Co je to treking a kdo ho může provozovat?

Pojem trekking jste už slyšeli mnohokrát, ale co to vlastně je? Je to spíše sport nebo rekreace? Z čeho se skládá a kdo může trekking absolvovat? V tomto článku se dozvíte, jak trekking vznikl a čím se vyznačuje.

Začněme od začátku, tedy od samotného slova trekking. Jejo počátky sahají do dávných dob, kdy se zde koncem 17. a začátkem 18. století pohybovali takzvaní Búrové, tedy dnešní obyvatelé zemí Beneluxu, Německa nebo Francie, kteří se časem dostali do Jižní Afriky. Slovo trekking pochází z nizozemského výrazu Groot Treek, což znamená velký pohyb nebo pochod.

Co je to trekking?

Treking je turistika v náročném nebo exotickém terénu. Treking znamená, že se pohybujeme bez pomoci specializovaného vybavení nebo vozidel. Další otázkou je volba terénu; trekking neznamená příjemnou procházku lesem, ale například horský výstup.

Klepněte pro větší obrázek

Treking není o intenzitě námahy, ale o typu povrchu a obtížnosti trasy. Místa pro trek bývají nepopulární a málo prozkoumaná. Navzdory tomu, co si možná myslíte, trekking neznamená jen výlet do hor. Můžete se vydat na ledovcový trekking, polární trekking, tropický trekking, pouštní trekking, říční trekking nebo jiný trekking.

Jaké vybavení na trekking?

V trekingu nejde o survival a extrémní podmínky. Nezbytná je především dobrá a pohodlná trekingová obuv. Boty by měly být vyrobeny nejlépe z přírodní kůže s přídavkem prodyšných a funkčních materiálů. Důležitá je také podrážka se správnou technologií, například Vibram. Jedná se o moderní pryžovou směs, která poskytuje vynikající stabilitu. Často se také setkáte se systémem tlumení nárazů, který zaručuje dobré tlumení.

Kromě toho je důležité dobré trekingové oblečení. Na těchto výpravách se vám bude hodit bunda s membránou GORE-TEX, která poskytuje vynikající ochranu proti větru a dešti a umožňuje optimální větrání. Investujte také do funkčních trekingových kalhot, např. softshellových, které vás ochrání před chladem a vlhkem. Můžete si vybrat jednodílné kalhoty nebo kalhoty s odnímatelnými nohavicemi. Velmi důležité je také termoaktivní spodní prádlo a vhodná pokrývka hlavy v podobě čepice nebo klobouku.

Je to naprosto nezbytná výbava pro každý trekkingový výlet. Pokud se však chystáte na delší cestu, vyplatí se zvolit i další doplňky a příslušenství, jako je teplá mikina nebo fleece, trekové hole, stan, nafukovací matrace na spaní, spací pytel, svítilna, termoska nebo sluneční brýle. Komplexní vybavení pro treking a další sporty najdete na Sportano.cz. Obchod nabízí vybavení od nejuznávanějších výrobců, jako jsou Columbia, CMP, Marmot, Viking, XBionic nebo The North Face.

Klepněte pro větší obrázek

Odborná pomoc při výběru vybavení

Ať už jste v trekingu nováčkem, nebo se mu věnujete již dlouho, vždy je dobré nakupovat vybavení pouze v renomovaném specializovaném sportovním obchodě. Pak si můžete být jisti, že kupujete originální výrobek, a také máte možnost se s celou řadou pohodlně seznámit. Dobrý obchod nabízí nejen kvalitní výrobky špičkových značek, ale také odbornou pomoc a podporu při nakupování. Při výběru vybavení pro trekking nebo jakýkoli jiný sport je vždy dobré postupovat opatrně a rozhodovat racionálně.

Top videa

Zimák: Skončí Jalonen? Umí lepší hokej, ale Hadamczik ho strčil před propast

Nejčtenější články

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno do KHL

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno d…

Do letošní sezony KHL zasáhlo několik českých hokejistů. A další Češi se na východ chystají.

7.  5.  2023 | |56 N/A
Petr Sobol
Hokej
Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Hokejová reprezentace letos stála o řadu posil z NHL, zpoza Atlantiku ale přilétla spousta omluvenek. Další hráče „zavrhli“ stavitelé národního týmu.

21.  5.  2023 | |2 N/A
Petr Sobol
Hokejová reprezentaceNHLHokej
Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru mimo hru

Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru m…

V Edenu nebudou vzpomínat na uplynulou neděli v dobrém. Přišli o první místo v tabulce a taky o několik opor.

1.  5.  2023 |
Petr Sobol
Slavia PrahaFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com