Právě teď zraje zlatá generace marockého fotbalu. Hráči, kteří by jednou možná mohli bojovat o titul mistrů světa. To nakonec také možná budou, ale pod úplně jinými vlajkami.
Maročané ve službách Belgie. Marouane Fellaini (vlevo) a Zakaria Bakkali na tréninku belgické reprezentace. (Foto: Profimedia.cz)
Do fotbalových akademií v Holandsku a Belgii míří stále víc mladých hráčů ze severu Afriky. Jsou to rychlí, šikovní a dynamičtí fotbalisté, o které je na trhu mimořádný zájem.
Eindhoven jako nový Dortmund
Říká vám něco jméno Zakaria Bakkali? Jednadvacetiletý útočník marockého původu, který byl do roku 2015 hráčem nizozemského PSV Eindhoven a nyní patří Valencii, už má na kontě dva starty v belgické seniorské reprezentaci. A u tohoto čísla nejspíš neskončí.
Svůj první velký gól vstřelil v předkole Ligy mistrů v roce 2013 do sítě Waregemu a tři dny nato nasázel hattrick v ligovém utkání proti Nijmegenu. Byl to jeho druhý zápas v nejvyšší soutěži dospělých a stal se nejmladším hráčem, jemuž se to v holandské lize povedlo. Překonal Arjena Robbena.
Skauti Eindhovenu objevili Bakkaliho v Lutychu, kde už vychovali i jiné talenty – Stevena Defoura, Axela Witsela či Marouane Fellainiho, který má - stejně jako Bakkali - marocké rodiče. Witsela posléze koupil za velké peníze z Benfiky Lisabon ruský Petrohrad, Defour kope anglickou Premier League za Burnley a Fellaini je hráčem Manchesteru United.
Také okolo Bakkaliho kroužily už v teenagerovském věku bohaté kluby, ale talentovaný mladík odolal a zůstal v Eindhovenu až do předloňského léta. A udělal dobře.
Zatímco v Anglii by se těžko dostal rychle do prvního týmu, v PSV dostával dost příležitostí k rozvoji v prvotřídního hráče. Ovšem jen do doby, kdy odmítl prodloužit kontrakt a z prvního týmu byl vykázán do juniorky. Následoval přestup do Valencie, která za tehdy devatenáctiletého mladíka nezaplatila ani euro, protože přišel jako volný hráč. Podle portálu Transfermarkt dnes činí jeho cena přes dva miliony eur.
Bakkali a Fellaini však nejsou jedinými marockými fotbalisty, kteří se mohou stát velkými osobnostmi. Vazby na severoafrickou zemi má také jeden z největších nizozemských talentů posledního desetiletí Ibrahim Afellay nebo Khalid Boulahrouz, který v letech 2004 až 2012 odehrál 35 zápasů v národním týmu Oranjes.
A v jejich stopách jdou další. Například čtyřiadvacetiletý záložník Adam Maher, kterého za 6,5 milionu eur koupil v roce 2013 PSV Eindhoven z Alkmaaru, kde odehrál během dvou sezon přes 80 zápasů a udělal na fotbalové odborníky ohromný dojem.
Eindhoven má teď velmi mladý tým, jehož věkový průměr činí pouhých 23 let. Může se stát „druhým Dortmundem.“
Trenér Phillip Cocu koučuje rychlý, sebevědomý a technicky vyspělý celek, který se s chutí hrne do útoku a v obraně hraje možná trochu naivně, ale má obrovskou perspektivu. Není to náhoda, že po devíti kolech je na čele tabulky holandské Eredivisie.
Marocký Messi a další
Ale zpět k tématu. Seznam nadaných forvardů s marockými kořeny ještě zdaleka není u konce. V létě roku 2013 přestoupil z Twente do anglického Tottenhamu za sedm milionů liber Nacer Chadli, který reprezentuje Belgii. V roce 2010 sice odehrál jedno utkání v dresu africké země, ale nakonec si vybral belgický nároďák, za který už zvládl nastoupit do 35 zápasů. Momentálně si na chleba vydělává ve West Hamu United.
V holandské reprezentaci do 21 let už jsou další hvězdičky s marockými kořeny, jež rostou pro první tým Oranjes. Jednou z nich je Oussama Idrissi z Groningenu.
Marocké talenty se ale uchytily i jinde. Younes Belhanda se stal v létě roku 2013 kořistí Dynama Kyjev, které ho získalo za 10 milionů liber z francouzského Montpellieru. Stejně jako Maher a Bakkali je to kreativní ofenzivní hráč, který momentálně hájí barvy Galatasaraye Istanbul.
Pro belgickou (nebo marockou?) reprezentaci zase možná roste Nabil Jaadi. Jednadvacetiletého hráče koupilo v roce 2014 z Anderlechtu italské Udinese, AC Milán si zase pořídil před pěti lety za 500 tisíc eur tehdy čtrnáctiletého útočníka Hachima Mastoura, který se stal nejdražším světovým teenagerem ve fotbalové historii. Ne náhodou se mu přezdívá „marocký Messi.“
Brzdí je charakter
Je zřejmé, že fotbalové kluby ze zemí Beneluxu mají propracovaný systém skautů, kteří cíleně vyhledávají talentované hráče v zemích jako je Maroko. Na čele tohoto snažení je především trojice Standard Lutych, PSV Eindhoven a Anderlecht Brusel.
Jak ale praví stará moudrost, není všechno zlato, co se třpytí. Podle skautů holandského Eindhovenu jsou mladí Maročané sice talentovaní fotbalisté, ale mají velké problémy s kázní, respektováním autorit, chybí jim cílevědomá touha vyniknout a profesionální přístup.
Nechme se tedy překvapit, zda z Mastoura či Idrissiho vyrostou světové fotbalové superhvězdy. Předpoklady k tomu mají. Světlou budoucnost jim může zbabrat jen jejich temperament a hloupost.