Jiří Hrdina  Centr Jiří Hrdina má ve sbírce tři Stanley Cupy. Dva získal s Pittsburghem a jeden právě v dresu Calgary. Do týmu Flames přišel v sezoně 1987/88, pořádný prostor však dostal až v dalším ročníku, během něhož odehrál 70 zápasů, posbíral 54 kanadských bodů a zvedl nad hlavu slavný pohár pro vítěze NHL. Dařilo se mu i v následující sezoně, v průběhu ročníku 1990/91 ale zamířil do Pittsburghu.
 František Musil  Bývalý skvělý obránce František Musil začal zámořskou kariéru v týmu Minnesota North Stars. V průběhu ročníku 1990/91 se přesunul do Calgary a s kanadským týmem spojil podstatnou část hokejového života. Mezi Flames strávil další čtyři ročníky, během nichž nesbíral jen kanadské body, ale také trestné minuty. V premiérové sezoně jich nastřádal dokonce 160. Zahrál si také za Ottawu a zámořskou kariéru uzavřel v Edmontonu, v jehož barvách odehrál čtyři zápasy i jeho syn.
 Robert Reichel  Čtyřnásobný mistr světa a olympijský šampion z Nagana Robert Reichel strávil v zámoří řadu úspěšných let. Do NHL ho v roce 1989 draftovalo ze 70. pozice právě Calgary, v jehož barvách debutoval v sezoně 1990/91. V kádru Flames působil šest let, během nichž se z něj stala jedna z klíčových person týmu.
 Roman Turek  Mistr světa z Vídně a vítěz Stanley Cupu s Dallasem přišel do Calgary v roce 2001 ze St. Louis a v klubu strávil dvě úspěšná léta. V první sezoně odchytal Roman Turek 69 zápasů, v dalším ročníku přidal 65 startů a úspěšností zákroků vždy přesáhl 90 procent. V další sezoně však ztratil pozici jedničky, odchytal jen 18 zápasů a vrátil se domů do Českých Budějovic. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

Česká polínka v kanadských plamenech. 8 tuzemských hráčů, kteří se zaryli do paměti fanoušků Calgary Flames

Klub Calgary Flames má momentálně na soupisce pro sezonu 2022/23 jediného českého hráče, a tím je brankář Dan Vladař. V dresu Plamenů zatím strávil jednu sezonu a jednou se možná zařadí k těm tuzemským borcům, kteří zanechali v kanadském klubu výraznou stopu.

slide-Češi v Calgary.jpg

Týmem Calgary Flames prošli například Jarome Iginla, Mike Vernon či Theo Fleury, ale také 18 českých hráčů. Někteří se vepsali do paměti fanoušků a v klubu zanechali více či méně výraznou stopu. Osm z nich najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Jiří Hrdina

Jiří Hrdina.jpg

Centr Jiří Hrdina má ve sbírce tři Stanley Cupy. Dva získal s Pittsburghem a jeden právě v dresu Calgary. Do týmu Flames přišel v sezoně 1987/88, pořádný prostor však dostal až v dalším ročníku, během něhož odehrál 70 zápasů, posbíral 54 kanadských bodů a zvedl nad hlavu slavný pohár pro vítěze NHL. Dařilo se mu i v následující sezoně, v průběhu ročníku 1990/91 ale zamířil do Pittsburghu.

Pokračování 3 / 9

František Musil

Musil.jpg

Bývalý skvělý obránce František Musil začal zámořskou kariéru v týmu Minnesota North Stars. V průběhu ročníku 1990/91 se přesunul do Calgary a s kanadským týmem spojil podstatnou část hokejového života.

Mezi Flames strávil další čtyři ročníky, během nichž nesbíral jen kanadské body, ale také trestné minuty. V premiérové sezoně jich nastřádal dokonce 160. Zahrál si také za Ottawu a zámořskou kariéru uzavřel v Edmontonu, v jehož barvách odehrál čtyři zápasy i jeho syn.

Pokračování 4 / 9

Robert Reichel

Robert Reichel-Calgary.jpg

Čtyřnásobný mistr světa a olympijský šampion z Nagana Robert Reichel strávil v zámoří řadu úspěšných let. Do NHL ho v roce 1989 draftovalo ze 70. pozice právě Calgary, v jehož barvách debutoval v sezoně 1990/91. V kádru Flames působil šest let, během nichž se z něj stala jedna z klíčových person týmu.

V roce 1994 se dokonce dostal na 93 kanadských bodů. S týmem si také zahrál čtyřikrát v play-off, ve vyřazovací fázi se mu bodově dařilo, Flames šli ale pokaždé rychle z kola ven. V průběhu sezony 1996/97 zamířil do New Yorku Islanders a přes Phoenix se dostal do Toronta, kde v roce 2004 uzavřel zámořskou misi.

Pokračování 5 / 9

Roman Turek

Roman Turek-Calgary.jpg

Mistr světa z Vídně a vítěz Stanley Cupu s Dallasem přišel do Calgary v roce 2001 ze St. Louis a v klubu strávil dvě úspěšná léta. V první sezoně odchytal Roman Turek 69 zápasů, v dalším ročníku přidal 65 startů a úspěšností zákroků vždy přesáhl 90 procent. V další sezoně však ztratil pozici jedničky, odchytal jen 18 zápasů a vrátil se domů do Českých Budějovic.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Jiří Hudler

Jiří Hudler.jpg

Útočník Jiří Hudler, jenž s Detroitem získal Stanley Cup, nikdy zcela nenaplnil potenciál, který v sobě skrýval. Naposled působil v Dallasu, za Stars toho ale také vinou zdravotních problémů moc neodehrál.

Předtím strávil čtyři roky v Calgary, kde na českého útočníka jen tak nezapomenou. V sezoně 2014/15, během níž měl na dresu kapitánské „áčko“, posbíral dokonce 76 kanadských bodů (dalších osm přidal v play-off) a stal se osmým nejproduktivnějším hráčem celé NHL.

Ve stejném ročníku obdržel Lady Byng Trophy pro největšího gentlemana v soutěži. Jenže další ročník mu už tolik nevyšel a následoval přesun do Dallasu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Michael Frolík

Michael Frolík Calgary.jpg

Michael Frolík byl téměř pět let jednou z důležitých postav Calgary Flames. V roce 2015, po přesunu z Winnipegu, podepsal pětiletý kontrakt za půl miliardy korun. Před jeho koncem byl však vytrejdován do Buffala  Je třetím nejproduktivnějším Čechem v historii klubu po Robertu Reichelovi a Jiřím Hudlerovi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr-Calgary1.jpg

V Calgary zažili na podzim roku 2017 velké pozdvižení. Flames totiž podepsali roční kontrakt s nejslavnějším českým hráčem a legendou světového hokeje. Co na tom, že měl v tu chvíli Jaromír Jágr nejlepší léta už za sebou? Fanoušci byli nadšení a těšili se, že uvidí souputníka Maria Lemieuxe a dalších slavných hráčů minulosti na vlastní oči.

Pro Jágra bylo angažmá v Calgary jeho vůbec prvním v kanadském klubu, nakonec se ale jako úspěšné nezapsalo. Džegr odehrál v dresu Plamenů jen 22 zápasů, dal jeden gól a na konci ledna se s klubem i s NHL nadobro rozžehnal a vrátil se domů do Kladna. Přesto na něho asi fanoušci klubu hned tak nezapomenou a budou hrdí na to, že druhý nejproduktivnější hráč v dějinách prestižní zámořské ligy oblékal také dres jejich týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

David Rittich

David Rittich.jpg

Jihlavský odchovanec David Rittich nikdy neprošel draftem NHL. V české extralize odchytal dvě sezony v Mladé Boleslavi a v roce 2016 se vydal zkusit štěstí do zámoří, kde podepsal ročník kontrakt s Calgary.

V premiérové sezoně se dostal na led v NHL pouze jednou a jinak bojoval o svou šanci ve farmářském celku, ale v ročníku 2017/18 se objevil na ledě ve 22 duelech a nevedl si v nich vůbec zle. Povedenou sezonu zakončil na mistrovství světa v Dánsku. Další dva ročníky už odchytal jako týmová jednička. Pak ale o tento post přišel v roce 2021 byl vyměněn do Toronta.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud