Jak se liší trekingové a krosové kolo
Trekingová a krosová kola jsou pro mnohé synonymy, ačkoliv se od sebe v lecčems liší. Trekingová kola jsou určena pro delší cyklovýlety a několikadenní přejezdy. Z toho důvodu mají o něco kratší rám, který umožňuje pohodlnější, vzpřímenější posed, a jsou už v základu osazena blatníky, nosičem, stojánkem a světly.
Oproti tomu krosová kola jsou ideální na kratší, sportovnější vyjížďky. Mají o něco nižší posed pro vyšší efektivitu šlapání a nejsou osazena doplňky, které by zvyšovaly jejich hmotnost.
Tip: Vyberte si své nové trekingové kolo na Heurece. Přečtěte si recenze ověřených uživatelů, porovnejte ceny a nakonec si vybrané kolo nechte doručit třeba až domů.
Zvažte úroveň ježdění
Při výběru kola je třeba brát v potaz úroveň svého ježdění. Rekreačním jezdcům budou vyhovovat trekingová a krosová kola, která v první řadě myslí na cyklistovo pohodlí. Mívají snížený horní rám pro snazší nastupování nebo geometrii umožňující dosáhnout nohama na zem.
Tip: Vhodnou volbou pro rekreační jezdce a děti mohou být také elektrická kola, která jim pomohou vyšlapat i prudší kopec.
Pokud si však v sedle věříte a chcete jezdit s větrem o závod, pak zvolte jeden ze sportovních modelů, které jsou přizpůsobeny rychlejší a efektivnější jízdě a jsou stavěny na vyšší zátěž.
Jak určit vhodnou velikost rámu
Aby vám kolo po všech stránkách vyhovovalo, musíte zvolit správnou velikost rámu. Tu určíte tak, že si stoupnete obkročmo přes rám s chodidly na zemi. V této poloze by mezi vaším rozkrokem a horní rámcovou trubkou měl zbývat prostor tak akorát na pěst.
Čím lehčí rám, tím lepší jízdní vlastnosti
Materiál rámu má zásadní vliv na hmotnost a pevnost kola. U většiny klasických trekingových kol se setkáte s hliníkovým rámem, který je sice relativně pevný, ale zároveň těžký. Jestliže to s cyklistikou myslíte vážně, zvažte investici do lehčího kola z karbonu nebo duralu.
Šířku plášťů přizpůsobte terénu
U trekingových a krosových kol se standardně používají ráfky o průměru 28″. Šířka plášťů se však může lišit, rozhodující je terén, ve kterém budete zpravidla jezdit. Obecně platí, že čím širší pláště, tím náročnější terén zvládnete s kolem projet. Nejčastěji se setkáte s těmito rozměry:
- 47 mm – vhodné pro cykloturisty, kteří jezdí po nezpevněných lesních cestách,
- 42 mm – vhodné na zpevněné cesty,
- 37 mm – vhodné na asfaltové silnice.
Co dalšího při výběru zvážit
- Pokud plánujete jezdit převážně po asfaltových cestách, může být trekingové nebo krosové kolo vybaveno pevnou vidlicí. V opačném případě však zvolte kolo s vidlicí odpruženou, která vám poskytne větší pohodlí při jízdě po nezpevněných cestách.
- Klasické V-brzdy dnes stále častěji nahrazují brzdy kotoučové nebo hydraulické. Oba novější modely se lépe ovládají a jsou celkově účinnější, a to zejména za deště.
- Výrobci nezapomínají ani na něžné pohlaví, takže můžete vybírat ze široké nabídky dámských trekingových a krosových kol. Ta jsou svou konstrukcí uzpůsobena ženské postavě, mají užší řídítka, pohodlné dámské sedlo a měkčeji odpruženou přední vidlici.