Dominance nováčků z Los Angeles Dodgers | Unsplash.com

Unsplash.com

Dominance nováčků z Los Angeles Dodgers

Los Angeles Dodgers neměli v loňském letním draftu Major League Baseball žádný výběr v prvním kole. Kvůli překročení hranice daně z luxusu ve výši 210 milionů dolarů museli zaplatit nejen finanční pokutu, ale současně dostali penalizaci pro první kolo draftu v počtu deset míst. Původně měli Dodgers třicátý výběr, takže si tím pádem vybrali jako chytače Daltona Rushinga z Louisville na celkovém 40. místě výběru.

Rushingovi je pouhých dvaadvacet let a má před sebou ještě pořádný kus práce, než se dostane do první ligy. Dodgers jsou nicméně proslulí nejen tím, že mají jeden z nejlepších systémů farem v celém baseballu, ale i tím, že umí vybírat špičkové chytače.

Eric Karros –⁠ 1992

Ve své první plné sezóně v Dodgers odehrál Eric Karros 149 zápasů na první metě. Tento bývalý hráč UCLA Bruin byl vybrán jako pátý hráč v šestém kole a v sezóně 1991 nastoupil ve čtrnácti zápasech. Odpalem 20 homerunů, s 88 staženými doběhy (RBI) a průměrem 0,257 udělal Karros všechno možné i nemožné, aby Dodgers, kteří se potýkali s bilancí 63-99, pomohl. Karros hravě pokořil Moisese Aloua (Montreal Expos) i Reggieho Sanderse (Cincinnati Reds), i když oba týmy měly výrazně lepší výsledky.

 

Mike Piazza – 1993

Mike Piazza je pravděpodobně nejlepším nováčkem v historii Dodgers a poté, co byl v rámci draftu v roce 1988 vybrán v 62. kole jako celkově 1390. hráč, nepochybně naplňuje nadějí úplně kohokoli, kdo se do draftu dostane. A to není na celém příběhu zdaleka to nejlepší. Koluje legenda, že manažer Dodgers vybral Piazzu jako laskavost jeho otci. A Piazza se pak jako chytač stal členem Síně slávy. Vince Piazza totiž zjevně věděl něco, co ostatní v Major League Baseball nevěděli. Stačilo mu pět let na to, aby v soutěži o titul nováčka roku převálcoval konkurenci a s přehledem ji s 35 homeruny, 112 staženými doběhy a průměry 0,318 (BA) / 0,370 (OBP) / 0,561 (SLG) opanoval. K Piazzově působivé sezóně je třeba dodat, že si zahrál i Utkání hvězd, získal cenu Silver Slugger a skončil devátý v hlasování o nejužitečnějšího hráče. Na člověka, který se pár let před svým debutem v MLB transformoval z prvního metaře na chytače, to není vůbec špatné. Piazza hrál za Dodgers až do začátku sezóny 1998, než byl vytrejdován do Miami Marlins.

 

Raul Mondesi – 1994

Během svých sedmi let v dresu Dodgers se Raul Mondesi coby pravý polař stal nováčkem roku, dvojnásobným držitelem Zlaté rukavice a zahrál si Utkání hvězd. Cenu hned v prvním roce získal jednomyslným hlasováním. Mondesi, původem z Dominikánské republiky, podepsal smlouvu s Dodgers jako amatérský volný hráč v roce 1988. Ačkoli v roce 1993 nastoupil do dvaačtyřiceti zápasů, oficiální nováčkovský rok Mondesiho se odehrál během stávkou zkrácené sezóny 1994. Mondesi odehrál 112 zápasů a rok zakončil s 16 homeruny, 56 staženými doběhy (RBI) a průměry 0,306 (BA) / 0,333 (OPB) / 0,516 (SLG). Dokázal, že jeho první sezóna nebyla žádnou náhodou, a v následujícím roce svou hru podpořil ziskem Zlaté rukavice a účastí v turnaji Mid-season Classic. Naneštěstí pro Mondesiho se jeho příběh „od trhana k boháči“ opět změnil v příběh „trhana“. V roce 2017 byl totiž odsouzen na osm let vězení za korupci jako starosta svého rodného města San Cristobal.

 

Hideo Nomo – 1995

Tahle japonská nadhazovačská senzace nejenže získala ocenění nováčka roku v National League, ale byla také jmenována startujícím nadhazovačem týmu v Utkání hvězd a skončila čtvrtá v hlasování o cenu Cy Younga. Tenhle muž, který stojí za „Nomománií“, zakončil rok s bilancí 13-6, včetně ERA 2,54 a 236 strajkautů a o pouhých čtrnáct hlasů předstihl chytače Chippera Jonese z Atlanty Braves. V další sezóně, která byla zkrácena kvůli stávkám, nastoupil Nomo za Dodgers k 28 startům, přičemž odehrál čtyři kompletní zápasy a tři shutouty. První dvě sezony byly pro Noma nejlepší v celé jeho dvanáctileté kariéře.

 

Todd Hollandsworth – 1996

Pro lidi, kteří si nepamatují na nováčka roku 1996 v National League, lze mít pochopení, protože všechny oči se upíraly na fenomén Dereka Jetera z New York Yankees. Z útočného hlediska byl Hollandsworth nejlepším hráčem prvního ročníku National League, když předstihl svoje největší konkurenty Edgara Renteriu (Florida Marlins), Jasona Kendalla (Pittsburgh Pirates) i F.P. Santangela (Expos). Našli by se nepochybně i tací, kteří rádi shazují defenzivní úsilí tohoto vnějšího polaře Dodgers v porovnání s kolegy z řad nováčků. Hollandsworth byl v roce 1991 vybrán přímo ze střední školy na celkovém 80. místě. Strávil čtyři roky v druholigovém systému Dodgers a šest ze svých dvanácti let odehrál právě v Los Angeles.

 

Výhled do budoucna

Ocenění nováčka roku naposledy získal chytač v roce 2010. Buster Posey ze San Francisca tehdy zakončil sezónu s pálkařským průměrem 0,305 a 18 homeruny. Trefí tedy Dodgers s Rushingem opět pověstný jackpot draftu MLB a přidají k rekordním osmnácti titulům nováčka roku další? Podle žebříčku prospektů na webu MLB.com uvidí fanoušci Rushinga za pálkou na stadionu Dodgers nejdříve v roce 2025.

Doporučujeme

Články odjinud