Drazí debutanti. 3 čeští fotbalisté, kteří měli při premiéře v reprezentaci nejvyšší tržní cenu

Obléct si poprvé dres seniorského národního týmu, je pro každého fotbalistu čest. Někdo si premiéru odbude jako nadějný mladík, jiný to zvládne v pokročilejším věku. Značně se mohou lišit také tržní ceny reprezentačních debutantů.

Když loni v listopadu nastoupil Mojmír Chytil k premiérovému utkání v reprezentaci, které jako první nováček v tuzemské historii ozdobil hattrickem, odhadoval portál TransferMarkt jeho tržní cenu na 700 tisíc eur. Řada jiných českých debutantů však v době úvodního startu v národním týmu měla podstatně vyšší hodnotu. Ty nejcennější najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

2. – 3. Tomáš Kalas – 5 milionů eur

Tomáš Kalas1.jpg

V létě roku 2011 česká fotbalová reprezentace do devatenácti let překvapila celou Evropu. Tým vedený Jaroslavem Hřebíkem zářil na Euru v Rumunsku, odkud si málem dovezl zlaté medaile. V mužstvu se tehdy objevilo několik velkých talentů. Řada z nich se prosadila i ve „velkém“ fotbale.

Jednou z hvězd tehdejšího týmu byl Tomáš Kalas, obrovská naděje českého fotbalu. Kalasovi je nyní 29 let, českou ligu ale opouštěl už jako mladý. V létě roku 2010 podepsal smlouvu s londýnskou Chelsea, která ho ještě nechala na hostování v Olomouci. Na trénincích Blues se Kalas jevil velmi dobře, na obránce byl hodně rychlý a v Anglii mu věštili velkou kariéru.

Po šampionátu odešel na hostování do nizozemského Arhnemu, kde společně s Bony Wilfriedem patřil mezi opory. Čekal se jeho návrat do londýnského klubu, statečně se bil o místo v sestavě, ale v rozletu ho zastavila naštípnutá lýtková kost, kvůli níž poměrně dlouho marodil.

Po uzdravení už moc šancí nedostal, naskočil jen do dvou zápasů a navzdory velmi slušným výkonům ho klub uvolnil na hostování. Od roku 2014 hrál v německém Kolíně nad Rýnem, posléze se přesunul do anglického Middlesbough a pak hostoval z Chelsea ve druholigovém Fulhamu a Bristolu City, kam v létě 2019 přestoupil a podepsal smlouvu do roku 2023.

V seniorském národním celku debutoval v listopadu 2012 v domácím přáteláku se Slovenskem. Na hřiště se dostal jako střídající hráč v 74. minutě a byl u vítězství českého celku 3:0. Jeho cenu tehdy odhadl portál TransferMarkt na pět milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. – 3. Jan Šimůnek – 5 milionů eur

Jan Šimůnek-repre 2008.jpg

Jan Šimůnek byl v roce 2007 kapitánem českého týmu na světovém šampionátu dvacítek v Kanadě, kde tuzemský výběr vybojoval stříbrné medaile. Poté se prosadil do sestavy Sparty a za hodně tučný balík peněz odešel do Wolfsburgu, kde se propracoval do základní sestavy, pomohl týmu k zisku bundesligového titulu a dostal se i do reprezentace.

Premiérové střetnutí v seniorském národním celku odehrál v únoru 2008 proti Řecku. Na hřišti strávil celých 90 minut a byl u porážky 0:1. Jeho cenu tenkrát hodnotil portál TransferMarkt na pět milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Adam Hložek – 9 milionů eur

Adam Hložek-repre1.jpg

Útočník Adam Hložek loni v létě odcházel ze Sparty do Leverkusenu coby nejdražší hráč české ligy. Německý klub za něho zaplatil 13 milionů eur. Jen tento jediný přestup talentovaného dvacetiletého mladíka katapultoval mezi nejhodnotnější tuzemské fotbalisty všech dob. Jeho aktuální cenu vyčísluje portál TransferMarkt ještě o dva miliony eur výše.

Hodně vysokou cenu měl však už v okamžiku prvního startu v seniorské reprezentaci. Bylo to 4. září 2020 v utkání se Slovenskem v Lize národů. Na Tehelném poli nastoupil v základní sestavě, na hřišti vydržel 72 minut a podílel se na výhře 3:1. Jeho tržní hodnotu tehdy vyjádřil portál TransferMarkt částkou devíti milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud