Chára, Hossa, Michálek, Kubalík a další. Toto je 8 největších trejdů v historii Ottawy Senators

Ottawa Senators je jedním z klubů, ve kterém se to čas od času pořádně hýbe. Zatím posledním hráčem, který odešel z hlavního města Kanady, se stal v červenci americký útočník AlexDeBrincat, který zamířil do Detroitu. Na oplátku získal klub dva hráče Red Wings a dva výběry v draftu 2024. Zdaleka ale nešlo o první větší obchod v historii klubu.

Ottawa už mnohokrát mohutně měnila hráče. Připomeňte si osm velkých trejdů, které tento klub v minulosti uskutečnil. Najdete je v následujících kapitolách. Zajímavé je, že ve značné části z nich figurují čeští či slovenští hokejisté.

Pokračování 2 / 9

Červen 2001: Alexej Jašin ↔ Zdeno Chára, Bill Muckalt a výběr v prvním kole draftu z roku 2001 (Jason Spezza)

Zdeno Chára (2).jpg
Slovenský obránce Zdeno Chára byl součástí velkého trejdu Ottawy s New Yorkem Islanders. Jeho angažmá se Senátorům náramně vyplatilo. (Foto: Profimedia.cz)

V červnu roku 2001 se lidé, zodpovědní za složení týmu v New Yorku Islanders, museli zbláznit. Dopustili totiž, aby z klubu odešel slovenský obr Zdeno Chára. Tehdy čtyřiadvacetiletý bek byl vyměněn do Ottawy spolu s Billem Muckaltem. Současně klub pustil Senátorům výběr v prvním kole draftu.

Opačným směrem putoval ruský útočník Alexej Jašin, jenž byl tehdy zkušeným a uznávaným hráčem. Během sedmi sezon, které strávil v kanadském klubu, se pyšnil průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Za Ottawu odehrál 504 zápasů a nasbíral 491 bodů.

Po trejdu se Chára vyprofiloval v jednoho z nejlepších a nejvytíženějších obránců v NHL, který trávil na ledě v průměru 25 minut za zápas. V Ottawě odkroutil čtyři sezony, odehrál 299 utkání a připsal si do statistik 146 bodů, pak zamířil do Bostonu, kde pomohl v roce 2011 vybojovat Stanley Cup. Za volbu v prvním kole draftu, kterou dostali za Jašina, si Senators navíc vybrali ještě v témže roce jako druhého v pořadí Jasona Spezzu, který byl oporou týmu až do konce sezony 2013/14.

Islanders nakonec nad obchodem hořce zaplakali. Jašin odehrál v dresu Ostrovanů jen pět sezon, ale protože v klubu podepsal dlouhodobý a lukrativní kontrakt, pobíral roční mzdu ve výši 2,2 milionu dolarů i když v roce 2007 opustil NHL, a to až do roku 2014. To už byl ale dvě léta ve sportovním důchodu…

Pokračování 3 / 9

Srpen 2005: Marián Hossa a Greg de Vries ↔ Dany Heatley

Dany Heatley-Ottawa.jpg
Kanadský útočník Dany Heatley nastřílel v prvních dvou sezonách po trejdu z Atlanty v dresu Ottawy rovných padesát gólů. (Foto: Profimedia.cz)

Talentovaný kanadský útočník Dany Heatley se stal v draftu roku 2000 kořistí Atlanty Trashers, která si ho vybrala jako druhého hráče v celkovém pořadí. Nadaný hokejista si však v září roku 2003 pořádně zkomplikoval život. Řídil příliš rychle své Ferrari 360, narazil do zdi a při nehodě zahynul jeho spoluhráč Dan Snyder. Heatley byl odsouzen podmínečně na tři roky a mocně toužil po tom, aby vypadl z Atlanty pryč.

Trashers našli partnera ochotného měnit v Ottawě. Klub prahl po slovenském forvardovi Mariánovi Hossovi, kterého díky trejdu získal. K němu dostal od Senátorů navrch ještě kanadského beka Grega de Vriese.

Heatley se Ottavě vyplatil. V prvních dvou sezonách v dresu Senátorů nastřílel v základní části rovných padesát gólů a nasbíral přes sto kanadských bodů. Dodnes je jediným hráčem klubu, jemuž se to podařilo. Když se však v sezoně 2008/09 stal trenérem mužstva Cory Clouston, nepadli si s Heatleym do oka, což vyvrcholilo hráčovým plivancem na kouče a odchodem do San Jose, kde jeho výkony začaly stagnovat a postupně i uvadat.

Pokračování 4 / 9

Září 2009: Dany Heatley ↔ Milan Michálek, Jonathan Cheechoo

Michálek Milan.jpg
Český útočník Milan Michálek byl součástí výměny mezi San Jose Sharks a Ottawou Senators v roce 2009. Hlavní hvězdou trejdu byl Dany Heatley. (Foto: Profimedia.cz)

Antipatie mezi koučem Corym Cloustonem a útočníkem Danym Heatleym byly natolik velké, že trejd zlobivého dítěte kanadského hokeje se stal nevyhnutelný. Před startem sezony 2009/10 se Ottawa dohodla na výměně s Edmontonem, odkud měli do klubu za Heatleyho zamířit tři hráči – Dustin Penner, Andrew Cogliano a Ladislav Šmíd. Jenže Heatley si postavil hlavu a přestup k Olejářům odmítl.

Generální manažer Senators Bryan Murray byl tedy nucen sáhnout k plánu B a Heatley se stěhoval do San Jose. Opačným směrem putovali útočníci Jonathan Cheechoo a Milan Michálek.

Cheechoo, který v sezoně 2005/06 dokázal nastřílet v dresu Sharks v základní části soutěže 56 branek, se však v Ottavě neprosadil. Odehrál tam svých posledních 61 utkání v NHL, v nichž dal jen pět gólů a následně už jen působil ve farmářském týmu než v sezoně 2013/14 odešel do KHL, kde hrál v dresu Záhřebu, Minsku a ve Slovanu Bratislava. To Milan Michálek se stal na sedm let nepostradatelnou personou Senators.

Pokračování 5 / 9

Duben 2013: Ben Bishop ↔ Cory Conacher a výběr ve čtvrtém kole draftu z roku 2013 (Tobias Lindberg)

Ben Bishop-Ottawa.jpg
Brankář Ben Bishop z Ottawy a Cory Conacher z Tampy Bay si jen pár týdnů po pořízení tohoto záběru vyměnili dresy. (Foto: Profimedia.cz)

V sezoně 2012/13 museli Senátoři učinit nelehké rozhodnutí. Měli kvalitního a zkušeného gólmana Craiga Andersona a vedle něho dva z nejtalentovanějších mladých brankářů v NHL – Bena Bishopa a Robina Lehnera. Bylo jasné, že tři ambiciózní kohouti v jednom brankovišti dlouho vydržet nemohou, proto se v Ottawě rozhodli, že si ponechají Andersona s Lehnerem a dvoumetrového obra Bishopa pustí jinam, konkrétně do Tampy Bay. Nebylo to dobré rozhodnutí.

V kanadském klubu si prý nedovedli představit, že by se Bishop mohl někdy stát jedním z nejlepších gólmanů v NHL. Stejně tak nikoho v Ottawě ani v nejhorším snu nenapadlo, že by Cory Conacher, který přišel jako náhrada, mohl tak zásadně zklamat. V dresu Tampy Bay byl totiž vážným aspirantem na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony, ale po přestupu šly jeho výkony rapidně dolů. Hned v následující sezoně ho Senators pustili do Buffala a pak přes New York Islanders a farmářské týmy doputoval přes švýcarský Bern zpátky do Tampy Bay.

To Bishop se v Tampě etabloval na tři sezony v nezpochybnitelnou jedničku mezi tyčemi a vyrostl v jednoho z nejlepších brankářů v NHL. Z této pozice ho vystrnadil až v ročníku 2016/17 ruský mladík Andrej Vasilevkij.

Pokračování 6 / 9

Červenec 2013: Jakob Silfverberg, Stefan Noesen a výběr v prvním kole draftu z roku 2014 (Nick Ritchie) ↔ Bobby Ryan

Bobby Ryan.jpg
Američan Bobby Ryan měl v Ottawě nahradit dlouholetou oporu týmu Švéda Daniela Alfredssona. (Foto: Profimedia.cz)

Když odešel v létě roku 2013 jako volný hráč do Detroitu Daniel Alfredsson, v Ottawě hledali za dlouholetého vůdce a tahouna týmu náhradu. A byli ochotni na oplátku nabídnout hodně. Nakonec padla volba na amerického forvarda Bobbyho Ryana z Anaheimu.

Obchod se uskutečnil a Senátoři za Ryana obětovali hned dva perspektivní hráče – Jakoba Silfverberga a Stefana Noesena. K nim klub přidal ještě výběr v prvním kole draftu v roce 2014, v němž Anaheim sáhl po desátém borci v celkovém pořadí – Nicku Ritchiem.

Těžko říct, kdo na trejdu víc vydělal. Zatímco Ryan, který podepsal se Senátory sedmiletý kontrakt v hodnotě 50,75 milionu dolarů, pendloval mezi druhou a třetí pětkou, Noesena Ducks vytrejdovali do New Jersey Devils, Ritchie už v NHL nehraje a pouze Silfverberg se zařadil k oporám mužstva.

Pokračování 7 / 9

Únor 2016: Jared Cowen, Colin Greening, Milan Michálek, Tobias Lindberg a výběr ve druhém kole z draftu roku 2017 (Eemeli Räsänen)  Dion Phaneuf, Matt Frattin, Casey Bailey, Ryan Rupert, Cody Donaghey

Michálek - Phaneuf.jpg
Takhle si to rozdávali na ledě Milan Michálek z Ottawy a Dion Phaneuf z Toronta v lednu roku 2015. Téměř přesně o rok později se oba stali součástí ohromné výměny mezi oběma kanadskými kluby. (Foto: Profimedia.cz)

Senators byli před sedmi lety aktéry megavýměny s Torontem Maple Leafs, v níž byl hlavní personou obránce Dion Phaneuf. Devátý výběr z draftu v roce 2003 putoval po šesti letech v dresu Javorových listů, jež vedl jako kapitán, do Ottawy. Doprovodili ho čtyři další spoluhráči – bek Cody Donaghey a útočníci Matt Frattin, Casey Bailey a Ryan Rupert.

Opačným směrem zamířili forvardi Colin Greening, Tobias Lindberg a Milan Michálek spolu se zadákem Jaredem Cowenem. K nim získalo Toronto ještě právo na výběr v druhém kole draftu v roce 2017. Tento obchod je dodnes jedním z největších v historii klubu.

Od Phaneufa si v Ottawě hodně slibovali, ale jeho angažmá bylo velkým zklamáním. Ze zbylých čtyř příchozích jen Bailey odehrál za Senators sedm utkání. Na druhé straně si zahráli v dresu Toronta všichni tři vytrejdovaní, ale žádný z nich tam díru do světa neudělal.

Pokračování 8 / 9

Září 2018: Erik Karlsson, Francis Perron ↔ Josh Norris, Chris Tierney, Rudolfs Balcers, Dylan DeMelo a výběr ve druhém kole draftu z roku 2019 a tři podmíněné výběry v draftech v letech 2020 až 2022

Erik Karlsson.jpg
Dlouhá léta byl největší hvězdou Ottawy obránce Erik Karlsson. Senators však svého kapitána poslali v roce 2018 v rámci megatrejdu sedmi hráčů do San Jose. (Foto: Profimedia.cz)

Švédského obránce Erika Karlssona chtěl mít před pár lety v týmu každý trenér v NHL. Špičkový ofenzivní bek hrál v Ottawě od sezony 2009/10 a od roku 2014 byl kapitánem týmu. Během devíti let v klubu získal dvakrát Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. O jeho odchodu se ale mluvilo několik let, až v roce 2018 se Senators domluvili se San Jose. Do obřího trejdu bylo zapojeno sedm borců a kanadský klub získal jako bonus několik (podmíněných) výběrů v draftech až do roku 2022.

Karlsson měl v San Jose doplnit dalšího nesmírně produktivního obránce - Brenta Burnse. Ne, že by nenaplnil očekávání, ale přece jen se od něho čekalo o něco víc. To Francis Perron, který ho doprovodil z Ottawy, se na ledě v NHL nikdy neobjevil. Chris Tierney strávil v dresu Senators čtyři sezony a nyní hájí barvy New Jersey Devils.

Pokračování 9 / 9

Červenec 2023: Alex DeBrincat ↔ Dominik Kubalík, Donovan Sebrango a dva podmíněné výběry v prvním a čtvrtém kole draftu v roce 2024

Dominik Kubalík-Ottawa.jpg
Dominik Kubalík vstoupil do NHL ve velkém stylu v dresu Chicaga, dařilo se mu také po odchodu do Detroitu. Letos v létě se stal součástí velké výměny v níž byl hlavní hvězdou Alex DeBrincat. (Foto: Profimedia.cz)

Jako devětatřicátý šel na řadu v draftu roku 2016 americký útočník Alex DeBrincat, po němž sáhlo Chicago. Jen 171 centimetrů vysoký hráč vyvažuje fyzický handicap vynikajícím bruslením, dynamikou, skvělými technickými dovednostmi a perfektním střeleckým instinktem.

O tom, jak obrovský potenciál v něm vězí, svědčí statistická čísla. V NHL odehrál 470 utkání a posbíral 393 bodů (199+194). Hráče jeho kvalit vyvážili letos v létě hned dva borci Detroitu, k nimž Red Wings přihodili ještě dva (podmíněné) výběry v nejbližším draftu - jeden dokonce v prvním kole.

Za DeBrincata, který podepsal v Detroitu nový čtyřletý kontrakt, získala Ottawa českého útočníka Dominika Kubalíka, který přišel s vizitkou kvalitního střelce, jenž je schopen v základní části sezony pokořit metu dvaceti branek. V novém působišti má na svém postu silnou konkurenci a zatím se mu moc nedaří. Druhou akvizicí za DeBrincata se stal mladý Kanaďan Donovan Sebrango, který se však dosud v NHL neobjevil.

Doporučujeme

Články odjinud