Vladislav Koutský (brankář)  Vladislav Koutský až do konce sezony 2014/15 pravidelně chytal puky v české druhé lize. V extralize zasáhl do zápasu pouze jednadvacetkrát. Než v roce 2015 poprvé zamířil na zahraniční angažmá ve druhé francouzské lize, kde hájil barvy celku Val Vanoise, hrál v tuzemské soutěži v Šumperku. Ročník 2016/17 už opět odchytal doma - ve třetí nejvyšší soutěži oblékal dres Kolína. V další sezoně se však vrátil zpět do Francie, kde podepsal roční kontrakt s třetiligovým klubem z Marseille. Od roku 2018 je hráčem Spartaku Choceň. Profimedia.cz
 Martin Lojek (obránce)  V sedmnácti letech se vydal Martin Lojek do Kanady, kde hrál tři roky v Bramptonu kanadskou juniorskou ligu. Po mistrovství světa strávil ročník na farmě v Rochesteru, aby mohl v následujících dvou sezonách odehrát pět utkání v NHL za Floridu. Do statistik si zapsal jednu asistenci. V roce 2008 se vrátil do vlasti – do Třince, kde střídavě působil až do sezony 2013/14 a v roce 2011 zvedl nad hlavu trofej pro vítěze extraligy. V ročníku 2014/15 oblékal dres slovenského Martina, pak se přesunul do Žďáru nad Sázavou, následně do Třebíče a v pak se stal opět hráčem třetiligového Žďáru nad Sázavou, kde působí také v aktuálním ročníku. Profimedia.cz
 Roman Polák (obránce)  Obránce Roman Polák strávil bronzovou sezonu před sedmnácti lety v kanadském Kootenay. Po mistrovství světa odehrál extraligový ročník za Vítkovice. Další dvě sezony pendloval mezi St. Louis a farmou v Peorii. Od roku 2009 byl stálicí v obraných řadách St. Louis. V roce 2014 se stěhoval do Toronta, o čtyři léta později začal hrát za Dallas, odkud se loni vrátil do Vítkovic. Profimedia.cz
 Martin Tůma (obránce)  Urostlý obránce Martin Tůma, který se nikdy neprobojoval do prvního týmu Floridy, býval opravdovým světoběžníkem. Mimo české extraligy si vyzkoušel slovinské prostředí v Jesenici, rakouský Dornibirner a anglický Nottingham. V sezoně 2010/11 působil v Českých Budějovicích a zahrál si extraligu, první ligu a dokonce i čtvrtou nejvyšší soutěž u nás. V ročníku 2013/14 válel první ligu v Mostě a po roční pauze, kdy se vůbec neobjevil na ledě, opět vyrazil do zámoří, kde působil v sezoně 2015/16 v soutěži SPHL v dresu celku Columbus Cottonmouth a posléze hrál za Danbury Titans v americké profesionální lize FPHL. V roce 2016 si dal opět roční pauzu a v ročníku 2019/20 už byl opět na ledě, tentokrát v týmu Danbury Hat Tricks, kde (zřejmě) ukončil kariéru. Profimedia.cz
22
Fotogalerie

17 let od poslední medaile juniorů. Kam to od té doby dotáhli Češi z bronzové dvacítky?

Na přelomu roku se v Kanadě uskuteční další mistrovství světa hokejistů do dvaceti let. Od posledního medailového úspěchu tuzemské reprezentace na tomto turnaji brzy uplyne už 17 let.

V roce 2005 přivezli Češi z Ameriky pod vedením trenéra Aloise Hadamczika bronzové medaile. Tehdejší výluka NHL zasáhla i do dění mistrovství světa juniorů. Severoamerické týmy, ale i některé evropské, mohly využít služeb hráčů, kteří by za normálních okolností už hráli v NHL. Vždyť za vítěznou Kanadu nastoupili třeba Phaneuf, Weber nebo nejužitečnější hráč turnaje Bergeron.

Ve stříbrném ruském výběru zase zářili Malkin s Ovečkinem, který byl společně s Kanaďanem Carterem a Čechem Rostislavem Oleszem nejlepším střelcem turnaje. Dalším tahounem Hadamczikova výběru byl Marek Schwarz, kterého direktoriát turnaje vyhlásil nejlepším brankářem a členem All-Star týmu.

Brzy to bude sedmnáct let a tehdejší junioři dnes jsou (nebo by měli být) na sklonku kariéry. Kam dospěla jejich sportovní dráha? Na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 23

Marek Schwarz (brankář)

Schwarz.jpg
Brankář Marek Schwarz v dresu St. Louis Blues. V NHL však během tří sezon odehrál jen šest zápasů. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: St. Louis Blues, 17. pozice, 2004

Po mistrovství světa  zůstal Marek Schwarz ještě jednu sezonu doma ve Spartě, poté se vydal za Atlantik. V NHL dostal ve třech po sobě jdoucích ročnících pouze šest příležitostí v týmu St. Louis Blues. Větší vytížení měl jen na farmě v Peorii, a tak se rozhodl vrátit domů.

Po návratu po něm sáhla Mladá Boleslav, kde působil tři sezony. Další zahraniční angažmá si vyzkoušel ve Finsku, jeden rok strávil v TPS Turku.  Pak chytal čtyři sezony v Liberci, kde ale zastával funkci brankáře číslo dvě a pendloval mezi extraligovým týmem a Benátkami nad Jizerou. Přesto v sezoně 2015/16 přispěl Bílým Tygrům k zisku mistrovského titulu.

Ročník 2016/17 strávil v dresu Znojma v mezinárodní lize EBEL, kde byl brankářskou jedničkou a chytal tam i v další sezoně. Pak se vrátil do Liberce, ale pouze pendloval mezi severočeskou metropolí a farmou klubu v Benátkách nad Jizerou. Od minulého ročníku je brankářem Mladé Boleslavi, ale v jejím dresu nastoupil jen do tří utkání.

Pokračování 3 / 23

Vladislav Koutský (brankář)

Vladislav Koutský.jpg
Vladislav Koutský odchytal na šampionátu dvacítek v roce 2005 jedno utkání, inkasoval jednu branku a přispěl k zisku bronzových medailí. Takto pak chytal o deset let později v sezoně 2014/15 v dresu Šumperku. (Foto: Profimedia.cz)

Nedraftován

Vladislav Koutský až do konce sezony 2014/15 pravidelně chytal puky v české druhé lize. V extralize zasáhl do zápasu pouze jednadvacetkrát.

Než v roce 2015 poprvé zamířil na zahraniční angažmá ve druhé francouzské lize, kde hájil barvy celku Val Vanoise, hrál v tuzemské soutěži v Šumperku. Ročník 2016/17 už opět odchytal doma - ve třetí nejvyšší soutěži oblékal dres Kolína. V další sezoně se však vrátil zpět do Francie, kde podepsal roční kontrakt s třetiligovým klubem z Marseille. Od roku 2018 je hráčem Spartaku Choceň.

Pokračování 4 / 23

Martin Lojek (obránce)

Martin Lojek.jpg
Martin Lojek je jedním z hráčů z bronzového týmu z roku 2005, kteří si posléze zahráli i v seniorské reprezentaci. Odehrál v ní osm utkání a dal jednu branku. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Florida Panthers, 105. pozice, 2003

V sedmnácti letech se vydal Martin Lojek do Kanady, kde hrál tři roky v Bramptonu kanadskou juniorskou ligu. Po mistrovství světa strávil ročník na farmě v Rochesteru, aby mohl v následujících dvou sezonách odehrát pět utkání v NHL za Floridu. Do statistik si zapsal jednu asistenci.

V roce 2008 se vrátil do vlasti – do Třince, kde střídavě působil až do sezony 2013/14 a v roce 2011 zvedl nad hlavu trofej pro vítěze extraligy. V ročníku 2014/15 oblékal dres slovenského Martina, pak se přesunul do Žďáru nad Sázavou, následně do Třebíče a v pak se stal opět hráčem třetiligového Žďáru nad Sázavou, kde působí také v aktuálním ročníku.

Pokračování 5 / 23

Roman Polák (obránce)

Roman Polák-Dallas.jpg
Obránce Roman Polák je jedním mála českých bronzových hochů z juniorského šampionátu v roce 2005, kteří si vybojovali stálé místo v NHL. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován:  St. Louis Blues, 180. pozice, 2004

Obránce Roman Polák strávil bronzovou sezonu před sedmnácti lety v kanadském Kootenay. Po mistrovství světa odehrál extraligový ročník za Vítkovice. Další dvě sezony pendloval mezi St. Louis a farmou v Peorii. Od roku 2009 byl stálicí v obraných řadách St. Louis. V roce 2014 se stěhoval do Toronta, o čtyři léta později začal hrát za Dallas, odkud se loni vrátil do Vítkovic.

Pokračování 6 / 23

Martin Tůma (obránce)

Martin Tůma.jpg
Martin Tůma býval hokejovým světoběžníkem a prošel neuvěřitelným množstvím klubů. Dva roky působil také v Českých Budějovicích. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Florida Panthers, 162. pozice, 2003

Urostlý obránce Martin Tůma, který se nikdy neprobojoval do prvního týmu Floridy, býval opravdovým světoběžníkem. Mimo české extraligy si vyzkoušel slovinské prostředí v Jesenici, rakouský Dornibirner a anglický Nottingham.

V sezoně 2010/11 působil v Českých Budějovicích a zahrál si extraligu, první ligu a dokonce i čtvrtou nejvyšší soutěž u nás. V ročníku 2013/14 válel první ligu v Mostě a po roční pauze, kdy se vůbec neobjevil na ledě, opět vyrazil do zámoří, kde působil v sezoně 2015/16 v soutěži SPHL v dresu celku Columbus Cottonmouth a posléze hrál za Danbury Titans v americké profesionální lize FPHL. V roce 2016 si dal opět roční pauzu a v ročníku 2019/20 už byl opět na ledě, tentokrát v týmu Danbury Hat Tricks, kde (zřejmě) ukončil kariéru.

Pokračování 7 / 23

Ladislav Šmíd (obránce)

Šmíd (Edmonton).jpg
Obránce Ladislav Šmíd strávil nejdelší část kariéry po bronzovém juniorském šampiontu v Edmontonu. V dresu Olejářů odkroutil osm sezon. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Anaheim Ducks, 9. pozice, 2004

Po světovém šampionátu dvacítek v roce 2005 zamířil Ladislav Šmíd za Atlantik, kde zvládl velmi slušnou sezonu na farmě Anaheimu v Portlandu. Pak následovala výměna do Edmontonu, kde odehrál plnohodnotný ročník. Po osmi letech v dresu Oilers byl v roce 2014 vyměněn do Calgary, kde však kvůli vážným problémům s krční páteří neodehrál v sezoně 2016/17 jediný zápas. Před ročníkem 2017/18 se vrátil do vlasti a upsal se Bílým Tygrům z Liberce, v jejichž dresu působí také současné sezoně.

Pokračování 8 / 23

Lukáš Bolf (obránce)

Lukáš Bolf.jpg
Jednou ze zastávek na hokejové cestě Lukáše Bolfa byly České Budějovice. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Pittsburgh Penguins, 169. pozice, 2003

Obránce Lukáš Bolf, který odešel do kanadské juniorky už v osmnácti letech, si v NHL nikdy nezahrál. Po mistrovství světa dvacítek se vrátil do vlasti, kde postupně oblékal dresy Vsetína, Sparty, Českých Budějovic či Třince. Po krátkém slovenském angažmá hrál v letech 2012 až 2015 v Kazachstánu, kde také jako dvojnásobný šampion s celkem Ertis Pavlodar ukončil profesionální kariéru.

Pokračování 9 / 23

Ondřej Šmach (obránce)

Ondřej Šmach.jpg
Obránce Ondřej Šmach spojil část kariéry také se slovenskou extraligou. V sezoně 2015/16 působil v dresu Banské Bystrice. (Foto: Profimedia.cz)

Nedraftován

Ve své bronzové sezoně před sedmnácti lety pendloval Ondřej Šmach mezi extraligovým Znojmem a tehdy druholigovou Kometou. Po mistrovství světa odehrál jednu sezonu dokonce ve čtyřech týmech, extraligu hrál ve Znojmě a Vsetíně a druhou ligu v Olomouci a Brně. Jeden rok strávil na Slovensku, jinak se přesunoval mezi českou extraligou a nižšími soutěžemi. V sezoně 2014/15 hrál v Karlových Varech, pak oblékal dres Banské Bystrice a Košic, od roku 2017 válel dva roky ve francouzském Amiens a odskočil si dokonce do australské ligy. Ročník 2019/20 strávil napůl v barvách Nových Zámků na Slovensku a ve francouzském Gapu. Nyní už druhým rokem válí v druholigové Skalici.

Pokračování 10 / 23

Michal Gulaši (obránce)

Michal Gulaši.jpg
Obránce Michal Gulaši tráví už šestou sezonu v Brně a Kometě pomohl ke dvěma mistrovským titulům. (Foto: Profimedia.cz)

Nedraftován

Další z beků, který vyrazil za moře ještě v dorosteneckém věku, je Michal Gulaši. Po bronzovém úspěchu se ale vrátil do Vítkovic, kde se usadil v základní sestavě prvního mužstva po dobu tří let. Poté působil tři roky ve Spartě a stejně dlouho byl v Karlových Varech.

V ročníku 2014/15 hrál ve švédském Södertälje, kde se jen těsně minul s Davidem Pastrňákem. Od sezony 2015/16 už jsme ho ale zase mohli vidět v extralize, kde hrál za Karlovy Vary. Potom udělal dobře, že v létě roku 2016 zamířil ze západu Čech do moravské metropole, protože s Kometou Brno vybojoval už dvakrát mistrovský titul.

Pokračování 11 / 23

Bedřich Köhler (útočník)

Bedřich Köhler.jpg
Největšího klubového úspěchu dosáhl Bedřich Köhler ve Zlíně, s nímž vybojoval v roce 2014 mistrovský titul. V Baťově městě působí i nyní. (Foto: Profimedia.cz)

Nedraftován

Bedřich Köhler je jedním z mnoha úspěšných vítkovických odchovanců, který se po juniorském mistrovství světa usadil v prvním týmu. Po třech letech přestoupil do nedalekého Zlína, kde působil až do konce sezony 2014/15. Pak změnil povětří a zamířil do Hradce Králové, odkud se v létě roku 2018 přestěhoval do Brna. Před nedávno ročníkem 2019/20 se vrátil do Zlína. V české extralize má na kontě 834 zápasů.

Pokračování 12 / 23

Zbyněk Hrdel (útočník)

Zbyněk Hrdel.jpg

Draftován: Tampa Bay Lighting, 286. pozice, 2003

Urostlý centr Zdeněk Hrdel odešel do Kanady poměrně brzy. Během šesti let v zámoří se ale nikdy nedočkal pozvánky do týmu Tampy Bay. Mimo juniorskou ligu si zahrál také v AHL.

Po návratu do vlasti nastupoval ve Spartě a Mladé Boleslavi. Pak hrál druhou nejvyšší soutěž v Berouně. V sezoně 2014/15 si zkusil maďarskou ligu v Dunaújvárosi a také třetí Německou ligu v Peitingu. Cestování se mu zřejmě zalíbilo, protože v létě roku 2015 opět měnil dres a zamířil do francouzského Amiens. Po sezoně mu tam ale vypršela smlouva a pak s hokejem sekl na pět let sekl. V aktuálním ročníku je na soupisce Milevska ve čtvrté lize.

Pokračování 13 / 23

David Krejčí (útočník)

Krejčí.jpg
David Krejčí se během let, jež následovaly po bronzu na mistrovství světa juniorů, mohl radovat i ze zisku Stanley Cupu. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Boston Bruins, 63. pozice, 2004

David Krejčí je bezesporu nejúspěšnějším členem bronzového juniorského týmu z roku 2005. V NHL má odehráno přes devět set zápasů, jednou vyhrál kanadské bodování play-off NHL a také oslavil zisk Stanley Cupu. Není divu, že byl donedávna jedním z nejlépe placeným a nejvíce respektovaných českých hokejistů v NHL. Před aktuálním ročníkem se vrátil domů a upsal se Olomouci.

Pokračování 14 / 23

Marek Kvapil (útočník)

Kvapil.jpg
Marek Kvapil se sice neprosadil v NHL, ale s Dynamem Moskva se dvakrát radoval ze zisku Gagarinova poháru pro vítěze KHL. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Tampa Bay Lightning, 163. pozice, 2005

Rodák ze Slovenské Ilavy poprvé nastoupil v české extralize v dresu Slavie ještě dva roky před bronzovým šampionátem. Od roku 2004 působil Marek Kvapil v Kanadě. Přestože byl v AHL velmi produktivní, v NHL nikdy nedostal šanci.

Po návratu do extraligy v roce 2008 hrál dvě sezony ve Vítkovicích. Po dalším roce v brněnské Kometě začal skákat přes mantinely v Rusku. Tři sezony strávil v moskevském Dynamu a poté hájil v KHL barvy Čerepovce,  záhřebského Medveščaku a Nižněkamsku. V létě roku 2016 se upsal Brnu a pomohl Kometě k mistrovskému titulu. Následně ale opět vrátil do Ruska, kde podepsal ročník kontrakt s Chabarovskem, který ale předčasně ukončil a dohodl se na smlouvě v Liberci. Od loňského léta roku 2019 byl hráčem Sparty, za niž ale odehrál jen čtyři zápasy a od té doby se na ledě neobjevil.

Pokračování 15 / 23

Petr Vrána (útočník)

Petr Vrána.jpg
Reprezentační kariéra Petra Vrány neskončila v národním týmu do 20 let. Za seniorskou reprezentaci odehrál dodnes 44 zápasů, ve kterých nastřílel sedm branek. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: New Jersey Devils, 42. pozice, 2003

Stejně jako David Krejčí je Petr Vrána rodákem ze Šternberku. Do Kanady odešel v dorosteneckém věku, po třech letech v juniorských soutěžích odehrál také tři sezony v AHL. Až v ročníku 2008/09 dostal šanci v NHL. V dresu New Jersey odehrál 16 utkání, ve kterých si připsal jeden gól.

Po návratu do extraligy oblékal dva roky Vítkovický dres. V sezoně 2011/12 začal hrát v KHL, nejprve v Chabarovsku, poté dva roky ve Lvu Praha a pak nastupoval za Atlant Mytišči a AK Bars Kazaň. V létě roku 2015 zamířil do Švédska a upsal se klubu Brynäs IF, odkud se po roce vrátil do vlasti a podepsal kontrakt ve Spartě. V průběhu ročníku 2018/19 se přesunul do Třince s ním vybojoval už dvakrát mistrovský titul. S Oceláři má podepsaný kontrakt do roku 2022.

Pokračování 16 / 23

Lukáš Kašpar (útočník)

Lukáš Kašpar-Litvínov.jpg
Lukáš Kašpar je litvínovským odchovancem a než v průběhu sezony 2019/20 zamířil do Mladé Boleslavi, vedl severočeský tým jako kapitán. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: San Jose Sharks, 22. pozice, 2004

V extralize poprvé nastoupil za Litvínov. Poté zkusil Lukáš Kašpar štěstí za Atlantikem, po jedné sezoně strávené v juniorské soutěži nastupoval převážně v AHL. V NHL si připsal pouze 16 startů, ve kterých zaznamenal dvě branky a dvě asistence.

Po návratu do Evropy odehrál jednu sezonu ve finském Oulu. Po zisku zlaté medaile na mistrovství světa 2010 působí v KHL - hrál v Astaně, Doněcku, Chanty-Mansijsku, Slovanu Bratislava, Dynamu Moskva. V roce 2018 se upsal mistrovské Kometě, ale v Brně nevydržel ani do konce sezony a vrátil se do Litvínova, kde hokejově vyrůstal. V průběhu ročníku 2019/20 se však přesunul do Mladé Boleslavi. V minulé sezoně odehrál sedm utkání ve francouzském Angletu.

Pokračování 17 / 23

Milan Hluchý (útočník)

Milan Hluchý.jpg
Jednou ze zastávek na hokejové cestě útočníka Milana Hluchého byl i Chomutov, kde hostoval v sezoně 2010/11 z Karlových Varů. (Foto: Profimedia.cz)

Nedraftován

Milan Hluchý ukončil kariéru v sezoně 2011/12, ale po čtyřech letech se ještě objevil ve čtvrté nejvyšší soutěži v dresu Slaného. Mimo jiné si také vyzkoušel hokej v kanadské juniorce, ale pouze jednu necelou sezonu. V extralize nastupoval od roku 2004 za Kladno, které ho často posílalo na hostování do nižších soutěží. Čtyři sezony si zahrál také v Karlových Varech, s nimiž vybojoval extraligový titul a stříbro.

Pokračování 18 / 23

Michal Borovanský (útočník)

Michal Borovanský.jpg
Kromě bronzu z juniorského světového šampionátu má Michal Borovanský ve sbírce úspěchů také extraligový titul, který vybojoval v dresu Slavie. V nejvyšší soutěži působil ještě v barvách Karlových Varů. (Foto: Profimedia.cz)

Nedraftován

Pražský rodák Michal Borovanský začínal s hokejem ve Slavii. V české nejvyšší soutěži odehrál pouhých 28 utkání, z nichž rovnou polovinu zvládl v dresu Slavie v sezoně 2007/08, takže se podepsal pod zisk mistrovského titulu. Častěji však nastupoval v nižších soutěžích nebo v zahraničí. Angažmá si vyzkoušel v Polsku, Francii nebo Německu. Od roku 2014 byl hráčem třetiligového klubu Kobra Praha, poslední tři sezony kariéry odehrál v Čáslavi.

Pokračování 19 / 23

Rostislav Olesz (útočník)

Olesz.jpg
Ještě v sezoně 2013/14 hrál Rostislav Olesz v zámoří, potom se však vrátil do české extraligy. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Florida Panthers, 7. pozice, 2004

Do extraligy nakoukl Rostislav Olesz už v patnácti letech v dresu Vítkovic. Před odletem do zámoří si zahrál ještě jednu sezonu za pražskou Spartu.

Na Floridě strávil šest sezon, ale nikdy nedokázal naplno rozvinout svůj potenciál. V NHL má odehráno 365 utkání. V sezoně 2013/14 se pokoušel ještě o comeback v dresu New Jersey, ale neprosadil se. Když nedostal žádnou zahraniční nabídku, vrátil se do mateřských Vítkovic. Nakrátko sice zamířil v roce 2015 do švýcarského klubu SCL Tigers, ale z rodinných důvodů se odcestoval zpět do vlasti. Oblékal dres Vítkovic a byl kapitánem týmu, před ročníkem 2019/20 se však dohodl na smlouvě v Olomouci, kde hraje dosud.

Pokračování 20 / 23

Michal Polák (útočník)

Michal Polák.jpg
Jen sedm utkání odehrál v extralize útočník Michal Polák. Všechny v dresu Plzně. (Foto: hcskoda.cz)

Nedraftován

Pražský rodák Michal Polák ukončil kariéru už v sezoně 2008/09, ve které nastupoval za třetiligové Klatovy. V české extralize nasbíral pouze sedm startů za Plzeň, jinak působil v nižších soutěžích. V sezoně se však překvapivě opět objevil na ledě v soutěžních zápasech, když v Plzeňské krajské soutěži (páté nejvyšší česká liga), oblékal dres klubu HC Klabava.

Pokračování 21 / 23

Michael Frolík (útočník)

Frolík.jpg
Michael Frolík odehrál v NHL 858 utkání, ve kterých si připsal na konto 384 kanadských bodů (159+225). V sezoně 2012/13 se radoval v Chicagu ze zisku Stanley Cupu. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: Florida Panthers, 10. pozice, 2006

Nejmladší člen tehdejšího bronzového výběru. Do extraligy zasáhl Michael Frolík už v šestnácti letech. Po draftu se vydal za Atlantik, kde odehrál ještě dvě sezony v juniorce. Po třech letech na Floridě byl vyměněn do Chicaga, kde dokonce vyhrál Stanley Cup. Dvě sezony působil společně s Ondřejem Pavelcem v kanadském Winnipegu a od ročníku 2015/16 byl hráčem Calgary Flames. Na začátku roku 2020 byl vyměněn do Buffala, v minulém ročníku se ještě marně pokoušel prosadit v Montrealu a nyní hájí barvy švýcarského Lausanne.

Pokračování 22 / 23

Jakub Petružálek (útočník)

Petružálek - pohár.jpg
Jakub Petružálek se v sezoně 2014/15 vrátil z KHL do české extraligy a pomohl Litvínovu k mistrovskému titulu. (Foto: Profimedia.cz)

Draftován: New York Rangers, 266. pozice, 2004

Šikovný útočník Jakub Petružálek začínal s extraligou v Litvínově. Tři sezony se snažil probojovat do NHL, ale vytěžil pouze dva starty za Carolinu Hurricanes, ve kterých si připsal jednu asistenci.

Po návratu do Evropy v roce 2009 odehrál dvě sezony ve finském klubu Lukko Rauma. Další čtyři ročníky válel v KHL, kde vystřídal dresy Chabarovsku, Dynama Moskva, Kazaně a Jekatěrinburgu. V průběhu sezony 2014/15 se z rodinných důvodů vrátil do mateřského Litvínova a udělal dobře, protože se na jejím konci radoval z mistrovského titulu.

Ročník 2015/16 začal ve švédském Örebrö odkud zamířil opět do KHL, konkrétně zpátky do moskevského Dynama. Pak se zase vrátil zpátky do české extraligy, v níž válel za Třinec. Od sezony 2018/19 znovu hraje za Litvínov.

Pokračování 23 / 23

Roman Červenka (útočník)

Červenka.jpg
Zářil v české extralize, zářil v KHL, ale v NHL byly výkony Romana Červenky zklamáním. Po jedné sezoně se se zámořskou soutěží rozloučil a vrátil se do Ruska. (Foto: Profimedia.cz)

Nedraftován

Slávistický odchovanec, který nebyl nikdy draftován, si vybral cestu na vrchol přes českou extraligu. Po životní sezoně a zisku zlaté medaile na mistrovství světa se vydal Roman Červenka do KHL. Dva roky hrál v Omsku, kde měl možnost potkat se s Jaromírem Jágrem.

V sezoně 2012/13, okořeněnou výlukou v NHL, zkusil své první zámořské angažmá. V dresu Calgary Flames nastoupil k 37 zápasům a připsal si sedmnáct bodů. Podle vedení nenaplnil očekávání, a tak se vrátil znovu do KHL, kde nastupoval za Petrohrad, s nímž v ročníku 2014/15 vybojoval Gagarinův pohár. Další sezonu strávil v Chomutově a od roku 2016 působí ve Švýcarsku. Dva roky hrál ve Fribourgu, pak hájil barvy klubu ZSC Lions a nyní už třetím rokem hraje v dresu Rapperswillu.

Doporučujeme

Články odjinud