Jedna věc je počet nastřílených branek, druhou je průměr vstřelených gólů na utkání. Jak jsou na tom v aktuálním ročníku fotbalisté z pěti nejprestižnějších evropských soutěží? Do výběru jsme zařadili pouze borce, kteří odehráli aspoň deset ligových utkání. Na to odpovídají následující kapitoly.
6. Harry Kane (Tottenham Hotspur) – 36 zápasů / 27 gólů = 075 branek na utkání

Devětadvacetiletý útočník Tottenhamu Harry Kane je jedním z dlouhodobě nejkonzistentnějších fotbalistů v anglické Premier League. Celkem už v nejvyšší ostrovní soutěži nasázel 210 branek.
Rekordmani. 11 fotbalistů, kteří nastříleli v jedné kvalifikaci na Euro více než 10 gólů
Ostrovní experti, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už na začátku jeho kariéry tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením. Se 27 brankami je momentálně druhým nejlepším střelcem ligy v aktuálním ročníku.
Foto: Profimedia.cz
5. Alexandre Lacazette (Olympique Lyon) – 32 zápasů / 25 gólů = 0,78 branek na utkání

Olympique Lyon neprožívá zrovna povedenou sezonu. Mužstvo je tři kola před koncem ligové soutěže až na sedmém místě tabulky a v příštím ročníku by se nemuselo vůbec objevit v evropských soutěžích. Jedním z hráčů, kteří však snesou nejvyšší měřítko kvality, je francouzský forvard Alexandre Lacazette.
10 nejdražších hráčů v historii Arsenalu. Kanonýři v minulosti pořádně skrblili, v posledních letech ale slušně utrácejí
Do mateřského klubu se vrátil po pěti letech strávených v Arsenalu, kde se v minulé sezoně trápil, ale po návratu do rodné země neuvěřitelně pookřál a dal zavzpomínat na zlaté časy, kdy patřil k nejlepším evropským kanonýrům. Góly opět dává s neuvěřitelnou lehkostí. Ve 32 zápasech jich nasázel už pětadvacet a k nim přidal čtyři nahrávky.
Foto: Profimedia.cz
4. Victor Osimhen (SSC Neapol) – 29 zápasů / 23 gólů = 0,79 branek na utkání

Víte, proč Neapol letos po 33 letech vyhrála italský titul? Protože (mimo jiné skvělé fotbalisty) má v kádru Victora Osimhena. Čtyřiadvacetiletý nigerijský reprezentant prožil životní sezonu, v níž se zařadil k absolutní střelecké elitě v evropských soutěžích.
Peter Olayinka a jeho krajané. 12 nejlepších hráčů z Nigérie, kteří prošli českou ligou
V šesti zápasech Ligy mistrů se blýskl pěti brankami a v Serii A se trefil třiadvacetkrát v 29 utkáních. Jeho tržní cena podle portálu TransferMarkt vystřelila na sto milionů eur a může nadále růst. V Neapoli má podepsaný kontrakt do roku 2025, ale pro klub bude asi těžké jej udržet, protože o jeho podpis se ucházejí bohaté velkokluby. Píše se o zájmu Paris Saint-Germain, Chelsea a Arsenalu.
Foto: Profimedia.cz
3. Karim Benzema (Real Madrid) – 21 zápasů / 17 gólů = 0,81 branek na utkání

Odchod Cristiana Ronalda z Realu Madrid, který se uskutečnil v roce 2018, pomohl Karimu Benzemovi, aby zvedl pomyslnou hozenou rukavici a ukázal všem pochybovačům, že je fantastickým útočníkem, který umí střílet hodně gólů. V minulých čtyřech ligových sezonách se pokaždé prostřílel nad metu dvaceti branek a nebýt zdravotních problémů, kvůli kterým byl v součtu téměř tři měsíce mimo hru, měl by na kontě přes dvacet gólů i nyní. I tak ale dokazuje, že je i poté, co převzal Zlatý míč pro nejlepšího hráče loňského roku, stále ve špičkové formě. V Lize mistrů dal deseti zápasech čtyři branky a v La Lize se 21 utkáních trefil sedmnáctkrát.
Foto: Profimedia.cz
2. Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain) – 31 zápasů / 26 gólů = 0,84 branek na utkání

Čtyřiadvacetiletý útočník Paris Saint-Germain Kylian Mbappé je momentálně asi nejlepším fotbalistou světa. V roce 2016 pomohl reprezentaci galského kohouta do 19 let k titulu mistrů Evropy a před pěti lety už byl ofenzivním esem seniorského národního týmu na šampionátu v Rusku, kde pomohl čtyřmi brankami k zisku zlatých medailí. A to byl druhým nejmladším hráčem na turnaji. K největším hvězdám patřil i na nedávném turnaji v Kataru, kde se stal nejlepším střelcem a dovedl Francii opět do finále, kde podlehla až po penaltovém rozstřelu Argentině.
25 nejdražších přestupů fotbalové historie. Než skončí léto, pořadí se opět změní
Jeho talent zazářil nejdříve v dresu Monaka, odkud ho vykoupili šejkové vlastnící Paris Saint-Germain za 145 milionů eur, čímž z něho udělali jednoho z nejdražších fotbalistů v historii. Dnes je jeho cena podle portálu TransferMarkt ještě o 35 milionů eur vyšší a je nejdražším fotbalistou na světě. Během aktuální sezony dokazuje, že to není náhodou. V osmi zápasech Ligy mistrů nasázel sedm branek a na další tři nahrál spoluhráčům. V Ligue 1 dal 26 gólů v 31 střetnutích.
Foto: Profimedia.cz
1. Erling Haaland (Manchester City) - 33 zápasů / 36 gólů = 1,09 branek na utkání

I když asi nikdo nepochyboval o tom, že Manchester City získal loni v létě v podobě Erlinga Haalanda fenomenálního fotbalistu, přece jen mohla nejednomu fanouškovi hlodat v mozku myšlenka, zda zvládne bez problémů přechod z německé do anglické ligy. Brzy však bylo zcela jasné, že norský supertalent nepůjde ve stopách Andreje Ševčenka či Radamela Falcaa, protože jeho start v ostrovní soutěži byl doslova raketový.
3 talentovaní mladíci do 23 let, z nichž jsou už nyní velké hvězdy anglické Premier League
Ve 33 zápasech aktuální sezony Premier League dokázal Haaland nastřílet neuvěřitelných 36 branek a zaznamenat čtyři hattricky, což je nejlepší vstup do soutěže v její historii. Vypadá to, že obránce v Premier League čeká pár pořádně perných sezon.
Foto: Profimedia.cz