6. Wale Musa Alli (Zbrojovka Brno)  Útočník Wale Musa Alli z Nigérie zamířil do Evropy ještě když byl teenagerem. V roce 2019 se upsal estonskému klubu Tallna Kalev a o rok později už byl v kádru druholigového rakouského Amstettenu. Loni v létě se opět posunul dál – konkrétně o dvě stovky  kilometrů na severovýchod, a zakotvil v Brně. Se Zbrojovkou podepsal smlouvu do roku 2024 a měl se snažit probít do základní sestavy. To se mu podařilo a patří k nejpříjemnějším překvapením nejvyšší soutěže. Už pětkrát získal ocenění pro nejlepšího hráče utkání, na kontě má jeden gól, čtyři asistence a 17 vytvořených brankových příležitostí. Profimedia.cz
 5. Nemanja Kuzmanovič (Baník Ostrava)  Třiatřicetiletý srbský ofenzivní záložník přišel do Baníku před třemi lety z konkurenční Opavy, kde patřil k oporám mužstva. Také v Ostravě si vybudoval silnou pozici a nastupuje pravidelně v základní sestavě. V aktuálním ročníku se mu opět hodně daří a patří mezi nejlepší hráče týmu i ligy. V 17 zápasech nastřílel tři branky a přidal k nim sedm asistencí. V Ostravě o jeho služby hodně stáli a také Kuzmanovič je zřejmě v klubu spokojený, protože na konci loňského ledna prodloužil kontrakt o další dvě sezony. Profimedia.cz
 4. Daniel Trubač (FK Teplice)  V roce 2017 koupila Daniela Trubače z Hradce Králové Slavia, do sešívaného kádru se ale neprosadil. Pražané pustili talentovaného mladíka na hostování do Teplic, kam v únoru 2019 přestoupil. Pětadvacetiletý záložník se zabydlel v základní sestavě a stal je jedním z pilířů týmu. V aktuálním ročníku si do statistik připsal 15 startů a čtyři nahrávky. Pro spoluhráče vytvořil celkem 20 gólových šancí, což ho řadí na šesté místo v lize a na čtvrté mezi všemi záložníky. Profimedia.cz
 3. Vladimir Jovovič (FK Jablonec)  119 zápasů, 18 branek a 25 asistencí. Taktová je dosavadní ligová bilance Vladimira Jovoviče, který kroutí už pátý ročník v Jablonci. Minulou sezonu strávil osmadvacetiletý ofenzivní univerzál doma v Černé Hoře, v létě se ale vrátil zpátky na sever Čech. V minulosti svými výkony zaujal i Spartu či Plzeň. V aktuální sezoně je nejlepším ligovým driblérem a zároveň se skvěle prezentuje jako nahrávač do gólových šancí. Zatím jich v 16 zápasech vytvořil pro spoluhráče jednadvacet a pětkrát si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče utkání. Šestkrát už ale také viděl žlutou kartu a také v tomto ohledu patří mezi nejpilnější borce v nejvyšší soutěži. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Dirigenti hry. 7 nejtvořivějších záložníků v aktuální sezoně české Fortuna ligy

Přítomnost špičkového kreativního záložníka v týmu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Jak takového borce poznat? Třeba podle počtu vytvořených gólových šancí pro své spoluhráče.

Nahlédli jsme do oficiálních statistik české Fortuna ligy po odehrání 17 ligových kol a vybrali sedm nejlepších středopolařů podle počtu vytvořených brankových šancí. Více se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

7. Petr Ševčík (Slavia Praha)

Petr Ševčík12.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 16
Vstřelené góly: 0
Gólové asistence: 5
Celkový počet přihrávek: 626
Úspěšnost přihrávek: 84,5 %

Záložník Petr Ševčík je odchovancem Olomouce, v jejímž dresu se v sezoně 2013/14 poprvé představil v nejvyšší soutěži. Od roku 2016 na sebe výrazně upozorňoval coby hráč Liberce, odkud v roce 2019 zamířil do Edenu, kde vybojoval tři mistrovské tituly a dvakrát triumfoval v pohárové soutěži.

Mimořádně se mu povedla sezona 2019/20, ve které nastřílel šest branek a přidal sedm asistencí ve 24 ligových zápasech. V minulém ročníku ho sužovala zranění, takže naskočil pouze do 16 střetnutí ve Fortuna lize a zaznamenal jen jeden gól a dvě asistence, ale v aktuální sezoně patří opět mezi nejkreativnější borce v sešívaném kádru. Na kontě má pět brankových asistencí a celkem vytvořil pro spoluhráče 16 gólových šancí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Wale Musa Alli (Zbrojovka Brno)

Wale Musa Alli-Brno.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 17
Vstřelené góly: 1
Gólové asistence: 4
Celkový počet přihrávek: 280
Úspěšnost přihrávek: 76,1 %

Útočník Wale Musa Alli z Nigérie zamířil do Evropy ještě když byl teenagerem. V roce 2019 se upsal estonskému klubu Tallna Kalev a o rok později už byl v kádru druholigového rakouského Amstettenu. Loni v létě se opět posunul dál – konkrétně o dvě stovky  kilometrů na severovýchod, a zakotvil v Brně. Se Zbrojovkou podepsal smlouvu do roku 2024 a měl se snažit probít do základní sestavy. To se mu podařilo a patří k nejpříjemnějším překvapením nejvyšší soutěže. Už pětkrát získal ocenění pro nejlepšího hráče utkání, na kontě má jeden gól, čtyři asistence a 17 vytvořených brankových příležitostí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Nemanja Kuzmanovič (Baník Ostrava)

Nemanja Kuzmanovič.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 18
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 7
Celkový počet přihrávek: 569
Úspěšnost přihrávek: 78,6 %

Třiatřicetiletý srbský ofenzivní záložník přišel do Baníku před třemi lety z konkurenční Opavy, kde patřil k oporám mužstva. Také v Ostravě si vybudoval silnou pozici a nastupuje pravidelně v základní sestavě. V aktuálním ročníku se mu opět hodně daří a patří mezi nejlepší hráče týmu i ligy. V 17 zápasech nastřílel tři branky a přidal k nim sedm asistencí. V Ostravě o jeho služby hodně stáli a také Kuzmanovič je zřejmě v klubu spokojený, protože na konci loňského ledna prodloužil kontrakt o další dvě sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Daniel Trubač (FK Teplice)

Daniel Trubač.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 20
Vstřelené góly: 0
Gólové asistence: 4
Celkový počet přihrávek: 593
Úspěšnost přihrávek: 78,4 %

V roce 2017 koupila Daniela Trubače z Hradce Králové Slavia, do sešívaného kádru se ale neprosadil. Pražané pustili talentovaného mladíka na hostování do Teplic, kam v únoru 2019 přestoupil. Pětadvacetiletý záložník se zabydlel v základní sestavě a stal je jedním z pilířů týmu. V aktuálním ročníku si do statistik připsal 15 startů a čtyři nahrávky. Pro spoluhráče vytvořil celkem 20 gólových šancí, což ho řadí na šesté místo v lize a na čtvrté mezi všemi záložníky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Vladimir Jovovič (FK Jablonec)

Vladimir Jovovič.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 21
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 2
Celkový počet přihrávek: 425
Úspěšnost přihrávek: 72,7 %

119 zápasů, 18 branek a 25 asistencí. Taktová je dosavadní ligová bilance Vladimira Jovoviče, který kroutí už pátý ročník v Jablonci. Minulou sezonu strávil osmadvacetiletý ofenzivní univerzál doma v Černé Hoře, v létě se ale vrátil zpátky na sever Čech. V minulosti svými výkony zaujal i Spartu či Plzeň.

V aktuální sezoně je nejlepším ligovým driblérem a zároveň se skvěle prezentuje jako nahrávač do gólových šancí. Zatím jich v 16 zápasech vytvořil pro spoluhráče jednadvacet a pětkrát si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče utkání. Šestkrát už ale také viděl žlutou kartu a také v tomto ohledu patří mezi nejpilnější borce v nejvyšší soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Michal Hlavatý (FK Pardubice)

Michal Hlavatý.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 21
Vstřelené góly: 3
Gólové asistence: 1
Celkový počet přihrávek: 506
Úspěšnost přihrávek: 77 %

Malý postavou, velký kreativními schopnostmi – tak by mohla vypadat vizitka čtyřiadvacetiletého záložníka Pardubic  Michala Hlavatého. Na východ Čech zamířil loni v létě z Plzně, kde mu po přestupu z Přibrami v roce 2016 nedali téměř žádnou šanci. Odehrál pouhých šest ligových minut a putoval z hostování na hostování. V sezoně 2020/21 byl v Pardubicích, v té další působil v Mladé Boleslavi a nyní bojuje o záchranu opět ve městě dostihů a perníku.

V aktuálním ročníku odehrál 15 střetnutí, dal tři góly a na jeden nahrál, ale kdyby byli jeho spoluhráči trochu šikovnější, mohl mít brankových asistencí mnohem víc, protože vytvořil 21 gólových přihrávek, což ho řadí na čtvrté místo v lize a na druhé mezi všemi středopolaři. Přičinlivý je však také ve sbírání žlutých karet – viděl jich už pět. Čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Michal Ševčík (Zbrojovka Brno)

Michal Ševčík.jpg

Počet přihrávek do gólových šancí: 25
Vstřelené góly: 7
Gólové asistence: 5
Celkový počet přihrávek: 373
Úspěšnost přihrávek: 69,5 %

V minulé sezoně pomohl Michal Ševčík Brnu k návratu mezi elitu. V létě okolo něho bylo docela rušno, on však zůstal ve Zbrojovce a v aktuálním ročníku je hodně vidět.

Talentovaný dvacetiletý záložník předvádí parádní výkony, v 17 střetnutích dal už sedm branek, přidal k nim pět nahrávek a čtyřikrát získal ocenění pro nejlepšího hráče utkání. Oprávněně na sebe strhl pozornost předních domácích klubů, ale v zimním přestupovém období ještě za novou výzvou nezamířil a zůstal v moravské metropoli. Zřejmě ale jen do léta.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud