Pavel Patera – 4x zlato z MS  Vyhrál českou, ruskou i švédskou ligu, triumfoval na olympiádě a čtyřikrát vyhrál mistrovství světa. Výčet hokejových úspěchů Pavla Patery je impozantní. První zlatou ze světového šampionátu vyválčil pod vedením kouče Luďka Bukače ve Vídni v roce 1996 a po úspěchu v Naganu byl jedním ze strůjců tzv. „zlatého hattricku“, tedy výher na turnajích v Norsku, Rusku a Německu v letech 1999 až 2001. Excelentní nahrávač se však v zámoří neprosadil. V 29 letech odešel do Dallasu, za který v sezoně 1999/2000 odehrál dvanáct zápasů a posbíral v nich pět bodů. V dalším ročníku přidal dvacet startů za Minnesotu a poté se vrátil do Evropy.

Pavel Patera – 4x zlato z MS
Vyhrál českou, ruskou i švédskou ligu, triumfoval na olympiádě a čtyřikrát vyhrál mistrovství světa. Výčet hokejových úspěchů Pavla Patery je impozantní. První zlatou ze světového šampionátu vyválčil pod vedením kouče Luďka Bukače ve Vídni v roce 1996 a po úspěchu v Naganu byl jedním ze strůjců tzv. „zlatého hattricku“, tedy výher na turnajích v Norsku, Rusku a Německu v letech 1999 až 2001. Excelentní nahrávač se však v zámoří neprosadil. V 29 letech odešel do Dallasu, za který v sezoně 1999/2000 odehrál dvanáct zápasů a posbíral v nich pět bodů. V dalším ročníku přidal dvacet startů za Minnesotu a poté se vrátil do Evropy.

Extra šampioni. 4 čeští hokejisté, kteří získali aspoň 4 zlaté medaile z mistrovství světa

Útočník Tomáš Plekanec hrál na jedenácti světových šampionátech, ale ani jednou si na krk nepověsil zlatou medaili. Pak jsou ale takoví, kteří mají velmi početnou sbírku nejcennějších kovů. Třeba i pět kusů.

Tomáš Plekanec byl na mistrovství světa jednou stříbrný a dvakrát bronzový. Jaromír Jágr má ve sbírce dvě zlaté medaile – z Vídně (2005) a Německa (2010). Samostatná česká reprezentace vyhrála celkově šest světových šampionátů. Jedenáct hráčů bylo u tří triumfů a kvarteto šťastných má ve sbírce minimálně čtyři zlaté placky. Jména těchto českých rekordmanů najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Pavel Patera – 4x zlato z MS

Pavel Patera-1999-ořez (2).jpg

Vyhrál českou, ruskou i švédskou ligu, triumfoval na olympiádě a čtyřikrát vyhrál mistrovství světa. Výčet hokejových úspěchů Pavla Patery je impozantní. První zlatou ze světového šampionátu vyválčil pod vedením kouče Luďka Bukače ve Vídni v roce 1996 a po úspěchu v Naganu byl jedním ze strůjců tzv. „zlatého hattricku“, tedy výher na turnajích v Norsku, Rusku a Německu v letech 1999 až 2001.

Excelentní nahrávač se však v zámoří neprosadil. V 29 letech odešel do Dallasu, za který v sezoně 1999/2000 odehrál dvanáct zápasů a posbíral v nich pět bodů. V dalším ročníku přidal dvacet startů za Minnesotu a poté se vrátil do Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Martin Procházka – 4x zlato z MS

Martin Procházka-repre.jpg

Stejně jako Pavel Patera je i Martin Procházka odchovancem Kladna a se svým parťákem sdílel většinu sportovních úspěchů na reprezentačním poli. Spolu poprvé oslnili na šampionátu ve Vídni v roce 1996, kde se Procházka postaral o legendární finálovou trefu do sítě Kanady. Následně byl u trumfu v Naganu a podílel se na „zlatém hattricku“.

Procházku získalo v draftu roku 1991 Toronto. Čtyřnásobný mistr světa okusil NHL v ročníku 1997/98, během něhož tehdy pětadvacetiletý útočník odehrál za Maple Leafs 29 zápasů. Další tři duely přidal v sezoně 2000/01 za Atlantu, celkově ale posbíral jen sedm bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

František Kaberle – 5x zlato z MS

František Kaberle-MS.jpg

Stejně jako Martin Procházka a Pavel Patera je i František Kaberle odchovancem kladenského hokeje. A stejně jako oni se radoval ze zlaté medaile na mistrovství světa v letech 1996, 1999, 2000 a 2001. Na rozdíl od nich však není olympijským šampionem, zato má však ještě jednu zlatou placku ze světového šampionátu navíc, když triumfoval v roce 2005 v Rakousku.

Také jeho kariéra v NHL byla úspěšnější. Začínal v Los Angeles, dlouho byl oporou Atlanty a od sezony 2005/06 hrál v Carolině, která i díky jeho trefě ze sedmého finálového utkání vyhrála Stanley Cup. Premiérový ročník v dresu Hurricanes nebyl pro něj nejlepším jen kvůli zisku nejcennější trofeje, ale také z individuálního hlediska. Byla to totiž jediná sezona, v níž se dokázal v základní části přehoupnout přes hranici 40 bodů, když v 77 zápasech nastřílel šest branek a zaznamenal 38 asistencí. V play-off pak přidal dalších 13 bodů (4+9) v 25 utkáních.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

David Výborný – 5x zlato z MS

hokejisté.jpg

David Výborný startoval na dvanácti světových šampionátech. Debutoval na mistrovství světa v roce 1996 ve Vídni a hned z toho bylo zlato. Stejně jako o devět let později, kdy vybojoval pátý a poslední nejcennější kov. Tehdy u toho byl jako kapitán a tuto funkci plnil i v následujících dvou letech.

Reprezentační kariéru ukončil po turnaji, který se hrál v roce 2007 v Rusku. Kromě pěti zlatých má ve sbírce ještě jedno stříbro (2006) a dva bronzy (1997 a 1998), do statistik si připsal 31 branek a 40 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud