Sylvester Stallone zůstane navždy synonymem pro Rockyho Balbou, Robert De Niro není v očích mnoha filmových fajnšmekrů ničím jiným než „Zuřícím býkem“. Vedle nich si zahrála pěkná řádka herců v méně či více zapomenutelných sportovních rolích.  Devět slavných hvězd, které ztvárnily sportovní úlohy, najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.  Profimedia.cz

Sylvester Stallone zůstane navždy synonymem pro Rockyho Balbou, Robert De Niro není v očích mnoha filmových fajnšmekrů ničím jiným než „Zuřícím býkem“. Vedle nich si zahrála pěkná řádka herců v méně či více zapomenutelných sportovních rolích. Devět slavných hvězd, které ztvárnily sportovní úlohy, najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii. Profimedia.cz

 Paul Newman  Když si lidé vybaví Paula Newmana, většinou si vzpomenou na westernovou roli z filmu Butch Cassidy a Sundance Kid. Nemalé části diváků se ale možná v mysli objeví i vzpomínka na několik sportovních úloh, které ztvárnil neméně přesvědčivě. Například v roce 1986 získal Oscara za roli ve filmu „Barva peněz“, kde hrál zestárlého biliárového šampiona Eddieho Felsona, který se po letech vrací ke kulečníkovým stolům jako učitel a posléze soupeř talentovaného mladíka Vincenta, jehož ztvárnil Tom Cruise. Oscarovou nominaci získal Newman také za roli bývalého hráče amerického fotbalu v legendárním snímku „Kočka na rozpálené plechové střeše“. Kromě toho si slavný americký sympaťák zahrál boxera ve filmu „Někdo tam nahoře mě má rád“ a v možná nejslavnějším hokejovém snímku všech dob, který ozdobil svým hereckým uměním coby trenér provinčního týmu. Řeč je o filmu Slap shot. Profimedia.cz
 Hilary Swank  Když v roce 2005 proměnil film Clinta Eastwooda „Milion Dollar Baby“ sedm nominací na Oscara ve čtyři zlaté sošky, nikoho asi nepřekvapilo, když si jednu z nich odnesla ze slavnostního večera herečka Hilary Swank. Získala ji za ztvárnění boxerky Maggie Fitzgeraldové, z níž Eastwood v úloze starého boxerského trenéra udělá šampionku, která však nakonec skončila tragicky. Profimedia.cz
 Woody Harrelson  Když padne jméno Woodyho Harrelsona, každý si asi vybaví jeho úžasný výkon ve filmu Miloše Formana „Lid versus Larry Flint“, za který po právu získal Oscara i Ztatý globus. Jenže tenhle chlapík má v životopise i několik sportovních titulů. Tím nejznámějším je snímek Rona Sheltona „Bílí muži neumějí skákat“, kde si zahrál po boku Wesleyho Snipese basketbalistu, který má sice hluboko do kapsy, ale s míčem to umí skoro tak dobře jako hráči černé pleti. Kromě tohoto filmu si zahrál boxera v dalším Sheltonově sportovním filmu „Boxeři“, surfera ve snímku „Surfařská svoboda“, bowlingového šampiona (Kingpin) a hráče amerického fotbalu (Trenérka). Profimedia.cz
 Wesley Snipes  Wesley Snipes v tomto výběru nemůže chybět nejen kvůli roli basketbalisty ve snímku „Bílí muži neumějí skákat“, kde si vystřihl hlavní roli spolu s Woodym Harrelsonem, ale také díky jeho úloze baseballisty v komedii Davida S. Warda „První liga“. Kromě toho se (opět s Harrelsonem) objevil ve filmech „Trenérka“ z prostředí amerického fotbalu, „První liga“ a „Boxeři“. V ringu se objevil také ve snímku „Neporazitelný“ z roku 2002. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Herci v pohybu. 9 filmových hvězd, které ztvárnily známé sportovní role

Snímky se sportovní tematikou tvoří nepřehlédnutelnou část světové filmové produkce. Sportovní roli si rád střihl nejen Ondřej Vetchý, který nezapomenutelně ztvárnil fotbalistu Jirku Luňáka v Okresním přeboru, ale i řada světových filmových celebrit.

slide-herci.jpg

Sylvester Stallone zůstane navždy synonymem pro Rockyho Balbou, Robert De Niro není v očích mnoha filmových fajnšmekrů ničím jiným než „Zuřícím býkem“. Vedle nich si zahrála pěkná řádka herců v méně či více zapomenutelných sportovních rolích. Devět slavných hvězd, které ztvárnily sportovní úlohy, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Paul Newman

Paul Newman.jpg
Paul Newman a Tom Cruise v oscarovém snímku Martina Scorseseho Barva peněz. (Foto: Profimedia.cz)

Když si lidé vybaví Paula Newmana, většinou si vzpomenou na westernovou roli z filmu Butch Cassidy a Sundance Kid. Nemalé části diváků se ale možná v mysli objeví i vzpomínka na několik sportovních úloh, které ztvárnil neméně přesvědčivě.

Například v roce 1986 získal Oscara za roli ve filmu „Barva peněz“, kde hrál zestárlého biliárového šampiona Eddieho Felsona, který se po letech vrací ke kulečníkovým stolům jako učitel a posléze soupeř talentovaného mladíka Vincenta, jehož ztvárnil Tom Cruise. Oscarovou nominaci získal Newman také za roli bývalého hráče amerického fotbalu v legendárním snímku „Kočka na rozpálené plechové střeše“.

Kromě toho si slavný americký sympaťák zahrál boxera ve filmu „Někdo tam nahoře mě má rád“ a v možná nejslavnějším hokejovém snímku všech dob, který ozdobil svým hereckým uměním coby trenér provinčního týmu. Řeč je o filmu Slap shot, v němž je tolik vynikajících scén, jako ve všech ostatních hokejových filmech dohromady.

Pokračování 3 / 10

Hilary Swank

Hilary Swank.jpg
Hilary Swank v životní roli dívky, z níž Clint Eastwood udělal boxerku. (Foto: Profimedia.cz)

Když v roce 2005 proměnil film Clinta Eastwooda „Milion Dollar Baby“ sedm nominací na Oscara ve čtyři zlaté sošky, nikoho asi nepřekvapilo, když si jednu z nich odnesla ze slavnostního večera herečka Hilary Swank. Získala ji za ztvárnění boxerky Maggie Fitzgeraldové, z níž Eastwood v úloze starého boxerského trenéra udělá šampionku, která však nakonec skončila tragicky.

Pokračování 4 / 10

Woody Harrelson

Woody Harrelson.jpg
Woody Harrelson byl ve filmu Bílí muži neumějí skákat parťákem i rivalem Wesleyho Snipese. (Foto: Profimedia.cz)

Když padne jméno Woodyho Harrelsona, každý si asi vybaví jeho úžasný výkon ve filmu Miloše Formana „Lid versus Larry Flint“, za který po právu získal Oscara i Ztatý globus. Jenže tenhle chlapík má v životopise i několik sportovních titulů.

Tím nejznámějším je snímek Rona Sheltona „Bílí muži neumějí skákat“, kde si zahrál po boku Wesleyho Snipese basketbalistu, který má sice hluboko do kapsy, ale s míčem to umí skoro tak dobře jako hráči černé pleti. Kromě tohoto filmu si zahrál boxera v dalším Sheltonově sportovním filmu „Boxeři“, surfera ve snímku „Surfařská svoboda“, bowlingového šampiona (Kingpin) a hráče amerického fotbalu (Trenérka).

Pokračování 5 / 10

Wesley Snipes

Wesley Snipes.jpg
Wesley Snipes si ve snímku První liga z baseballového prostředí zahrál například i s Charliem Sheenem. (Foto: Profimedia.cz)

Wesley Snipes v tomto výběru nemůže chybět nejen kvůli roli basketbalisty ve snímku „Bílí muži neumějí skákat“, kde si vystřihl hlavní roli spolu s Woodym Harrelsonem, ale také díky jeho úloze baseballisty v komedii Davida S. Warda „První liga“. Kromě toho se (opět s Harrelsonem) objevil ve filmech „Trenérka“ z prostředí amerického fotbalu, „První liga“ a „Boxeři“. V ringu se objevil také ve snímku „Neporazitelný“ z roku 2002.

Pokračování 6 / 10

Rene Russo

Rene Russo.jpg
Rene Russo sice ve filmu Zelený svět nepodávala vrcholné sportovní výkony, nicméně hrála jednu z důležitých rolí v návratu Kevina Costnera k profesionálnímu golfu. (Foto: Profimedia.cz) 

Snad žádná jiná hollywoodská herečka se neobjevuje tak často ve sportovních filmech jako Rene Russo. V roce 1996 si zahrála roli psychoterapeutky Molly Griswoldové, která se učí ve filmu „Zelený svět“ hrát golf u bývalého šampiona Roye McAvoye (Kevin Coster), jehož „zázračně“ dovede opět zpátky na absolutní vrchol. Dále si zahrála ve snímku „První liga“ a s Al Pacinem ve filmu z prostředí sportovního sázení „Maximální limit“.

Pokračování 7 / 10

Mark Wahlberg

Mark Wahlberg.jpg
Mark Wahlberg vytvořil hlavní roli hráče amerického fotbalu ve filmu Nepřemožitelný, který vychází ze skutečných událostí. (Foto: Profimedia.cz)

Mark Wahlberg má na kontě už pěknou řádku rolí a mezi nimi i několik zajímavých úloh ze světa sportu. V roce 2006 ztvárnil hlavní úlohu ve filmu „Nepřemožitelný“, který na základě skutečné události pojednává o fanouškovi amerického fotbalu jménem Vince Papale, jenž se rozhodne splnit si životní sen a stát se hráčem v NFL.

Kromě toho Wahlberg zhmotnil na plátně boxera Mickyho Warda v životopisném filmu „Fighter“, za což obdržel v roce 2007 Zlatý globus. O dvanáct let dříve se spolu s Leonardem DiCapriem objevil ve výborném snímku „Rváčův deník“ z basketbalového prostředí. Zatím posledním sportovním počinem Marka Wahlberga je film „The Gambler“ z prostředí sportovních sázek, který v roce 2014 vznikl pod taktovkou režiséra Ruperta Wyatta.

Pokračování 8 / 10

Kevin Costner

Kevin Costner.jpg
Kevin Costner, to není jen golfový Zelený svět, ale hlavně svět baseballový. Ve snímku Durhamští býci si zahrál například s Timem Robbinsem. (Foto: Profimedia.cz)

Pro mnoho golfistů je film „Zelený svět“ s Kevinem Costnerem v roli bývalého šampiona Roye McAvoye kultovním dílem, na něž nedají dopustit. Méně lidí však ví, že Costner hrával daleko častěji ve filmech s baseballovou tematikou.

V roce 1988 si zahrál roli ve filmu „Durhamští býci“, o rok později ztvárnil farmáře Raye Kinsellu, který se rozhodne splnit si sen a na svém kukuřičném poli vybuduje baseballové hřiště. Do třetice se Costner objevil v hlavní roli baseballového snímku „Hra snů“ režiséra Sama Raimiho z roku 1999. Naposled si ve sportovně laděném filmu zahrál v roce 2014, kdy si ztvárnil manažera v titulu „Velký draft“ z prostředí amerického fotbalu.

Pokračování 9 / 10

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone.jpg
Sylvester Stallone a Rocky, to je pro mnohé diváky jedna a táž postava. (Foto: Profimedia.cz)

„Italský hřebec“ Sylvester Stallone alias Rocky Balboa jako legendární boxerská mlátička mastí své soupeře v nekonečné filmové sérii způsobem, jaký nemá s realitou nic společného. Ale čert vem realitu! Fanoušci Rockyho stejně řeknou, že o tu ve filmu vůbec nejde. Ostatně, v roce 1977 získal Stallone za tuto roli Oscara i Zlatý globus.

Pokračování 10 / 10

Robert De Niro

Zuřící býk.jpg
Robert De Niro jako nezapomenutelný boxer Jake LaMotta exceloval ve filmu Zuřící býk. (Foto: Profimedia.cz)

Portrét boxera Jakea LaMotty, šampiona ve střední váze, který byl pověstný svou výdrží a odolností v ringu, natočil v roce 1980 uznávaný režisér Martin Scorsese a patří k jeho nejlepším dílům. Film sleduje LaMottovy osudy během dvou dekád od začátků jeho boxerské kariéry ve 40. letech minulého století.

LaMotta se proslavil agresivním stylem boje a nezlomnou zarputilostí, díky níž nejednou z posledních sil odolával ranám soupeřů. Jeho prchlivý a výbušný temperament mu vysloužil přezdívku „Zuřící býk“ a dovedl ho nejen k boxerským výhrám, ale i k životním prohrám.

Martin Scorsese natočil film podle LaMottovy vlastní autobiografie. Z příběhu o vzestupu a pádu boxera vytěžil materiál pro svá oblíbená témata, v nichž se zabývá komplexem viny, sebedestrukcí a problematickým vztahem mužů k ženám. LaMottu ztvárnil Robert De Niro jako muže neovladatelných vášní, který si zuřivost vybíjí násilím na těch, které nejvíc miluje, a vykoupení za svoje viny následně hledá v ranách utržených v ringu. V roce 1981 získal za skvělý výkon Oscara i Zlatý Globus.

Doporučujeme

Články odjinud