Nejvíc finálových účastí  První finále NBA se hrálo v roce 1947. Od té doby poznala soutěž 71 šampionů. Nejvíc titulů vybojovali hráči Bostonu (17) a stejný počet jich má na kontě klub Los Angeles Lakers, který však suverénně vede v jiné kategorii. Lakers odehráli v NBA 32 finálových sérií, což je téměř polovina všech, jež byly dosud sehrány – konkrétně 42,1 procent. Je to suverénně nejvíc ze všech týmů, které se kdy objevily v soutěži. Basketbalisté Los Angeles jich 17 vyhráli a patnáctkrát odcházeli z palubovky jako poražení. V této bilanci jsou započítány i sezony, v nichž hráli Lakers ještě v Minneapolis, než se přestěhovali do LA (v roce 1960). Druhým v této statistice je Boston, který si zahrál finále „jen“ dvaadvacetkrát. Profimedia.cz

Nejvíc finálových účastí
První finále NBA se hrálo v roce 1947. Od té doby poznala soutěž 71 šampionů. Nejvíc titulů vybojovali hráči Bostonu (17) a stejný počet jich má na kontě klub Los Angeles Lakers, který však suverénně vede v jiné kategorii. Lakers odehráli v NBA 32 finálových sérií, což je téměř polovina všech, jež byly dosud sehrány – konkrétně 42,1 procent. Je to suverénně nejvíc ze všech týmů, které se kdy objevily v soutěži. Basketbalisté Los Angeles jich 17 vyhráli a patnáctkrát odcházeli z palubovky jako poražení. V této bilanci jsou započítány i sezony, v nichž hráli Lakers ještě v Minneapolis, než se přestěhovali do LA (v roce 1960). Druhým v této statistice je Boston, který si zahrál finále „jen“ dvaadvacetkrát. Profimedia.cz

 Nejvíc vítězných finálových sérií v řadě  Vyhrát dvakrát po sobě jakoukoli soutěž, to už vyžaduje hodně kvalitní a talentovaný tým. Zvítězit v ní třikrát v řadě, je už skoro nemožné. A když se to mančaftu podaří čtyřikrát, je to skoro zázrak. Dokáže-li takovou věc celek v nejkvalitnější basketbalové soutěži na světě, pak už je to snad víc než zázrak. Tým Boston Celtics to zvládl mezi lety 1959 – 1966 osmkrát! Šňůra mistrovských titulů mohla být ještě o dost delší. Celtics byli totiž mistři i v sezoně 1957 a pak i letech 1968 a 1969. Kdyby jim trofej neunikla v letech 1958 a 1967, mohla jejich série čítat třináct vítězství. I tak je to ale těžko opakovatelný a zřejmě nepřekonatelný výkon. Profimedia.cz
 Týmy bez finálové účasti  Ve více než sedmdesátileté historii NBA si zahrálo finále soutěže 27 týmů. Dosud však existuje šest klubů, jejichž fanoušci se ani jednou nedočkali finálové účasti. U některých je to celkem pochopitelné, protože jsou v soutěži relativně krátce, jiné však hrají ligu desítky let a na finále čekají stále marně. Los Angeles Clippers – 52 let v NBA Denver Nuggets – 46 let v NBA Charlotte Hornets – 34 let v NBA Minnesota Timberwolves – 33 let v NBA Memphis Grizzlies – 27 let v NBA New Orleans Pelicans – 20 let v NBA Profimedia.cz
 Nejvyšší televizní sledovanost  Finálový souboj v jakémkoli sportu je nejsledovanější akcí celé sezony. Platí to samozřejmě i pro NBA. Největší televizní sledovanost zaznamenala série mezi Chicagem Bulls a Utahem Jazz v roce 1998, v níž zvítězili v šesti zápasech Bulls a radovali se z dosud posledního titulu. Rating sledovanosti dosáhl tehdy na číslo 18,7, a to především díky fenomenálnímu Michaelu Jordanovi. Pro srovnání –  rating sledovanosti loňského finále  mezi Golden State Warriors a Boston Celtics vyšplhal na hodnotu 6,6. Profimedia.cz
 Finálové reprízy  Nedávná minulost (2015 až 2018) přinesla unikátní věc, která se dosud v NBA dosud nikdy nestala. Čtyřikrát v řadě na sebe narazily ve finále stejné celky, v tomto případě Cleveland Cavaliers a Golden State Warriors. Pouze osmkrát ve více než sedmdesát let dlouhé historii soutěže se stalo, že stejní soupeři spolu hráli dva roky za sebou.V minulosti si nejčastěji zopakovaly finále týmy Los Angeles Lakers a Bostonu Celtics, které se po roce setkaly v rozhodující sérii o titul hned čtyřikrát. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Čísla, která vás uzemní. 5 statistických faktů z finálových sérií NBA, o nichž jste asi nevěděli

Jsme uprostřed 77. ročníku nejslavnější basketbalové soutěže světa. Po čtyřech letech obhajují mistrovský titul hráči Golden State Warriors. V roce 2019 se jim to nepovedlo, zvládnou to letos?

Basketbalová NBA je tradiční soutěž, která má za sebou velmi bohatou historii. Pojďme teď do ní nahlédnout - konkrétně na finálové série, v nichž se v minulosti rozhodovalo o vítězích. V následujících kapitolách najdete pět věcí, které o soubojích posledních dvou celků v soutěži nejspíš nevíte.

Pokračování 2 / 6

Nejvíc finálových účastí

Steve Nash.jpg

První finále NBA se hrálo v roce 1947. Od té doby poznala soutěž 71 šampionů. Nejvíc titulů vybojovali hráči Bostonu (17) a stejný počet jich má na kontě klub Los Angeles Lakers, který však suverénně vede v jiné kategorii.

Lakers odehráli v NBA 32 finálových sérií, což je téměř polovina všech, jež byly dosud sehrány – konkrétně 42,1 procent. Je to suverénně nejvíc ze všech týmů, které se kdy objevily v soutěži. Basketbalisté Los Angeles jich 17 vyhráli a patnáctkrát odcházeli z palubovky jako poražení. V této bilanci jsou započítány i sezony, v nichž hráli Lakers ještě v Minneapolis, než se přestěhovali do LA (v roce 1960). Druhým v této statistice je Boston, který si zahrál finále „jen“ dvaadvacetkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Nejvíc vítězných finálových sérií v řadě

Boston Celtics.jpg

Vyhrát dvakrát po sobě jakoukoli soutěž, to už vyžaduje hodně kvalitní a talentovaný tým. Zvítězit v ní třikrát v řadě, je už skoro nemožné. A když se to mančaftu podaří čtyřikrát, je to skoro zázrak. Dokáže-li takovou věc celek v nejkvalitnější basketbalové soutěži na světě, pak už je to snad víc než zázrak. Tým Boston Celtics to zvládl mezi lety 1959 – 1966 osmkrát!

Šňůra mistrovských titulů mohla být ještě o dost delší. Celtics byli totiž mistři i v sezoně 1957 a pak i letech 1968 a 1969. Kdyby jim trofej neunikla v letech 1958 a 1967, mohla jejich série čítat třináct vítězství. I tak je to ale těžko opakovatelný a zřejmě nepřekonatelný výkon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Týmy bez finálové účasti

10. Charlotte Bobcats.jpg

Ve více než sedmdesátileté historii NBA si zahrálo finále soutěže 27 týmů. Dosud však existuje šest klubů, jejichž fanoušci se ani jednou nedočkali finálové účasti. U některých je to celkem pochopitelné, protože jsou v soutěži relativně krátce, jiné však hrají ligu desítky let a na finále čekají stále marně.

Los Angeles Clippers – 52 let v NBA
Denver Nuggets – 46 let v NBA
Charlotte Hornets – 34 let v NBA
Minnesota Timberwolves – 33 let v NBA
Memphis Grizzlies – 27 let v NBA
New Orleans Pelicans – 20 let v NBA

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Nejvyšší televizní sledovanost

Jordan, Pippen, Rodman.jpg

Finálový souboj v jakémkoli sportu je nejsledovanější akcí celé sezony. Platí to samozřejmě i pro NBA.

Největší televizní sledovanost zaznamenala série mezi Chicagem Bulls a Utahem Jazz v roce 1998, v níž zvítězili v šesti zápasech Bulls a radovali se z dosud posledního titulu. Rating sledovanosti dosáhl tehdy na číslo 18,7, a to především díky fenomenálnímu Michaelu Jordanovi. Pro srovnání – rating sledovanosti loňského finále mezi Golden State Warriors a Boston Celtics vyšplhal na hodnotu 6,6.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Finálové reprízy

Golden State - Cleveland.jpg

Nedávná minulost (2015 až 2018) přinesla unikátní věc, která se dosud v NBA dosud nikdy nestala. Čtyřikrát v řadě na sebe narazily ve finále stejné celky, v tomto případě Cleveland Cavaliers a Golden State Warriors.

Pouze osmkrát ve více než sedmdesát let dlouhé historii soutěže se stalo, že stejní soupeři spolu hráli dva roky za sebou.V minulosti si nejčastěji zopakovaly finále týmy Los Angeles Lakers a Bostonu Celtics, které se po roce setkaly v rozhodující sérii o titul hned čtyřikrát.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud