V současnosti se den co den omílají v souvislosti s přestupy dvě jména, s nimiž je označení „one man team“ spojováno. Ale ani Luis Suarez v Liverpoolu, ani Gareth Bale v Tottenhamu by nebyli ničím bez svých spoluhráčů. Jistě, vybudovali si impozantní renomé a pro své kluby jsou něco jako talismany pro štěstí, ale výkony mužstva nestojí jenom na nich. Naskýtá se otázka - jak důležité jsou hvězdy pro dlouhodobý úspěch týmu?
Odpověď možná není tak složitá. V nedávné minulosti se museli se ztrátou největších fotbalových osobností vyrovnat v Atleticu Madrid, Tottenhamu, Portu, Wiganu, Arsenalu, Ajaxu Amsterdam, Southamptonu či Borussii Dortmund. Přesto žádný z těchto klubů neztratil výrazně svoji pozici.
Až na Arsenal si výše vyjmenované kluby po odchodu „nepostradatelných“ hvězd vedly dokonce lépe. Ale pozor, ani Kanonýři nezaznamenali po ztrátě Fabregase, Henryho či Van Persieho žádný významný propad. Osm let sice čekají na nějakou trofej, ale už sedmnáct roků v řadě se pokaždé probojovali do Ligy mistrů.
GLOSA: Nová doba. Fotbalisté zastiňují kluby, za které hrají
Je pochopitelné, že když z klubu mizí hvězda, fanoušci smutní, ale prodávat klíčové hráče je tou méně důležitou věcí. Podstatnější je kvalitní skauting a výchova mladých talentů.
U naprosté většiny celků, které nemají peníze na větší nákupy, nedochází k výraznému poklesu výkonnosti, když prodají nejlepšího hráče. Když ale nenakupují mladé a nadané fotbalisty, projeví se to zcela určitě negativně. Nejdůležitější věcí tedy je, jak jsou kluby na nevyhnutelný odchod svých největších osobností připraveny.
VÝBĚR: 5 fotbalových hvězd budoucnosti. Ta jména si zapamatujte
Fanoušci často svazují budoucnost s osudy nejlepších hráčů. Jenže to, jak bude mužstvo šlapat, daleko víc ovlivní chytrá přestupová politika.
Co z toho tedy plyne? Že žádný fotbalista není větší než klub, ve kterém hraje. Každý je pouze kolečkem v soustrojí. A každý díl je nahraditelný. Prostě se jenom změní číslo a jmenovka na dresu, a jede se dál…
Foto: Profimedia.cz