„Drobné“ i miliony. Kolik Lazio Řím platilo za 4 české fotbalisty?

Všem českým fotbalovým fanouškům se v souvislosti s Laziem vybaví ihned jméno Pavla Nedvěda. „Grande Paolo“ strávil v Římě několik úspěšných let, a když v roce 2001 přestupoval do Juventusu Turín, získalo Lazio přibližně 1,6 miliardy korun. Tolik se za žádného jiného Čecha nikdy neplatilo a možná už ani platit nebude.

Víte, za jakou částku Lazio Řím koupilo Pavla Nedvěda ze Sparty? A za kolik peněz přivedlo další české fotbalisty? Odpovědi najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

4. Libor Kozák – 1,2 milionu eur

Kozak (2).jpg

Bylo to jako ve snu. Ještě na jaře roku 2008 hrál Libor Kozák za druholigovou Opavu a s 11 góly byl nejlepším střelcem soutěže. Poté přišla nabídka, která se neodmítá a mladý útočník odešel do Lazia, kterému se upsal na pět let. V Serii A však dostal minimum příležitostí a ačkoliv byl s osmi góly nejlepším střelcem Evropské ligy sezony 2012/13, přestoupil v létě do Aston Villy, která za něho zaplatila 6,5 milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

3. Karel Poborský – 2,25 milionu eur

Karel Poborský Lazio.jpg

Karel Poborský se dostal do Lazia v lednu roku 2001 přes Manchester United a Benfiku Lisabon. Římskému celku ho doporučil Pavel Nedvěd, se kterým půl roku nastupoval v základní sestavě.

„Grande Paolo“ ale odešel v létě do Juventusu a Poborský přišel po vydařeném půlroce o místo v sestavě. Přestože mu Lazio nabízelo prodloužení smlouvy, pravý záložník se v květnu rozhodl pro návrat domů a zakotvil ve Spartě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

2. David Rozehnal – 4,6 milionu eur

David Rozehnal LAzio.jpg

Možná vás to překvapí, ale druhým nejdražším Čechem v Laziu Řím je David Rozehnal, za kterého klub platil dvakrát. Poprvé v lednu roku 2008, když ho přivedl na hostování z Newcastlu, vysolil na stůl rovný milion eur. O půl roku později přidali Italové dalších 3,6 milionu eur a tehdejšího reprezentačního stopera koupili. Rozehnal odehrál za Lazio celkově 38 ligových zápasů a po roce odešel za šest milionů eur do Hamburku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

1. Pavel Nedvěd – 4,65 milionu eur

Pavel Nedvěd.jpg

Pavel Nedvěd měl za sebou parádní vystoupení na Euru 1996 a bylo jasné, že se mu nabídky jen pohrnou. Nakonec vyhrála ta od Lazia, které tehdy vedl kouč Zdeněk Zeman.

Italský klub zaplatil 4,65 milionu eur a učinil z Nedvěda v tu chvíli jednoho z nejdražších hráčů v historii české ligy. Český talent však nepřestupoval do nového působiště z Letné, ale z Košic. Nedvěda totiž vychovala Plzeň, a proto měla při přestupu do Lazia nárok na určité procenta z přestupové částky. Jenže tehdejší vlastník Sparty a Košic (Alexander Rezeš) poslal Nedvěda nejprve formálně do Košic, aby ze hry vyšachoval Plzeň, a ta dostala jen minimum z přestupní částky.

Pozdějšímu vítězi Zlatého míče se v Římě dařilo a vyhrál s týmem Pohár vítězů pohárů i Superpohár. V roce 2001 odešel za 41,2 milionů eur do Juventusu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud