Co bude po hattricích? 5 rekordů Jaromíra Jágra, na které cílí Alex Ovečkin

To, co znamená Jaromír Jágr pro český hokej, představuje Alexandr Ovečkin pro sbornou. Oba jsou ikonami i modlami svých hokejových národů, přepisují historii a boří milníky. A taky spolu tak trochu soupeří.

Jágr je nejlepším Evropanem, který kdy hrál v NHL. Patří mu většina rekordů a ty, co nemá, může ještě pokořit. Jenže věk je neúprosný, Jágrovi je už 44 let a jelikož se mu letos nevede podle představ, spekuluje se, že tato sezona může být jeho poslední.

To jednatřicetiletý Ovečkin je stále v plné síle, hladový a odhodlaný uspět. Zvládl překonat Jágrův rekord v počtu nastřílených hattricků, kterých má už 16, a útočí i na jeho další milníky. Pět dalších rekordů, které mu může vyfouknout, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Počet gólů

Jaromír Jágr Florida dres.jpg

Jágr se trefil v letošní sezoně zatím jen dvakrát a na kontě má aktuálně 751 branek. Ovečkin nastřílel už 12 gólů a dostal se na číslo 537. Na českého veterána mu chybí ještě něco přes dvě stovky branek, ovšem vzhledem k tomu, že v posledních třech sezonách pokaždé pokořil padesátigólovou hranici, tak je to meta, kterou by mohl překonat.

Stejně jako v play-off. Jágr dal ve vyřazovací fázi 78 gólů, ale moc dalších už zřejmě nepřidá. Ovečkin je na čísle 41, s Washingtonem každoročně útočí na Stanley Cup, a i tuto Jágrovu hranici by mohl pokořit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Počet vítězných gólů

Alex Ovečkin Washington.jpg

Výjimečnost obou hráčů se pozná i v tom, že umí rozhodovat zápasy. Jágr má na kontě už 133 vítězných branek a v tomto ohledu je suverénním králem celé NHL. Ale pozor, rozjetý Ovečkin rozhodl 92 utkání, letos dal čtyři vítězné góly a jednou by Jágra mohl překonat. A jak je to v play-off? Jágr dal 16 vítězných branek, Ovečkin zatím šest. I tady ho může dohnat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Počet gólů v přesilovkách

Jaromír Jágr Florida 4.jpg

Psala se sezona 2004/05. Jágr, tehdejší lídr New Yorku Rangers, dal 24 branek v prodloužení. Celkově jich má na kontě už 210 a dalších 24 v play-off.

Ovečkin mu ale dýchá na paty – hlavně tedy v přesilovkových gólech v základní části. Letos dal už čtyři a chybí mu jeden, aby se dostal na hranici 200. Ve vyřazovací fázi jich dal zatím 13. Zdá se, že v tomto srovnání Jágra brzy překoná.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Góly v prodloužení

Alex Ovečkin.jpg

Nikdo jiný nedal v prodloužení více gólů než český veterán, který v extra čase vstřelil už 19 branek. Ještě loni byl v tomto žebříčku druhý Patrik Eliáš, ale to už neplatí. V prodloužení totiž válí i hladový Ovečkin, který je už jedinou trefu za Jágrem. Je však zajímavé, že v play-off se v této pasáži hry ještě neprosadil, zatímco Jágr to zvládl už čtyřikrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Ted Lindsay Award

Jaromír Jágr fans.jpg

Oba hráči mají na kontě řadu prestižních ocenění. Triumfovali na mistrovství světa, Jágr vyhrál Stanley Cup, ale taky získal například pětkrát (Ovečkin jednou) Art Ross Trophy. Jednou obdržel i Hart Memorial Trophy, kterou Ovečkin vybojoval už třikrát. Ruský car je taky šestinásobným nejlepším střelcem NHL.

Oba získali shodně třikrát Ted Lindsay Award, kterou hráči udělují nejlepšímu a nejužitečnějšímu hokejistovi sezony. Jágr další zřejmě už nezíská, Ovečkin však může přidat k triumfům z let 2008 – 2010 další.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud