8. Martin Zeman (1. FK Příbram) Počet přihrávek do gólových šancí:  10 Ve 30 letech toho má Martin Zeman za sebou už poměrně dost. Někdejší velký mládežnický talent začínal ve Spartě, kde si však nevybojoval stálé místo v sestavě a putoval z hostování na hostování. Přesto jednou pomohl týmu k titulu ligového šampiona. Jednu sezonu strávil ve švýcarském Sionu a v roce 2016 se upsal Plzni, kde se podepsal pod dva mistrovské tituly. V minulé sezoně však jen paběrkoval minuty a v létě po kratičké jarní anabázi v Izraeli zamířil do Příbrami, kde se vyprofiloval v klíčového hráče mužstva. Pro své spoluhráče vytvořil už deset gólových šancí, z nichž dvě skončily míčem v síti soupeře. Profimedia.cz
 7. Guélor Kanga (Sparta Praha) Počet přihrávek do gólových šancí:  10 Reprezentant Gabonu Guélor Kanga dorazil na Letnou po dlouhých tahanicích loni v lednu z Červené hvězdy Bělehrad a ihned se zařadil do základní sestavy. Tvořivý záložník zaujme už na první pohled, je bouřlivák, ale s míčem u nohy to zatraceně umí. Podle portálu TransferMarkt v kádru Sparty momentálně nenajdete cennějšího hráče, a je to také zásluhou jeho kreativních schopností. Profimedia.cz
 6. Jan Kopic (Viktoria Plzeň) Počet přihrávek do gólových šancí:  10 Devětadvacetiletý záložník Jan Kopic hraje v Plzni už pátou sezonu. Ve velké formě zvládl především ročník 2017/18, v němž přispěl k mistrovskému titulu šesti góly a 11 nahrávkami, ale daří se mu také v aktuální sezoně. Kopic je jedním z borců, jejichž tržní cena se už nějaký čas drží díky konsolidovaným výkonům hodně nahoře. Aktuálně činí podle portálu TransferMarkt rovné 2,75 milionu eur. Profimedia.cz
 5. Jakub Hora (FK Teplice) Počet přihrávek do gólových šancí:  11 Osmadvacetiletý Jakub Hora má pěkně bohatý fotbalový životopis. Prvoligovou kariéru odstartoval ve Slavii, v níž hostoval z Baníku Most, a následně se upsal Plzni. Na západě Čech pomohl v roce 2013 k mistrovskému titulu, ale jinak během čtyř let putoval z hostování na hostování. V roce 2015 zakotvil v Teplicích, kde působí dosud. Z někdejšího mládežnického reprezentanta se stal na severu Čech nepostradatelný hráč. V minulém ligovém ročníku nastřílel 11 branek, což byl jeho nejlepší výsledek v kariéře. Střelba gólů ale není jeho primární náplní práce. Je to především kreativní středpollař, který vytváří spoustu šancí pro spoluhráče. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

Dirigenti hry aneb 8 nejtvořivějších záložníků v aktuální sezoně české Fortuna ligy

Přítomnost špičkového kreativního záložníka v týmu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Jak takového borce poznat? Třeba podle počtu vytvořených gólových šancí pro své spoluhráče.

slide-nejkreativnější záložníci.jpg

Nahlédli jsme do oficiálních statistik české Fortuna ligy po odehrání osmého ligového kola a vybrali osmičku nejlepších středopolařů podle počtu vytvořených brankových šancí. Kdo by čekal, že v tomto žebříčku najde jen borce ze Slavie, Plzně či Jablonce, dost by se spletl. Více se dozvíte v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

Pokračování 2 / 9

8. Martin Zeman (1. FK Příbram)

Martin Zeman.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 10
Vstřelené góly: 0
Gólové asistence: 2
Celkový počet přihrávek: 175
Úspěšnost přihrávek: 65,3 %

Ve 30 letech toho má Martin Zeman za sebou už poměrně dost. Někdejší velký mládežnický talent začínal ve Spartě, kde si však nevybojoval stálé místo v sestavě a putoval z hostování na hostování. Přesto jednou pomohl týmu k titulu ligového šampiona. Jednu sezonu strávil ve švýcarském Sionu a v roce 2016 se upsal Plzni, kde se podepsal pod dva mistrovské tituly. V minulé sezoně však jen paběrkoval minuty a v létě po kratičké jarní anabázi v Izraeli zamířil do Příbrami, kde se vyprofiloval v klíčového hráče mužstva. Pro své spoluhráče vytvořil už deset gólových šancí, z nichž dvě skončily míčem v síti soupeře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

7. Guélor Kanga (Sparta Praha)

Guélor Kanga1.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 10
Vstřelené góly: 5
Gólové asistence: 2
Celkový počet přihrávek: 279
Úspěšnost přihrávek: 76,2 %

Reprezentant Gabonu Guélor Kanga dorazil na Letnou po dlouhých tahanicích loni v lednu z Červené hvězdy Bělehrad a ihned se zařadil do základní sestavy. Tvořivý záložník zaujme už na první pohled, je bouřlivák, ale s míčem u nohy to zatraceně umí. Podle portálu TransferMarkt v kádru Sparty momentálně nenajdete cennějšího hráče, a je to také zásluhou jeho kreativních schopností.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. Jan Kopic (Viktoria Plzeň)

Jan Kopic.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 10
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 0
Celkový počet přihrávek: 221
Úspěšnost přihrávek: 78,4 %

Devětadvacetiletý záložník Jan Kopic hraje v Plzni už pátou sezonu. Ve velké formě zvládl především ročník 2017/18, v němž přispěl k mistrovskému titulu šesti góly a 11 nahrávkami, ale daří se mu také v aktuální sezoně. Kopic je jedním z borců, jejichž tržní cena se už nějaký čas drží díky konsolidovaným výkonům hodně nahoře. Aktuálně činí podle portálu TransferMarkt rovné 2,75 milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Jakub Hora (FK Teplice)

Jakub Hora.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 11
Vstřelené góly: 1
Gólové asistence: 0
Celkový počet přihrávek: 124
Úspěšnost přihrávek: 70,5 %

Osmadvacetiletý Jakub Hora má pěkně bohatý fotbalový životopis. Prvoligovou kariéru odstartoval ve Slavii, v níž hostoval z Baníku Most, a následně se upsal Plzni. Na západě Čech pomohl v roce 2013 k mistrovskému titulu, ale jinak během čtyř let putoval z hostování na hostování. V roce 2015 zakotvil v Teplicích, kde působí dosud.

Z někdejšího mládežnického reprezentanta se stal na severu Čech nepostradatelný hráč. V minulém ligovém ročníku nastřílel 11 branek, což byl jeho nejlepší výsledek v kariéře. Střelba gólů ale není jeho primární náplní práce. Je to především kreativní středpollař, který vytváří spoustu šancí pro spoluhráče.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Srdjan Plavšič (Sparta Praha)

Srdjan Plavšič.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 11
Vstřelené góly: 0
Gólové asistence: 2
Celkový počet přihrávek: 162
Úspěšnost přihrávek: 72 %

V uplynulých dvou ligových ročnících se Srdjan Plavšič pohyboval na hraně základní sestavy a lavičky náhradníků, v aktuální sezoně je však jedním z nejvytíženějších hráčů letenského týmu. Třiadvacetiletý srbský expres dokázal během osmi kol vytvořit pro spoluhráče 11 brankových šancí, jen dvě však nakonec skončily gólem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Jan Vodháněl (Bohemians Praha 1905)

Jan Vodháněl.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 12
Vstřelené góly: 2
Gólové asistence: 1
Celkový počet přihrávek: 135
Úspěšnost přihrávek: 66,8 %

Odchovanec Mladé Boleslavi Jan Vodháněl moc šancí v mateřském klubu nedostal. V lize za něj odehrál jen 25 minut v sezoně 2015/16 a v roce 2017 ho klub nechal odejít do Vlašimi, odkud se loni v létě dostal na hostování do Bohemky. Za Klokany odehrál 16 zápasů a ukázal, že v něm vězí slušný potenciál, takže pražský klub si talentovaného hráče pojistil a podepsal s ním kontrakt do roku 2021. Jak se zdá, byl to dobrý tah, protože Vodháněl je jedním z nejpříjemnějších překvapení aktuálního ligového ročníku. Vstřelil už dvě branky a pro spoluhráče vytvořil 12 gólových příležitostí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Joel Ngandu Kayamba (Viktoria Plzeň)

Joel Kayamba.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 12
Vstřelené góly: 1
Gólové asistence: 1
Celkový počet přihrávek: 162
Úspěšnost přihrávek: 80,6 %

Zairský záložník Joel Kayamba není na českých trávnících žádným nováčkem. Pohybuje se na nich už od roku 2014, ale až v minulém ročníku si poprvé zahrál v tuzemské nejvyšší soutěži. Stalo se tak poté, co výbornými výkony a deseti góly v 28 zápasech pomohl do ligy Opavě. Ve slezském klubu strávil ještě podzimní část další sezony a na přelomu roku přestoupil do Plzně, kde okamžitě zapadl do základní sestavy, v níž má stálé místo dodnes. Po odchodu na západ Čech jeho tržní hodnota vyskočila na více než dvojnásobek a nyní podle portálu TransferMarkt činí 1,24 milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Josef Hušbauer (Slavia Praha)

Josef Hušbauer-Slavia.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 18
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 0
Celkový počet přihrávek: 270
Úspěšnost přihrávek: 76,1 %

Celkem 270 pasů rozdal slávistický záložník Josef Hušbauer během osmi ligových kol svým spoluhráčům. Z nich bylo podle statistik osmnáct gólových. Není vinou devětadvacetiletého hráče, že z nich jeho parťáci nevyužili ani jedinou. To však nic nemění na faktu, že je Hušbauer motorem Sešívaných. Když k tomu připočteme ještě 14 předfinálních přihrávek, je v tomto ohledu nejlepším – a tedy nejkreativnějším – hráčem v lize.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud