4. - 5. James Harden - čtyřikrát 60 či více bodů v jednom utkání  Američan James Harden je zatím posledním hráčem, jemuž se podařilo dostat do vybrané společnosti basketbalistů, kteří v NBA nasázeli alespoň 60 bodů v jednom utkání. Zvládl to v v dresu Houstonu. Dvakrát se dostal na metu 60 bodů, dvakrát o bod nad ni. Harden sice nikdy nevyhrál NBA, v roce 2018 se však stal nejužitečnějším hráčem ligy a už desetkrát si zahrál v All-Star Game. V letech 2018 až 2020 byl pokaždé na první příčce mezi všemi hráči podle počtu nastřílených bodů za sezonu a jednou se stal nejlepším nahrávačem (2017). Šestkrát se dostal do All-Star týmu ročníku. Vzhledem k tomu, že je mu nyní 33 let, mohl by se v tomto žebříčku v budoucnosti ještě posunout nahoru. Profimedia.cz
 4. - 5. Elgin Baylor – čtyřikrát 60 či více bodů v jednom utkání  Elgin Baylor odehrál v NBA třináct sezon v letech 1958 až 1971 a objevil se v osmi finálových sériích. Byl to rozený střelec a dokonalý nahrávač, který proslul svými akrobatickými kousky pod koši. V roce 1958 se stal jedničkou draftu a následně okamžitě získal ocenění pro nejlepšího nováčka sezony. Jedenáctkrát byl nominován do All-Star týmu. Jeho 71 bodů z utkání, které se hrálo 15. listopadu 1960, je dodnes šestým nejvyšším počtem bodů nastřílených jedním hráčem v historii NBA. Kromě toho se dostal ještě třikrát přes 60 bodů, z toho jednou to bylo v zápase play-off v roce 1962. Tehdy zaznamenal 61 bodů, a to je dodnes druhé nejlepší skóre v dějinách vyřazovacích bojů a nejlepší výkon z finálové série. Profimedia.cz
 3. Michael Jordan – pětkrát 60 či více bodů v jednom utkání  Podle mnohých odborníků i fanoušků byl Michael Jordan nejlepším basketbalistou všech dob, co se však týče zápasů, ve kterých nastřílel 60 a více bodů, musí se spokojit se třetí příčkou. Šestinásobný vítěz NBA v dresu Chicaga Bulls je držitelem řady rekordů, z nichž mnohé budou jeho následovníci jen těžko překonávat. Jordan odehrál pět utkání, ve kterých se dostal přes šedesát bodů – jedenkrát nastřílel 69 a 64 bodů, dvakrát se dostal na metu 61 bodů v základní části soutěže. Jednou se přes tuto hranici dostal i v play-off, když nasbíral do statistik 63 bodů, což je dodnes nepřekonaným rekordem play-off. Profimedia.cz
 2. Kobe Bryant - šestkrát 60 či více bodů v jednom utkání  Pětinásobný vítěz NBA Kobe Bryant, který odehrál celou kariéru v dresu Los Angeles Lakers, se dostal šestkrát na šedesát či více nastřílených bodů v jednom utkání. Jedna z nejzářivějších legend světového basketbalu zaznamenala dokonce 81 bodů, což je druhý nejvyšší počet v dějinách soutěže. Přes metu 60 bodů se Bryant dostal ještě třikrát a dvakrát ji vyrovnal. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Démoni! 5 hráčů kteří v NBA nastříleli alespoň čtyřikrát 60 či více bodů v jednom zápase

O tom, kdo byl nejlepším hráčem v basketbalové historii, se vedou spory, jež asi nebudou mít nikdy jasného vítěze. Pro někoho je to Michael Jordan, pro jiného Kobe Bryant, další preferuje Wilta Chamberlaina a ti mladší vyzdvihují LeBrona Jamese. Způsobů, jak najít toho „nejlepšího“, je bezpočet.

slide-60bodoví.jpg

V dějinách NBA existuje spousta hráčů, kteří nastříleli v jednom utkání aspoň padesát bodů, ale dosud bylo odehráno pouhých 80 zápasů, v nichž jeden hráč zaznamenal šedesát či více bodů. Do statistik se takto zapsaly jen tři desítky basketbalistů.

V následujících kapitolách najdete elitní kvinteto, jež se na tuto metu a za ni dostalo aspoň čtyřikrát v kariéře. V nejbližších letech by se mezi ně mohl dostat Damian Lillard, který to zatím dokázal třikrát.

Pokračování 2 / 6

4. - 5. James Harden - čtyřikrát 60 či více bodů v jednom utkání

James Harden.jpg

Američan James Harden je zatím posledním hráčem, jemuž se podařilo dostat do vybrané společnosti basketbalistů, kteří v NBA nasázeli alespoň 60 bodů v jednom utkání. Zvládl to v v dresu Houstonu. Dvakrát se dostal na metu 60 bodů, dvakrát o bod nad ni.

Harden sice nikdy nevyhrál NBA, v roce 2018 se však stal nejužitečnějším hráčem ligy a už desetkrát si zahrál v All-Star Game. V letech 2018 až 2020 byl pokaždé na první příčce mezi všemi hráči podle počtu nastřílených bodů za sezonu a jednou se stal nejlepším nahrávačem (2017). Šestkrát se dostal do All-Star týmu ročníku. Vzhledem k tomu, že je mu nyní 33 let, mohl by se v tomto žebříčku v budoucnosti ještě posunout nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. - 5. Elgin Baylor – čtyřikrát 60 či více bodů v jednom utkání

Elgin Baylor.jpg

Elgin Baylor odehrál v NBA třináct sezon v letech 1958 až 1971 a objevil se v osmi finálových sériích. Byl to rozený střelec a dokonalý nahrávač, který proslul svými akrobatickými kousky pod koši. V roce 1958 se stal jedničkou draftu a následně okamžitě získal ocenění pro nejlepšího nováčka sezony. Jedenáctkrát byl nominován do All-Star týmu.

Jeho 71 bodů z utkání, které se hrálo 15. listopadu 1960, je dodnes šestým nejvyšším počtem bodů nastřílených jedním hráčem v historii NBA. Kromě toho se dostal ještě třikrát přes 60 bodů, z toho jednou to bylo v zápase play-off v roce 1962. Tehdy zaznamenal 61 bodů, a to je dodnes druhé nejlepší skóre v dějinách vyřazovacích bojů a nejlepší výkon z finálové série.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Michael Jordan – pětkrát 60 či více bodů v jednom utkání

Michael Jordan1.jpg

Podle mnohých odborníků i fanoušků byl Michael Jordan nejlepším basketbalistou všech dob, co se však týče zápasů, ve kterých nastřílel 60 a více bodů, musí se spokojit se třetí příčkou. Šestinásobný vítěz NBA v dresu Chicaga Bulls je držitelem řady rekordů, z nichž mnohé budou jeho následovníci jen těžko překonávat.

Jordan odehrál pět utkání, ve kterých se dostal přes šedesát bodů – jedenkrát nastřílel 69 a 64 bodů, dvakrát se dostal na metu 61 bodů v základní části soutěže. Jednou se přes tuto hranici dostal i v play-off, když nasbíral do statistik 63 bodů, což je dodnes nepřekonaným rekordem play-off.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Kobe Bryant - šestkrát 60 či více bodů v jednom utkání

Bryant.jpg

Pětinásobný vítěz NBA Kobe Bryant, který odehrál celou kariéru v dresu Los Angeles Lakers, se dostal šestkrát na šedesát či více nastřílených bodů v jednom utkání. Jedna z nejzářivějších legend světového basketbalu zaznamenala dokonce 81 bodů, což je druhý nejvyšší počet v dějinách soutěže. Přes metu 60 bodů se Bryant dostal ještě třikrát a dvakrát ji vyrovnal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Wilt Chamberlain – dvaatřicetkrát 60 či více bodů v jednom utkání

Wilt Chamberlain - 100.jpg

Wilt Chamberlain byl basketbalistou z jiné planety. Na kontě má víc rekordů než sezon, které odehrál v NBA. Těch bylo třináct a během nich dvakrát vyhrál mistrovský titul a čtyřikrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže.

Zatímco kterýkoli jiný basketbalista se přes 60 bodů v jednom utkání dostal jen výjimečně, pro Chamberlaina to byla meta, kterou překonával aspoň dvakrát v sezoně. Šestkrát během kariéry se dokonce přenesl přes hranici 70 bodů. Je jediným hráčem, který v zápase nastřílel rovných sto bodů. To je v současném basketbale prakticky nedostižný a nepřekonatelný výkon.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud