Český mužský tenis čeká na triumf z Wimbledonu 40 let. Změní to Berdych?

Jen jeden český tenista vyhrál Wimbledon - nejslavnější tenisový turnaj světa. Jan Kodeš to dokázal přesně před 40 lety. Teď po stejné trofeji touží i aktuální česká jednička Tomáš Berdych. Dokáže ale napodobit tři roky starou jízdu, která skončila až těsně pod vrcholem?

Tomáš Berdych se na Wimbleodnu 2010 dostal až do finále. Na Rafaela Nadala ale nestačil. (Foto: Profimedia.cz)

Ivan Lendl vyhrál Australian Open, French Open i US Open. Na Wimbleodnu ale dvakrát skončil druhý. To je také dosavadní maximum Tomáše Berdycha. Aktuálně šestý hráč světa se do londýnského finále dostal v roce 2010, kdy v památné jízdě vyřadil Rogera Federera i Novaka Djokoviče. Až ve finále mu cestu na vrchol zarazil Rafael Nadal.

Také o rok později přijel na Wimbledon v dobré formě. Ve čtvrtém kole mu ale vystavil stopku Američan Mardy Fish. Loni hrál Berdych v All England Clubu dokonce dvakrát. Jenže na letních olympijských hrách ani ve Wimbledonu nezískal ani jeden set a turnaje pro něj skončily zklamáním.

Letos je ale zase ve formě a touží získat první grandslamové vítězství. Kdyby se mu to povedlo nyní, navázal by na Jana Kodeše, který před 40 lety ve finále udolal Alexe Metreveliho. Kodeš tenistu ze Sovětského svazu porazil 3:0 na sety (6:1, 9:8, 6:3), čímž se stal prvním a zároveň posledním českým wimbledonským šampiónem.

Mezi ženami má Česká republika lepší bilanci. V Londýně třikrát vyhrála Martina Navrátilová (jednou už ale coby Američanka), v roce 1988 triumfovala Jana Novotná a před dvěma lety Petra Kvitová.

Přidá nyní další triumf Berdych? Kdyby napodobil tři roky staré tažení, které si můžete připomenout v následujících kapitolách, má šanci na úspěch. Už v úterý startuje zápasem se Slovákem Martinem Kližanem.