Nejvyšší anglická fotbalová soutěž se hraje pod názvem Premier League teprve od roku 1992, čímž nám ze hry vypadla celá řada excelentních fotbalistů. I tak se ale člověk při výběru těch nejlepších hráčů, kteří se v ní objevili, pořádně zapotí a ještě má pocit viny z toho, že se mu do sestavy nevejde řada špičkových borců.
Abychom se této nevděčné práci vyhnuli, vzali jsme si pomyslně na pomoc experty, kteří pro britský portál FourFourTwo vytvořili žebříček nejlepších hráčů v dějinách Premier League. Poskládali dlouhý seznam, z něhož vybíráme 25 nejlepších hráčů, jak vyšli z jejich hlasování. Najdete je v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 26
25. Didier Drogba (Pobřeží slonoviny) – 254 zápasů, 104 branek
Nezařadit to tohoto žebříčku oporu Chelsea Didiera Drogbu? To by asi experti, kteří dávali seznam do kupy, nebyli žádnými experty. Forvard z Pobřeží slonoviny strávil v londýnském velkoklubu mezi lety 2004 a 2012 osm sezon a nesmazatelně se zapsal do jeho historie. Devátou sezonu si zapsal do statistik v ročníku 2014/15, když se na Stamford Bridge vrátil po anabázi v Číně a dvou letech Turecku.
Drogba nastřílel v modrém dresu 104 ligových branek a výrazně se podílel na největších úspěších Chlesea v dějinách klubu. Čtyřikrát slavil anglický titul, čtyřikrát vyhrál FA Cup, třikrát Ligový pohár a v živé paměti je jeho přípěvek k zisku nejcennější trofeje v Lize mistrů v roce 2012.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 26
24. Virgil van Dijk (Holandsko) - 263 zápasů, 12 branek
Holandský stoper Virgil van Dijk na sebe výrazně upozornil už v době, kdy mu bylo pouhých dvacet let a vybojoval si pevné místo v sestavě Groningenu. V nizozemské nejvyšší soutěži strávil dvě nesmírně povedené sezony a následně za necelé tři miliony liber zamířil do slavného Celtiku Glasgow. Na začátku ročníku 2015/16 už byla jeho cena více než čtyřnásobná - do Southamptonu se stěhoval za 13 milionů liber a v klubu během dvou a půl sezon vyrostl v uznávanou personu Premier League.
Zájem o jeho služby měly bohaté velkokluby, na začátku roku 2018 nakonec podepsal smlouvu v Liverpoolu, který za holandského reprezentanta poslal do Southamtonu 75 milionů liber. Klub díky tomuto přestupu významně vyztužil obranné řady a od té doby má jeden z nejlepších defenzivních valů v Evropě.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 26
23. Kevin De Bruyne (Belgie) - 259 zápasů, 68 branek
Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Třicetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance. O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že je už několik sezon nejlepším hráčem v Premier League podle počtu vytvořených šancí na utkání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 26
22. Nemanja Vidič (Srbsko) - 211 zápasů, 15 branek
Manchester United neváhal na začátku roku 2006 poslat na účet moskevského Spartaku sedm milionů liber, aby získal srbského stopera Nemanju Vidiče. Tehdy se stal nejdražším obráncem v historii ruské ligy.
Pro Manchester šlo o skvělou investici, protože Vidič vyrostl v nejlepšího obránce Fergusonova celku. Pětkrát pomohl vyhrát anglickou ligu, v roce 2008 se radoval ze zisku poháru pro vítěze Ligy mistrů. Jeho angažmá na Old Trafford se uzavřelo v roce 2014, kdy klub po osmi letech opustil a zamířil do Interu Milán.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 26
21. Vincent Kompany (Belgie) - 265 zápasů, 18 branek
Vincent Kompany byl v Manchesteru City jedenáct sezon stabilním kamenem obranné řady. Byl tvrdý jako skála, podával vyrovnané a nadstandardní výkony, kvůli čemuž byl prakticky nenahraditelný. V jeho herním projevu se mísila kombinace síly, rychlosti a kreativity. Málokterý stoper uměl číst tak skvěle hru jako Kompany a v Premier League byl na svém postu dlouhá léta jedním z nejlepších hráčů. Jeho jediným handicapem byla náchylnost ke zraněním.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 26
20. Petr Čech (Česká republika) - 443 zápasů, 202 čistých kont
Od svého příchodu na Stamford Bridge v roce 2004 se stal Petr Čech nepostradatelným členem týmu a vydobyl si renomé jednoho z nejlepších brankářů na světě. Během jedenácti sezon se podílel na zisku čtyř pohárů pro vítěze Premier League, čtyřikrát zvedl nad hlavu trofej v FA Cupu, dvakrát vyhrál Ligový pohár, má titul z Ligy mistrů i z Evropské ligy.
Navzdory těžkému zranění hlavy, které utrpěl v roce 2006 v utkání s Readingem, se vrátil do branky ve stejné formě, v jaké chytal před operací. Od té doby byl na hřišti nepřehlédnutelný – do zápasu nenastoupil bez ragbyové kukly. V sezoně 2014/15 přišel o místo brankářské jedničky, když ho z něj vytlačil mladý Belgičan Thibaut Courtois, a následně odešel do Arsenalu, přesto je ale nejlepším gólmanem v klubové historii.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 26
19. Mohamed Salah (Egypt) - 262 zápasů, 167 branek
Dvakrát v řadě (2017 a 2018) získal egyptský útočník Mohamed Salah cenu pro nejlepšího afrického fotbalistu roku a možná to nebylo naposled, co tuto stále prestižnější individuální trofej získal. Žádnému hráči v historii nejvyšší anglické soutěže se nepodařilo vystřílet si titul nejlepšího kanonýra tak rychle po příchodu do ligy, jako to zvládl egyptský reprezentant v dresu Liverpoolu v sezoně 2017/18. V roce 2019 přivedl Reds k triumfu v Lize mistrů, o sezonu později po třiceti letech k vítězství v Premier League.
Aktuálně jednatřicetiletý útočník zaznamenal během své premiérové sezony na ostrovech v dresu Liverpoolu 32 branek, čímž překonal rekord mezi hráči do 26 let, který do té doby drželi Alan Shearer, Cristiano Ronaldo a Luis Suárez s 31 trefami. I proto na Anfield Road neváhali a své superhvězdě už několikrát prodloužili a náležitě vylepšili kontrakt.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 26
18. Dennis Bergkamp (Nizozemí) – 315 zápasů, 87 branek
„Nelétající Holanďan.“ Takovou přezdívku dostal Nizozemec Dennis Bergkamp, jenž trpěl chorobným strachem z létání. V Arsenalu měli pro jeho fobii pochopení. Když hrál tým v evropských pohárech na kontinentu, Begkamp vyrazil do místa určení autem, vlakem nebo lodí. Když byla destinace příliš vzdálená, zůstal fotbalista raději doma.
Tato fobie byla však jediným kazem na jinak dokonalém fotbalistovi. Excelentní útočník pomohl Arsenalu ke třem titulům v Premier League, čtyřem FA Cupům a postupu do finále Ligy mistrů v roce 2006. Na Emirates Stadium na něho dodnes vzpomínají s láskou.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 26
17. Sergio Agüero (Argentina) - 275 zápasů, 184 branek
Argentinec Sergio Agüero byl malý a podsaditý, díky čemuž měl nízko položené těžiště, a byl nesmírně obratný. Když jste k tomu přidali jeho rychlost a proslulou jihoamerickou techniku, měli jste před sebou hráče, z něhož měli obránci nahnáno.
Agüero patřil řadu let k ozdobám Premier League. Bylo čirou radostí sledovat jeho souboje s urostlými a silnými obránci, při kterých lehce přidřepl, zakmital nohama a udělal z nich solné sloupy. V prestižní ostrovní lize má famózní bilanci – ve 275 zápasech nastřílel 184 gólů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 26
16. Peter Schmeichel (Dánsko) – 310 zápasů, 128 čistých kont
Během osmi sezon v Manchesteru United pomohl legendární Dán Peter Schmeichel vybojovat pětkrát ligový titul, třikrát FA Cup, finále Ligy mistrů i Superpohár. Čtyřikrát získal ocenění pro nejlepšího evropského a dvakrát pro světového brankáře roku. A to ho Alex Ferguson přivedl na Old Trafford z dánského Brondby Kodaň za pouhých 550 tisíc liber…
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 26
15. Ashley Cole (Anglie) – 385 zápasů, 15 branek
Ashley Cole byl dlouho považován za jednoho z nejlepších levých beků světa. Velmi záhy se ukázalo, proč byli fanoušci Blues u vytržení, když v roce 2006 podepsal v klubu smlouvu. Přejít přes Colea byl totiž téměř nadlidský úkol.
S Chelsea jedenkrát vybojoval titul mistra anglické ligy a Ligový pohár, čtyři poháry pro vítěze FA Cupu a vítězství v Lize mistrů a v Evropské lize. Ještě předtím se však předzásobil cennými trofejemi během působení v Arsenalu, s nímž vyhrál dvakrát Premier League a třikrát FA Cup.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 26
14. Rio Ferdinand (Anglie) – 504 zápasů, 11 branek
V 35 letech opustil v roce 2014 obránce Rio Ferdinand Manchester United, kde strávil dvanáct (většinou) úspěšných sezon a svou bohatou kariéru uzavřel v dresu Queens Park Rangers. O tom, jak ceněným hráčem v minulosti Ferdinand býval, svědčí i cena, kterou za něho Manchester United v roce 2002 zaplatil Leedsu. Přestupní částka 30 milionů liber z něho tehdy udělala nejdražšího obránce na světě. Za ty prachy ale stál. Klubu pomohl vybojovat šest mistrovských titulů a vítězství v Lize mistrů i v FA Cupu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 26
13. John Terry (Anglie) – 492 zápasů, 41 branek
John Terry je pravděpodobně nejlepším fotbalistou z mládežnické líhně Chelsea, který kdy běhal po trávníku na Stamford Bridge. A patrně byl i největším klubovým patriotem. Jeho skvělé organizační schopnosti, dovedly vyburcovat tým a k tomu byl samozřejmě vynikajícím fotbalistou. Je docela možné, že kdyby nebyl v týmu Blues John Terry, fanoušci Chelsea by neslavili v posledních letech tolik trofejí. Po sezoně 2016/17 se se Stamford Bridge rozloučil a kariéru dohrál ve druhé nejvyšší soutěži v dresu Aston Villy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 15 / 26
12. Roy Keane (Irsko) – 366 zápasů, 39 branek
Irský klenot Roy Keane prožil nejlepší léta v Manchesteru United, kde odkroutil dvanáct sezon. Během nich vyhrál sedmkrát ligový titul, čtyřikrát FA Cup a zvedl nad hlavu také pohár pro vítěze Ligy mistrů.
Občas se o něm mluvilo jako o nevyrovnaném hráči, ale svou nezměrnou bojovností i ve chvílích, kdy se týmu nedařilo, dokázal ostatní hráče strhnout k neuvěřitelným výkonům. Uměl se maximálně obětovat pro mužstvo a byl jeho srdcem i duší.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 16 / 26
11. Harry Kane (Anglie) - 320 zápasů, 213 branek
Útočník Harry Kane je jedním z dlouhodobě nejkonzistentnějších fotbalistů na evropském kontinentě. Třicetiletý borec byl až do konce minulé sezony ikonou a největší hvězdou Tottenhamu, s londýnským klubem však marně čekal na nějakou trofej, a tak se rozhodl kývnout v létě na nabídku Bayernu Mnichov.
Experti, kteří jeho herní styl přirovnávali k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už na začátku jeho kariéry tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením. Platí to i po jeho přestupu do Německa. Než tam zamířil zanechal za sebou v nejvyšší anglické lize významný odkaz v podobě 213 nastřílených branek ve 320 zápasech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 17 / 26
10. Paul Scholes (Anglie) – 499 zápasů, 107 branek
Legendární muž ze zlatého týmu Alexe Fergusona. To, co na Old Trafford dokázal během hráčské kariéry Paul Scholes, může zopakovat jen málokdo. Zinedine Zidane či Steven Gerrard prohlásili, že byl nejlepším záložníkem, proti kterému kdy nastoupili.
Nikdy nehrál v jiném klubu než v Manchesteru United a zřídkakdy měl špatný den. Celou kariéru podával konzistentní výkony. Než to v roce 2013 zabalil, zvládl odehrát 718 zápasů a nastřílet 155 branek, z toho 107 v Premier League. Na kontě má jedenáct anglických titulů, tři vítězství v FA Cupu a dvakrát vyhrál finále Ligy mistrů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 18 / 26
9. Patrick Vieira (Francie) – 307 zápasů, 31 branek
Bývalý francouzský reprezentant, který se narodil v Senegalu, strávil nejlepší fotbalové roky v Arsenalu, kam přišel za pouhých 3,5 milionu liber. Během devíti sezon pomohl Kanonýrům vyhrát tři mistrovské tituly a čtyři prvenství v FA Cupu. Vieira byl jedním ze strůjců neuvěřitelné šňůry 49 zápasů, které odehrál Arsenal v sezoně 2003/04 bez porážky.
Po příchodu do Londýna měl učitele i parťáka v Emmanuelovi Petitovi, ale postupně se z něho stal nepostradatelný tahoun týmu. Dokonce ani devět červených karet, který vyfasoval během svého působení v Arsenalu, nesnižuje jeho výkony a zásluhy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 19 / 26
8. Frank Lampard (Anglie) – 609 zápasů, 177 branek
Když se ještě poměrně nedávno mluvilo o záložníkovi, který umí zatraceně dobře střílet góly, většinou byla řeč o Franku Lampardovi. Nejlepší střelec v historii Chelsea nemůže v tomto výběru chybět. V 609 ligových zápasech nastřílel Lampard 177 branek, což je bilance, na kterou by byla pyšná i drtivá většina útočníků.
Na Stamford Bridge přišel v roce 2001 z West Hamu za 11 milionů liber a klubu tyto peníze svými výkony mnohokrát splatil. Lampard je patrně jedním z mála hráčů, který by mohl být úspěšný v jakékoli fotbalové éře.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 20 / 26
7. Steven Gerrard (Anglie) – 504 zápasů, 120 branek
Fenomenální výkony vynesly Stevenovi Gerrardovi v roce 2005, kdy vyhrál s Reds Ligu mistrů, nominaci na Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. V anketě nakonec skončil třetí za Ronaldinhem a Frankem Lampardem. V roce 2006 přivedl Liverpool k vítězství v FA Cupu, o rok později musel překousnout porážku v dalším finále Ligy mistrů od AC Milán. V sezoně 2008/09 zaznamenal osobní rekord, když ve 44 zápasech nasázel soupeřům 24 branek. Smutné je, že Liverpool tehdy skončil v domácí soutěži jen krok pod vrcholem.
V roce 2009 o něm Francouz Zinedine Zidane prohlásil, že je nejlepším fotbalistou na světě. Začínal na pravém křídle, ale po čase se posunul do středu zálohy, kde je jeho stabilní místo. V sezoně 2000/01 odehrál ve všech soutěžích neuvěřitelných 50 zápasů. Od roku 2003 až do svého odchodu z klubu v roce 2015 byl kapitánem mužstva.
V roce 2012 zvedl ve Wembley nad hlavu pohár pro vítěze Carling Cupu. Jen o několik týdnů později zvládl něco, co z něho udělalo v očích fanoušků nesmrtelného hrdinu – v liverpoolském derby na hřišti Evertonu dokázal nastřílet hattrick, což byla věc, který se naposled udála v roce 1935.
Po nevydařené sezoně 2003/04 se mluvilo o jeho přestupu do Chelsea za 20 milionů liber, ale zůstal s novým koučem Rafaelem Benitezem. Gerrard je jedním z největších velikánů v historii klubu a jednou z nejvýznamnějších postav, která působila v Premier League.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 21 / 26
6. Eric Cantona (Francie) – 156 zápasů, 70 branek
Na podzim roku 1992 to měl kouč Alex Ferguson na Old Trafford pořádně nahnuté. Po katastrofálním startu do sezony se už nahlas mluvilo o jeho vyhazovu, ale pak přišel zázrak. Jmenoval se Eric Cantona a Red Devils ho získali za 1,2 milionu liber z konkurenčního Leedsu.
Francouzský forvard, který proslul nejen svým nesporným talentem a fotbalovou genialitou, ale také arogantními výstřelky, jako by do týmu přinesl přesně to, co mu chybělo – agresivní herní projev a branky. Cantona odehrál za United pět sezon, během nichž pomohl vybojovat čtyři ligové tituly, dvě vítězství v FA Cupu a nastřílel ve 156 ligových zápasech 70 gólů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 22 / 26
5. Ryan Giggs (Wales) – 632 zápasů, 109 branek
Ryan Giggs je legendou Manchetesru United. Na Old Trafford odehrál první utkání v sezoně 1990/91 a v rudém dresu hrál bez přestávky až do ročníku 2013/14. Pak dělal asistenta trenérovi Louisi van Gaalovi, ale po příchodu Josého Mourinha na Old Trafford klub opustil..
Nikdo v dresu Red Devils neodehrál tolik utkání a neposbíral tolik trofejí jako Giggs. Celkem nastoupil do 963 zápasů, ve kterých nastřílel 168 branek – v Premier League jich nasázel 109. Má třináct mistrovských titulů z nejvyšší anglické soutěže, kterýmžto výkonem drží historický rekord.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 23 / 26
4. Wayne Rooney (Anglie) – 491 zápasů, 208 branek
Útočník Wayne Rooney odehrál na Old Trafford třináct sezon. Celkem jich ale v nejvyšší anglické soutěži zvládl sedmnáct. První dva ročníky odkroutil v Evertonu, kam se v roce 2017 na jeden rok vrátil.
V roce 2004 ho přivedl Alex Ferguson do Manchesteru United jako devatenáctiletého mladíčka a někteří experti kroutili hlavami nad cenou, kterou byl skotský kouč ochoten zaplatit. Rooney přišel na 25 milionů liber, což byly na tehdejší dobu a jeho věk astronomické peníze. Dnes je jasné, že se investice vyplatila, protože z Rooneyho vyrostla nejen legenda klubu, ale celé soutěže.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 24 / 26
3. Alan Shearer (Anglie) – 441 zápasů, 260 branek
Když se anglická First Division změnila v Premier League, bylo Shearerovi 22 let a přestoupil ze Southamptonu do Blackburnu. Od roku 1996 pak hrál deset sezon v Newcastlu United.
Shearer byl mašinou na góly. Premier League vyhrál v roce 1995 v Blackburnu, s Newcastlem skončil o dvě léta později druhý. Stal se nejlepším střelcem Eura 1996 a v anglické nejvyšší soutěži čeká jeho meta 260 nasázených gólů stále na překonání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 25 / 26
2. Cristiano Ronaldo (Portugalsko) – 226 zápasů, 102 branek
V osobě Cristiana Ronalda se povedl kouči Alexi Fergusonovi jeden z nejlepších nákupů jeho kariéry. V roce 2003 bylo Ronaldovi teprve osmnáct let a Ferguson za něho poslal do Sportingu Lisabon něco víc než 12 milionů liber.
Než odešel v roce 2009 do Realu Madrid, strávil v klubu šest sezon, odehrál skoro tři sta zápasů ve všech soutěžích a nasázel soupeřům 108 gólů, z toho 84 v Premier League. Radoval se ze tří titulů mistra ligy i z vítězství v Lize mistrů. Během působení v United posbíral 33 individuálních ocenění. Na Old Trafford se v roce 2021 vrátil a odehrál tam ještě jednu sezonu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 26 / 26
1. Thierry Henry (Francie) – 258 zápasů, 175 branek
Osm sezon strávil francouzský ofenzivní zabiják v Arsenalu, kde ho povýšili na klubovou legendou. Říci o Henrym, že to byl výborný útočník je jako prohlásit, že Rembrandt byl šikovný malíř. V jednom i ve druhém případě se spíše hodí přívlastek „geniální.“
Henry se stal čtyřikrát nejlepším kanonýrem Premier League, dvakrát vyhrál zlatou kopačku pro nejlepšího evropského střelce. Před Emirates Stadium už má sochu, která zachycuje, jak v kleče oslavuje vstřelení jednoho ze svých legendárních gólů.
Foto: Profimedia.cz