Před sedmi lety hostila Česká republika evropský fotbalový šampionát hráčů do 21 let, ale domácí reprezentace na něm pohořela a nepostoupila ze základní skupiny. To v roce 2011 sahala Lvíčata po medaili. Z tehdejšího mužstva vzešla řada seniorských reprezentantů.
V roce 2011 hostilo fotbalový šampionát jednadvacítek Dánsko. Češi do turnaje vstoupili prohrou se Španělskem, pak ale zabrali, zdolali Ukrajinu i Anglii a postoupili do semifinále, kde po penaltách podlehli Švýcarsku a v boji o bronz prohráli 0:1 s Běloruskem. Co v současnosti „bramboroví“ hoši z Dánska dělají, to se dozvíte v následujících čtyřech kapitolách.
Pokračování 2 / 5
Brankáři
Tomáš Vaclík
Tomáš Vaclík před 11 lety odchytal všech pět zápasů na turnaji jednadvacítek. V roce 2014 opustil Spartu a stal se oporu švýcarské Basileje, se kterou hrál i v Lize mistrů. V národním týmu byl až do mistrovství Evropy ve Francii dvojkou za Petrem Čechem. Poté, co tehdejší brankář Arsenalu ukončil reprezentační kariéru, se však posunul na jeho místo. Od léta roku 2018 působil ve španělské La Lize v dresu celku FC Sevilla, nyní je druhým rokem hráčem řeckého Olympiakosu.
Marek Štěch
Už jako šestnáctiletý teenager odešel Marek Štěch do Anglie, kde se upsal West Hamu United. V letech 2012 až 2014 působil v klubu Yeovil, s nímž vybojoval postup do druhé nejvyšší soutěže, ale rok nato mužstvo opět sestoupilo a český gólman se vrátil do Sparty, kde s fotbalem začínal. V létě roku 2017 nabral opět směr na ostrovy, kde se upsal klubu Luton Town ze třetí nejvyšší anglické ligy. V létě 2020 se stěhoval o soutěž níž a upsal se do roku 2022 Mansfieldu. Nyní je bez angažmá.
Jan Hanuš
Ve Slavii se gólman Jan Hanuš neprosadil, a tak odešel do Jihlavy, kde působil od roku 2012 až do konce sezony 2017/18. Svého nejlepšího hráče pak Vysočina prodala do Jablonce, kde působí dodnes jako brankářská jednička.
Pokračování 3 / 5
Obránci
Marek Suchý
Marek Suchý je momentálně hráčem Mladé Boleslavi, kde mu na konci června 2023 vyprší smlouva. Patří k základním pilířům mužstva, stejně jako před lety během angažmá v Basileji. Se švýcarským klubem vybojoval čtyřikrát mistrovský titul, dvakrát se radoval z vítězství i v české lize se Slavií. Vynikající výkony předváděl také v Lize mistrů. V seniorské reprezentaci odehrál 44 utkání.
Ondřej Mazuch
Ondřej Mazuch má na kontě pouze čtyři zápasy v seniorském národním týmu. Od roku 2012 působil tři roky v ukrajinském Dněpropetrovsku, po návratu domů podepsal čtyřapůlletou smlouvu ve Spartě, odkud však v létě roku 2017 zamířil do druholigového anglického Hullu. Posléze byl hráčem Mladé Boleslavi a Teplic.
Ondřej Čelůstka
Bývalý obránce Zlína či Slavie hrával v Premier Leauge v dresu Sunderlandu, s tureckým Trabzonsporem si zahrál Ligu mistrů, pak působil v německém Norimberku. Od roku 2015 byl opět zpátky v Turecku, kde hájil až do roku 2020 barvy Antalyasporu. Pak se upsal Spartě do konce sezony 2022/23, momentálně ale nehraje kvůli zraněné achilovce.
Radim Řezník
V Plzni si v minulých letech vybojoval Radim Řezník silnou pozici, díky které se dostal i do národního týmu. Odchovanec Baníku Ostrava je v západočeském klubu od roku 2011 a pomohl mu k pěti ligovým titulům.
Jan Lecjaks
Jan Lecjaks působil v Anderlechtu, posléze byl hráčem švýcarského Bernu, odkud v létě roku 2017 přestoupil do chorvatského Dinama Záhřeb, a od léta roku 2020 patří Omonii Nikósie. Na reprezentační debut v seniorském týmu zatím stále čeká a zřejmě se už nedočká.
Jan Hošek
Vytáhlý stoper Jan Hošek se přes několik hostování pravidelně vracel do Teplic, kde měl však problém dostat se do základní sestavy. Před sezonou 2015/16 přestoupil do Karviné, strávil tam dva roky a vrátil se zpět na sever Čech, odkud však v únoru 2020 vyrazil opět na hostování, tentokrát do Opavy. Nyní kope do mičudy v šesté nejvyšší německé soutěži.
Pokračování 4 / 5
Záložníci
Bořek Dočkal
Bořek Dočkal se přes Turecko a Norsko vrátil do Čech a v roce 2013 posílil Spartu. Stal se jednou z opor letenského týmu i reprezentace. V zimě roku 2017 však letenský klub neodolal nabídce klubu Che-nan Ťien-jie a Dočkala prodal za 234 milionů korun. V Číně podepsal tříletou smlouvu, která mu zajišťovala příjem ve výši 60 milionů korun ročně, ale dlouho v klubu nepobyl a skončil na hostování v americké MLS, kde hrál v dresu Philadelphie Union a stal se nejlepším nahrávačem soutěže. Místo návratu do Číny se ale opět vrátil do Sparty, kde po sezoně 2021/22 ukončil kariéru.
Lukáš Vácha
V roce 2013 ještě patřil Liberci. Pak se stal Lukáš Vácha hráčem Sparty i seniorské reprezentace. Trenér Vrba mu dal příležitost v kvalifikaci na Euro a on zejména v zápasech s Nizozemskem i v Turecku obstál. Pak ovšem přišly zdravotní problémy, nebyl v ideální formě a chyběl i na mistrovství Evropy ve Francii. V nabitém kádru Sparty nedostával na začátku sezony 2017/18 pod italským trenérem Stramaccionim mnoho příležitostí a začátkem září odešel na hostování do Liberce. Jenže ani ve známém prostředí svou kariéru nerestartoval. Po návratu na Letnou toho ale kvůli zdravotním potížím moc neodehrál. I když stále figuruje na soupisce B týmu, jeho kariéra už de facto skončila.
Adam Hloušek
Trpí na zranění. Kvůli zdravotním problémům se příliš neprosadil v Norimberku, pak během půldruhého roku odehrál jen 29 zápasů za Stuttgart. Od ledna roku 2016 byl hráčem polské Legie Varšava, odkud v létě 2019 zamířil do Plzně. Levý záložník či obránce nastoupil i k osmi zápasům za seniorský národní tým. Momentálně je hráčem Zlína.
Tomáš Hořava
Střední záložník Tomáš Hořava pomohl plzeňské Viktorii ke třem mistrovským titulům a patřil mezi nejcennější hráče západočeského týmu. Jeho role v týmu však postupem času slábla. V Plzni měl podepsanou smlouvu do konce sezony 2020/21 a po ní pověsil kopačky na skobu. V seniorské reprezentaci nastoupil ke 14 zápasům.
Jan Morávek
Počítalo se s ním do seniorské reprezentace, měl být jedním z těch, kdo by mohl nahradit Tomáše Rosického, Jan Morávek ale více než se soupeři bojoval během celé kariéry se zraněními. V seniorské reprezentaci zůstává (a zřejmě už také zůstane) na třech startech. V létě se vrátil do vršovického Ďolíčku, ale v lize se v aktuální sezoně na hřišti dosud neobjevil.
Milan Černý
V národním týmu pod trenérem Michalem Bílkem odehrál Milan Černý tři zápasy, na kontě má jeden gól. Zkoušel to v Turecku, ale i vinou zranění se moc neprosadil. Dvě sezony působil ve Slavii, od roku 2016 byl až do ledna 2020 hráčem Hradce Králové, odkud zamířil do Slavoje Vyšehrad. Od loňského léta je hráčem klubu FK Kosoř.
Marcel Gecov
Marcel Gecov v roce 2011 odešel z Liberce do Fulhamu, v Premier League si ale zahrál jen sedm minut. Přes Gent se vrátil do Slavie, příliš se mu ale nevedlo a v lednu roku 2015 byl uvolněn do Rumunska, kde hrál za Rapid Bukurešť. Poslední angažmá strávil v polském Slasku Wroclaw a nyní už je ve fotbalovém důchodu a podniká. Na kontě má jeden reprezentační start v seniorském týmu.
Jan Kovařík
Jan Kovařík přišel do Plzně v roce 2013 za 16 milionů korun z Jablonce a v klubu tohoto obchodu asi nelitovali. Západočechům totiž pomohl ke čtyřem ligovým titulům. Pozvánku do seniorské reprezentace však nikdy nedostal. Nyní je druhým rokem hráčem pražské Bohemky.
Lukáš Mareček
Hrával za Anderlecht či nizozemský Heerenveen, v roce 2013 se však Lukáš Mareček vrátil domů a posílil Spartu, kde se zabydlel v základní sestavě. Pak ale opět nabral směr do belgické ligy a upsal se do roku 2021 Lokerenu. V lednu 2020 už byl ale opět ve vlasti a získal smlouvu v Teplicích, kde působí dodnes. Za reprezentační jednadvacítku odehrál 23 zápasů, v seniorském áčku si zahrál třikrát.
Pokračování 5 / 5
Útočníci
Libor Kozák
Kdyby se vážně nezranil, možná by byl českým reprezentačním útočníkem číslo jedna. Bývalý forvard Opavy a Lazia Řím, který od roku 2013 až do léta 2017 patřil Aston Ville, ale promarodil několik sezon. Poté, co se dal do kupy, to zkoušel v italském Bari a v Livornu, ale v roce 2019 se vrátil domů a podepsal půlroční smlouvu v Liberci. V létě pak přestoupil do Sparty. Momentálně je hráčem Slovácka. Sbírku devíti reprezentačních duelů a dvou gólů už možná nerozšíří.
Václav Kadlec
Václav Kadlec se v roce 2013 vydal ze Sparty do Eintrachtu Frankfurt. Úvod bundesligového angažmá měl báječný, jenže pak vypadl ze sestavy a v únoru roku 2015 se vrátil do Sparty. Ve 13 zápasech dal devět branek, dostal se znovu do reprezentace a opět zmizel v cizině, konkrétně v dánském Midtjyllandu. Odtud se však v roce 2016 znovu stěhoval na Letnou, kde působil až do února 2020, kdy kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím s koleny ukončil kariéru. Z odchodu do důchodu se však jednoho dne „vyspal“ a opět obul kopačky. V minulých dvou sezonách se mihl v Mladé Boleslavi a v Jablonci, odkud letos v září zamířil do Viktorie Žižkov.
Tomáš Pekhart
Tomáš Pekhart měl být reprezentační náhradou za Milana Baroše. Byl na Euru v roce 2012 a poté se měl stát hlavní českou ofenzivní zbraní. Trenér Michal Bílek mu dával hodně šancí, Pekhart se mu ale odvděčil jen dvěma góly do sítě Malty. Pod koučem Vrbou bývalý forvard německého Ingolstadtu a posléze hráč izraelského Haoelu Beerševa nehrál. Následně působil v druholigovém španělském Las Palmas, ale na hřiště se dostával jen epizodně. Vše se obrátilo k lepšímu, když odešel do Legie Varšava, kde se stal jedním z nejlepších kanonýrů polské ligy. Letos v létě zamířil do tureckého Gaziantepu.
Michael Rabušic
V seniorském národním týmu dostal Michael Rabušic několik šancí od trenéra Michala Bílka, příliš se ale neprosadil. Někdejší hráč italské Verony putoval v minulých letech z hostování na hostování, až v roce 2016 zakotvil v Jihlavě. Ani na Vysočině ale nevydržel moc dlouho a v únoru 2018 přestoupil do maďarského Haladásu. Odtud vedla jeho cesta do Českých Budějovic a srpna 2020 je hráčem Liberce.
Jan Chramosta
Kdyby nebýval často zraněný, už pozvánka do seniorské reprezentace by ho asi neminula. Ve 32 letech se jí už útočník Jablonce, kam zamířil v roce 2018 po dlouhých letech strávených v Mladé Boleslavi, už zřejmě nedočká.