5. - 6. Jim Allevinah (Clermont Foot 63) - 2,5 milionu eur  Na letošním africkém šampionátu nešlo přehlédnout sedmadvacetiletého ofenzivního záložníka či útočníka Jima Allevinaha. Přestože Gabon skončil po penaltovém rozstřelu s Burkinou Faso už v osmifinále, Allevinah stačil vstřelit na turnaji dvě branky. Od roku 2019 je hráčem Clermontu, jemuž loni pomohl do nejvyšší francouzské soutěže. V premiérovém ročníku v Ligue 1 dosud odehrál 26 utkání, dal jeden gól a přidal k němu dvě asistence. Portál TransferMarkt vyčísluje jeho aktuální cenu na dva a půl milionu eur. Foto: Profimedia.cz
 3. - 4. Denis Bouanga (AS Saint-Étienne) – 7 milionů eur  Sedmadvacetiletý křídelník Denis Bouanga má na kontě 31 reprezentačních zápasů v dresu Gabonu, ve kterých dal sedm gólů. Hrál za několik francouzských klubů, působil v Lorientu, ve Štrasburku, Tours či Nimes, odkud v létě roku 2019 přestoupil za 4,5 milionu eur do Saint-Étienne, kde hraje dodnes. V klubu má podepsanou smlouvu do roku 2023 a jeho současná hodnota činí sedm milionů eur. Foto: Profimedia.cz
 3. - 4. Aaron Boupendza (Al-Arabi SC) - 7 milionů eur  Útočník Aaron Boupendza má rád peníze, takže navzdory svým nesporným kvalitám nehraje v žádné prestižní evropské lize, ale vydělává si na kaviár a sportovní McLaren v Kataru. Devatenáctinásobný reprezentant Gabonu se v národním celku už pětkrát střelecky prosadil. V 25 letech je jeho tržní hodnota sedm milionů eur. V klubu Al-Arabi má podepsanou smlouvu do roku 2024. Foto: Profimedia.cz
 2. Mario Lemina (OGC Nice) – 10 milionů eur  Druhým nejdražším hráčem Gabonu je nyní Mario Lemina, který má ve svém fotbalovém životopise hodně zajímavé adresy. V roce 2013 přestoupil z Lorientu do Marseille. Poté působil v Juventusu a v roce 2017 ho koupil za více než 15 milionů liber Southamtpon. Posléze zamířil na hostování v Galatasaraye Istanbul a pak do Fulhamu a od aktuální sezony už je opět ve Francii a hájí barvy Nice. Reprezentační kariéru uzavřel osmadvacetiletý záložník letos v lednu. V dresu Gabonu odehrál 24 utkání a vstřelil tři branky. Foto: Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Ex-sparťan Kanga (stále) mezi hvězdami. Toto je 6 nejdražších gabonských fotbalistů současnosti

Český fotbalový svět se baví slovní válkou mezi někdejším hráčem Sparty Guélorem Kangou a sportovním ředitelem letenského klubu Tomášem Rosickým, který bývalého svěřence nazval debilem. To však nic nemění na faktu, že Kanga patří mezi nejdražší hráče své země.

Guélor Kanga patříval ještě poměrně nedávno k ozdobám české Fortuna ligy, s níž se ale neloučil v dobrém. Momentálně je hráčem CZ Bělehrad, na mezinárodní scéně však reprezentuje Gabon, který dokázal „vyprodukovat“ nejednoho kvalitního fotbalistu. Jména šesti momentálně nejdražších borců z této africké země najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

5. - 6. Guélor Kanga (CZ Bělehrad) – 2,5 milionu eur

Guélor Kanga.jpg

Guélor Kanga, který je momentálně hráčem Červené Hvězdy Bělehrad, se řadí i v 31 letech mezi nejdražší fotbalisty z Gabonu. Záložník, který patřil svého času k nejlepším hráčům Fortuna ligy, odehrál v reprezentaci už 57 utkání, ve kterých vstřelil dvě branky. Podle portálu TransferMarkt činí jeho aktuální hodnota dva a půl milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. - 6. Jim Allevinah (Clermont Foot 63) - 2,5 milionu eur

Jim Allevinah.jpg

Na letošním africkém šampionátu nešlo přehlédnout sedmadvacetiletého ofenzivního záložníka či útočníka Jima Allevinaha. Přestože Gabon skončil po penaltovém rozstřelu s Burkinou Faso už v osmifinále, Allevinah stačil vstřelit na turnaji dvě branky.

Od roku 2019 je hráčem Clermontu, jemuž loni pomohl do nejvyšší francouzské soutěže. V premiérovém ročníku v Ligue 1 dosud odehrál 26 utkání, dal jeden gól a přidal k němu dvě asistence. Portál TransferMarkt vyčísluje jeho aktuální cenu na dva a půl milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

3. - 4. Denis Bouanga (AS Saint-Étienne) – 7 milionů eur

Denis Bouanga Gabon.jpg

Sedmadvacetiletý křídelník Denis Bouanga má na kontě 31 reprezentačních zápasů v dresu Gabonu, ve kterých dal sedm gólů. Hrál za několik francouzských klubů, působil v Lorientu, ve Štrasburku, Tours či Nimes, odkud v létě roku 2019 přestoupil za 4,5 milionu eur do Saint-Étienne, kde hraje dodnes. V klubu má podepsanou smlouvu do roku 2023 a jeho současná hodnota činí sedm milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. - 4. Aaron Boupendza (Al-Arabi SC) - 7 milionů eur

Aaron Boupendza.jpg

Útočník Aaron Boupendza má rád peníze, takže navzdory svým nesporným kvalitám nehraje v žádné prestižní evropské lize, ale vydělává si na kaviár a sportovní McLaren v Kataru. Devatenáctinásobný reprezentant Gabonu se v národním celku už pětkrát střelecky prosadil. V 25 letech je jeho tržní hodnota sedm milionů eur. V klubu Al-Arabi má podepsanou smlouvu do roku 2024.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Mario Lemina (OGC Nice) – 10 milionů eur

Mario Lemina-Gabon.jpg

Druhým nejdražším hráčem Gabonu je nyní Mario Lemina, který má ve svém fotbalovém životopise hodně zajímavé adresy. V roce 2013 přestoupil z Lorientu do Marseille. Poté působil v Juventusu a v roce 2017 ho koupil za více než 15 milionů liber Southamtpon. Posléze zamířil na hostování do Galatasaraye Istanbul, pak do Fulhamu a od aktuální sezony už je opět ve Francii a hájí barvy Nice. Reprezentační kariéru uzavřel osmadvacetiletý záložník letos v lednu. V dresu Gabonu odehrál 24 utkání a vstřelil tři branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Pierre-Emerick Aubameyang (Barcelona) – 15 milionů eur

Pierre-Emerick Aubameyang Gabon.jpg

Suverénně největší hvězdou gabonského fotbalu je Pierre-Emerick Aubameyang, který v reprezentaci odehrál 72 zápasů a dal v nich 30 branek. Dvaatřicetiletý útočník dříve působil v Monaku, AC Milán či Dortmundu, odkud před čtyřmi lety přestoupil za necelých 64 milionů eur do Arsenalu. V londýnském klubu vydržel až do letošního února, kdy po vzájemné dohodě ukončil smlouvu a nabral směr do Barcelony, kde se okamžitě zařadil mezi největší persony týmu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud