Dopingoví hříšníci? V Soči bude nejpropracovanější program v historii

Dopingoví hříšníci? V Soči bude nejpropracovanější program v historii

Dva pojmy jsou strašáky všech pořadatelů, aktérů a fanoušků blížících se olympijských her v Soči. Tím prvním je terorismus. A tím druhým doping. Oba představují obrovskou hrozbu a tak nezbývá jen věřit, že se zimním hrám vyhnou obrovským obloukem.

O teroristických hrozbách se ví. Všichni povolaní teď dělají vše možné i nemožné, aby atakům zabránili a aby zůstalo „jen“ u výhružek. Podobné je to i s dopingem. I ten je pro Soči velikou hrozbou a bojovat s ním je velmi obtížné.

Přesto organizátoři zimní olympiády připravují taková opatření, aby se v Soči nepodvádělo. Na sportovce proto čeká nejpropracovanější dopingový program v historii zimních olympijských her. Mezinárodní olympijský výbor společně se Světovou antidopingovou agenturou připravili rozsáhlý systém testování, který má případné hříšníky odhalit.

Oproti předchozí zimní olympiádě ve Vancouveru vzroste především počet mimosoutěžních kontrol. Jejich nárůst by měl být asi sedmapadesátiprocentní. Celkově se plánuje udělat 2453 testů. Z toho necelých 1300 bude nesoutěžních a provedeny budou ještě před začátkem her. Oficiální dopingový program se spustí už 30. ledna.

Komisaři mohou sportovce podrobit kontrole kdekoliv v dějišti her. Nejvíce se přitom zaměří na účastníky vytrvalostních sportů, tedy především na běh na lyžích a biatlon. Tři nejlepší sportovci si kromě medailí „vyslouží“ také automatickou pozvánku na dopingovou kontrolu. Společně s nimi se jí podrobí ještě další dva nejlepší a také náhodně vylosovaní účastníci. Jejich vzorky moči a krve mohou být uskladněny po dobu osmi let.

Od roku 1968 bylo při nedovoleném užívání látek přistiženo 20 účastníků zimních her. Teď jen zbývá položit otázku, zda budou hry v Soči čisté, nebo se i letos najdou další hříšníci?

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud