Tomáš Černý  Brankář Tomáš Černý odchytal v české lize jediný zápas – v sezoně 2004/05 za Olomouc. Bývalý mládežnickým reprezentantem a působil také v Řecku a ve Skotsku. Necelých padesát ligových startů si připsal na konto i v týmu CSKA Sofia.
 David Jablonský  Obránce David Jablonský odehrál v nejvyšší české soutěži 84 zápasů, ve kterých dal sedm branek. Všechny starty si připsal v dresu Teplic, odkud v roce 2016 zamířil do Tomsku. Od léta roku 2019 nastupuje za polskou Cracovii, předtím ale hrával rok a půl za Levski Sofia. V dresu bulharského klubu si zapsal do statistik 49 ligových utkání.
 Tomáš Jirsák  Trojnásobný šampion polské ligy s Wislou Krakov na domácí scéně působil v Hradci Králové a Teplicích. Hrál také v Kazachstánu a několik let pobyl v Bulharsku, kde oblékal dres Plovdivu, za který odehrál 68 ligových zápasů. Žádný jiný český fotbalista jich v tamní nejvyšší soutěži nezvládl víc.
 Přemysl Kovář  Gólman, jenž je v současné době trojkou Slavie, přišel do Edenu téměř před šesti lety. Sešívaní bývalého brankáře Liberce přivedli z bulharské Varny, za kterou odchytal dvanáct ligových zápasů. Kromě toho působil Přemysl Kovář i v Řecku nebo Izraeli.
5
Fotogalerie

Cílová stanice: Bulharsko. 5 známých českých fotbalistů, kteří si zahráli v tamní nejvyšší soutěži

Jsou destinace a soutěže, po kterých každý fotbalista touží. Málokomu se ale podaří oblékat dres Interu Milán, Realu Madrid či Manchesteru United, nebo hrát v německé Bundeslize. Spousta hráčů se tak mnohdy ocitne i tam, kde to na začátku kariéry rozhodně neplánovali. Třeba v Bulharsku.

Pavel Vrba byl nějaký čas trenérem Ludogorce, ale nebyl jediným českým vyslancem v bulharské nejvyšší soutěži. V tamní Efbet Lize sice momentálně žádný Čech nehraje, dříve tam však působili tuzemští hráči. Jména a příběhy pěti nejznámějších borců najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

David Bystroň

David Bystroň Bul.jpg

V roce 2004 získal David Bystroň mistrovský titul s Baníkem, odkud o čtyři léta později odešel do týmu Levski Sofia, s nímž v sezoně 2008/09 vyhrál bulharský titul a po necelém roce zamířil do Plzně, se kterou si zahrál i Ligu mistrů. Působil také ve Švýcarsku, kde v roce 2017 spáchal sebevraždu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Tomáš Černý

Černý-CSKA.jpg

Brankář Tomáš Černý odchytal v české lize jediný zápas – v sezoně 2004/05 za Olomouc. Bývalý mládežnickým reprezentantem a působil také v Řecku a ve Skotsku. Necelých padesát ligových startů si připsal na konto i v týmu CSKA Sofia.

Pokračování 4 / 6

David Jablonský

David Jablonský Bul.jpg

Obránce David Jablonský odehrál v nejvyšší české soutěži 84 zápasů, ve kterých dal sedm branek. Všechny starty si připsal v dresu Teplic, odkud v roce 2016 zamířil do Tomsku. Od léta roku 2019 nastupuje za polskou Cracovii, předtím ale hrával rok a půl za Levski Sofia. V dresu bulharského klubu si zapsal do statistik 49 ligových utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Tomáš Jirsák

Tomáš Jirsák1.jpg

Trojnásobný šampion polské ligy s Wislou Krakov na domácí scéně působil v Hradci Králové a Teplicích. Hrál také v Kazachstánu a několik let pobyl v Bulharsku, kde oblékal dres Plovdivu, za který odehrál 68 ligových zápasů. Žádný jiný český fotbalista jich v tamní nejvyšší soutěži nezvládl víc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Přemysl Kovář

Přemysl Kovář41.jpg

Gólman, jenž je v současné době trojkou Slavie, přišel do Edenu téměř před šesti lety. Sešívaní bývalého brankáře Liberce přivedli z bulharské Varny, za kterou odchytal dvanáct ligových zápasů. Kromě toho působil Přemysl Kovář i v Řecku nebo Izraeli.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud