Fotbalové naděje. 7 hráčů z české devatenáctky, z nichž rostou hvězdy

Česká fotbalová reprezentace do 19 let dosáhla po šesti letech zase výrazného úspěchu. Zatímco v roce 2011 Krejčí, Skalák a spol. prohráli až ve finále, letos jejich nástupci padli v semifinálové bitvě s Anglií. Na turnaji však zanechali výborný dojem.

Untitled 1.jpg

Karel Jarolím začal s přestavbou národního týmu, do budoucna je však třeba najít nové tahouny. Ti by se mohli ukrývat právě v úspěšné devatenáctce, které se prezentovala velmi dobrým výkonem. Jména sedmi hráčů, z nichž mohou vyrůst budoucí hvězdy, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Martin Jedlička

Martin Jedlička Dominik Bakeš CNC Profimedia.jpg

Na jeho hlavu se snášela samá chvála. Devatenáctiletý "Jedla" byl klíčem k úspěchu v hektických bitvách s Gruzií a Švédskem, ve čtyřech zápasech turnaje dostal čtyři góly a byl jedním z nejlepších gólmanů šampionátu. V reprezentačním áčku má pevnou pozici Tomáš Vaclík, za ním jsou Jiří Pavlenka s Tomášem Koubkem, ale dál? Lukáš Zima na EURU jednadvacítek nepřesvědčil, zato příbramský odchovanec letos zářil.

Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 8

Libor Holík

Libor Holík.jpg

Na začátku uplynulé sestavy se senzačně dostal do slávistické sestavy, potom ale odešel na hostování do Karviné, kde sbíral první ligové zkušenosti. Vedl si docela dobře, naskočil do 17 zápasů a trefil se do sítě Sparty. Na šampionátu krajní bek zářil, dal gól, přidal dvě nahrávky a patřil k nejlepším českým hráčům turnaje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Matěj Chaluš

Matěj Chaluš 2.jpg

Další z líhně příbramských talentů. Talentovaný obránce Matěj Chaluš má teprve 19 let, přesto odehrál v nejvyšší soutěži už 37 zápasů. Loni byl pevnou součástí příbramské sestavy a jeho výkony neunikly Slavii, která ho přivedla společně s Dannym či Halilem Altintopem. Následující sezonu ale nejspíš stráví někde na hostování.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Michal Sadílek

Nejmladší hráč českého výběru, ale největší hvězda Suchopárkovy družiny. Michal Sadílek připravil oba góly v klíčovém zápase s Gruzií a ukázal, že z něj roste špičkový fotbalista. Osmnáctiletý záložník má za sebou dva roky v Nizozemsku a tlačí se do prvního týmu PSV Eindhoven. Letos byl zvolen nejlepším dorostencem roku, ještě o něm hodně uslyšíme.

Pokračování 6 / 8

Martin Graiciar

Martin Graiciar Ota Bartovský MAFRA Profimedia.jpg

Osmnáctiletý útočník vyrovnal skóre v zápase s Portugalskem, jeho branka ale na body nestačila. Na turnaji se však předvedl ve skvělém světle a míří vstříc životní výzvě. V zimě odešel z Plzně do Liberce, který za něj zaplatil asi půl milionů korun. V dresu Slovanu naskočil k sedmi duelům, v nichž si připsal tři asistence. Teď forvarda, který má za sebou stáž v Arsenalu, koupila Fiorentina, která za něj dává 40 milionů korun. Ještě rok by však měl hostovat na severu Čech.

Foto: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Pokračování 7 / 8

Ondřej Šašinka

Ondřej Šašinka.jpg

Také Ondřej Šašinka by jednou mohl pomoct s problémem českých útočníků. Devatenáctiletý forvard Baníku Ostrava má za sebou půlroční hostování ve slovenské Senici, během něhož nabral potřebné sebevědomí. Na šampionátu sice spálil několik šancí, trefil se ale v rozhodujícím utkání s Gruzií. Navíc byl kapitánem českého týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Daniel Turyna

Daniel Turyna.jpg

Dva měsíce před šampionátem nehrál, do turnaje přesto vlétl jako uragán a dvěma góly sestřelil Švédy. Devatenáctiletý útočník Daniel Turyna patří Spartě, loňskou sezonu ale strávil společně se Šašinkou v Senici, které pomohl dvěma góly a stejným počtem asistencí. Na EURU byl nejlepším střelcem českého týmu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud