Roman Čechmánek (1997/98, Vsetín) – 8 čistých kont  Olympijský šampion z Nagana a trojnásobný mistr světa Roman Čechmánek byl jedním z pilířů zlaté éry vsetínského hokeje. Byl u pěti mistrovských titulů a ve všech těchto ročnících se stal i nejlepším brankářem sezony. Skvěle mu vyšla hlavně sezona 1997/98, během níž vychytal v 47 zápasech základní části osm čistých kont. O tři roky později byl už v NHL.
 Dušan Salfický (1999/00, Plzeň) – 8 čistých kont  Dvojnásobný mistr světa a bronzový medailista z olympiády v Turíně prožil dlouhou a úspěšnou kariéru, během níž prošel několika domácími i zahraničními kluby. Se Spartou a Pardubicemi získal Dušan Salfický extraligové zlato, velmi dobré výkony předváděl však i v Plzni, s níž vybojoval v ročníku 1999/2000 bronz. Tuto sezonu měl výbornou a během 50 zápasů základní části vychytal osm čistých kont. Deváté, které se mu nepočítá do statistik, se podělil v utkání 21. kola na znojemském ledě s Robertem Slávikem, jenž naskočil do branky na tři minuty. Jednu nulu pak přidal i v play-off.
 Igor Murín (2003/04, Zlín) – 9 čistých kont  Bývalý slovenský reprezentant Igor Murín, který chytal i na olympiádě v Naganu, patří mezi nejlepší zahraniční gólmany v extraligové historii. Před sezonou 2003/04 přišel do Zlína, kterému hned vychytal titul. Pomohl k němu 11 čistými konty – devíti v základní části (v pouhých 31 zápasech) a dvěma v play-off. Dalších devět nul v součtu základní části a vyřazovacích bojů přidal v následujícím ročníku, ve kterém Zlín vybojoval stříbro.
 Roman Málek (2002/03, Slavia) – 11 čistých kont  V závěru kariéry nastupoval Roman Málek za Mladou Boleslav a Spartu, předtím působil ve Vítkovicích, Plzni, Karlových a především ve Slavii, s níž prožil nejúspěšnější období kariéry. Především sezonu 2002/03, ve které vychytal pražskému celku historicky první extraligový titul. V základní části si tehdy připsal 11 čistých kont a dalších pět jich přidal v play-off. Odměnou mu bylo ocenění pro nejlepšího extraligového hokejistu roku, které obhájil i v dalším ročníku, během něhož vychytal dalších pět nul.
6
Fotogalerie

Fantomové mezi tyčemi. 6 brankářů, kteří během extraligové sezony vychytali nejvíc nul

Brněnský Dominik Furch vychytal v dosavadním extraligovém ročníku dosud jako jediný brankář více než jedno čisté konto. Bez inkasované branky dokázalo dovést zápas do konce dalších osm gólmanů. K rekordním výkonům však mají ještě daleko.

V minulém extraligovém ročníku udržel nejvíc čistých kont Henri Kiviaho z Hradce Králové, který vychytal sedm zápasů s nulou. Na vstup mezi absolutní elitu mu to ale nestačilo. V historii nejvyšší soutěže totiž šest brankářů vyšperkovalo sezonu minimálně osmi zápasy bez inkasované branky. Komu se to povedlo? Na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

Martin Prusek (1996/97, Vítkovice) – 8 čistých kont

Martin Prusek-1997 (2).jpg

Kariéra bývalého úspěšného gólmana, který chytal i za Ottawu či Columbus, je spojena především s Vítkovicemi, s nimiž získal čtyři extraligové medaile. Tu první, stříbrnou, vybojoval Martin Prusek v ročníku 1996/97, který se mu náramně povedl. V 49 zápasech základní části udržel osm čistých kont. Odměnou mu byla pozvánka na mistrovství světa, z něhož si přivezl bronzovou medaili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Roman Čechmánek (1997/98, Vsetín) – 8 čistých kont

Roman Čechmánek-1998-ořez.jpg

Olympijský šampion z Nagana a trojnásobný mistr světa Roman Čechmánek byl jedním z pilířů zlaté éry vsetínského hokeje. Byl u pěti mistrovských titulů a ve všech těchto ročnících se stal i nejlepším brankářem sezony. Skvěle mu vyšla hlavně sezona 1997/98, během níž vychytal v 47 zápasech základní části osm čistých kont. O tři roky později byl už v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Dušan Salfický (1999/00, Plzeň) – 8 čistých kont

Dušan Salfický Plzeň.jpg

Dvojnásobný mistr světa a bronzový medailista z olympiády v Turíně prožil dlouhou a úspěšnou kariéru, během níž prošel několika domácími i zahraničními kluby. Se Spartou a Pardubicemi získal Dušan Salfický extraligové zlato, velmi dobré výkony předváděl však i v Plzni, s níž vybojoval v ročníku 1999/2000 bronz. Tuto sezonu měl výbornou a během 50 zápasů základní části vychytal osm čistých kont. Deváté, které se mu nepočítá do statistik, se podělil v utkání 21. kola na znojemském ledě s Robertem Slávikem, jenž naskočil do branky na tři minuty. Jednu nulu pak přidal i v play-off.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Igor Murín (2003/04, Zlín) – 9 čistých kont

Igor Murín.jpg

Bývalý slovenský reprezentant Igor Murín, který chytal i na olympiádě v Naganu, patří mezi nejlepší zahraniční gólmany v extraligové historii. Před sezonou 2003/04 přišel do Zlína, kterému hned vychytal titul. Pomohl k němu 11 čistými konty – devíti v základní části (v pouhých 31 zápasech) a dvěma v play-off. Dalších devět nul v součtu základní části a vyřazovacích bojů přidal v následujícím ročníku, ve kterém Zlín vybojoval stříbro.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Roman Málek (2002/03, Slavia) – 11 čistých kont

Roman Málek-2003.jpg

V závěru kariéry nastupoval Roman Málek za Mladou Boleslav a Spartu, předtím působil ve Vítkovicích, Plzni, Karlových a především ve Slavii, s níž prožil nejúspěšnější období kariéry. Především sezonu 2002/03, ve které vychytal pražskému celku historicky první extraligový titul.

V základní části si tehdy připsal 11 čistých kont a dalších pět jich přidal v play-off. Odměnou mu bylo ocenění pro nejlepšího extraligového hokejistu roku, které obhájil i v dalším ročníku, během něhož vychytal dalších pět nul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Tomáš Pöpperle (2013/14, Sparta) – 11 čistých kont

Tomáš Pöpperle-2013.jpg

Tomáš Pöpperle udržel, stejně jako Roman Málek, během jedné sezony 11 čistých kont. Potřeboval k tomu ale jen 44 zápasů, zatímco Málek o šest duelů více. Bylo to v sezoně 2013/14, před níž se vrátil do extraligového klubu z působení v pražském Lvu v Kontinentální hokejové lize.

Skvělá sezona, během které se dostal téměř na 94 % úspěšných zákroků, mu pomohla k návratu do KHL a následující ročník odchytal za Soči. Do Sparty se po roce opět vrátil a strávil ještě dvě sezony.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud