Češi vyzvou Squadru Azzurru popáté. Na třetí výhru čekají 11 let

Český tým čeká veledůležitý zápas. Po bitvě s Itálií může cesta na světový šampionát nabýt reálnějších obrysů, také se ale může definitivně ztratit. Squadra Azzurra přijíždí do Prahy podruhé a čeští fanoušci si přejí, aby se zopakoval scénář starý 11 let.

Zatím poslední souboj české a italské reprezentace se uskutečnil v roce 2006 na mistrovství světa. Jan Polák (vzadu) oslabil český výběr zbytečným vyloučením a Italové vyhráli 2:0. (Foto: Profimedia.cz)

Předloni v Praze vyhráli mistři Evropy ze Španělska, teď Letnou přijíždí vyplenit i stříbrný tým z posledního Eura. Balotelli a spol. si neúspěch nepřipouštějí, Bílkova parta ale potřebuje bodovat. Jenže soupeře ze světové špičky Češi neporazili už pěknou řadu let.

Obě země na sebe dosud narazily čtyřikrát a soupeř jen jednou odcházel ze hřiště s vítěznými pocity. Češi se radovali dvakrát, jednou zápas skončil remízou. Pojďme si všechna čtyři utkání připomenout.

Euro 1996: Česko – Itálie 2:1

Vlasatý Karel Poborský nahrával na první gól v utkání s Itálií Pavlu Nedvědovi. Češi na Euru v Anglii senzačně porazili favorita turnaje a nastartovali cestu za stříbrem. (Foto: Profimedia.cz)

Na první vzájemný souboj Čechů a Italů nejde jen tak zapomenout. Parta trenéra Dušana Uhrina vstoupila do Eura porážkou s Německem a ve druhém zápase základní skupiny potřebovala bodovat. Italové však v zápase, který se hrál na liverpoolském Andfield Road, byli jasnými favority.

Soupeře v páté minutě zaskočil Pavel Nedvěd, který zužitkoval centr Karla Poborského. Za třináct minut srovnal Enrico Chiesa.

Hrdinou zápasu se stal Radek Bejbl, který první reprezentační trefou v 35. minutě vrátil českému týmu vedení. Italové už nedokázali odpovědět a právě na úkor českého týmu se překvapivě a předčasně loučili už po bojích ve skupině.

Přátelské utkání 2002: Česko – Itálie 1:0

Když Češi nezvládli barážový souboj o postup na mistrovství světa 2002, zavládlo v zemi zklamání. Po domácím zápase s Belgií skončil trenér Jozef Chovanec, kterého nahradil Karel Brückner. První těžká zkouška ho čekala v květnu, kdy vrcholila příprava týmů před šampionátem.

Do Prahy přijela silná Itálie, domů ale odjela s prázdnou. Postaral se o to Vladimír Šmicer, který před 15 tisíci diváky rozhodl přesnou hlavičkou po rohu Marka Jankulovského. Brückner v domácí premiéře obstál, zato Italové po patnácti měsících zažili poprvé pocit porážky.

Přátelské utkání 2004: Itálie – Česko 2:2

Marek Heinz v souboji s Alessandrem Del Pierem v přátelském utkání, které se hrálo v roce 2004 v Palermu. Češi uhráli na Sicílii remízu 2:2. (Foto: Profimedia.cz)

Rok 2004, který vyvrcholil jízdou na Euru v Portugalsku, začali čeští fotbalisté v polovině února. K přátelskému zápasu si je do Palerma pozvala Itálie. Zápas nabídl dramatickou podívanou, která neměla vítěze.

Skóre otevřel Christian Vieri, ještě v první půli ale srovnal Jiří Štajner. Když pět minut před koncem poslal domácí znovu do vedení Antonio Di Natale, zdálo se, že tým pod Karlem Brücknerem zažije první porážku. Tu nakonec odvrátila volej Tomáše Rosického.

MS 2006: Česko – Itálie 0:2

Češi se v roce 2006 konečně dočkali a po předchozích nezdarech se poprvé v historii probojovali na světový šampionát. Po vítězství nad Spojenými státy byl národ v euforii, před posledním duelem s Italy ale bylo téměř jisté, že pro jednoho ze soupeřů turnaj skončí.

Pavel Nedvěd sice proti „své“ Itálii dřel na 110 procent, na soupeře to ale nestačilo. V první půli dostal Italy do vedení Marco Materazzi, před přestávkou se navíc nechal zbytečně vyloučit Jan Polák. Když v závěru zvýšil na 2:0 Filippo Inzaghi, bylo rozhodnuto. Češi jeli zklamaní domů, Squadra Azzurra si nakonec došla pro čtvrtý titul mistrů světa.