Finálové série hokejové extraligy z posledních let potvrdily, že bez nadupaného gólmana ve špičkové formě to prostě nejde. Kteří brankáři slavili v předešlých finálových sériích mistrovský titul? To se dozvíte v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 7
Ondřej Kacetl (2021, 2022, 2023 a 2024, Oceláři Třinec)
Ondřej Kacetl je rodákem ze Znojma, kde hrál nejprve v lize EBEL. V extralize se poprvé objevil v sezoně 2013/14. Postupně si zachytal v Hradci Králové a v Pardubicích, v průběhu ročníku 2020/21 přišel na hostování do Třince, kde doplnil a záhy vytlačil z pozice brankářské jedničky zkušeného Jakuba Štěpánka. V play-off odchytal všechny zápasy, zaskvěl se úspěšností zákroků 95,5 % a průměrem 1,11 inkasovaných branek na zápas.
V další sezoně sice v základní části odchytal méně střetnutí než Marek Mazanec, ale v play-off měl opět vyhrazeno místo mezi tyčemi třinecké klece on. Nastoupil do třinácti ze šestnácti utkání, zaznamenal úspěšnost zákroků 93,8 %, průměr 1,47 inkasovaných gólů na utkání a výrazně přispěl ke zkompletování zlatého hattricku.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
A tím jeho zlatá jízda zdaleka neskončila. V ročníku 2022/23 kryl v základní části znovu záda Mazancovi, ve vyřazovacích bojích pak ale odchytal 18 utkání a zaznamenal neuvěřitelnou úspěšnost zákroků - 95,1 %. Naposled (zatím) se z poháru pro vítěze napil letos na jaře. Jeho role byla stejná jako v předchozích sezonách - v základní části chytal méně často než Mazanec, ale jakmile došlo na boje o titul, byl jasnou jedničkou a potvrzoval fantastickou formu. Jednou mu budou muset v Třinci postavit před zimákem sochu...
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
Šimon Hrubec (2019, Oceláři Třinec)
Hrdina play-off z roku 2019. Reprezentační gólman Šimon Hrubec vychytal v 17 zápasech dvanáct výher a byl jedním z klíčových mužů zlatého třineckého úspěchu. Ve vyřazovacích zápasech inkasoval v průměru jen 2,18 branky na utkání a úspěšností zákroků se dostal nad 92 %.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 4 / 7
Marek Čiliak (2017 a 2018, Kometa Brno)
Slovenský reprezentant Marek Čiliak se radoval z mistrovského titulu dvakrát. V letech 2017 a 2018 byl naprosto famózní a především díky němu Brno získalo premiérové extraligové tituly.
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Pokračování 5 / 7
Ján Lašák (2016, Bílí Tygři Liberec)
Mistr světa z roku 2002 přišel v průběhu sezony 2013/14 do Liberce, s nímž po dvou letech postoupil do finále. Slovenský gólman Ján Lašák předváděl parádní výkony a v boji o zlato s Bílými Tygry udolal Spartu. Ve finále se ale zranil, pod Ještědem mu navíc končila smlouva, a i proto poté ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
Pavel Francouz (2015, Verva Litvínov)
Psal se rok 2015 a Verva tehdy předvedla parádní jízdu, kterou zakončila historickým titulem. Klíčovou postavou nebyl jen Martin Ručinský, ale především Pavel Francouz, jenž v té době už dávno převyšoval kvality extraligy. Nebýt jeho, Litvínov by ve finále těžko zastavil našlapané třinecké Oceláře. Takto ale slavil severočeský klub a Francouz si vychytal angažmá v Čeljabinsku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
Libor Kašík (2014, PSG Zlín)
V roce 2013 to ještě nevyšlo, tehdy Zlín ve finále nestačil na Plzeň. O rok později ale ševci narazili v boji o mistrovský titul na Kometu, kterou porazili 4:1 na zápasy. Libor Kašík v úvodních dvou duelech série dokonce udržel čistá konta a stal se hlavní hvězdou bojů o zlato.
Foto: Profimedia.cz