Gabriela Koukalová a 11 sportovců, kteří se zapletli s hudebním průmyslem

Čím to je, že se tolik sportovců hrne do nahrávacích studií a mají pocit, že se tam z nich stanou hudební celebrity? Na tuto otázku by snad dokázali odpovědět psychologové, my si můžeme jen zrekapitulovat, kdo všechno si za mikrofonem zahrál na zpěváky či muzikanty.

Abychom byli spravedliví – ne vždycky je to úplná katastrofa, když se známý sportovec v nahrávacím studiu snaží zpívat nebo hrát na nějaký hudební nástroj. Dost často to ale skončí trapasem. V následujících kapitolách najdete tucet sportovců, kteří v minulosti koketovali s hudebním průmyslem. V mnoha případech to nedopadlo zrovna nejlépe.

Pokračování 2 / 13

Shaquille O’Neal (basketbal)

Legendární americký basketbalista Shaquille O’Neal se vypravil do nahrávacího studia hned čtyřikrát. Jeho první album z roku 1993 s názvem Shaq Diesel se stalo platinovým, ale stejně jako další tři tituly jej kritici naprosto strhali. Přesto si O’Neal dokonce zazpíval jako „hostující rapper“ se slavným Michaelem Jacksonem na albu History z roku 1995.

Pokračování 3 / 13

Clint Dempsey (fotbal)

Fotbalista Clint Dempsey nebyl jen kapitánem reprezentačního týmu USA, ale je také vášnivým fanouškem hip hopu. A kdyby jen fanouškem. I on už si vyzkoušel, jaké to je v nahrávacím studiu.

S rapperem, který si říká Big Hawk natočil Dempsey pod pseudonymem Deuce skladbu „Don’t Trend“, která měla být motivačním songem amerických fotbalistů před světovým šampionátem v roce 2006. Na portálu YouTube zaznamenala dodnes přes dva miliony zobrazení.

Pokračování 4 / 13

Darren McCarty (hokej)

Darren McCarty.jpg

Hokejový obránce Darren McCarty proslul na ledě jako pořádně tvrdý chlap. Není tedy divu, že ho to táhlo k neméně tvrdé muzice. Čtyřnásobný vítěz Stanley Cupu s Detroitem si mezi sezonami rád zahrál s kapelou Grinder, v níž byl hlavním zpěvákem.

Skupina byla založena na podporu bývalého McCartyho spoluhráče Vladimíra Kasatonova a maséra Red Wings Sergeje Mnacakanova, kteří ochrnuli po dopravní nehodě v roce 1997. Od té doby McCarty zapracoval na svém vokálním projevu, což je dobře znát na albu „Gotta Keep Movin‘.‘

Pokračování 5 / 13

Gabriela Koukalová (biatlon)

Někdejší královna českého biatlonu Gabriela Koukalová se nikdy netajila svou láskou k hudbě. Uměla hrát na piano a především ráda zpívala. A nestyděla se za to. Několikrát své hlasové dovednosti prezentovala dokonce v přímých televizních přenosech a i když by nejspíš jen stěží aspirovala na Zlatého slavíka, ostudu si rozhodně netrhla.

Pokračování 6 / 13

John Cena (wresting)

Kromě kariéry tvrdého bijce v ringu se americký wrestler John Cena věnuje také muzice. Jeho debutové album nese název „You Can’t See Me“ a natočil jej v roce 2005 v produkci svého bratrance. Titul se dokonce dostal na 15. místo v žebříčku Billboard 200 Albums Chart.

Pokračování 7 / 13

Deion Sanders (americký fotbal, baseball)

Američan Deion Sanders si zřejmě řekl, že když může hrát ve dvou profesionálních soutěžích, zvládne to i za mikrofonem v nahrávacím studiu. Jako hráč amerického fotbalu a baseballu si vydělal slušné peníze, ale zřejmě jich měl málo, a tak se v roce 1994 prezentoval albem „Prime Time“, které bylo nasáklé inspirací z muziky MC Hammera.

Pokračování 8 / 13

Bernie Williams (baseball)

Čtyřnásobný vítěz Světové série a pětinásobný člen All-Star MLB Bernie Williams byl uznávaným baseballistou a zřejmě se z něj může stát i respektovaný muzikant. Je totiž vyškolený kytarista, vystudoval hudební skladbu a na kontě má dvě jazzová alba. Kupodivu nejsou špatná.

Pokračování 9 / 13

Manny Pacquaio (box)

Mužem mnoha tváří a profesí se může klidně nazývat filipínský boxer Manny Pacquaio, který kromě řady jiných aktivit (basketbal, politika, film) nahlédl i do světa hudebního průmyslu. Na kontě má už dvě sólová alba.

Pokračování 10 / 13

Kobe Bryant (basketbal)

Už na střední škole byl basketbalista Kobe Bryant členem rapové skupiny, ale slyšet byl na širší hudební scéně až v roce 2000, kdy v 21 letech natočil album „Vision.“ Singl s názvem „Kobe“ však nebyl přijat dobře a tak společnost Sony od vydání alba upustila.

Pokračování 11 / 13

Roy Jones Jr. (box)

Jeden z nejcharismatičtějších boxerů posledních desetiletí si kromě ringu vyzkoušel také nahrávací studio. Američan Ray Jones Jr. odstartoval hudební kariéru v roce 2001 albem „Round One: The Album“ a debutovým singlem „You all Must've Forgot.“

Pokračování 12 / 13

Chris Webber (basketbal)

Basketbalista Chris Webber vydal v roce 1999 své jediné album s názvem „2 Much Drama“, se kterým žádnou velkou díru do hudebního světa neudělal. Později se však komerčně prosadil jako producent a stál za několika poměrně slušně prodávanými tituly.

Pokračování 13 / 13

Alexandr Ovečkin (hokej)

Útočník hokejového týmu Washington Capitals se z kluziště, kde dává góly, pustil na tenký led hip-hopu. Před několika lety se podílel na natáčení videoklipu ruského rappera Saši Běloje k písni „Šampion.“

Skladba v lehce nacionalistickém duchu vtlouká posluchačům do makovic, že i oni se mohou stát sportovními mistry a reprezentovat Rusko. Třeba jako Ovečkin, který v klipu tancuje jako kašpárek v rukou opilého loutkáře.

Jestliže už Alexandr začíná uvažovat o tom, co bude dělat po skončení hokejové kariéry, jednu věc by měl rozhodně zavrhnout – ve světě pop-music pro něho není místo.

Doporučujeme

Články odjinud