Specializovaný lékařský tým v průběhu světového šampionátu pečlivě analyzoval počet kardiovaskulárních příhod v aglomeraci bavorského Mnichova. Vědce zajímaly dny, kdy hrál své zápasy německý tým.
Výsledky byly jasné a nevyvratitelné. Počet infarktů ve sledovaných dnech stoupl 2,66 krát. V případě mužů 3,26 krát, u žen, které zjevně fotbal tak neprožívají, pouze 1,82 krát.
Jak zatočit s vysokým krevním tlakem? Hrajte fotbal, nabádají vědci
Zajímavé je, že vlastně ani moc nezáleželo na tom, jestli tým, kterému postižený fandil, vyhrál, nebo prohrál. Stresující faktory jsou v obou případech stejné – infarkt může vyvolat radost z vítězství i deprese z porážky. Největším zabijákem jsou však podle dřívějších studií (ztracené) penaltové rozstřely.
Z materiálu New England Journal of Medicine vyplývá jedna zajímavost. Na nárůst počtu infarktů neměl vliv jediný zápas – když hráli Němci na domácím šampionátu o třetí místo proti Portugalsku. Odborníci si to vysvětlují tím, že fanouškům zlomilo srdce semifinálové utkání s Itálií, po němž se sen o titulu rozplynul. Všechno ostatní už nemělo pro německé příznivce smysl.
Vášnivě fanděte! Budete zdravější a šťastnější, tvrdí psychologové
Škoda, že neznáme statistiky z mistrovství světa v Rusku, kde německá reprezentace zcela propadla a nepostoupila ze základní skupiny. Můžeme ale asi předpokládat, že fanoušci se slabší hercnou měli zatraceně velké problémy od návalu vzteku a zoufalství. A ve chvíli, kdy leželi na kapačkách (v tom lepším případě), možná litovali, že se nechali do toho šílenství vtáhnout…
Foto: Profimedia.cz