Čtyřiadvacet milionů liber není málo peněz, ale kdo by na ně teď myslel? Přesně tolik před pár měsíci zaplatil Manchester United Arsenalu za nejlepšího střelce minulé sezony Premier League Robina van Persieho. Na Old Trafford si teď mohou mnout ruce, jak bezvadný kauf se jim povedl.
Střelec vítězných gólů
Jak to vypadá, Van Persie je pro Manchester k nezaplacení. Naposled to dokázal v nedělním derby proti Manchesteru City, které rozhodl vítězným gólem.
Nebylo to poprvé od příchodu do klubu, co Holanďan svůj nový tým spasil. Během čtyř měsíců zaznamenal Van Persie už pátou vítěznou branku v ligovém zápase. Snad ani sir Ferguson netušil, jak fantasticky a rychle se vyhlášený kanonýr adaptuje v jeho týmu.
V září Van Persie nastřílel hattrick do sítě Southamptonu. United byli tehdy jen čtyři minuty od prohry. Nebyla by to příjemná porážka, protože tým hrál tisící ligové utkání pod vedením Alexe Fergusona a ztráta všech bodů by všechny mrzela o to víc. Naštěstí měl Manchester spasitele Robina, který během čtyř minut otočil skóre a Red Devils vyhráli 3:2.
O tři týdny později rozhodl gólem z penalty o vítězství 2:1 na hřišti Liverpoolu. Na konci listopadu dal už v první minutě zápasu vítězný gól do sítě West Hamu. V dalším kole pečetil čtvrtým gólem přestřelku na hřišti Readingu, kde United vyhráli 4:3. Naposled přidal vítěznou trefu v neděli do sítě úřadujících šampionů a městských rivalů.
K tomu připočtěme branky, kterými přispěl k porážkám Fulhamu, Arsenalu a Chelsea. Paradoxně to byly vždy výhry o jediný gól.
Průměrný tým, famózní Robin
Celkem dal Van Persie v dresu Manchesteru jedenáct ligových gólů, které byly o to důležitější, že většinou přinesly týmu cenné body v zápasech, v nichž to vypadalo pro Red Devils na remízu nebo dokonce na porážku. Vždyť i nedělní duel s Manchesterem City mířil k remíze a tři body shrábli United díky nizozemskému útočníkovi až v 91. minutě, kdy jeho gól srazil soupeře na kolena.
Je skvělý! A může být ještě lepší, říká o Van Persiem spoluhráč Rooney
Kdybychom vymazali ze statistik Manchesteru Van Persieho góly, mužstvo by mělo o neuvěřitelných 17 bodů méně než má v tuto chvíli. Z čela tabulky, kde je po šestnácti kolech s šestibodovým náskokem, by se zařadilo někam doprostřed. Stručně řečeno – a statistiky mluví jasně – bez Robina by byl Manchester United jen průměrný tým.
Samozřejmě, že kdyby nehrál Van Persie, trenér Ferguson by posílal na hřiště jiné hráče a ti by nejspíš také stříleli branky. Dost možná by byli stejně úspěšní jako on, ovšem dá se o tom dost silně pochybovat.
Je třeba brát v potaz, že bývalý forvard Arsenalu vyvažuje svými brankami podprůměrnou obranu týmu. Rudí ďáblové v šestnácti zápasech inkasovali 23 gólů, což je jen o šest méně než nejhorší tým Premier League – Queens Park Rangers.
Van Persie vs Balotelli? Nesrovnatelné!
A teď malé srovnání. Je ohromující, že United zaplatili za Van Persieho stejné peníze, jaké museli šejkové ze City vytáhnout za Maria Balotelliho, když v roce 2010 přestupoval do Anglie z Interu Milán.
Až když v 51. minutě nedělního duelu stáhl kouč Roberto Mancini Balotelliho ze hřiště a nahradil ho Carlosem Tevezem, začali úřadující angličtí šampioni působit jako tým s jedenácti hráči. Do té doby bylo na hrací ploše deset fotbalistů plus jeden parazit, který vypadal, jako by mu bylo všechno jedno.
Tevez vnesl konečně do hry zápal a člověk se musel ptát, proč ho Mancini nepostavil do základní sestavy místo sobeckého Balotelliho. Nezaujatého pozorovatele mohlo v tu chvíli napadnout, že pokud City v aktuální sezoně neobhájí titul, bude to právě kvůli takovýmto Manciniho přehmatům.
ANALÝZA: Nejlepší trenér-psycholog? Mancini z Manchesteru City
Premier League ještě není ani v polovině a šestibodový náskok United na čele tabulky není zárukou, že na konci sezony zvednou hoši kolem Rooneyho nad hlavu trofej pro mistra ligy. Jenže Ferguson, byť možná nemá špičkový tým, má v ruce trumf jménem Robin van Persie. A s takovou kartou může směle pomýšlet na vítězství.
Foto: Profimedia.cz