8. Aleš Čermák (Viktoria Plzeň) Počet přihrávek do gólových šancí:  27 Jeho nahrávky jsou chytré a většinou i mimořádně přesné. Šestadvacetiletý Aleš Čermák v lize začínal ve Spartě, hostoval v Hradci Králové a Mladé Boleslavi, a v roce 2017 zamířil do Plzně. Na západě Čech si vybudoval poměrně silnou pozici a na hřišti dokazuje, že v případě jeho angažmá Viktorka neprohloupila. V aktuálním ročníku nastoupil do 19 utkání a vypracoval pro spoluhráče 27 brankových příležitostí. Jen jediná z nich však skončila změnou skóre. Profimedia.cz
 7. Lukáš Provod (Slavia Praha) Počet přihrávek do gólových šancí:  28 Ještě předloni v létě, kdy byl na hostování z Plzně v Českých Budějovicích, byla podle portálu TransferMarkt hodnota Lukáše Provoda asi 600 tisíc eur. Ve Viktorce zřejmě dostatečně dobře nevyhodnotili jeho talent a potenciál a loni v lednu ho pustili do Edenu. Ve Slavii se z Provoda rychle stala jedna z ligových hvězd, řekl si místo v reprezentaci a zazářil i na evropské pohárové scéně. Momentálně se jeho cena pohybuje kolem hranice 40 milionů korun, ale ještě do konce sezony by mohla povyskočit o pěkný kus nahoru. Profimedia.cz
 6. Pavel Moulis (FK Teplice) Počet přihrávek do gólových šancí:  30 Nenápadný, ale spolehlivý. Tak by mohla znít charakteristika třicetiletého Pavla Moulise. Už třetím rokem patří k oporám Teplic a vypadá to, že na severu Čech se fotbalově našel. Zvlášť v aktuálním ročníku hraje ve velké pohodě a patří mezi nejtvořivější záložníky v lize. Na kontě má rovných třicet nahrávek do gólových šancí, z nichž pět skončilo vstřelenou brankou. Výborný driblér také sám tři góly vstřelil a dvakrát byl vyhlášen hráčem utkání. Profimedia.cz
 5. Jakub Pešek (Slovan Liberec) Počet přihrávek do gólových šancí:  30 V sezoně 2014/15 debutoval Jakub Pešek v lize v dresu Sparty, ale z Letné ho pravidelně posílali hostovat do Českých Budějovic, až v roce 2018 zakotvil v Liberci. Na severu Čech si vybudoval silnou pozici a dostal se dokonce do reprezentace. Sedmadvacetiletý borec si nahlas říká o přestup do ambicióznějšího klubu. Výborný driblér je s 30 nahrávkami do gólových šancí jedním z nejlepších záložníků v nejvyšší soutěži podle počtu přihrávek do gólových šancí. Jeho slabinou však bývá přesnost pasů. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

Dirigenti hry. 8 nejtvořivějších záložníků v aktuální sezoně české Fortuna ligy

Přítomnost špičkového kreativního záložníka v týmu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Jak takového borce poznat? Třeba podle počtu vytvořených gólových šancí pro své spoluhráče.

slide-záložníci.jpg

Nahlédli jsme do oficiálních statistik české Fortuna ligy po odehrání 25 ligových kol a vybrali osm nejlepších středopolařů podle počtu vytvořených brankových šancí. Více se dozvíte v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

Pokračování 2 / 9

8. Aleš Čermák (Viktoria Plzeň)

Aleš Čermák1.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 27
Vstřelené góly: 6
Gólové asistence: 1
Celkový počet přihrávek: 622
Úspěšnost přihrávek: 82,1 %

Jeho nahrávky jsou chytré a většinou i mimořádně přesné. Šestadvacetiletý Aleš Čermák v lize začínal ve Spartě, hostoval v Hradci Králové a Mladé Boleslavi, a v roce 2017 zamířil do Plzně. Na západě Čech si vybudoval poměrně silnou pozici a na hřišti dokazuje, že v případě jeho angažmá Viktorka neprohloupila. V aktuálním ročníku nastoupil do 19 utkání a vypracoval pro spoluhráče 27 brankových příležitostí. Jen jediná z nich však skončila změnou skóre.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

7. Lukáš Provod (Slavia Praha)

Lukáš Provod1.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 28
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 8
Celkový počet přihrávek: 779
Úspěšnost přihrávek: 76,5 %

Ještě předloni v létě, kdy byl na hostování z Plzně v Českých Budějovicích, byla podle portálu TransferMarkt hodnota Lukáše Provoda asi 600 tisíc eur. Ve Viktorce zřejmě dostatečně dobře nevyhodnotili jeho talent a potenciál a loni v lednu ho pustili do Edenu.

Ve Slavii se z Provoda rychle stala jedna z ligových hvězd, řekl si místo v reprezentaci a zazářil i na evropské pohárové scéně. Momentálně se jeho cena pohybuje kolem hranice 40 milionů korun, ale ještě do konce sezony by mohla povyskočit o pěkný kus nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. Pavel Moulis (FK Teplice)

Pavel Moulis.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 30
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 5
Celkový počet přihrávek: 559
Úspěšnost přihrávek: 71,1 %

Nenápadný, ale spolehlivý. Tak by mohla znít charakteristika třicetiletého Pavla Moulise. Už třetím rokem patří k oporám Teplic a vypadá to, že na severu Čech se fotbalově našel. Zvlášť v aktuálním ročníku hraje ve velké pohodě a patří mezi nejtvořivější záložníky v lize. Na kontě má rovných třicet nahrávek do gólových šancí, z nichž pět skončilo vstřelenou brankou. Výborný driblér také sám tři góly vstřelil a dvakrát byl vyhlášen hráčem utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Jakub Pešek (Slovan Liberec)

Jakub Pešek.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 30
Vstřelené góly: 4
Gólové asistence: 5
Celkový počet přihrávek: 314
Úspěšnost přihrávek: 60,4 %

V sezoně 2014/15 debutoval Jakub Pešek v lize v dresu Sparty, ale z Letné ho pravidelně posílali hostovat do Českých Budějovic, až v roce 2018 zakotvil v Liberci. Na severu Čech si vybudoval silnou pozici a dostal se dokonce do reprezentace. Sedmadvacetiletý borec si nahlas říká o přestup do ambicióznějšího klubu. Výborný driblér je s 30 nahrávkami do gólových šancí jedním z nejlepších záložníků v nejvyšší soutěži podle počtu přihrávek do gólových šancí. Jeho slabinou však bývá přesnost pasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Pablo González (Sigma Olomouc)

Pablo González.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 31
Vstřelené góly: 6
Gólové asistence: 0
Celkový počet přihrávek: 557
Úspěšnost přihrávek: 74,6 %

Stejně jako v případě několika dalších španělských hráčů se pro Pabla Gonzáleze stala vstupní branou do české ligy pražská Dukla, kam přišel ze třetiligové Salamanky. V klubu se objevil v lednu roku 2019, jeho sestupu do nižší soutěže ale nezabránil. Zásluhou kvalitních výkonů si však vysloužil přestup do Olomouce, kde se stal pilířem záložní řady.

Ve Fortuna lize dosud odehrál 60 utkání, ale až v aktuálním ročníku se rozstřílel. Na kontě má už šest gólů. Je však s podivem, že nemá ani jedinou brankovou asistenci, protože je čtvrtým nejlepším středopolařem soutěže podle počtu vytvořených nahrávek do gólových šancí.

Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Adriel Ba Loua (Viktoria Plzeň)

Adriel Ba Loua.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 31
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 5
Celkový počet přihrávek: 332
Úspěšnost přihrávek: 70,5 %

V Plzni dobře věděli, co dělají, když loni přetáhli na západ Čech z Karviné záložníka z Pobřeží slonoviny Adriela Ba Loua. Subtilní čtyřiadvacetiletý borec naskočil v aktuálním ročníku Fortuna ligy do 21 zápasů, nastřílel tři góly a na pět dalších přihrál. Ale připravil jich mnohem víc (31), a kdyby jeho spoluhráči vypracované šance proměňovali, mohl mít v kolonce asistencí i dvouciferné číslo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Nicolae Stanciu (Slavia Praha)

Nicolae Stanciu-Slavia.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 33
Vstřelené góly: 10
Gólové asistence: 4
Celkový počet přihrávek: 838
Úspěšnost přihrávek: 73,6 %

Rumun Nicolae Stanciu je motorem Slavie. Kromě toho, že je nejlépe střílejícím záložníkem v české lize, dokáže branky také připravovat měrou vrchovatou pro své spoluhráče. Dosud rozdal 33 nahrávek do gólových šancí, z nichž čtyři byly přetaveny v trefu do sítě. Jeho technika, přehled a kreativita je pro sešívaný tým nepostradatelná.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Bořek Dočkal (Sparta Praha)

Bořek Dočkal1.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 51
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 6
Celkový počet přihrávek: 1080
Úspěšnost přihrávek: 75,3 %

Kdyby někdo pochyboval o přínosu Bořka Dočkala pro Spartu, pak by se měl podívat do statistik. Žádný záložník v české lize nemá na kontě víc přihrávek do gólových šancí. Dvaatřicetiletý borec je jedním ze dvou středopolařů, který poslal spoluhráčům více než tisícovku nahrávek. Brankových příležitostí vytvořil jako jediný hráč v lize více než padesát.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud