Co vše zvážit při výběru trekingového a krosového kola?

Nemůžete se rozhodnout, zda vás více baví jízda po asfaltových cestách, nebo projížďky lesem a mezi poli? Pak si pořiďte trekingové nebo krosové kolo, které s přehledem zvládá obojí. Jak při jeho výběru postupovat a na co nezapomenout?

Jak se liší trekingové a krosové kolo

Trekingová a krosová kola jsou pro mnohé synonymy, ačkoliv se od sebe v lecčems liší. Trekingová kola jsou určena pro delší cyklovýlety a několikadenní přejezdy. Z toho důvodu mají o něco kratší rám, který umožňuje pohodlnější, vzpřímenější posed, a jsou už v základu osazena blatníky, nosičem, stojánkem a světly.

Oproti tomu krosová kola jsou ideální na kratší, sportovnější vyjížďky. Mají o něco nižší posed pro vyšší efektivitu šlapání a nejsou osazena doplňky, které by zvyšovaly jejich hmotnost.

Tip: Vyberte si své nové trekingové kolo na Heurece. Přečtěte si recenze ověřených uživatelů, porovnejte ceny a nakonec si vybrané kolo nechte doručit třeba až domů.

Zvažte úroveň ježdění

Při výběru kola je třeba brát v potaz úroveň svého ježdění. Rekreačním jezdcům budou vyhovovat trekingová a krosová kola, která v první řadě myslí na cyklistovo pohodlí. Mívají snížený horní rám pro snazší nastupování nebo geometrii umožňující dosáhnout nohama na zem.

Tip: Vhodnou volbou pro rekreační jezdce a děti mohou být také elektrická kola, která jim pomohou vyšlapat i prudší kopec.

Pokud si však v sedle věříte a chcete jezdit s větrem o závod, pak zvolte jeden ze sportovních modelů, které jsou přizpůsobeny rychlejší a efektivnější jízdě a jsou stavěny na vyšší zátěž.

Jak určit vhodnou velikost rámu

Aby vám kolo po všech stránkách vyhovovalo, musíte zvolit správnou velikost rámu. Tu určíte tak, že si stoupnete obkročmo přes rám s chodidly na zemi. V této poloze by mezi vaším rozkrokem a horní rámcovou trubkou měl zbývat prostor tak akorát na pěst.

Čím lehčí rám, tím lepší jízdní vlastnosti

Materiál rámu má zásadní vliv na hmotnost a pevnost kola. U většiny klasických trekingových kol se setkáte s hliníkovým rámem, který je sice relativně pevný, ale zároveň těžký. Jestliže to s cyklistikou myslíte vážně, zvažte investici do lehčího kola z karbonu nebo duralu.

Šířku plášťů přizpůsobte terénu

U trekingových a krosových kol se standardně používají ráfky o průměru 28″. Šířka plášťů se však může lišit, rozhodující je terén, ve kterém budete zpravidla jezdit. Obecně platí, že čím širší pláště, tím náročnější terén zvládnete s kolem projet. Nejčastěji se setkáte s těmito rozměry:

  • 47 mm – vhodné pro cykloturisty, kteří jezdí po nezpevněných lesních cestách,
  • 42 mm – vhodné na zpevněné cesty,
  • 37 mm – vhodné na asfaltové silnice.

Co dalšího při výběru zvážit

  • Pokud plánujete jezdit převážně po asfaltových cestách, může být trekingové nebo krosové kolo vybaveno pevnou vidlicí. V opačném případě však zvolte kolo s vidlicí odpruženou, která vám poskytne větší pohodlí při jízdě po nezpevněných cestách.
  • Klasické V-brzdy dnes stále častěji nahrazují brzdy kotoučové nebo hydraulické. Oba novější modely se lépe ovládají a jsou celkově účinnější, a to zejména za deště.
  • Výrobci nezapomínají ani na něžné pohlaví, takže můžete vybírat ze široké nabídky dámských trekingových a krosových kol. Ta jsou svou konstrukcí uzpůsobena ženské postavě, mají užší řídítka, pohodlné dámské sedlo a měkčeji odpruženou přední vidlici.

Top videa

Zklidněný Vrba z toho vybruslil s přehledem. Co dál s Priskem a Jurečkou?

Nejčtenější články

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno do KHL

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno d…

Do letošní sezony KHL zasáhlo několik českých hokejistů. A další Češi se na východ chystají.

7.  5.  2023 | |56 N/A
Petr Sobol
Hokej
Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Hokejová reprezentace letos stála o řadu posil z NHL, zpoza Atlantiku ale přilétla spousta omluvenek. Další hráče „zavrhli“ stavitelé národního týmu.

21.  5.  2023 | |2 N/A
Petr Sobol
Hokejová reprezentaceNHLHokej
Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru mimo hru

Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru m…

V Edenu nebudou vzpomínat na uplynulou neděli v dobrém. Přišli o první místo v tabulce a taky o několik opor.

1.  5.  2023 |
Petr Sobol
Slavia PrahaFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com