5. Tom Gilbert (USA) – 41 let  Urostlý americký zadák Tom Gilbert prošel draftem v roce 2002 až ve čtvrtém kole, když po něm sáhlo Colorado, přesto se dokázal do nejprestižnější hokejové ligy světa prokousat. Debut si odbyl v sezoně 2006/07 v Edmontonu, kde strávil pět let. Ve svém nováčkovském ročníku byl dokonce vybrán do All-Rookie týmu ligových noviců. Mobilní bek, který dokázal hrát nesmírně jednoduše a efektivně, se však s kanadským klubem ani jednou nepodíval do play-off. To se změnilo poté, co byl v roce 2012 vytrejdován do Minnesoty, a ve vyřazovacích bojích si zahrál také v dresu Montrealu. Žádného úspěchu se ale nedočkal. S NHL se rozloučil po sezoně 2016/17.
 4. Randy Manery (Kanada) – 75 let  Kanadský zadák Randy Manery se poprvé objevil v NHL v sezoně 1970/71 v dresu Detroitu, ale stálé místo v kádru Red Wings si vybojoval až od ročníku 1972/73, poté, co si ho v rozšiřovacím draftu vybral nový klub Atlanta Flames. Jeho barvy hájil pět, z jeho pohledu povedených, let, načež se přesunul do Los Angeles. S Kings strávil tři další sezony a v roce 1980 ukončil – v pouhých 31 letech – kariéru. Během ní zvládl v NHL odehrát 582 utkání a posbíral 256 bodů (50+206).
 3. Martin Jones (Kanada) – 34 let  Kanadský brankář Martin Jones nikdy neprošel draftem, ale už řadu let patří mezi uznávané gólmany v NHL. První příležitost v elitní lize dostal v sezoně 2013/14, kdy kryl záda Jonathanu Quickovi v Los Angeles a podílel se na zisku Stanley Cupu. Post jedničky si však vybojoval až v San Jose, kde působil od ročníku 2015/16 do konce sezony 2020/21. V minulých letech patřil k nejlépe placeným gólmanům v NHL, dnes už to ale neplatí. Od loňského léta má podepsanou roční smlouvu v Torontu. Své kvality předvedl také na mezinárodní scéně, když v roce 2015 pomohl reprezentaci javorového listu k zisku zlatých medailí na mistrovství světa.
 2. John Carlson (USA) – 34 let  V roce 2010 pomohl John Carlson celku Spojených států vyhrát zlaté medaile na juniorském mistrovství světa v Kanadě vítězným gólem ve finále proti domácímu výběru. Od té doby nosí přezdívku „Real American Hero“ – Opravdový americký hrdina. Carlson patří k nejtalentovanějším obráncům v NHL několika posledních desetiletí, což potvrzuje už několik sezon vrchovatou měrou. Hráč, jehož si Washington vybral v roce 2008 hned v prvním kole draftu, už odehrál v NHL skoro tisíc zápasů a dlouhodobě patří mezi nadprůměrně produktivní beky. Dosud zaznamenal téměř 650 bodů a je vůbec nejproduktivnějším zadákem v dějinách Capitals.
6
Fotogalerie

Dnes slaví narozeniny. 6 nejlepších hráčů narozených 10. ledna, kteří hráli (či hrají) v NHL

Dnes slaví (nebo by oslavilo) narozeniny 22 borců, kteří si zahráli v nejslavnější hokejové lize světa – NHL. Jeden z nich tam odehrál jediné utkání. Na druhé straně najdeme ale pár borců narozených 10. ledna, kteří se do historie soutěže zapsali poměrně výrazným písmem.

Všechno nejlepší, sluší se popřát dnešním oslavencům, kteří spatřili světlo světa 10. ledna. Ty nejlepší s tímto datem narození, kteří si zahráli v NHL, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Henrik Tallinder (Švédsko) - 45 let

Henrik Tallinder (2).jpg

Zlatý medailista z mistrovství světa v roce 2013 a stříbrný z olympijských her v Soči - to je vizitka švédského zadáka Henrika Tallindera, který strávil v NHL 12 sezon, během nichž odehrál téměř sedm stovek zápasů v základní části soutěže a skoro čtyři desítky v play-off.

Do elitní zámořské ligy byl draftován Buffalem v roce 1997 a tam také působil až do roku 2010, kdy zamířil do New Jersey. V dresu Devils strávil tři sezony, načež se ještě na jeden ročník vrátil do Buffala a následně Ameriku opustil. Žádného úspěchu se v zámoří nedočkal, ale v sezoně 2005/06 byl nejlépe hodnoceným obráncem v +/- bodování ve vyřazovacích bojích. O Stanley Cup si zahrál čtyřikrát, nejdále došel s Buffalem v letech 2006 a 2007 - pokaždé skončil těsně před branami finále.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Tom Gilbert (USA) – 41 let

Tom Gilbert1.jpg

Urostlý americký zadák Tom Gilbert prošel draftem v roce 2002 až ve čtvrtém kole, když po něm sáhlo Colorado, přesto se dokázal do nejprestižnější hokejové ligy světa prokousat. Debut si odbyl v sezoně 2006/07 v Edmontonu, kde strávil pět let. Ve svém nováčkovském ročníku byl dokonce vybrán do All-Rookie týmu ligových noviců.

Mobilní bek, který dokázal hrát nesmírně jednoduše a efektivně, se však s kanadským klubem ani jednou nepodíval do play-off. To se změnilo poté, co byl v roce 2012 vytrejdován do Minnesoty, a ve vyřazovacích bojích si zahrál také v dresu Montrealu. Žádného úspěchu se ale nedočkal. S NHL se rozloučil po sezoně 2016/17.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Randy Manery (Kanada) – 75 let

Manery.jpg

Kanadský zadák Randy Manery se poprvé objevil v NHL v sezoně 1970/71 v dresu Detroitu, ale stálé místo v kádru Red Wings si vybojoval až od ročníku 1972/73, poté, co si ho v rozšiřovacím draftu vybral nový klub Atlanta Flames. Jeho barvy hájil pět, z jeho pohledu povedených, let, načež se přesunul do Los Angeles. S Kings strávil tři další sezony a v roce 1980 ukončil – v pouhých 31 letech – kariéru. Během ní zvládl v NHL odehrát 582 utkání a posbíral 256 bodů (50+206).

Pokračování 5 / 7

3. Martin Jones (Kanada) – 34 let

Martin Jobes-Toronto.jpg

Kanadský brankář Martin Jones nikdy neprošel draftem, ale už řadu let patří mezi uznávané gólmany v NHL. První příležitost v elitní lize dostal v sezoně 2013/14, kdy kryl záda Jonathanu Quickovi v Los Angeles a podílel se na zisku Stanley Cupu. Post jedničky si však vybojoval až v San Jose, kde působil od ročníku 2015/16 do konce sezony 2020/21.

V minulých letech patřil k nejlépe placeným gólmanům v NHL, dnes už to ale neplatí. Od loňského léta má podepsanou roční smlouvu v Torontu. Své kvality předvedl také na mezinárodní scéně, když v roce 2015 pomohl reprezentaci javorového listu k zisku zlatých medailí na mistrovství světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. John Carlson (USA) – 34 let

John Carlson.jpg

V roce 2010 pomohl John Carlson celku Spojených států vyhrát zlaté medaile na juniorském mistrovství světa v Kanadě vítězným gólem ve finále proti domácímu výběru. Od té doby nosí přezdívku „Real American Hero“ – Opravdový americký hrdina. Carlson patří k nejtalentovanějším obráncům v NHL několika posledních desetiletí, což potvrzuje už několik sezon vrchovatou měrou.

Hráč, jehož si Washington vybral v roce 2008 hned v prvním kole draftu, už odehrál v NHL skoro tisíc zápasů a dlouhodobě patří mezi nadprůměrně produktivní beky. Dosud zaznamenal téměř 650 bodů a je vůbec nejproduktivnějším zadákem v dějinách Capitals.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Frank Mahovlich (Kanada) – 86 let

Frank Mahovlich.jpg

Frank Mahovlich je jedním z nemnoha hokejistů, kteří si zahráli v obou nejpopulárnějších a nejslavnějších kanadských klubech – v Torontu a v Montrealu. Kariéru odstartoval v dresu Javorových listů, kde je dodnes uctíván jako jeden z největších hrdinů klubu.

Mahovlich, který dostal přezdívku „The Big M“, byl urostlý a silný hráč. Podle mnohých odborníků prakticky neměl slabinu. V knize „Maple Leaf Legend“ píše Mark Leonetti: „Mahovlich se na ledě pohyboval jako plnokrevník – měl impozantní postavu, byl silný a dynamický bruslař. Dokázal rozpoznat správný okamžik, když má zabrat a pak nebyl k zastavení. Uměl projít s pukem přes půl hřiště, pohrát si s obránci a dát gól.“

Byl typem útočníka, který se poctivě zapojoval do defenzivní činnosti a pomáhal obráncům. Paradoxně si tímto stylem proti sobě poštval fanoušky, kteří nedokázali pochopit, proč se skvělý útočník nehrne stále jen před branku. Navzdory příšernému vztahu s trenérem Imlachem, pomohl Torontu vyhrál čtyřikrát Stanley Cup, dvakrát si pak pocity vítěze zažil na začátku 70. let v Montrealu.

Definitivně se rozloučil s hokejem v roce 1979, o dva roky později byl uveden do Hokejové síně slávy a v roce 1990 do Kanadské sportovní síně slávy. V roce 1998 se stal senátorem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud