasy a udělali obří krok k titulu. Doma pak sice jednou prohráli, přesto měli dva matchbally k dobru. K proměnění prvního jim chybělo 36 vteřin. Oceláři ale vstali z mrtvých a sérii zdramatizovali. Vynutili si šestý a následně i sedmý zápas a rázem byli favority.

Jenže Třinec výhodu domácího prostředí nevyužil a poslední krok k titulu neudělal. Litvínov vyhrál 2:0 a získal první titul v historii. Stejně jako před 12 lety poprvé vyhrála extraligu Slavia. A právě s triumfem tehdejšího souboru Vladimíra Růžičky má vítězství Vervy hodně společného. Osudy obou finálových sérií jsou si neskutečně podobné. Jakoby jejich scénář vymyslela stejná osoba.

Slavia tehdy sice první zápas prohrála, následně ale zvítězila třikrát v řadě a k titulu jí scházel poslední krok. Stejně jako letos Litvínovu. I Sešívaní jeli proměnit první šanci na led soupeře – Pardubic, které, stejně jako letos Třinec, vyhrály základní část. Slavia, stejně jako Litvínov, skončila druhá. Oba soupeře od sebe tehdy dělilo 15 bodů, letos dva…

Ale zpět k pátému zápasu. Slávisté do třetí třetiny vstupovali s dvougólovým náskokem. K titulu měli podobně blízko jako letos Litvínov. Ale ani oni neudrželi náskok a „perníkáři“ si vynutili prodloužení a v něm rozhodli.

Slavia ale stále byla na koni a mohla slavit před domácím publikem. Ovšem Pardubice se vzepjaly a vyhrály 5:1. Pro Romana Málka to byl nejhorší zápas, který v play-off odchytal. Shodou okolností, Pavel Francouz, fantom letošních vyřazovacích bojů, během domácí porážky 3:6 v šestém zápase zůstal po druhé třetině jen mezi náhradníky.

Najednou se role obrátily. Pardubice, a letos Třinec, přečkaly kritické okamžiky a před natěšeným domácím publikem chtěly dokonat obrat. Ale nepovedlo se, slavili hosté. Ve čtvrtek rozhodly dvě branky Martina Lukeše ze závěru zápasu. Před 12 lety stačila Slavii k titulu jediná branka z druhé třetiny.

Triumf litvínovského týmu nebyl vítězstvím, které nemá obdoby. Byl to příběh, který se už před lety stal.