Fotbaloví cestovatelé. 3 trenéři z Fortuna ligy, kteří v nejvyšší tuzemské soutěži vedli aspoň 6 klubů

V nejvyšší české fotbalové lize najdeme kouče, kteří v ní odtrénovali jen pár utkání. Na druhé straně najdeme i takové, kteří mají zkušenosti z mnoha klubů v celé republice.

Jindřich Trpišovský, který dovedl Slavii v uplynulých dvou letech na český fotbalový trůn, trénuje teprve druhý ligový tým. Bývalý reprezentační kouč Pavel Vrba vedl tři ligové mančafty. Ani jeden z nich ale mezi rekordmany soutěže v tomto ohledu nepatří. Momentálně najdeme ve Fortuna lize tři trenéry, kteří vedli šest či více mužstev. Kdo do této společnosti patří, zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Michal Bílek – 6 klubů

Michal Bílek-Plzeň.jpg

Kluby, které vedl: Teplice, Blšany, Plzeň, Sparta, Jihlava, Zlín

V šestapadesáti letech už má Michal Bílek hodně pestrý trenérský životopis. Bývalý skvělý záložník, který strávil nejpodstatnější část hráčské kariéry v pražské Spartě, se kterou získal sedm československých a dva české tituly, zakončil kariéru v Teplicích, kde se záhy posunul na post kouče. Na severu Čech však odtrénoval jen 11 utkání, ve kterých jeho celek posbíral pouhých sedm bodů, a byl z funkce odvolán. Následně zmizel v Kostarice a od roku 2003 už byl opět ve vlasti, kde vedl tři roky Blšany.

Z vesnického klubu pak zamířil na skok do Plzně, odkud si ho vytáhla Sparta, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. S letenským klubem pak vybojoval v roce 2007 double. Po vypršení smlouvy se vydal na Slovensko, kde vedl Ružomberok. V říjnu 2009 se stal koučem české reprezentace, a i když ji dovedl na mistrovství Evropy v roce 2012, fanoušci ho nikdy nepřijali. Když v roce 2013 u národního celku skončil, velká část fotbalového národa si zhluboka oddechla.

Epizodně si pak zatrénoval v Gruzii a od roku 2016 už byl zase v české lize, v níž vedl Jihlavu. Vysočinu se mu ale nepodařilo posunout ze sestupových příček, takže byl v dubnu 2017 odvolán. Na konci května 2018 dostal důvěru  ve Zlíně a moravský klub pod jeho vedením podával překvapivě kvalitní výkony. Do konce sezony však mužstvo nedovedl, jelikož neodolal nabídce z Kazachstánu, aby vedl tamní reprezentaci. Po neúspěchu v Lize národů v roce 2020 skončil a vrátil se domů. Od loňska je koučem Plzně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Petr Rada – 7 klubů

Petr Rada1.jpg

Kluby, které vedl: Slavia, Teplice, Jablonec, Liberec, Jihlava, Příbram, Sparta

V roce 2017 se Petr Rada postavil na lavičku Sparty. Ale jen dočasně. Na Letné sice chtěl pokračovat, jenže vedení klubu přivedlo před sezonou 2017/18 Itala Andreu Stramaccioniho. Bez práce ale dlouho nezůstal a zamířil do Jablonce, který bývalý kouč české reprezentace, jenž mimo jiné trénoval i Slavii, Liberec či Teplice, dovedl k premiérovému postupu do základní skupiny Evropské ligy, a vede jej dodnes. Na krásné časy ale mohou nyní na severu Čech jen nostalgicky vzpomínat, protože Jablonečtí se choulí ve spodních patrech tabulky a zřejmě je čeká tvrdý boj o záchranu v elitní soutěži.

V 63 letech je Rada jedním z nejstarších a nejzkušenějších koučů v nejvyšší soutěži. Žádný trenér neodtrénoval v historii nejvyšší samostatné české ligy víc utkání (431), nevybojoval víc vítězství (180) ani nezískal víc bodů (655).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Miroslav Koubek – 7 klubů

Miroslav Koubek1.jpg

Kluby, které vedl: Plzeň, Kladno, Ostrava, Mladá Boleslav, Slavia, Bohemians, Hradec Králové

Trenérská kariéra Miroslava Koubka je hodně dlouhá a bohatá. Poprvé se objevil jako kouč v nejvyšší tuzemské soutěži v sezoně 2000/01 v Plzni, kam se pak před pár lety (ne)úspěšně vrátil, vedl ale také Kladno, Baník Ostrava, Mladou Boleslav, Slavii či Bohemians.

Od aktuálního ročníku trénuje Hradec Králové, a jak se zdá, jeho metody slaví úspěch. Votroci jsou na sedmém místě tabulky a nemusejí se bát strašáka sestupu. Naopak, při troše štěstí by si mužstvo nejstaršího trenéra v lize mohlo na jaře zahrát o účast v evropských pohárech.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud