Tomáš Šťástka  Obránce Tomáš Šťástka získal během profesionální kariéry jednu trofej, a tou se stal pohár pro vítěze kazašské nejvyšší soutěže. Ostravský odchovanec se poprvé objevil v české první lize v sezoně 1997/98 a v dresu Baníku odehrál čtyři sezony. Následně odešel do Izraele, kde strávil necelé dva roky a pak zamířil do své fotbalové země zaslíbené. Nejdříve zakotvil v klubu Irtyš Pavlodar, s nímž vyhrál v roce 2003 kazašskou ligu, po dvou letech se přesunul do Yesilu Bogatyr. V součtu odehrál v Premier lize 97 utkání, což z něj v tomto ohledu dělá druhého nejlepšího Čecha v této soutěži. Profimedia.cz

Tomáš Šťástka
Obránce Tomáš Šťástka získal během profesionální kariéry jednu trofej, a tou se stal pohár pro vítěze kazašské nejvyšší soutěže. Ostravský odchovanec se poprvé objevil v české první lize v sezoně 1997/98 a v dresu Baníku odehrál čtyři sezony. Následně odešel do Izraele, kde strávil necelé dva roky a pak zamířil do své fotbalové země zaslíbené. Nejdříve zakotvil v klubu Irtyš Pavlodar, s nímž vyhrál v roce 2003 kazašskou ligu, po dvou letech se přesunul do Yesilu Bogatyr. V součtu odehrál v Premier lize 97 utkání, což z něj v tomto ohledu dělá druhého nejlepšího Čecha v této soutěži. Profimedia.cz

 Jakub Chleboun  Stoper Jakub Chleboun začínal kariéru v pražské Slavii a v české nejvyšší soutěži odehrál 89 utkání. V kazašské Premier Lize jich zvládl jen o osm méně. V dresech Uralsku, Irtyše a Karagandy nastřílel úctyhodných devět branek a k nim přidal dvě nahrávky. Na východ odešel v roce 2012 z Hradce Králové. Profimedia.cz
 Lukáš Droppa  Záložník Lukáš Droppa je fotbalovým světoběžníkem. Hrával v Baníku Ostrava, v polské Wroclawi, působil v Rusku, v Turecku a na Slovensku. Do Kazachstánu odešel v létě roku 2018 ze Slovanu Bratislava. V Karagandě ale vydržel jen rok, odehrál 24 utkání, zaznamenal dvě gólové přihrávky a tři žluté karty, načež zamířil do Rumunska. Profimedia.cz
 Martin Klein  Martin Klein debutoval v elitní české lize už ve velmi nízkém věku. V sezoně 2000/01 naskočil do jednoho zápasu v dresu Sparty. Převážnou část kariéry ale působil v Teplicích a vyzkoušel si i zahraniční angažmá. Působil v Turecku, v Maďarsku a v letech 2016 a 2017 hrál také za kazašské kluby Kaysar a FK Žetysu. V tamní nejvyšší soutěži odehrál 66 zápasů, vstřelil jeden gól a zaznamenal jednu asistenci. Profimedia.cz
 Štěpán Kučera  Žádný český fotbalista toho v kazašské nejvyšší soutěži neodehrál tolik jako Štěpán Kučera, jenž za Irtyš Pavlodar a Tobol Kostanaj zvládl 108 zápasů, vstřelil jeden gól a k němu přidal jednu asistenci. Předtím urostlý stoper několik let působil v Belgii a hrál také v Jablonci či Spartě, se kterou v roce 2007 získal titul. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Cílová stanice: Kazachstán. 8 známých českých fotbalistů, kteří si zahráli v kazašské lize

Jsou destinace a soutěže, po kterých každý fotbalista touží. Málokomu se ale podaří oblékat dres Interu Milán, Realu Madrid či Manchesteru United, nebo hrát v německé Bundeslize. Spousta hráčů se tak mnohdy ocitne i tam, kde to na začátku kariéry rozhodně neplánovali. Třeba v Kazachstánu.

Český trenér Michal Bílek byl mezi lety 2019 a 2020 lodivodem reprezentace Kazachstánu a vedl též celek Astany v tamní Premier Lize. Tuto nejvyšší soutěž dosud okusilo 27 českých hráčů. V následujících kapitolách najdete známé tuzemské borce, kteří v ní také zanechali stopu.

Pokračování 2 / 9

Tomáš Šťástka

Tomáš Šťástka.jpg

Obránce Tomáš Šťástka získal během profesionální kariéry jednu trofej, a tou se stal pohár pro vítěze kazašské nejvyšší soutěže. Ostravský odchovanec se poprvé objevil v české první lize v sezoně 1997/98 a v dresu Baníku odehrál čtyři sezony. Následně odešel do Izraele, kde strávil necelé dva roky a pak zamířil do své fotbalové země zaslíbené. Nejdříve zakotvil v klubu Irtyš Pavlodar, s nímž vyhrál v roce 2003 kazašskou ligu, po dvou letech se přesunul do Yesilu Bogatyr. V součtu odehrál v Premier lize 97 utkání, což z něj v tomto ohledu dělá druhého nejlepšího Čecha v této soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Jakub Chleboun

Jakub Chleboun.jpg

Stoper Jakub Chleboun začínal kariéru v pražské Slavii a v české nejvyšší soutěži odehrál 89 utkání. V kazašské Premier Lize jich zvládl jen o osm méně. V dresech Uralsku, Irtyše a Karagandy nastřílel úctyhodných devět branek a k nim přidal dvě nahrávky. Na východ odešel v roce 2012 z Hradce Králové.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Lukáš Droppa

Lukáš Droppa1.jpg

Záložník Lukáš Droppa je fotbalovým světoběžníkem. Hrával v Baníku Ostrava, v polské Wroclawi, působil v Rusku, v Turecku a na Slovensku. Do Kazachstánu odešel v létě roku 2018 ze Slovanu Bratislava. V Karagandě ale vydržel jen rok, odehrál 24 utkání, zaznamenal dvě gólové přihrávky a tři žluté karty, načež zamířil do Rumunska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Martin Klein

Martin Klein1.jpg

Martin Klein debutoval v elitní české lize už ve velmi nízkém věku. V sezoně 2000/01 naskočil do jednoho zápasu v dresu Sparty. Převážnou část kariéry ale působil v Teplicích a vyzkoušel si i zahraniční angažmá. Působil v Turecku, v Maďarsku a v letech 2016 a 2017 hrál také za kazašské kluby Kaysar a FK Žetysu. V tamní nejvyšší soutěži odehrál 66 zápasů, vstřelil jeden gól a zaznamenal jednu asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Štěpán Kučera

Štěpán Kučera1.jpg

Žádný český fotbalista toho v kazašské nejvyšší soutěži neodehrál tolik jako Štěpán Kučera, jenž za Irtyš Pavlodar a Tobol Kostanaj zvládl 108 zápasů, vstřelil jeden gól a k němu přidal jednu asistenci. Předtím urostlý stoper několik let působil v Belgii a hrál také v Jablonci či Spartě, se kterou v roce 2007 získal titul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Ondřej Kúdela

Ondřej Kúdela2.jpg

V roce 2007 byl členem české dvacítky, která na mistrovství světa vybojovala stříbro. Poté se zkoušel prosadit ve Spartě, ale na Letné moc prostoru nedostal. Hrál také v Mladé Boleslavi a v Liberci, odkud v sezoně 2017/18 zamířil do Slavie, s níž vybojoval tři tituly a zahrál si i Ligu mistrů. Málokdo si už dnes vzpomene na to, že Ondřej Kúdela má za sebou i půlroční angažmá v kazašském týmu Ordabasy, za který si v roce 2014 připsal do statistik 14 startů a dvě žluté karty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Ondřej Kušnír

Ondřej Kušnír1.jpg

Šestnáct zápasů, dva góly a tři asistence - to je bilance, kterou má na kontě v kazašské nejvyšší soutěži Ondřej Kušnír, jenž v roce 2014 odešel z Liberce do týmu Tobol Kostanaj. Dříve působil i ve Spartě a po krátké anabázi v Kazachstánu okusil taky angažmá v Olomouci či Dukle. Hrál i v Bukurešti, následně v Třinci a nyní je hráčem Slavoje Bruntál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Egon Vůch

Egon Vůch.jpg

Egon Vůch získal nálepku problémového hráče. Kdo ví, kde by dnes byl, kdyby se dokázal soustředit jen na fotbal. V roce 2015 odešel z Teplic do Plzně, na západě Čech ale neprorazil. Zkoušel to i v Liberci a v roce 2017 zamířil do Kazachstánu – konkrétně do týmu Tobol Kostanaj. Poté hrál i za Karagandu a po návratu domů posílil Příbram, odkud pak odešel do Domažlic, kde hraje dosud. V Kazachstánu si připsal na konto 35 ligových startů, pět branek a stejný počet nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud