Dnes slaví (nebo by slavili) narozeniny. 3 nejlepší hokejisté v historii NHL narození 5. září

Dnes slaví (nebo by slavili) narozeniny. 3 nejlepší hokejisté v historii NHL narození 5. září

Dnes slaví (nebo by slavili) narozeniny. 3 nejlepší hokejisté v historii NHL narození 5. září

Dnes slaví (nebo by oslavilo) narozeniny 19 borců, kteří si zahráli v nejslavnější hokejové lize světa – NHL. Tři z nich tam odehráli jediné utkání. Na druhé straně najdeme ale pár borců narozených 5. září, kteří se do historie soutěže zapsali poměrně výrazným písmem.

Všechno nejlepší, sluší se popřát dnešním oslavencům, kteří spatřili světlo světa 5. září. Patří mezi ně i český útočník Filip Chytil, který dnes slaví 24. narozeniny. Ty nejlepší borce s tímto datem narození, kteří si zahráli v NHL, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Craig Smith (USA) – 34 let

Craig Smith (2).jpg

Americký centr Craig Smith byl účastníkem tří světových šampionátů, z nichž mu visí doma ve vitríně bronzová medaile z roku 2013. Tehdy posbíral v deseti zápasech 14 bodů a s deseti asistencemi se stal nejlepším nahrávačem turnaje. V NHL se poprvé objevil v sezoně 2011/12 v dresu Nashvillu, jenž ho draftoval v roce 2009 ve čtvrtém kole, a hned v premiérovém ročníku zaznamenal v 72 střetnutích 36 bodů (14+22).

V dresu Predators vydržel až do roku 2020 a nejvíc se mu povedla sezona 2013/14, v níž nasbíral do statistik 52 bodů (24+28). Víc gólů (25) pak nastřílel o čtyři roky později. Nyní ho po třech ročnících v Bostonu a krátké anabázi ve Washingtonu čeká nová výzva v podobě angažmá v Dallasu, jemuž se na začátku prázdnin upsal na jeden rok. Dosud v NHL během dvanácti sezon odehrál 853 utkání a získal 414 bodů (200+214).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Don Maloney (Kanada) – 65 let

Maloney.jpg

Kanaďan Don Maloney pochází z hokejové rodiny. V NHL (dokonce ve stejném týmu) hrával jeho bratr Dave, ale také švagr Doug Sullivan. V roce 1978 byl draftován jako 26. v celkovém pořadí New Yorkem Rangers, v jehož dresu pak strávil drtivou část kariéry, která čítala 13 sezon, z nichž jen ve dvou si nezahrál v play-off. Nejblíže k zisku Stanley Cupu byl hned ve svém premiérovém ročníku 1978/79, v němž Rangers došli až do finále, ale podlehli 1:4 na zápasy Montrealu. Dvacetiletý mladík tehdy ve vyřazovacích bojích odehrál všech 18 utkání a posbíral 20 bodů (7+13), stejně jako jeho legendární spoluhráč Phil Esposito, měl však na kontě nejvíc asistencí a stal se nejlepším nahrávačem v play-off.

Dvakrát během kariéry si zahrál v All-Star Game a v roce 1985 byl členem stříbrného týmu javorových listů na mistrovství světa v Praze. S hráčskou kariérou se rozloučil v roce 1991 po dvou sezonách v New Yorku Islanders s bilancí 765 odehraných utkání a ziskem 564 bodů (214+350). V play-off posbíral v 94 zápasech 57 bodů (22+35).

Poté, co pověsil brusle na skobu, se stal asistentem generálního manažera v New Yorku Islanders a následně se posunul na jeho post. V podobných funkcích pak působil také V New Yorku Rangers, Phoenixu (Arizoně) a v posledních sedmi letech pracoval jako profesionální skaut pro Calgary Flames.

Pokračování 4 / 4

John Ferguson (Kanada) – zemřel v roce 2007 ve věku 68 let

John Ferguson.jpg

Kanadský útočník John Ferguson patřil do slavné generace hokejistů Montrealu Canadiens, která v 60. letech minulého století válcovala soupeře a vyhrávala jeden Stanley Cup za druhým. V NHL se objevil poprvé v sezoně 1963/64 a byl to pro něho velmi vydařený ročník. V 59 zápasech zaznamenal 45 (18+27) bodů a stal se nejlépe střílejícím a nejproduktivnějším nováčkem ligy, načež se dostal mezi nominované finalisty na Calder Trophy. Premiérový prsten pro vítěze soutěže si navlékl na prst o rok později a do roku 1971 se z pocitu šampiona radoval ještě čtyřikrát, přičemž v roce 1969 rozhodl o zisku trofeje jeho gól.

Ferguson byl tvrdý až zákeřný hokejista, který strávil spoustu minut na trestné lavici. V NHL nikdy neoblékl jiný dres než ten montrealský. Když se v roce 1971 s hokejem v pouhých 32 letech rozloučil, měl na kontě rovných pět stovek utkání a 303 bodů (145+158). Dalších 85 zápasů a 38 bodů (20+18) přidal v play-off.

Po skončení hráčské kariéry se dal na dráhu kouče a manažera. V roce 1972 byl asistentem trenéra během Série století mezi Kanadou a Sovětským svazem. Proslavil se tím, že nařídil Bobbymu Clarkovi, aby vyřadil ze hry Valerije Charlamova seknutím do kotníku. Později odůvodnil svůj povel tím, že „ten chlap byl příliš dobrý a nebezpečný“.

Ferguson posléze pracoval jako trenér, manažer či skaut v New Yorku Rangers, Winnipegu Jets, Ottawě Senators a San Jose Sharks, a to až do smrti v roce 2007. Zemřel na rakovinu prostaty.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud