Extratřída! 20 nejlepších hráčů v aktuální sezoně anglické Premier League

Aktuální ročník anglické Premier League se na přelomu roku zlomil přesně v polovině. Během uplynulých měsíců jsme si odškrtli z rozpisu 19 kol. To je dost zápasů na to, abychom mohli mluvit o superhvězdách, které září tak jasně, že zastiňují všechny ostatní hráče v soutěži.

slide-nejlepší v EPL.jpg

Který fotbalista je momentálně nejlepším hráčem anglické Premier League? A kdo další patří mezi nejlepší dvacítku v soutěži? Pokusili jsme se na tyto otázky odpovědět formou žebříčku. Odpovědi najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 21

20. Joel Matip (Liverpool)

Joel Matip.jpg

Liverpoolský trenér Jürgen Klopp moc dobře věděl, proč chce do mužstva stopera Joela Matipa. Ještě když trénoval Borussii Dortmund, vídal ho na hřišti předvádět skvělé výkony v dresu Schalke 04. Kamerunský reprezentant strávil v Gelsenkirchenu sedm sezon a patřil mezi opory zadních řad týmu. Od léta je pilířem v obraně Reds a také díky němu je mužstvo na druhé příčce tabulky Premier League.

Je-li Matip na hřišti, je velká pravděpodobnost, že Liverpool neinkasuje gól. Dosud odehrál 12 utkání a byl jen u devíti obdržených branek. Ve čtyřech zápasech, v nichž nehrál, dostali Reds deset gólů. To už ledacos vypovídá o jeho kvalitách…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 21

19. Mesut Özil (Arsenal)

Mesut Özil - Arsenal.jpg

V Arsenalu určitě nelitují, že z německého reprezentanta Mesuta Özila udělali v září roku 2013 nejdražší posilu klubu v historii. Osmadvacetiletý fotbalista vytvořil pro své kolegy na zeleném pažitu v aktuální sezoně Premier League už 45 brankových příležitostí a tři z nich skončily gólem. V tomto ohledu patří Özil v Premier League mezi nejlepší hráče. K tomu má na kontě ještě čtyři góly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 21

18. David De Gea (Manchester United)

David de Gea1.jpg

David De Gea si prožil po příchodu trenéra Davida Moyese do Manchesteru United v ročníku 2013/14 krušné období. Mnozí fanoušci se tehdy dokonce ptali, čím že mladý Španěl tolik zaujal bývalého manažera Alexe Fergusona, který za něho v roce 2011 vyklopil Atlétiku Madrid 18 milionů liber. De Gea byl často kritizován, že dělá hloupé chyby, ale na konci sezony byl navzdory tomu jedním z mála hráčů, který v Manchesteru snesl přísnější měřítka. Ne náhodou ho fanoušci Red Devils tenkrát zvolili hráčem sezony.

V následujících letech byl De Gea jednou z klíčových postav týmu a výkony United stály na jeho schopnostech. V minulém ročníku odchytal 34 ligových zápasů, v nichž se blýskl 83 úspěšnými zákroky a patnácti čistými konty. Po polovině aktuální sezony má na kontě 41 zásahů a šest zápasů bez inkasované branky.

Podle mnoha odborníků má De Gea možná nejlepší reflexy ze všech současných brankářů a vzhledem k tomu, že je mu teprve 26 let, může se stále ještě zlepšovat. Je to hotový gymnasta a na jeho akrobatické zákroky je radost se dívat. I díky němu může Manchester United stále ještě pomýšlet na příčky, které zajišťují účast v příštím ročníku Ligy mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 21

17. Héctor Bellerín (Arsenal)

Héctor Bellerín.jpg

Kdo je největším rychlíkem v dresu Kanonýrů? Teprve jednadvacetiletý španělský obránce Héctor Bellerín. Moderní bek dokáže na pravé straně hřiště utéct každému soupeři. Když se rozběhne s míčem dopředu, málokdo ho zastaví.

Už v předminulé sezoně nastoupil mladičký Španěl do 20 ligových duelů, z toho sedmnáctkrát byl v základní sestavě. V minulém ročníku nechyběl v zahajovací jedenáctce ani jedinkrát a na hřišti pokaždé strávil – až na jedinou minutu – celý zápas. V současné sezoně má na kontě 16 utkání a dvě gólové asistence. Momentálně je asi nejlepším pravým bekem v Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 21

16. Danny Rose (Tottenham Hotspur)

Danny Rose.jpg

V roce 2010 odehrál Danny Rose v dresu Tottenhamu premiérové utkání a byl to debut z říše snů. Ozdobil jej totiž brankou do sítě největšího rivala – Arsenalu. Hned se o něm začalo mluvit a psát jako o budoucí hvězdě klubu i celé Premier League. Jenže pak – jako mnoho jiných – velké naděje nenaplňoval.

Ačkoli se Roseovi prorokovala úspěšná reprezentační kariéra, do seniorského týmu Anglie se dostal až v minulém roce, bude-li však předvádět výkony, jakými se prezentuje na hřišti v současné sezoně, o další pozvánky do národního týmu se nemusí bát. V šestadvaceti letech vyzrál v jednoho z nejlepších levých beků na ostrovech. Je rychlý, skvěle fyzicky, technicky i takticky disponovaný, zkrátka prototyp moderního zadáka. Pro Spurs je jedním z klíčových hráčů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 21

15. Paul Pogba (Manchester United)

Paul Pogba-Manchester United.jpg

Loni v létě se stal Paul Pogba nejdražším hráčem fotbalové historie a mnozí od něho očekávali v novém působišti zázraky. To se ale nestalo a na hlavu francouzského reprezentanta se snáší vlna (oprávněné) kritiky, což však nic nemění na faktu, že je to špičkový fotbalista.

Během osmnácti zápasů dokázal nastřílet v dresu Manchesteru United čtyři branky a na další tři nahrál spoluhráčům. Asistencí mohl mít ve statistikách podstatně víc, kdyby jeho spoluhráči mnohé tutovky, které pro ně vypracoval, trestuhodně nezahazovali. Měl by se však více krotit, protože už posbíral šest žlutých karet. Ve 23 letech se ale může ještě dál zlepšovat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 21

14. Mousa Dembélé (Tottenham Hotspur)

Mousa Dembele-Tottenham.jpg

Za to, že Tottenham stále bojuje o příčky zajišťující účast v evropských pohárových soutěžích, může mimo jiné poděkovat také devětadvacetiletému Belgičanovi Mousovi Dembélému. Bývalý klíčový hráč Fulhamu se po přestupu do současného klubu v roce 2012 rychle etabloval v jednoho z tahounů a nejobdivovanějších techniků Spurs.

Hbitý záložník předvádí ve středu pole úchvatné, ale neskutečně efektivní parádičky, kterými dokáže zostudit protivníka a výrazně pomoci ofenzívě svého týmu. Momentálně je asi nejkomplexnějším záložníkem v Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 21

13. Dimitri Payet (West Ham United)

Dimitri Payet.jpg

Překvapuje vás jméno tohoto hráče ve výběru nejlepších fotbalistů současné sezony Premier League? Pak asi nesledujete nejvyšší anglickou soutěž dost pozorně nebo nezaujatě. Předloni v létě přišel Dimitri Payet do West Hamu United z Olympique Marseille a rázem se stal zjevením soutěže a zastínil i ty největší hvězdy.

Devětadvacetiletý francouzský záložník je neobyčejně rychlý, je skvělým driblérem a nesmírně tvořivým hráčem. V 17 zápasech dal dva góly a na dalších šest nahrál. Právě jeho schopnosti jsou jedním z důvodů, proč West Ham netrápí starosti s bojem o udržení v elitní lize. Podle mnohých odborníků je Payet nejtvořivějším hráčem, který momentálně působí v evropských soutěžích. V kvalitnějším týmu by byl zářivou superhvězdou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 21

12. Harry Kane (Tottenham Hotspur)

Harry Kane.jpg

Třiadvacetiletý útočník Tottenhamu Harry Kane navázal v minulém ročníku Premier League na skvělé výkony ze sezony 2014/15. Mladý forvard nastoupil do všech 38 ligových zápasů a pokaždé byl v základní sestavě. Postaral se o 25 gólů, což byla více než třetina všech branek, které Spurs zaznamenali, a stal se nejlepším střelcem soutěže. V současné sezoně má na kontě už deset gólů, k nimž přidal dvě asistence, ale v rozletu ho zastavilo zranění, kvůli němuž zvládl jen 14 ligových utkání.

Podle ostrovních expertů, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, z něho roste superstar světového fotbalu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 21

11. Zlatan Ibrahimovič (Manchester United)

Zlatan Ibrahimovič-Manchester United.jpg

Co byste čekali od pětatřicetiletého útočníka? Že bude naskakovat na hřiště jako střídající hráč a občas přispěje mužstvu nějakým gólem? To by se ale nesměl jmenovat Zlatan Ibrahimovič.

Švédský snajpr v létě zamířil z Paris Saint-Germain za dalším dílem svého fotbalového příběhu na Old Trafford a dokazuje, že věk s jeho ofenzivními schopnostmi zatím nijak nezacvičil. Pořád je to famózní střelec, který v 18 zápasech dokázal nasázet 12 gólů, což je přes 40 procent ligových branek týmu. Právě jeho trefy jsou zásadním důvodem, proč jsou Red Devils ještě stále v boji o příčky, jež zajišťují účast v příštím ročníku evropských pohárů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 21

10. Jordan Henderson (Liverpool)

Jordan Henderson.jpg

V létě roku 2011 přestoupil Jordan Henderson do Liverpoolu za 20 milionů liber ze Sunderlandu, jenže nedokázal navázat na výkony z předchozího působiště a řada expertů ho „odepsala“. Šestadvacetiletý záložník se začal Liverpoolu vyplácet až v sezoně 2013/14. Henderson se stal pro tehdejšího kouče Brendana Rodgerse jedním z klíčových hráčů a nakonec si zahrál i na mistrovství světa v Brazílii.

Fanoušci Reds předpokládali, že Henderson roste v kapitána Liverpoolu a skutečně také pásku po Stevenu Gerrardovi v roce 2015 převzal. Je to chytrý, rychlý, energický hráč a houževnatý pracant, který v aktuální sezoně odehrál všech 19 ligových střetnutí, ve kterých dal jeden gól a na další čtyři nahrál. V současnosti v evropských soutěžích nenajdete moc lepších záložníků, než je on.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 21

9. N’Golo Kanté (Chelsea)

NGolo Kanté-Chelsea.jpg

Záložník N’Golo Kanté přišel předloni v létě do Leicesteru City za 5,6 milionu liber z klubu Caen. Pětadvacetiletý borec se v Premier League ani nemusel moc rozkoukávat a velmi záhy se na ostrovní soutěž adaptoval. Hned v premiérové sezoně za kanálem La Manche výrazně přispěl k senzačnímu titulu Leicesteru. Nikdo se moc nedivil, když o něj v létě svedli bitvu největší fotbaloví giganti a on nakonec zamířil za 32 milionů liber do Chelsea.

Nejčastěji operuje ve středu pole, diktuje tempo hry a distribuuje pasy spoluhráčům. Francouzský tisk ho stylem hry přirovnává k jeho slavnému krajanovi Makélélému, on sám však tvrdí, že jeho vzorem je Lassana Diarra. V aktuální sezoně má na kontě 18 utkání, ve kterých zaznamenal jeden gól.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 21

8. Sadio Mané (Liverpool)

Sadio Mané-Liverpool.jpg

Senegalský reprezentant Sadio Mané hraje prvním rokem v dresu Liverpoolu, kam v létě zamířil za 34 milionů liber ze Southamptonu. Stejně jako v předchozím působišti patří i na Anfield Road k oporám mužstva. Jeho rychlá adaptace na nové prostředí mnohé odborníky docela zaskočila. Čtyřiadvacetiletý útočník se v 18 ligových zápasech prezentoval osmi góly. Na kontě má navíc i čtyři asistence.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 21

7. Laurent Koscielny (Arsenal)

Laurent Koscielny.jpg

Trenér Arsene Wenger přivedl svého krajana Laurenta Koscielnyho do Arsenalu v létě roku 2010 za necelých osm a půl milionu liber z Lorientu a nejspíš tohoto kaufu nikdy ani na okamžik nelitoval. Z francouzského reprezentanta se stala nepostradatelná opora mužstva. Je vynikající ve vzdušných soubojích, umí podržet balon, rozehrát, uklidnit hru.

V jednatřiceti letech už sice není nejmladší, ale pořád může mít před sebou ještě několik skvělých fotbalových roků. Moc lepších stoperů na anglických pažitech v Premier League momentálně nepobíhá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 21

6. Kevin De Bruyne (Manchester City)

Kevin De Bruyne-Manchester City.jpg

Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Pětadvacetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance.

O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že je druhým nejlepším hráčem v Premier League v počtu vytvořených šancí na utkání (3,1). V 18 zápasech zaznamenal devět asistencí, což z něho dělá nejlepšího nahrávače soutěže, k nim přidal i dvě branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 21

5. Sergio Agüero (Manchester City)

Aguero.jpg

Čím by byl Manchester City, kdyby neměl argentinského reprezentanta Sergia Agüera? Subtilní útočník přestoupil na ostrovy z Atlétika Madrid v roce 2011 za částku 54 milionů liber a na Etihad Stadium určitě ani jednou vynaložených prostředků nelitovali.

V Premier League i v Lize mistrů předvádí Agüero výborné a vyrovnané výkony, díky nimž se jeho cena na fotbalovém trhu drží pěkně nahoře. V osmadvaceti letech je na vrcholu sil a má potenciál, aby odehrál ještě řadu sezon na nejvyšší úrovni. Jeho nejvýraznějším atributem je konzistentnost výkonů. V pouhých 13 zápasech dokázal letos v Premier League nasázet soupeřům deset branek. Nebýt jeho disciplinárního prohřešku a trestu za faul loktem na Winstona Reida, mohl být v tomto žebříčku ještě výš.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 21

4. Philippe Coutinho (Liverpool)

Coutinho.jpg

Brazilský forvard Philippe Coutinho přišel do Liverpoolu v lednu roku 2013 za 8,5 milionu liber z Interu Milán a brzy se ukázalo, že to byl pro klub hodně povedený obchod. Otázky, zda se subtilní hráč vyrovná s fyzicky náročnou hrou v Premier League, Coutinho záhy smetl ze stolu jako nesmyslné.

Na anglickou soutěž se adaptoval překvapivě rychle. Nedostatek centimetrů vyvažuje rychlostí, fotbalovou chytrostí, přesnou přihrávkou, pohotovou střelou a nesmírnou technickou dovedností. Je radost se dívat, jak dokáže obejít soupeře a co všechno si s míčem na noze dovolí. V aktuální sezoně už dal pět gólů a na pět nahrál. Naneštěstí pro klub utrpěl na konci listopadu zranění a od té doby se neobjevil na hřišti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 21

3. Eden Hazard (Chelsea)

Eden Hazard-Chelsea.jpg

Eden Hazard prožil v Chelsea nejlepší část své dosavadní kariéry. Pětadvacetiletý belgický reprezentant se v minulém ročníku trápil, ale momentálně už opět snese srovnání s největšími světovými superhvězdami – Cristianem Ronaldem a Lionelem Messim.

Hazard je jiskrou v sestavě Chelsea. Každý jeho pohyb na hřišti připomínal tanec. Bezpochyby je jedním z nejlepších driblérů v Premier League. Když má svůj den, dokáže přejít přes bránící hráče s takovou lehkostí jako málokdo na světě. I v obrovské rychlosti má dokonalou kontrolu nad míčem, a když k tomu přidáte jeho úžasnou kreativitu, je radost se na jeho kousky dívat. V aktuální ligové sezoně nastřílel už devět gólů. Na kontě má navíc i dvě asistence.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 21

2. Diego Costa (Chelsea)

Diego Costa1.jpg

V říjnu oslavil Diego Costa osmadvacáté narozeniny, takže se nachází v ideálním fotbalovém věku. Při eventuálním prodeji by to hrálo v souvislosti s jeho famózní formou velkou roli a do pokladny Chelsea by podle odborníků mohl přistát pořádný balík peněz. Španělský útočník je jedním z nejlepších fotbalistů na světě a na této úrovni by mohl zůstat i v několika následujících sezonách.

To všechno jsou dost dobré důvody, aby za něho případný zájemce vysolil více než 70 milionů eur. Na Stamford Bridge by ale byli blázni, kdyby ho chtěli prodat. V aktuální sezoně je totiž k nezastavení. V 18 zápasech nastřílel 14 branek a přidal k nim pět asistencí. Dokonce drží na uzdě i svou pověstnou horkou hlavu a chatrné nervy, takže dosud vyfasoval „jen“ pět žlutých karet.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 21 / 21

1. Alexis Sánchez (Arsenal)

Alexis Sanchez.jpg

V 19 ligových zápasech nastřílel osmadvacetiletý útočník Alexis Sáchez 12 branek a k nim přidal sedm asistencí. Dává tak jasně najevo, v jak skvělé formě se v aktuální sezoně nachází. Posila z Barcelony, kterou získal Arsenal v roce 2014, se klubu náramně vyplácí.

Chilský reprezentant je rychlý, technicky skvěle disponovaný, má čich na góly i dostatek kreativity, aby je připravoval pro spoluhráče. Momentálně je jedním z nejnebezpečnějších ofenzivních hráčů v Premier League. Připomíná perfektně promazaný a seštelovaný fotbalový stroj, který jede v každé minutě každého utkání na plný výkon. Trenér Arsene Wenger by měl udělat všechno pro to, aby na Emirates Stadium prodloužil smlouvu. Ta stávající mu totiž vyprší už v roce 2018.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud