Dvě zlaté medaile z juniorských šampionátů? Dokázali to jen tito 3 čeští hokejisté

Samostatná česká reprezentace dovezla z juniorských světových šampionátů čtyři medaile. Dvě z nich, v letech 2000 a 2001, byly zlaté. I když je Češi vybojovali ve dvou letech po sobě, byli u toho jen tři stejní hráči.

V českých juniorských týmech, které získaly dvě zlaté medaile z mistrovství světa v řadě, byly osobnosti typu Martina Havláta, Radima Vrbaty, Tomáše Plekance či Rostislava Olesze. Ani jeden z nich ale ve sbírce dva nejcennější kovy nemá. Komu se to povedlo? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Tomáš Duba

Tomáš Duba (2).jpg

Gólman Tomáš Duba je hokejovým světoběžníkem. Chytal ve Znojmě, Třinci, Spartě, Zlíně, Popradu, Chomutově, ale také ve Finsku, Švédsku, v Itálii i v Německu, Rakousku, Jižní Koreji a naposled v Anglii. V mládí prožil dva naprosto odlišné zlaté šampionáty. Zatímco v roce 2000 neodchytal ani jeden zápas a vítěznému tažení jen přihlížel ze střídačky, o rok později byl oporou a jedním ze strůjců cesty k titulu.

Sedm zápasů – sedm výher. K tomu dvakrát čisté konto a skvělý průměr 1,14 gólů na utkání. Ve finále výrazně přispěl k výhře 2:1 nad Finy a po zásluze byl vyhlášen nejlepším brankářem šampionátu. A to v Rusku chytali i Rick di Pietro nebo Henrik Lundqvist…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Václav Nedorost

Václav Nedorost.jpg

Jeden zápas chyběl Václavu Nedorostovi k tomu, aby v NHL odehrál 100 duelů. V dresech Colorada a Floridy jich během tří sezon odehrál 99 a připsal si v nich dvacet kanadských bodů za rovný počet gólů a asistencí. V roce 2004 se vrátil domů a pokračoval v Liberci. Působil i v Českých Budějovicích, v dresu Novokuzněcku, Popradu, Doněcku a Slovanu Bratislava. Naposled byl hráčem Plzně, kde ukončil kariéru.

A jak se mu vedlo na juniorských šampionátech? Na obou odehrál sedm zápasů. Zatímco poprvé si připsal bod za jednu asistenci, v roce 2001 dal čtyři góly, na pět přihrál a stal se čtvrtým nejproduktivnějším hráčem turnaje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Michal Sivek

Michal Sivek1.jpg

Nebýt problémů s kyčlí, kariéra Michala Sivka by asi vypadala o dost jinak a byla podstatně delší. Kvůli zdraví ale od roku 2008 nenastoupil k žádnému zápasu. Tehdy působil ve Spartě, kde strávil podstatnou část kariéry, během níž okusil i NHL. V sezoně 2002/03 si zahrál 38 zápasů (bilance 3+3) za Pittsburgh. To už byl dvojnásobným juniorským mistrem světa. Na šampionátu v roce 2000 si připsal šest (3+3) kanadských bodů, o rok později v Rusku čtyři za dva góly a dvě nahrávky.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud